قطعات لیزر, آموزش

شارژ تیوب لیزر و تفاوت تیوب شارژی با تیوب نو

یکی از موارد مهم مربوط به تیوب لیزر، موضوع شارژ کردن تیوب‌های دستگاه برش لیزر است. بسیاری از مشتریان روتک از کارشناسان ما این سوال را پرسیده‌اند که آیا امکان شارژ تیوب لیزر وجود دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال را به صورت علمی بررسی کرده‌ایم و اطلاعات به‌دست آمده را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در این مقاله سعی داریم با توضیح و شرح برخی مسائل فنی در این راستا، شفاف‌سازی بیشتری انجام دهیم؛ اما قبل از اینکه این مقاله را بخوانید به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از میزان توان تیوب لیزر خود، مقاله تشخیص توان تیوب لیزر و دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر را مطالعه کنید.

1- کاتالیزور یا تقویت کننده گاز داخل تیوب لیزر

یکی از پارامترهای عمر تیوب لیزر، کاتالیزور یا تقویت کننده گاز داخل تیوب است؛ لذا زمانی که عمر تیوب لیزر به پایان می‌رسد، این کاتالیزور از کار افتاده و دیگر توان تقویت گاز را ندارد و این مکانیزم به رنگ صورتی، روی جداره داخلی تیوب لیزر قابل رویت خواهد بود.
اگر کاتالیزور ترمیم نشود، پر کردن مجدد گاز و در واقع شارژ تیوب لیزر، عملا در مدت کوتاهی بدون اثر خواهد شد.

تفاوت تیوب لیزر شارژی با تیوب لیزر نو

2- آینه لیزر

دومین پارامتر تیوب لیزر CO2، آینه‌های ابتدا و انتهای آن است که آینه لیزر انتها، از نوع فلزی از خانواده MO و آینه 95 درصدی جلوی تیوب، از نوع ژرمانیوم است.
این آینه‌ها به طور دائم فوتون‌ها را در سرتاسر تیوب دستگاه برش و حکاکی لیزر به حرکت در می‌آورند؛ عمر این آینه‌ها بعد از کارکردی تا حداکثر ده هزار ساعت، دچار فرسایش شدید می‌شوند و در صورت شارژ تیوب‌ لیزر و عدم تعویض آینه‌ها، عملا بدون بازدهی خواهد بود.

3- گاز داخل تیوب لیزر

سومین پارامتر تیوب لیزر CO2، گاز داخل تیوب لیزر است که شامل گازهای مختلفی از جمله Kr, Xe, CO2 و…. است.
کیفیت تیوب‌های ساخته شده متفاوت است و این تفاوت، نتیجه ترکیب گازهای داخل آن ها است؛ لذا بدست آوردن ترکیب اصلی که کارخانه‌های برتری چون Reci استفاده می‌کنند تقریبا غیرممکن و جزء اسرار سازنده است.
می‌توان نتیجه گرفت شارژ کردن تیوب لیزر درحال حاضر امکان ‌پذیر نیست؛ پس فکر شارژ کردن تیوب خود را، برای صرفه جویی در هزینه فراموش کنید و با خیال راحت اقدام به خرید تیوب لیزر نو نمایید.
در خصوص جمع آوری تیوب‌ها و شارژ مجدد آن‌ها در کشور چین این نکته را درنظر بگیرید که این کار در حالت عملی با برآورد هزینه ارسال چند هزار کیلومتری و با فرض تعویض آینه‌ها و کاتالیزور، اقتصادی نیست.

خرید تیوب لیزر با کیفیت

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید تیوب دستگاه برش لیزر می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “شارژ تیوب لیزر و تفاوت تیوب شارژی با تیوب نو

  1. اسماعیل جهانبخش گفت:

    باعرض سلام و وقت به خیر، شرکت الماس صنعت درباره شارژ تیوب و غیر ملزم بودن تعویض کاتالیزورها و آیینه ها و هم چنین جنس آیینه هامثل اینکه نظر عکس شما را دارن.

    1. مدیریت وب‌سایت روتک گفت:

      باعرض سلام. شما می توانید بصورت رسمی و در قالب ایمیل با کارخانه RECI‌ و کارخانه های دیگر در این زمینه مکاتبه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.