قطعات لیزر

معرفی انواع قطعات دستگاه لیزر

این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

معرفی انواع قطعات دستگاه لیزر و تامین آن‌ها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که شما ضمن خرید دستگاه لیزر خود باید به آن توجه زیادی کنید. آینه دستگاه لیزر، تیوب دستگاه لیزر، لنز دستگاه لیزر و … جز مهم‌ترین قطعات دستگاه لیزر است که شما بعد از مدتی استفاده از دستگاه لیزر خود، مجبور به تعویض آن ها خواهید شد؛ بنابراین سعی کنید همیشه از شرکت‌هایی خرید کنید که پشتیبانی  و تامین قطعات دستگاه لیزر شما را خیلی سریع و در کمترین زمان ممکن انجام دهند تا دچار ضرر مالی نشوید.

قطعات یدکی دستگاه لیزر

برای نمونه ممکن است شما بعد از هر روز کاری، آینه دستگاه لیزر خود را تمیز نکنید و تکه‌های کار روی آن باقی بماند و پس از روشن شدن دوباره دستگاه و تابش لیزر بر روی آینه دستگاه لیزر، این قطعه یدکی شما آسیب ببیند و بعد از مدتی مجبور به تعویض آن شوید.

یکی دیگر از قطعات دستگاه لیزر بسیار با اهمیت و پرکاربرد، تیوب لیزر است که به دلیل مصرفی بودن آن، دارای طول عمر است و شما نهایتا مجبور به تعویض آن خواهید بود؛ البته بقیه قطعات دستگاه لیزر شما هم به خاطر استفاده زیاد، استفاده نادرست، شکستگی و یا حتی نوسان برق ممکن است دچار مشکل شود و شما مجبور به تعویض آن شوید.

معرفی انواع قطعات دستگاه لیزر

  • آینه دستگاه لیزر
  • پایه آینه دستگاه لیزر
  • تیوب دستگاه لیزر
  • پایه تیوب دستگاه لیزر
  • لنز دستگاه لیزر
  • عینک دستگاه لیزر
  • انواع پاورها
  • هد دستگاه لیزر
  • انواع پنل‌ها و مین‌برد دستگاه لیزر
  • انواع تسمه‌ها و زنجیرها
  • موتور و فیلتر دستگاه لیزر
  • و …

معرفی انواع قطعات دستگاه لیزر: آینه دستگاه لیزر

آینه لیزر یکی از قطعات دستگاه لیزر است که در واقع انتقال دهنده‌هایی با تلفات پایین هستند که از آن جایی که خروجی لیزر می‌بایست در تمامی نقاط میز کار یکسان  اعمال شود به آن‌ها نیاز است؛ از این رو، از آینه‌هایی فلزی و سیلیکونی آبکاری شده استفاده می‌شود که بین آینه لیزر با زاویه 45 درجه نسبت به تابش و بازتابش قرار می‌گیرند و پرتو را به میزان 90 درجه منتقل می‌کنند.

انواع آینه دستگاه لیزر در بازار با پوشش‌های دی الکتریک و فلزی موجود هستند.

این نوع آینه لیزر را می‌توان به عنوان بهترین نوع آینه دستگاه لیزر انتخاب کرد، زیرا مهم‌ترین نکته در آینه لیزر درصد بازتاب نور است که آینه لیزر سیلیکونی بیشترین میزان بازتاب را داراست.

هر آن چه که از میزان بازتاب آینه لیزر کاسته شود مجبور به افزایش توان تیوب لیزر و پاور دستگاه لیزر هستیم.

از معایب آینه لیزر سیلیکونی می توان به آسیب پذیری آن اشاره کرد که در صورت رها شدن از دست اپراتور احتمال شکستن آن وجود دارد.

انواع آینه دستگاه لیزر CO2:

  • آینه‌های سیلیکونی دستگاه لیزر
  • آینه‌های فلزی دستگاه لیزر
انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه دستگاه لیزر

به طور معمول آینه‌های سیلیکونی طلایی هستند اما مدل‌‍های نقره‌ای و مشابه فلزی نیز وجود دارد. در هنگام نصب باید دقت شود سمت براق آینه جهت بازتاب مورد استفاده قرار گیرد و به صورت اشتباه نصب نشود.

در ساخت آینه‌های سیلیکونی از موارد سیلیکونی قالب آینه استفاده می‌شود و چند بار مورد آبکاری قرار می‌گیرد اما در آینه‌های فلزی که عموما سنگین‌تر هستند، آلیاژهای فلزی به عنوان پایه آینه لیزر به کار می رود.

انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه دستگاه لیزر

یکی از انواع آینه‌های لیزری آینه فلزی است که این آینه در بازدهی جذب بیشتری نسبت به آینه‌های سیلیکونی دارد و همین موجب می‌شود در هنگام کار کمی گرم شوند ولی در محیط‌هایی که دارای رطوبت بالا شرایط جوی نامناسب هستند، استفاده از آینه‌های سیلیکونی توصیه نمی‌شود. آینه‌های MO یا فلزی در این شرایط عمر طولانی‌تری دارند. از این رو بسیاری از اپراتورهای دستگاه لیزر در سردگمی هستند که کدام آینه را خریداری کنند؟

در جواب باید گفت که اگر دستگاه لیزر در شرایط آب و هوایی نرمال مانند مناطق مرکزی دارید و می توانید نظافت آینه دستگاه لیزر را مرتبا کنترل کنید، استفاده از آینه سیلیکونی به مراتب در کیفیت و توان شما تاثیر گذارتر است و اما اگر نسبت به نظافت آینه‌ها با مواد پاک‌کننده لنز یا تمیزکننده عینک کوتاهی می‌کنید، از آینه‌ها فلزی استفاده کنید که عمر طولانی‌تر و بازدهی کمتری دارند.

انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه دستگاه لیزر

به این نکته توجه کنید اگر آینه فلزی دستگاه لیزر هم برای مدت طولانی تمیز نشود و یا با دستمال‌های زبر پاک شوند عمر زیادی نخواهند داشت.

نکته قابل توجه برای حفظ و نگهداری انواع آینه های لیزر

 1.  از مواد پاک کننده مناسب ( بهترین گزینه پاک‌کننده عینک ) استفاده نکنید.
 2. به سطح بازتاب کننده دست نزنید.
 3.  به هیچ وجه جرم باقی مانده و پاک نشده را با قطعه نوک تیز نتراشید.
 4.  از چسباندن چسب روی سطح آینه برای تنظیم خودداری کنید و اگر دستگاه قابلیت استفاده از گارد محافظ برای تنظیم آینه را ندارد، از ترکیب کاغذ بدون چسب در ناحیه‌ای که روی آینه قرار می‌گیرد استفاده کنید.
 5.  از پالس‌های با توان پایین اسفاده کنید که هم دقت تنظیم افزایش یابد و هم از سوختن کاغد و آتش گرفتن آن که موجب سوختن لایه آبکاری آینه می‌شود، جلوگیری شود.

معرفی انواع قطعات دستگاه لیزر: مین برد RD یا Leetro

مدت هاست طرفداران این سیستم های کنترل با هم بحث می کنند که کدام یک از این دو مین‌برد عملکرد بهتری دارند. در این مقاله مزایا و معایب هر دو سیستم لترو و RD را بررسی و اعلام می‌کنیم و نتیجه‌گیری نهایی به عهده شما خواهد بود.

برای نتیجه‌گیری بهتر دو مدل هم قیمت و رایج در بازار را مورد مقایسه قرار خواهیم داد.

شرکت RD در شهر چین، بزگترین بازار قطعات الکترونیکی آسیا واقع شده و شرکت لیترو در شهر چنگدائو است. هر دو شرکت سازنده سیستم‌های کنترل اتوماسیون و پردازنده‌ها هستند، اما تنوع محصولات کنترل RD بیشتر و در مقابل تنوع سیستم‌های Drive در لیترو نیز بیشتر است.

مین برد RD بهتر است یا Leetro

دو مدل منتخب برای مقایسه میدانی از لحاظ کیفیت، کارایی، نرم افزار، پشتیبانی و استفاده کاربری بررسی خواهند شد. این دو مدل مین برد 6442 از شرکت RD و مین برد 6565 از شرکت لیترو هستند که علت این انتخاب، نزدیکی قیمت و عمومیت استفاده از آنها است.

 • پارامتر کیفیت

هر دو مین برد دستگاه لیزر دارای ولتاژ 24 ولت با جریان 2 آمپر برای راه اندازی هستند.

برد هر یک از نوع کلاس عایقی F و به نظر تمیز مونتاژ شده‌اند.

راهنمای درج شده روی بدنه مین‌برد RD از مدل لیترو 6565 بهتر است، اما شکل بدنه و قوطی مین‌برد لیترو محکم‌تر به نظر می‌رسد.

در مورد پنل نیز نکته  ای که وجود دارد این ست که متاسفانه کیفیت کلیدهای پنل مدل 03 لیترو خیلی پایین‌تر از پنل 6442 است و این امر سبب شده دستگاه حداکثر پس از 3 سال استفاده روزانه دچار مشکل شود.

 • پارامتر کارایی

مین برد 6442 با حافظه 256 مگابایت، قابلیت ذحیره میانگین 200 تا 400 طرح را دارد، درحالی که مین‌برد 6565 لیترو با ذخیره بیش از 10 فایل دچار کندی سرعت می‌شود؛ از طرفی پانل رنگی با صفحه TFT مین‌برد 6442 و رابط گرافیکی آن قابلیت نمایش طرح‌ها، دفعات اجرا، حذف یا کپی کردن آنها را به کاربر می‌دهد.

