Skip to content

آشنایی با کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده؛ فناوری جدید و کاربردی در صنایع

کاربرد دستگاه‌های لیزر

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده | تکنولوژی تمیز کردن با لیزر، روش جدیدی است که به تازگی در طی دهه اخیر به دلیل کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده به شدت گسترش یافته است و جایگزین روش‌های دیگر به ویژه روش‌های سنتی شده است.

دستگاه لیزر تمیز کننده از قدرت، کارکرد و عملکرد مناسبی برخوردار است و با نصب و کارکرد آسانی که دارد، می‌تواند ضایعات مواد فلزی مثل زنگ زدگی و … را پاکسازی کند.

پاکسازی توسط دستگاه لیزر تمیز کننده با هدف کاهش استفاده از مواد شیمیایی و پاک‌ کننده‌‌ها در بخش‌های مختلف صنعتی است.

دستگاه لیزر تمیز کننده به وسیله پرتو لیزری با توان بالا فرآیند تمیز کنندگی را برای سطوح مختلف به منظور کاهش آلودگی‌ها، کاهش تاثیرات منفی روش‌های سنتی و ایجاد مشکلات رایجی مثل زنگ زدگی و … ایجاد می‌کند؛ بعلاوه در روش‌های سنتی علاوه بر آسیب به متریال، مقدار زباله زیادی تولید می‌شود.

این کمبودها و مشکلات در بخش‌های مختلف باعث شده است که کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده بیشتر دیده شود و به بهترین و موثرترین روش برای این پاکسازی قطعات فلزی مبدل شود.

در این مطلب از شرکت روتک به بررسی دستگاه لیزر زنگ زدایی می‌پردازیم و در ادامه به بررسی مزایا و کاربرد‌های این دستگاه می‌پردازیم؛ بنابراین اگر قصد دارید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید تا انتها همراه ما باشید.

دستگاه لیزر تمیز کننده چیست؟

دستگاه تمیز کننده لیزری یک تکنولوژی پیشرفته است که از پرتوی لیزر برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده می‌کند. این دستگاه‌ها شامل یک منبع لیزر قدرتمند، یک سیستم تسهیل عبور لیزر و یک سیستم کنترل هوشمند است.

اگر بخواهیم به زبان ساده درباره کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده و عملکرد این دستگاه صحبت کنیم باید گفت که وقتی لیزر به سطح هدف تابیده می‌شود، پرتو لیزر باعث تشدید و تبخیر ذرات آلودگی، روغن، رسوبات و دیگر آلودگی‌ها می‌شود و این ذرات آلودگی سپس به صورت بخار تبخیر می‌شوند و سطح تمیز می‌شود.

دستگاه تمیز کننده لیزری به عنوان یک روش غیر تماسی و غیر شیمیایی عمل می‌کند و برای تمیز کردن سطوح حساس و پیچیده مانند قطعات الکترونیکی، لنزهای دقیق، سطوح شیشه‌ای و فلزات استفاده می‌شود.

از مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری می‌توان به دقت بالا، عملکرد سریع، قابلیت تمیز کردن در محل و بدون نیاز به مواد شیمیایی اشاره کرد؛ همچنین، این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم قدرت لیزر و شکل الگوی تابش را دارند، که به آنها امکان تمیز کردن به صورت دقیق و سفارشی را می‌دهد.

این دستگاه‌ها به دلیل عملکرد قوی و دقت بالا، توانایی تمیز کردن حتی در سطوح بسیار کوچک و پیچیده را دارند و بهبود کیفیت و دقت فرآیندها را فراهم می‌کنند.

پاک کننده لیزر می‌تواند اکسید و آلاینده‌ها را به سرعت و به آسانی تمیز کند. کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنایع مختلفی مانند الکترونیک، علوم زیستی، صنایع دقیق، پزشکی و خودروسازی است.

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی یک روش مناسب، سریع و پیشرفته برای تمیز کردن سطوح زنگ زده است که می‌توان با تعویض تفنگ دستگاه آن را به دستگاه جوش لیزری تبدیل کرد.

