Skip to content

مقایسه دستگاه تمیزکننده لیزری با روشهای سنتی

کاربرد دستگاه‌های لیزر

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در کارخانه‌های صنعتی باید انجام شود، تمیزکاری و پاک‌سازی قطعات، قالب‌ها و دستگاه‌های موجود است.

این عملیات برای رفع زنگ‌زدگی، دوده ناشی از سوختن کربن، روغن سوختگی، جرم‌گیری قطعات و … صورت می‌گیرد.

امروزه کارخانه‌های صنعتی مانند خودروسازی، پالایشگاه‌ها، لاستیک‌سازی و … برای تمیزکاری قالب‌های تایرلاستیک، قطعات، موتورهای دیزلی، ماشین‌آلاتی که در معرض آب هستند، از دستگاه لیزر تمیز کننده استفاده می‌کنند.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

پرداخت سطح و رفع زنگ زدگی در تولید فولاد

کاربرد دستگاه تمیز کننده لیزری برای رفع زنگ زدگی، لایه‌های اکسید و پرداخت سطح در تولید فولاد است.

اگر فلز در معرض هوای مرطوب قرار گیرد، با آب واکنش داده و اکسید آهن تشکیل می‌دهد که زنگ می‌زند؛ در این حالت کیفیت فلز کاهش می‌یابد و همچنین به دلیل فرآیند عملیات حرارتی، یک لایه اکسید روی سطح فلز تشکیل شده و لایه اکسیدی سطح فلز را تغییر رنگ داده و در نتیجه مانع از عملیات تکمیلی بعدی خواهد شد.

دستگاه لیزر تمیز کننده لایه زنگ‌زدگی را با تابش پرتو لیزری با قدرت پیک بالا و فرکانس تکرار بالا بر روی سطح زدوده می‌کند.

لیزر باید با یک پالس کوتاه ساطع شود تا از آسیب به فلز پایه جلوگیری کند؛ زنگ به سرعت انرژی پرتو لیزر را جذب کرده و باعث افزایش دما می‌شود. هنگامی که دما به اندازه کافی بالا باشد، زنگ ذوب شده و در نهایت تبخیر خواهد شد.

نظافت دیوار بیرونی ساختمان

سیستم تمیز کننده لیزری برای نظافت دیوارهای خارجی ساختمان‌ها تا طول 70 متر استفاده می‌شود. این روش انواع آلاینده‌ها را بر روی انواع سنگ، فلز و شیشه پاک می‌کند و همچنین می‌تواند لکه‌های سیاه روی مصالح سنگی مختلف در ساختمان‌ها را از بین ببرد.

تمیز کننده لیزری در صنعت الکترونیک

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده در صنعت الکترونیک، برای حذف اکسیدها است؛ صنعت الکترونیک برای آلودگی زدایی دقت بالایی نیاز دارد.

قبل از لحیم کاری برد، پین‌های اجزا باید کاملاً اکسیده شوند تا از تماس الکتریکی بهینه اطمینان حاصل شود، و پین‌ها نباید در طول فرآیند ضد عفونی آسیب ببینند.

تمیز کردن لوله در راکتور نیروگاه هسته‌ای

از دستگاه تمیزکننده لیزر برای تمیز کردن خطوط لوله در راکتورهای نیروگاه هسته‌ای استفاده می‌شود. از فیبر نوری برای ورود اشعه لیزر پرقدرت به راکتور برای حذف مستقیم گرد و غبار رادیواکتیو استفاده می‌شود و تمیز کردن مواد با این روش بسیار آسان است؛ همچنین چون از راه دور کار می‌کند، می‌تواند ایمنی کارکنان را ضمانت کند.

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

مقایسه دستگاه لیزر تمیزکننده با سایر روش‌ها

درگذشته روش‌های سخت و زمان‌بری مانند دستگاه‌های سندبلاست و روش یخ خشک برای زدودن زنگ‌زدگی برای انجام این عملیات، استفاده می‌شد.

