Skip to content

جلوگیری از یخ‌زدگیِ آبِ چیلر در زمستان

قطعات لیزر

در هوای سردِ زمستان ممکن است پایین آمدنِ دما موجب شود که آبِ چیلر منجمد شود. انبساطی که بر اثر یخ زدنِ آب چیلر رخ می‌دهد می‌تواند باعث آسیب دیدگی دستگاه شود. به همین جهت باید از این رخداد جلوگیری کنیم و اقدام‌های پیشگیرانه‌ای تدارک ببینیم که جلوگیری کند از یخ زدگی آبِ چیلر.
در مناطق سرد با سردتر شدن هوا ، دمای محیط شبانگاه به کمتر از 0 درجه سانتیگراد می‌رسد. آب مخزن کولر آبی، لوله، پمپ آب، فیلتر، دیونایزر و سایر قطعات که کامل تخلیه نشده باشند، در نتیجه یخ زدگی باقیمانده‌‌ی آب و آسیب رساندن به خط لوله، پمپ آب و فیلتر، در نتیجه دستگاه نمی‌تواند مانند قبل کار کند. به منظور جلوگیری از موثر بودن دستگاه خنک کننده آب در ماشین آلات در حال اجرا در زمان طولانی خرابی ، آسیب انجماد در زهکشی دستگاه خنک کننده آب در زمستان روش ضد یخ برای ارسال این نامه به اطلاع نمی‌رسد، اهمیت زیادی را برای هر شرکت تولیدی قائل است، بنابراین ضررهای غیر ضروری ایجاد نکند.
اقداماتی که لازم است برای جلوگیری از یخ‌زدگیِ آب در دستگاه انجام دهید :

 • دمای محیط بیش از 5 درجه سانتیگراد باشد.
 • یخچال را در حالت انرژی نگه دارید.
 • 30٪ ضد یخ اتیلن گلیکول به آب اضافه کنید.

موادی که نباید به عنوان ضدیخ در دستگاه ریخته شوند:

 • ضد یخ خودرو، مخزن آب، به نسبت حجم بیش از30٪ ضد یخ و غیره
 • مایعات قابل اشتعال مانند استون
 • روغن و مایعات دارای روغن
 • داروها، مایعات خوراکی
 • میزان pH مایع بین 6.5 و 7.5 باشد.
 • مایع حاوی ذرات جامد
 • سایر مایعات خورنده مس و فولاد ضد زنگ

اگر مدت زیادی از چیلر لیزر استفاده نشده بود و زهکشی نیاز داشت، مراحلی که مطرح می‌‎کنیم را انجام دهید:

 1. قطعات اصلی زهکشی خنک کننده‌ی آبِ دستگاه برش لیزر (شاملِ MCWL و سری TFLW) و دستگاه خنک کننده آب (سری MCW) : مخزن آب، خط لوله، سر پمپ آب، فیلتر، مخزن یونیزاسیون (قطعات آپشنال)
 2. روش زهکشی مخزن آب: شیر مخزن آب را باز کنید تا مخزن آب تخلیه شود. دستگاه خنک کننده آب را با زاویه خاصی کج کنید تا زهکشی آب بهتر انجام شود.
 3. خط لوله زهکشی: به ترتیب در ورودی و خروجی چیلر به مدت 1 دقیقه فشار هوا وارد و خارج کنید. به این شکل می‌توانید فشار لوله آب را به فشار متعادل برسانید.
 4. درب مخزن را باز کنید و ببینید که آیا آب در مخزن باقی مانده؟ (اگر درب مخزن قابلیت باز شدن نداشته نباشد، دستگاه از هوای فشرده برای اتصال خروجی منبع تغذیه و برگشت هوا استفاده می‌کند ، آب باقیمانده در خط لوله و پمپ آب را دوباره به مخزن مجبور می‌کند و سپس از خروجی مخزن تخلیه کنید.) در صورتی که وجود داشت، چیلر را کمی کج کنید تا تخلیه شود.
 5. زهکشی سر پمپ: در قسمت پایینی هر سر پمپ یک پیچ آب وجود دارد، باید سر پیچ پمپ آب را باز کنید، بهتر است برای پمپ کردن آب باقی‌مانده از هوای فشرده استفاده کنید و سپس پیچ آب را محکم کنید.