Skip to content

راهنمای شناسایی علائم تمام شدن تیوب لیزر و اقدامات لازم برای افزایش طول عمر آن

قطعات لیزر

با توجه به اینکه تعمیر و نگهداری دستگاه‌های صنعتی کار بسیار سختی است و در بیشتر مواقع هزینه زیادی صرف نگهداری و تعمیر آن‌ها می‌شود، دانستن علائم خرابی و آشنایی کلی با دستگاه‌های مورد استفاده می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از خرابی یا از بین رفتن دستگاه‌های صنعتی داشته باشد.

از آنجایی که لیزرها (مانند دستگاه جوش لیزر) از مهم‌ترین دستگاه‌های صنعتی شمرده می‌شوند، شرکت‌های بزرگ همواره در صدد آشنایی بیشتر و دانستن علائم خرابی آن‌ها هستند.

در این مطلب از شرکت روتک قصد داریم تا به بررسی پاسخ یکی از مهم‌ترین سوالات صنعت لیزر یعنی علائم تمام شدن تیوب لیزر بپردازیم؛ بنابراین اگر دوست دارید تا با این علائم بیشتر آشنا شوید تا انتها با ما همراه باشید.

تیوب لیزر؛ عملکرد و کاربردها

همانطور که می‌دانید، مهم‌ترین کار لیزرها، تولید اشعه نوری با کیفیت و مناسب است؛ اما تولید اشعه لیزر با کیفیت در دستگاه CO2 وظیفه تیوب لیزر است.

تیوب لیزر مهم‌ترین بخش دستگاه لیزر شمرده می‌شود که به دلیل اهمیت بالای کاری که انجام می‌دهد، قطعه بسیار گران قیمتی نیز محسوب می‌شود.

تیوب لیزر به دلیل استفاده متمادی و مصرفی بودن در زمره قطعات یدکی مصرفی شمرده می‌شود؛ بنابراین باید دقت و وسواس بیشتری را برای نگهداری آن به خرج دهیم چرا که به راحتی ممکن است خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد.

علائم تمام شدن تیوب لیزر
علائم تمام شدن تیوب لیزر

آشنایی با علائم تمام شدن تیوب لیزر

بسته به هر مدل لیزری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است علائم مختلفی ایجاد شود؛ اما به طور کلی هر کدام یک از موارد زیر از مهم‌ترین علائم تمام شدن تیوب لیزر است:

  • تغییر نور رنگ لیزر: در بسیاری از مواقع دیده شده است، زمانی که عمر تیوب لیزر به پایان نزدیک می‌شود، نور لیزر با درخشندگی کمتر و کم رنگ‌تر از گذشته می‌شود.
علائم تمام شدن تیوب لیزر
علائم تمام شدن تیوب لیزر
  • تغییر قدرت لیزر: از آنجایی که با تمام شدن تیوب لیزر، توان لیزر نیز کمتر می‌شود، بنابراین دستگاه مدت زمان بیشتری را برای دسترسی به توان مورد نظر نیاز دارد؛ از این جهت یکی از مهم‌ترین علائم تمام شدن تیوب لیزر، کاهش توان لیزر است.
  • تولید صداهایی که نرمال نیستند: در انواع لیزرها دیده شده بعضی مواقع دستگاه لیزر صدایی غیر معمول از خودش تولید می‌کند؛ جالب است بدانید که علت این اتفاق غالبا نشانه تمام شدن تیوب لیزر است.
  • کاهش کیفیت برش، حکاکی: مهم‌ترین وظیفه دستگاه برش لیزر، ایجاد برش یا حکاکی دلخواه در ناحیه مدنظر است. اگر مدتی است که دستگاه شما دیگر مانند گذشته برش‌های با کیفیت و یکدست ایجاد نمی‌کند، به احتمال زیاد مشکلی در تیوب لیزر رخ داده است چرا که این اتفاق یکی از مهم‌ترین علت‌های تمام شدن تیوب لیزر است.
  • ایجاد برش‌هایی ناهمسان و غیر یکنواخت: یکی از مهم‌ترین کارهای دستگاه لیزر، ایجاد برش‌هایی یکنواخت و با ضخامت یکسان است. در صورتی که توان دستگاه لیزر کاهش پیدا کند، برش‌های تولید با سرعتی کمتر نسبت به گذشته، برش‌های نامتقارن و غیر یکنواخت تولید می‌کنند؛ در این صورت حتما باید به تیوب لیزر توجه داشته باشید زیرا این مشکل می‌تواند از علائم تمام شدن تیوب لیزر باشد.
  • شکستن زاویه نور یا قطع شدن پرتو: در بسیاری از مواقع دیده شده است که به دلیل تمام شدن تیوب لیزر، عدم تعمیر یا تعویض به موقع، پرتوهای نور لیزر دچار شکستگی، تغییر زاویه یا حتی قطع شدگی می‌شوند.