مین برد RD بهتر است یا Leetro - قسمت 2

مین برد RD بهتر است یا Leetro

 • پارامتر نرم افزار

نرم افزار مین برد لیترو به نام Laser Cut 5.3 یا 6 معروف است. این نرم‌افزار رابط کاربری و گرافیکی قوی ندارد و همچنین دارای یک قفل سخت‌افزاری است که نرم‌افزار بدون آن کار نمی‌کند، این در حالیست که مین برد 6442 با دو نرم‌افزار RDCam و RDWorks کار می‌کند.

از طرفی عدم وجود قفل سخت‌افزاری در نرم‌افزارهای RD و امکان کپی کردن راحت آنها رضایت خاطر و اطمینان کاربران را افزایش می‌دهد. رابط‌های کاربری و ابزارهای موجود در نرم‌افزار RD بسیار قویتر و پیشرفته‌تر از نرم‌افزار Laser cut است و در آپدیت‌های اخیر نیز قسمتی از ابزارهای اصلی Corel نیز به آن اضافه شده است.

 • پارامتر پشتیبانی

Update آن ها هر ماه در سایت اعلام می‌ شود، با اینکه مین‌بردهای لیترو بسیار پرمصرف هستند پشتیبانی تیم فنی آن‌ها در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده اند و سالهاست آپدیت نرم افزار لیترو عرضه نشده است.

ارائه آپدیت این مین بردها، نشانه این است که خطاهای اعلامی به شرکت RD مورد استقبال و پاسخ‌گویی واقع می‌شود و با تجربه به مذاکره حضوری و مکاتبه‌ای نیز این موضوع برای ما روشن شده است.

در انتها در خصوص کیفیت کارکرد یا حکاکی لیترو و RD باید گفت کیفیت حکاکی هر دو مین‌برد 600dpi است و هیچ یک با توان بهتری کار را انجام نمی‌دهند؛ تنها برتری RD در این زمینه بهره‌گیری از نرم‌افزار قویتر در راستای کدگذاری کردن فایل ارسالی برای مین‌برد است. از آمار خرابی‌های سخت‌افزاری، قفل سخت‌افزاری و کیفیت پنل، متاسفانه تعداد مین‌بردهای لترو در اولویت هستند و RD با میزان خرابی پایین‌تری از لیترو قرار می‌گیرد.

قطعات دستگاه لیزر

 

معرفی 3 قطعه مهم دستگاه لیزر

1. حفره نوری نوسان ساز یا تشدید کننده نوری

تشدید کننده نور در لیزر متشکل از حداقل دو آینه مابین نوری است که جهش بالا و پایین نوسانی دارد. در بیشتر موارد، یک یا چند آینه دستگاه لیزر منحنی وجود دارد به طوری که مدل نور تشدید شده را شکل می‌دهد و به آن اشعه لیزر می‌گویند.

2. محیط تقویت لیزری یا محیط موثر لیزر

دستگاه لیزر برای عملکرد نیاز به یک محیط تقویت نور دارد که در این صورت افت نور را از طریق اتصال دهنده خروجی جبران می‌کند. دستگاه‌های لیزر معمولا توسط نوع موادی که در محیط تشدید آنها به کار گرفته شده است (لیزر گاز، لیزر حالت جامد، لیزر رنگینه ای، لیزر نیمه هادی، و غیره) تقسیم بندی می‌شوند.

3. منبع پمپاژ برای تحریک ذرات در محیط تشدید

ذرات موجود در محیط تشدید برای عملکرد درست لیزر باید در حالت انعکاس و وارونگی باشند. برای رسیدن به این حالت به فرایند پمپاژ نیاز است. فرآیند پمپاژ عبارت است از عبور جریان الکتریکی ازیک گاز یا لیزر نیمه هادی و یا پمپاژ نوری در یک لیزر حالت جامد و یا لیزر رنگینه ای که معمولا به وسیله یک لامپ برق و یا یک لیزر دیگر به وجود می‌آید.

 

خرید قطعات یدکی با کیفیت

شرکت‌هایی که قطعات دستگاه لیزر را تامین می‌کنند زیاد هستند و شما بهتر است قبل از خرید خود تحقیقات لازم را انجام بدهید تا یک خرید خوب را تجربه کنید.

مشاهده لیست کامل قطعات یدکی دستگاه لیزر

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه و قطعات یدکی می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

انواع قطعات دستگاه لیزر را معرفی کنید.

آینه دستگاه لیزر، پایه آینه دستگاه لیزر، تیوب دستگاه لیزر، پایه تیوب دستگاه لیزر، لنز دستگاه لیزر، عینک دستگاه لیزر، انواع پاورها، هد دستگاه لیزر و …

چند نوع آیینه لیزر CO2 وجود دارد؟

آینه‌های سیلیکونی و آینه‌های فلزی دستگاه لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.