در ادامه به جزئیات مقایسه این دو روش با دستگاه لیزر تمیزکننده می‌پردازیم:

مقایسه دستگاه سندبلاست

 • مشکل عمده این دو روش علاوه بر مزایای موجود، صرف هزینه و زمان بسیار زیاد است؛ در این روش‌ها از مواد مصرفی برای ازبین‌بردن جرم‌ها استفاده می‌شود که بسیار پرهزینه است.
 • از طرفی برای تمیزکاری قطعات یا قالب‌ها در دستگاه سندبلاست نیاز است که قطعات دمونتاژ شده و سپس توسط نیروی انسانی به دستگاه منتقل شود که این فرایند زمان زیادی را صرف کرده و باعث توقف تولید خواهد شد.
 • در خصوص معایب دستگاه سندبلاست باید گفت به علت اینکه ورود سیلیس به‌صورت گردوغبار باعث ازبین‌رفتن دستگاه تنفسی انسان می‌شود، افرادی که در معرض گردوغبار هستند دچار بیماری که به سیلیکوزیس مرسوم است می‌گردند که هم اکنون در بیشتر صنایع، مصرف سیلیس را منسوخ اعلام نموده‌اند.
 • یکی دیگر از مسائلی که برای نیروی انسانی بسیار آزاردهنده است صدای بسیار زیاد دستگاه‌های سندبلاست و یخ خشک است که با استفاده از دستگاه تمیزکننده لیزری این مشکل برطرف خواهد شد.
 • از لحاظ تمیزکاری، پرتویی به طول 10 سانتی‌متر ایجاد می‌شود و فقط سطوح صاف را تمیز می‌کند و سوراخ‌های سطحی قالب‌ها را پاک‌سازی نمی‌کند.
 • باز و بست کردن قالب‌ها برای تمیزکاری بسیار سخت و دشوار و گاه ساعت‌ها دستگاه‌های پرس تایرها از خطوط تولید خارج می‌شوند. مسئله دیگر مواد مصرفی این دستگاه‌ها است که هم از لحاظ هزینه مرقوم به‌صرفه نیست و نیز تأمین‌کنندگان آن‌ها به‌سختی پیدا می‌شوند.
 • یکی دیگر از مسائلی که در این نوع روش‌ها بسیار حائز اهمیت است، آسیب‌دیدن سیستم تنفسی نیروی انسانی است که با دستگاه کار می‌کند. آلودگی و پودرهای که پس از تمیزکاری ایجاد می‌شود باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی در درازمدت می‌شود.

Laser cleaning Machine 3 1

مقایسه روش یخ خشک با دستگاه لیزر تمیزکننده

 • یکی از بزرگ‌ترین معایب روش یخ خشک، هزینه‌های بالای نگهداری و تهیه مواد مصرفی (یخ) است؛ زیرا برای نگهداری یخ به دمای کمتر از 78.5- درجه سانتیگراد نیاز است.
 • انفجار یخ می‌تواند باعث تجمع دی‌اکسیدکربن در فضاهای بسته شود و اپراتور و کارمندان داخل فضا ممکن است دچار خفگی شوند، به همین دلیل نیاز به تهویه مناسب است.
 • یکی از مزیت‌ها و کاربرد دستگاه لیزری تمیز کننده، استفاده از آن به شکل دستی است که می‌تواند دامنه حرکتی شما را افزایش دهد.
 • استفاده از روش یخ خشک قیمت بالاتری نسبت به دستگاه لیزر تمیزکننده دارد.
 • دستگاه لیزر تمیزکننده نیازی به تجهیزات اضافی ندارد و فقط به‌اندازه دستگاه 1100*700*1150 میلی‌متر فضای شرکت را اشغال می‌کند.
 • افرادی که با روش یخ خشک کار می‌کنند، باید از چندین لایه محافظ از جمله دستکش، عینک محافظ، ژاکت و گوش‌بند استفاده کنند تا آنها را از سرما و سروصدا ایمن باشند.

