Skip to content

معرفی راهکارها و روش‌های کارآمد برای جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان

قطعات لیزر

جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان | یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در در هنگام سرما و فصول سرد سال مثل زمستان برای سیستم‌های خنک کننده مثل چیلر لیزر اتفاق می‌افتد، یخ زدگی آب است.

یخ زدگی از مهم‌ترین عوامل خرابی تجهیزات و کاهش عملکرد در دستگاه لیزر است که معمولا با ایجاد هزینه و زحمت زیادی برای اپراتور لیزر همراه است.

در این مطلب از شرکت روتک قصد داریم تا به بررسی روش‌ها و راهکارهای کاربردی و مناسب برای جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان بپردازیم؛ بنابراین اگر دوست دارید تا بیشتر با این مطلب آشنا شوید، تا انتها همراه ما باشید.

معرفی چیلر لیزر

چیلر لیزر یکی از قطعات یدکی مهم در دستگاه لیزر غیر فلزات است که وظیفه خنک‌کنندگی تیوب لیزر سورس فایبر را بر عهده دارد.

سورس و هد لیزر از جمله قطعات بسیار مهم در دستگاه لیزر فایبر است؛ عملکرد اصلی چیلر دستگاه لیزر، خنک کردن این دو قطعه است؛ در واقع هنگام کارکرد دستگاه لیزر، حرارت بالایی در سورس و هد لیزر متمرکز می‌شود که این گرمای ایجاد شده به قدری بالا است که به راحتی می‌تواند به این دو قطعه اصلی در دستگاه لیزر آسیب جدی وارد کند.

برای اطمینان از عملکرد صحیح و سلامت دستگاه، این سیستم خنک کننده برای دستگاه لیزر ضروری است تا اجازه دهد دستگاه به صورت دائمی فعال باشد و بدون وقفه کار کند.

نقش دستگاه چیلر در دستگاه برش لیزری

چیلر لیزر (laser chiller) در بخش‌های مختلف برای خنک سازی، کاهش و کنترل دما استفاده می‌شود و یکی از اصلی ترین ابزارها برای ایجاد تهویه مطبوع و تولید برودت و سرما در محیط‌های مختلف است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه چیلر در دستگاه برش لیزری است که نقش مهمی در کنترل دما و کمک به بهبود عملکرد سورس و تیوب لیزر و در نتیجه افزایش کیفیت برش دارد. (مطالعه مقاله انتخاب بهترین سورس لیزر فایبر)

در دستگاه برش لیزری، انرژی لیزر باعث ایجاد حرارت در قطعه کار می‌شود. این حرارت می‌تواند باعث افزایش دمای قطعه و ایجاد ناهمواری در برش شود که در نهایت در تغییر کیفیت برش نقش دارد.

بعلاوه؛ امروزه با استفاده از چیلر دستگاه لیزر، می‌توان کیفیت برش را به صورت چشمگیری بهبود داده و دقت بیشتری در برش حاصل کرد. بعلاوه، استفاده از چیلر می‌تواند عمر لیزر را افزایش دهد و از خرابی و کاهش عملکرد لیزر جلوگیری کند.

دلایل یخ زدن آب چیلر در زمستان

در هوای سردِ زمستان ممکن است پایین آمدنِ دما موجب شود که آبِ چیلر منجمد شود. انبساطی که بر اثر یخ زدنِ آب چیلر رخ می‌دهد می‌تواند باعث آسیب دیدگی به سورس لیزر و تیوب لیزر دستگاه شود. به همین جهت باید از این رخداد جلوگیری کنیم و پیش از وقوع این اتفاق از یخ زدن آب چیلر در زمستان جلوگیری کنیم.

در مناطق سرد با سردتر شدن هوا، دمای محیط شبانگاه به کمتر از 0 درجه سانتیگراد می‌رسد. آب مخزن کولر آبی، لوله، پمپ آب، فیلتر، دیونایزر و سایر قطعات که کامل تخلیه نشده باشند، در نتیجه یخ زدگی باقیمانده‌‌ی آب و آسیب رساندن به خط لوله، پمپ آب و فیلتر، در نتیجه دستگاه نمی‌تواند مانند قبل کار کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، از مهم‌ترین دلایل یخ زدن آب چیلر در زمستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم تعادل حرارتی

در چیلر، تعادل حرارتی بین آب و سیستم خنک کننده مهم است و در صورتی که تعادل حرارتی به درستی برقرار نشود، یخ زدن آب در چیلر اتفاق می‌افتد.

خرابی سیستم چیلر

عدم توجه و رفع مشکلاتی مانند عدم عملکرد کمپرسور، لوله‌های خراب یا نشتی در سیستم می‌تواند باعث تجمع یخ و یخ زدگی آب در چیلر شود.