بیشتر بدانید: دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده
کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

چه روش‌هایی برای تمیزکردن فلزات وجود دارد؟

روش‌های تمیز کاری سطوح فلزی شامل مجموعه‌ای از روش‌ها و فرآیندهای مکانیکی و شیمیایی هستند که برای حذف آلودگی‌ها، رسوبات و زنگ‌ زدگی از سطوح فلزی استفاده می‌شوند. به طور کلی روش‌های مختلفی برای تمیزکاری فلزات وجود دارد:

دستگاه لیزر تمیز کننده

دستگاه لیزر تمیز کننده یک روش مناسب، ایمن و کاربردی برای کاهش مقدار آلاینده‌ها و پاکسازی آلودگی‌ها، ناخالصی‌ها و رسوبات مختلف است. در این روش با استفاده از اشعه پرقدرت لیزر بدون کوچک‌ترین آسیب به بخش‌های مختلف، پاکسازی صورت می‌گیرد. کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در بخش‌های مختلف مثل صنعت خودرو سازی، هواپیما سازی، فولاد و … دیده می‌شود اما با توجه به پیشرفت چشم‌گیر این دستگاه در سال‌های گذشته، به احتمال زیاد در آینده از این دستگاه در بخش‌های مختلف دیگری نیز استفاده شود.

روش شیمیایی

از مواد شیمیایی مانند اسیدها، قلیاها و حلال‌های شیمیایی برای حذف آلودگی‌ها و زنگ‌زدگی سطوح فلزی استفاده می‌شود. این مواد معمولاً با استفاده از برس یا پارچه‌ای نرم بر روی سطح اعمال می‌شوند و سپس با آب شستشو می‌شوند.

روش حرارتی

در برخی موارد، جوشکاری و استفاده از حرارت می‌تواند برای حذف آلودگی‌ها و رسوبات سطوح فلزی مفید باشد. این روش معمولاً برای حذف رسوبات روغنی و آلودگی‌های سخت استفاده می‌شود.

روش سنگ زنی

استفاده از آبکاری و سنگ‌زنی برای حذف زنگ‌زدگی و آلودگی‌های سطح فلزی استفاده می‌شود. این روش‌ها معمولاً با استفاده از ذرات سنگ‌زنی و آب یا محلول‌های شیمیایی انجام می‌شوند.

روش انفجار

تمیزکاری به روش انفجار یکی از روش‌های مکانیکی برای تمیزکاری سطوح فلزی است.

در این روش، از قدرت انفجاری جسم‌های جاروب کننده برای حذف آلودگی‌ها و رسوبات از سطح فلزی استفاده می‌شود. روش انفجار معمولاً برای حذف رسوبات سخت، زنگ‌زدگی، رنگ و پوشش‌های محافظ از سطوح فلزی استفاده می‌شود.

این روش قدرتمند و کارآمد است، اما نیاز به تجهیزات و مهارت‌های خاص دارد؛ همچنین، در هنگام استفاده از این روش، باید از ایمنی کامل اطمینان حاصل کرده و دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کنید.

روش مکانیکی

این روش شامل استفاده از برس‌ها، پنس‌ها، سنباده‌ها و سایر ابزارهای مکانیکی برای جاروب کردن و تمیز کاری سطوح فلزی است. این روش معمولاً برای حذف آلودگی‌های زبر و رسوبات سخت استفاده می‌شود.

کارکرد دستگاه لیزر تمیز کننده چیست؟

 • حذف لایه‌های زائد روی سطح فلز یا متریال‌های دیگر
 • حذف سریع هرگونه لایه‌ی زائد
 • زنگ زدایی سریع و تمیز کردن اکسیدهای مختلف
 • پاک کردن چربی، رزین، چسب، گرد و غبار، لکه و باقی‌مانده‌های تولید
 • مقاوم سازی سطح فلز و تمیز کردن سطح فلز
 • تمیز کردن قالب مانند قالب تایر، قالب الکترونیکی، قالب مواد غذایی
 • از بین بردن آلودگی روغن روی قطعات پس از تولید و پردازش آن‌ها
 • تمیز کردن رزین، روغن، لکه، کثیفی و زنگ زدگی از سطح فلزات
کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده
کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنایع مختلف

این روش با مصرف بهینه انرژی می‌تواند طیف وسیعی از آلودگی‌ها را از روی سطح فلزات پاک کند و برای صنایع مختلف کاربرد دارد؛ برخی از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه لیزر تمیز کننده در بخش‌های مختلف صنعتی عبارتند از:

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در پرداخت سطح و رفع زنگ زدگی در تولید فولاد

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده برای رفع زنگ زدگی، لایه‌های اکسید و پرداخت سطح در تولید فولاد است که با استفاده از سورس فایبر، اشعه لیزر را تولید می‎‌کند. اگر فلز در معرض هوای مرطوب قرار گیرد، با آب واکنش داده و اکسید آهن تشکیل می‌دهد که زنگ می‌زند؛ در این حالت کیفیت فلز کاهش می‌یابد و همچنین به دلیل فرآیند عملیات حرارتی، یک لایه اکسید روی سطح فلز تشکیل شده و لایه اکسیدی سطح فلز را تغییر رنگ داده و در نتیجه مانع از عملیات تکمیلی بعدی خواهد شد.