 

مزایای دستگاه لیزر تمیز کننده

 • کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده، امروزه در صنعت جهان سیار افزایش یافته است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به یوکوهاما ژاپن، ژونگ چه چین و کومهو کره اشاره کرد.
 • دستگاه تمیزکننده لیزری با ابعاد بسیار کم فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند که این موضوع در کارخانه جات از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه نگهداری دستگاه بسیار پایین است و قطعات مصرفی آن به‌راحتی و با قیمت بسیار کم قابل تعویض است.
 • گان لیزر دستگاه تا 40 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. این خصوصیت برای تولیدکنندگان این امکان را فراهم می‌کند که با استفاده از روبات، بدون اینکه قالب‌ها به‌صورت کامل دمونتاژ شوند پاک‌سازی شوند.
 • آب خنک بودن منبع لیزر و گان لیزر دستگاه مداومت کاری 24 ساعته را ایجاد می‌کند و پس از استفاده طولانی‌مدت افت توان نخواهد داشت. از لحاظ کنترلی هوشمند هستند و تغییرات توان و فرکانس باتوجه‌به متریال، از روی پنل دستگاه تنظیم می‌شود.
 • استفاده از تکنولوژی موجود در کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده، بدون نیاز به تخصص و اپراتور برای حذف زنگ‌زدگی‌های انواع مختلف فلزات است؛ همچنین نصب آسان، اشغال فضای کم، هزینه نگهداری و عملیاتی بسیار پایین، بدون برخورد فیزیکی با قطعه کار، عملکرد اتوماتیک دستگاه لیزر تمیزکننده و … باعث شده که بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 • این دستگاه بدون هرگونه مواد شوینده و آب در کمترین زمان به طور کامل و بدون آسیب سطوح را بدون اینکه برخورد فیزیکی با قطعه کار داشته باشد؛ اما در گذشته موادی که در روش سندبلاست موجود بود باعث آسیب جدی به اپراتور بوده است.

Laser cleaning Machine 4 1

پیشنهاد شرکت روتک

روتک در سال‌های اخیر دستگاه‌های لیزر فایبر با توان بالای 1000 وات که دارای متقاضیان زیادی در صنایع مختلف است را به طور حرفه‌ای و کارآمد در اختیار مشتریان عزیز قرار داده است.

این مجموعه با مسئولیت‌پذیری در جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند اهداف نتیجه‌بخشی را به دست آورده است؛ در راستای همین موضوع استفاده از ماشین‌آلاتی که دارای استانداردهای مشخص هستند و موجب ضرر به افراد یا محیط نمی‌شوند، از اولویت‌های اصلی به‌حساب می‌آید. رشد و توسعه‌ حضور قدرتمند شرکت در نمایشگاه‌های مختلف اعم از نمایشگاه بین‌المللی صنعت، نمایشگاه بین‌المللی چاپ و دسته‌بندی، نمایشگاه بین‌المللی قطعات خودرو، نمایشگاه بین‌المللی تبلیغات و همچنین بسیاری از نمایشگاه‌های دیگر که سالانه برگزار شده است

خدمات پس از فروش در این مجموعه با رعایت استاندارهای جهانی، رضایتمندی مشتری و با توجه به نیازهای مشتریان و کسب‌وکارها انجام می‌گردد؛ به‌طورکلی این خدمات شامل فروش و تهیه قطعات دستگاه‌های لیزر، آموزش و نصب سریع و پاسخگویی تلفنی، حضوری و ارتباط ریموت کامپیوتری است.

برا دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان برای خرید دستگاه لیزر تمیز کننده می‌توانید با شماره 02148000090 با متخصصان فروش ما در روتک تماس حاصل فرمایید.

کاربرد دستگاه لیزر تمیزکننده در صنایع مختلف چیست؟

تمیز کردن لوله در راکتور نیروگاه هسته‌ا، تمیزکننده لیزری در صنعت الکترونیک، نظافت دیوار بیرونی ساختمان و پرداخت سطح و رفع زنگ زدگی در تولید فولاد

کارایی دستگاه لیزر تمیزکننده چگونه است؟

این عملیات برای رفع زنگ‌زدگی، دوده ناشی از سوختن کربن، روغن سوختگی، جرم‌گیری قطعات و … صورت می‌گیرد.

ارسال دیدگاه

captcha