دمای محیط

اگر در زمستان، دمای هوا بسیار کاهش پیدا کند و به زیر نقطه انجماد آب می‌رسد، آب در چیلر منجمد می‌شود.

عدم استفاده از مواد ضد یخ

چنانچه از مواد ضد یخ در آب چیلر استفاده نشود یا میزان استفاده از آن کاهش پیدا کند، مواد ضد یخ به طور عمده برای جلوگیری از یخ زدن آب در چیلر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Chiller water freezing winter 02
یخ زدن آب چیلر در زمستان

اقدامات جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان

چنانچه در زمستان یا هوای سرد به موارد ذکر شده توجهی نشود، آب چیلر در دستگاه برش لیزری به راحتی دچار یخ زدگی می‌شود. برای جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

 • دمای محیط بیش از 15-17 درجه سانتیگراد باشد. (گرم کردن محیط با استفاده از وسایل گرمایشی)
 • در طول خاموش ماندن دستگاه، چیلر روشن باشد.
 • 30٪ ضد یخ یا الکل (الکل سفید) به آب چیلر اضافه شود.
Chiller water freezing in winter 03
یخ زدن آب چیلر در زمستان

مشکلات یخ زدن آب چیلر در زمستان

 • منجمد شدن آب چیلر در اثر پایین آمدنِ دما در زمستان
 • آسیب دیدگی چیلر، تیوب و سورس در اثر انبساط ناشی از یخ زدنِ آب
Chiller water freezing winter 04
یخ زدن آب چیلر در زمستان

استفاده از موارد نادرست به جای ضد یخ

 • نسبت ضد یخ به آب بیش از 30٪
 • مایعات قابل اشتعال مانند استون
 • روغن و مایعات دارای روغن
 • داروها، مایعات خوراکی
 • مایعات حاوی ذرات جامد
 • مایعات خورنده مس و فولاد ضد زنگ

نکات لازم

اگر مدت زیادی از چیلر لیزری استفاده نشده بود و زهکشی نیاز داشت، مراحلی که مطرح می‌‎کنیم را انجام دهید:

 1. قطعات اصلی زهکشی خنک کننده‌ی آبِ دستگاه برش لیزر (شاملِ MCWL و سری TFLW) و دستگاه خنک کننده آب (سری MCW): مخزن آب، خط لوله، سر پمپ آب، فیلتر، مخزن یونیزاسیون (قطعات آپشنال)
 2. روش زهکشی مخزن آب: شیر مخزن آب را باز کنید تا مخزن آب تخلیه شود. دستگاه خنک کننده آب را با زاویه خاصی کج کنید تا زهکشی آب بهتر انجام شود.
 3. خط لوله زهکشی: به ترتیب در ورودی و خروجی چیلر به مدت 1 دقیقه فشار هوا وارد و خارج کنید. به این شکل می‌توانید فشار لوله آب را به فشار متعادل برسانید.
 4. درب مخزن را باز کنید و ببینید که آیا آب در مخزن باقی مانده؟ (اگر درب مخزن قابلیت باز شدن نداشته نباشد، دستگاه از هوای فشرده برای اتصال خروجی منبع تغذیه و برگشت هوا استفاده می‌کند ، آب باقیمانده در خط لوله و پمپ آب را دوباره به مخزن مجبور می‌کند و سپس از خروجی مخزن تخلیه کنید.) در صورتی که وجود داشت، چیلر را کمی کج کنید تا تخلیه شود.
 5. زهکشی سر پمپ: در قسمت پایینی هر سر پمپ یک پیچ آب وجود دارد، باید سر پیچ پمپ آب را باز کنید، بهتر است برای پمپ کردن آب باقی‌مانده از هوای فشرده استفاده کنید و سپس پیچ آب را محکم کنید.

جمع بندی موضوع جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان

چیلر یکی از مهم‌ترین قطعات یدکی در دستگاه برش لیزر فلزات و غیر فلزات است که نقشی مهمی در عملکرد بهتر و پایدارتر، ایجاد برش‌های مناسب و دقیق‌تر، بهبود کیفیت برش، افزایش عمر دستگاه و کاهش خرابی‌ها دارد؛ بنابراین بهتر است تا همواره با رعایت یکسری نکات ساده و کاربردی از ایجاد هزینه مجدد برای تعمیرات و یخ زدن آب چیلر در زمستان جلوگیری کرد.

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی روش‌های جلوگیری از یخ زدن آب چیلر در زمستان پرداختیم. شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه برش لیزر را انتخاب  تهیه کنید.برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان برای خرید انواع دستگاه جوش لیزری می‌توانید با شماره 02148000090 با متخصصان فروش ما در روتک تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

captcha