لیزر باید با یک پالس کوتاه ساطع شود تا از آسیب به فلز پایه جلوگیری کند؛ زنگ به سرعت پرتو پرتو لیزر را جذب کرده و باعث افزایش دما می‌شود. هنگامی که دما به اندازه کافی بالا باشد، زنگ ذوب شده و در نهایت تبخیر خواهد شد.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در نظافت دیوار بیرونی ساختمان

سیستم تمیز کننده لیزری برای نظافت دیوارهای خارجی ساختمان‌ها تا طول 70 متر استفاده می‌شود. این روش انواع آلاینده‌ها را بر روی انواع سنگ، فلز و شیشه پاک می‌کند و همچنین می‌تواند لکه‌های سیاه روی مصالح سنگی مختلف در ساختمان‌ها را از بین ببرد.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنعت الکترونیک

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنعت الکترونیک، برای حذف اکسیدها است؛ صنعت الکترونیک برای آلودگی زدایی دقت بالایی نیاز دارد. قبل از لحیم کاری برد، پین‌های اجزا باید کاملاً اکسیده شوند تا از تماس الکتریکی بهینه اطمینان حاصل شود، و پین‌ها نباید در طول فرایند ضد عفونی آسیب ببینند.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در تمیز کردن لوله در راکتور نیروگاه هسته‌ای

از دستگاه تمیز کننده لیزر برای تمیز کردن خطوط لوله در راکتورهای نیروگاه هسته‌ای استفاده می‌شود. از فیبر نوری برای ورود اشعه لیزر پرقدرت به راکتور برای حذف مستقیم گرد و غبار رادیواکتیو استفاده می‌شود و تمیز کردن مواد با این روش بسیار آسان است؛ همچنین چون از راه دور کار می‌کند، می‌تواند ایمنی کارکنان را ضمانت کند.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنایع خودروسازی

در این صنعت به منظور پاک کردن رسوبات، آلودگی‌ها و چربی‌های موجود بر روی قطعات از این دستگاه استفاده می‌شود؛ بعلاوه این کاربرد می‌تواند در تولید خودروها و قطعات جانبی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنعت هوا و فضا

از دستگاه‌های تمیز کننده لیزری برای تمیز کردن قطعاتی مانند شیشه‌های مورد استفاده در پنجره‌ها، آینه‌ها و لنزها در این صنعت استفاده می‌شوند. این کاربرد می‌تواند در تولید ماهواره‌ها، سفینه‌های فضایی و هواپیماها مورد استفاده باشد.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنعت پزشکی

در صنعت پزشکی، دستگاه‌های تمیز کننده لیزری برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن ابزارهای پزشکی و در بخش‌هایی مثل جراحی، دندانپزشکی و تولید وسایل پزشکی کاربرد دارد.

سایر کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنایع مختلف

دستگاه‌های تمیز کننده لیزری در صنایع دیگری مثل تمیز کردن قطعات سرامیکی و شیشه‌ای در صنایع کریستال، تمیز کردن قطعات فلزی در صنایع ماشین‌سازی، تمیز کردن سطوح زجاجات و بطری‌ها در صنایع غذایی و نوشیدنی و تمیز کردن قطعات صنعتی در صنایع شیمیایی، کشتی سازی، قطعات خودرو، قالب‌های لاستیکی، قالب های تایر، ریل‌ها، صنعت حفاظت از محیط زیست کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید: مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌های سنتی

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در فرودگاه‌ها

فرودگاه‌های یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های حمل و نقل در سراسر دنیا است که مهم‌ترین بخش آن را باندها تشکیل می‌دهند. باندها از جنس بتن ساخته شده و از آنجایی که در روند برخاستن و فرود آمدن هواپیما رد لاستیک‌ها به دلیل سطح مسیر و درجه حرارت بالا بر روی آسفالت باقی می‌ماند، باید این بخش‌ها نیز همواره پاکسازی شود.