مطالعه مقاله: لینک روش های برش پارچه

چه عواملی در افزایش عمر تیوب لیزر موثر است؟

به طور کلی آشنایی با علائم تمام شدن تیوب لیزر و عوامل تاثیر گذار بر آن برای متخصصان و فعالان این حوزه بسیار مهم است به طوری که با آشنایی بیشتر و شناسایی علائم تمام شدن تیوب لیزر به راحتی می‌توانید در افزایش عمر تیوب لیزر و کاهش هزینه‌ها نقش داشته باشید.

علائم تمام شدن تیوب لیزر
علائم تمام شدن تیوب لیزر

در این بخش به بررسی موارد مهم و تاثیرگذار در افزایش عمر تیوب لیزر می‌پردازیم:

رطوبت و دمای محیط

رطوبت و دمای محیط از آن دسته از عواملی است که به طور مداوم و بر روی عملکرد صحیح و کاهش فرسایش دستگاه لیزر نقش مهمی دارد به طوریکه با قرار دادن دستگاه در رطوبتی بین 10 تا 60 درجه سانتی گراد و دمایی بین 2 تا 40 درجه سانتی گراد، می‌توانید به راحتی از بروز زودرس علائم تمام شدن تیوب لیزر جلوگیری کنید.

آب درون چیلر

حرارت آب موجود در دستگاه چیلر و چک کردن مداوم آب چیلر دستگاه لیزر، نقش بسیار مهمی در دیرتر ظاهر شدن علائم تمام شدن تیوب لیزر دارد. بدین منظور بهتر است تا حرارت آب درون چیلر همواره عددی بین 10 تا 40 درجه سانتی گراد باشد. علاوه بر درجه حرارت آب درون دستگاه چیلر، غالبا باید آب چیلر را بررسی کنند تا تیوب به درستی نصب شود و مدت زمان بیشتری کار کند.

نصب صحیح تیوب لیزر

اگر می‌خواهید تا دیرتر با علائم تمام شدن تیوب لیزر مواجه شوید، در قدم اول بهتر است تا نصب و تعویض تیوب لیزر را فقط به متخصصان این حوزه بسپارید و از نصب یا تعویض قطعه بدون شناخت از دستگاه خودداری کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا دستگاه برش لیزر غیر فلزات عملکرد بهتری را از خودش نشان دهد و در عمر بیشتری داشته باشد.

برای مطالعه مقاله تعویض آب دستگاه لیزر روی لینک کلیک کنید.

علائم تمام شدن تیوب لیزر
علائم تمام شدن تیوب لیزر

تاریخ تولید تیوب لیزر را حتما بررسی کنید!

در برخی از موارد، تیوب‌های لیزر دیرتر به بازار عرضه می‌شوند به همین دلیل ممکن است، تاریخ انقضاء قطعه شما گذشته باشد و دیگر قابل استفاده نباشد. برای جلوگیری از این اتفاق و پیشگیری از صرف هزینه و زمان اضافی بهتر است تا حتما تاریخ انقضا و تاریخ تولید تیوب لیزر را چک کنید!

تمیزکاری تیوب لیزر در افزایش طول عمر دستگاه نقش دارد.

برای اینکه دیرتر با علائم تمام شدن تیوب لیزر مواجه شوید، بهتر است هر حداکثر هر 7 تا 10 روز یکبار یا بعد از انجام پروژه‌های سنگین، تیوب لیزر را تمیز کنید. توجه داشته باشید که این کار در افزایش عمر تیوب لیزر تاثیر بسزایی خواهد داشت.

خرید از شرکت‌های صنعتی معتبر

شرکت‌های صنعتی معتبر تیوب لیزر (LASER TUBE) به دلیل استفاده از متریال مناسب و با کیفیت نسبت به دیگر رقبا، دیرتر دچار فرسایش و از کار افتادگی می‌شوند.

برای مطالعه مقاله اجزای دستگاه برش لیزری روی لینک کلیک کنید.

جمع بندی علائم تمام شدن تیوب لیزر

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی علائم تمام شدن تیوب لیزر پرداختیم. شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و صنعتگران مختلف است. شما می توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب ترین دستگاه لیزر را انتخاب تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید و آشنایی با دستگاه های لیزر مختلف به سایت روتک سر بزنید و با ما تماس حاصل کنید.