با گذشت زمان و تکرار متعدد این اتفاق، مقاومت سطح مسیر در برابر لغزی کم می‌شود که این موضوع بر ایمنی پرواز، عملکرد ترمز و فرود هواپیما موثر است و ممکن است خطاهای جبران ناپذیری را ایجاد کند.

برای تمیز کاری باند فرودگاه در ابتدا از روش‌های سنتی استفاده می‌شد که معمولا یک عامل آسیب رسان و غیرقابل جبران و غر مخرب برای تمیز کردن باندهای فرودگاه بود؛ اما با گذشت زمان و دستگاه تمیز کننده لیزر روش مناسبی برای تمیز کاری معرفی شد چرا که این روش آسیبی به سطح کار وارد نمی‌کند و در کاهش مصرف انرژی و آلودگی در محیط زیست نقش داشت.

امروزه از مهم‌ترین کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده، پاکسازی باندهای فرودگاه است چرا که به عنوان روشی ایمن شناخته شده است و باعث بهبود کیفیت سطح باند و افزایش امنیت پرواز می‌شود. از مهم‌ترین مزایای این روش عبارتند از:

 • کاهش هزینه
 • حفاظت از محیط زیست
 • راندمان بالا
 • کیفیت در تمیزکاری
 • جلوگیری از آسیب‌‌دیدگی سطح مورد نظر
 • حمل و نقل آسان

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در جوشکاری فلزات

استفاده از دستگاه تمیز کننده لیزری در جوشکاری یک روش بسیار مناسب و کارآمد است که در مقابل با روش‌های سنتی و معمولی در تمیز کردن فلزات، مزایای زیادی دارد.

این موضوع انعطاف پذیر و قابل تغییر است و می‌تواند باعث بهینه سازی شرایط سطح برای جوشکاری، بهبود مقاومت در برابر خوردگی، از بین رفتن اکسید‌ها، رابط خط همجوشی بستر پایدار و … کاربرد داشته باشد و بدون عامل آزمایش متوسط شیمیایی، در محیطی کاملا خشک، تمیز و سازگار با محیط زیست عمل کند. 

مزایای دستگاه لیزر تمیز کننده در جوشکاری فلزات

این دستگاه در بخش‌های مختلف صنعتی کاربردهای متعددی دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزایای و کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده (laser cleaning) می‌پردازیم:

بدون تماس با دست

فناوری تمیز کردن لیزری با سطح متریال هیچ گونه تماسی نداد و بسیار کاربردی است. در اشکال مختلف متریال نمی‌تواند عامل دردسر باشد و این دستگاه قادر است تا تمامی متریال‌ها را به راحتی از پوشش‌های زائدی جدا کند که با روش مکانیکی غیرممکن است.

افزایش کارایی و حفاظت از محیط زیست

این فناوری در کاهش مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست نقش دارد و تمیز کردن با فرآیندهای شیمیایی برای اپراتور و محیط زیست مضر است؛ بنابراین با این روش می‌توان این مشکل را نیز به صورت موثر و کارآمد حذف کرد.

آسیب نرساندن به سطح متریال فلز

 پس از تمیز کردن پوشش مدنظر از آلاینده‌های سطح، فناوری تمیز کننده لیزری به سطح خود محصول نیز آسیبی نمی‌رساند و می‌تواند از آسیب رساندن به قطعه و سایش مکانیکی دستگاه جلوگیری کند.

قابلیت تنظیم در سطوح مختلف

پرتو لیزر پاک کننده قادر است تا در سطوح مختلف تنظیم شود، مخصوصا برای متریال‌های فلزی و سطح فرآیند به خوبی ساخته شده و ساختارهای ریز ایجاد می‌کند.

این کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده عاملی است تا از این موضوع در صنایع مختلفی مثل قطعات خودرو، قالب لاستیک، ماشین آلات پیشرفته، آهنگ، صنایع حافظتی از محیط زیست، کشتی سازی و … استفاده شود.

بیشتر بدانید: مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری چیست؟

مزایای استفاده از دستگاه لیزر تمیز کننده چیست؟

 • دستگاه اندازه‌ی مناسبی دارد و قابل حمل است.
 • مجهز بودن دستگاه به چرخ، حمل و نقل آن را آسان کرده است.
 • یک روش آسان برای پاک کردن زنگ زدگی است.
 • دستگاه وزن سبکی دارد.
 • ایمنی دستگاه نسبت به بسیاری از روش‌ها بیشتر است.
 • عمر طولانی دارد.
 • می‌توان مکان دقیق و اندازه دقیق را برای تمیز کردن انتخاب کنید.
 • دستگاه لیزر تمیز کننده دارای هزینه عملیاتی پایین و دارای طول عمر بالایی (تقریباً بدون نیاز به تعمیر و نگه‌داری) است.
 • عدم حساسیت و خوردگی سطوح بعد از تمیز شدن با دستگاه لیزر تمیز کننده
 • سر و صدای کم، بدون گرد و غبار  

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

برای آشنایی با جزییات مزایای دستگاه تمیزکننده لیزری روی لینک مقاله کلیک کنید.

نکات مهم عملکرد و کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

برای استفاده بهتر و کاربرد صحیح‌تر از دستگاه لیزر تمیز کننده بهتر است تا به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

 • همان‌طور که در ابتدا به این موضوع پرداختیم، عملکرد این دستگاه بسیار ساده است و می‌تواند به راحتی سطوح را بدون نیاز به مواد شیمیایی مختلف پاکسازی کند.
 • نکته مهم این است که باید قبل از شروع اتصال و جوشکاری هرگونه رنگ، روغن و زنگ زدگی را از روی متریال بردارید و پس از آن جوشکاری کرده و اکسید و مانده آن را نیز دور بریزید.
 • قدرت لیزر بر روی سطح تمیز شده تاثیر زیادی دارد. قدرت کافی لیزر باید به منظور حذف آلودگی‌ها و رسوبات مورد نیاز باشد.
 • طول موج لیزر نیز بر تاثیر عملکرد دستگاه تمیز کننده تاثیر می‌گذارد. طول موج مناسب برای هر نوع آلودگی و جنس سطح مورد تمیز کاری باید انتخاب شود.
 • فوکوس لیزر نقش مهمی در تمیزکاری دارد. تمرکز دقیق لیزر روی منطقه مورد نیاز، امکان حذف آلودگی‌های محدود را فراهم می‌کند.
 • سرعت حرکت لیزر روی سطح نیز تاثیرگذار است. سرعت مناسب برای حرکت لیزر باید انتخاب شود تا بهترین نتیجه در تمیزکاری حاصل شود.
 • نوع آلودگی و رسوبات روی سطح نیز بر تاثیر عملکرد دستگاه تمیز کننده تأثیر می‌گذارد. بعضی آلودگی‌ها ممکن است بهتر با لیزر تمیز شوند تا دیگر آلودگی‌ها.
 • نوع سطح مورد تمیزکاری نیز مهم است. سطح‌های فلزی، شیشه‌ای، پلاستیکی و غیره ممکن است نیاز به تنظیمات و شرایط مختلفی داشته باشند.
 • در بررسی عملکرد و کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده، ایمنی نیز بسیار مهم است. رعایت دستورالعمل‌ها و استفاده از وسایل حفاظتی مناسب می‌تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد.

جمع بندی موضوع کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده پرداختیم و این روش را در مقایسه با روش‌های مرسوم مانند تمیز کردن مکانیکی، شیمیایی و … بررسی کردیم. این روش‌ها بسیار کارآمد، سریع، کم هزینه و دارای بار حرارتی کم و بار مکانیکی روی بستر است. تمیز کننده به سلامت اپراتور آسیبی نمی‌رساند.

شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه برش لیزر را انتخاب و تهیه کنید. برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان برای خرید دستگاه لیزر تمیز کننده می‌توانید با شماره 02148000090 با متخصصان فروش ما در روتک تماس حاصل فرمایید.

آیا دستگاه لیزر تمیز کننده بی خطر است؟

این روش برخلاف سایر روش‌های تمیزکاری، برای اپراتورها ایمن تر است؛ چون این ماده مخرب و رساننده نیست برای موادی که تمیز می‌کند نیز ایمن است.

دستگاه لیزر تمیز کننده در مقایسه با روش‌های دیگر چگونه است؟

این روش در مقایسه با روش‌های سنتی باعث صرفه جویی بیشتر در انرژی، سازگار با محیط زیست، امن، آسان برای استفاده و بهره وری بالاتر دارد.

12 comments on “آشنایی با کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده؛ فناوری جدید و کاربردی در صنایع”

ادمین سایت

سلام وقت بخیر
نصب، راه اندازی و آموزش کار با دستگاه، به صورت رایگان است و شما فقط هزینه ارسال و ایاب ذهاب کارشناس فنی را می‌پردازید..

ارسال دیدگاه

captcha