Skip to content

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی؛ بررسی دستگاه سندبلاست و یخ خشک

کاربرد دستگاه‌های لیزر
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی | یکی از مهم‌ترین کارهایی که در کارخانه‌های صنعتی باید انجام شود، تمیزکاری و پاک‌سازی قطعات، قالب‌ها و دستگاه‌های موجود است. این عملیات برای رفع زنگ‌زدگی، دوده ناشی از سوختن کربن، روغن سوختگی، جرم‌گیری قطعات و … صورت می‌گیرد.برای تمیز کردن قطعات در کارخانه‌های صنعتی دو راه مختلف وجود دارد:
 • استفاده از روش‌ های سنتی
 • استفاده از دستگاه تمیز کننده لیزری 
اما هر کدام از این روش‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ کدام روش بهتر است؟ کدام روش بازدهی  بیشتری دارد و بودجه کمتری را می‌خواهد؟در این مطلب از شرکت روتک به مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی و ویژگی‌های مشخص هر روش و همچنین مقایسه دستگاه لیزر تیز کننده با دستگاه سندبلاست و یخ خشک می‌پردازیم؛ بنابراین اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، تا انتها همراه ما باشید.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی: معرفی روش‌ های سنتی

تمیز کردن قطعات صنعتی می‌تواند از طریق روش‌های سنتی انجام شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

شستشو با آب و صابون

این روش معمولاً برای تمیز کردن قطعاتی که با آلودگی‌های سبک و قابل حل مواجه هستند، از محلول آب و صابون استفاده می‌کنیم. قطعات با آب و صابون شسته و سپس با آب ساده شسته می‌شوند تا اثراتی از صابون بر روی قطعه باقی نماند.

استفاده از مواد شیمیایی تمیز کننده

برخی از مواد شیمیایی مانند مذاب‌کننده‌ها، ترکیبات الکلی، روغن‌های معدنی و اسیدها می‌توانند برای تمیز کردن قطعات صنعتی استفاده شوند. از این مواد معمولاً برای پاکسازی آلودگی‌های سنگین و مقاوم استفاده می‌شوند.

سنباده و پولیش قطعات

در این روش با استفاده از سنباده و پولیش، قطعات صنعتی  را به سطحی صاف و براق تبدیل می‌کنیم. این روش غالبا برای تمیز کردن قطعات فلزی و صفحات صنعتی کاربرد دارد.

استفاده از بخار و حرارت

از آنجایی که بخار می‌تواند آلودگی‌ها را نرم کرده و حرارت می‌تواند آنها را از سطح قطعه جدا کند؛ برای تمیز کردن قطعات صنعتی ممکن است از بخار و حرارت نیز استفاده شود.

استفاده از پاک کننده‌های پرفشار

پاک کننده‌های پرفشار با استفاده از هوا یا گازهای فشرده، می‌توانند آلودگی‌ها را از سطح قطعات جدا کنند. معمولا از این روش برای قطعاتی با ساختارهای پیچیده و دسترسی محدود به سطح استفاده می‌شود.

برای آشنایی با کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده روی لینک مقاله کلیک کنید.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی: معرفی دستگاه لیزر تمیز کننده

امروزه کارخانه‌های صنعتی مانند خودروسازی، پالایشگاه‌ها، لاستیک‌سازی و … برای تمیز کاری قالب‌های تایر لاستیک، قطعات، موتورهای دیزلی، ماشین‌آلاتی که در معرض آب هستند، از دستگاه لیزر تمیز کننده استفاده می‌کنند که جایگزین روش های سنتی است.دستگاه تمیز کننده لیزری یک تکنولوژی پیشرفته و نوین است که برای پاکسازی سطوح از آلودگی‌ها و روغن‌ها استفاده می‌شود.این دستگاه با استفاده از پرتوهای لیزری، قادر به تمیز کردن و حذف آلودگی‌ها و ذرات ریز از سطوح مختلف است و با ایجاد پرتوهای لیزری با قدرت مشخص، قادر به حذف آلودگی‌های مختلف از سطوح است.دستگاه تمیز کننده لیزری معمولاً دارای یک سیستم تولید پرتو لیزری، سیستم هدایت پرتو، سیستم کنترل و تنظیم قدرت و حالت پرتو است.این دستگاه می‌تواند با استفاده از پرتوهای لیزری با طول موج و قدرت مناسب، آلودگی‌ها را به صورت فیزیکی یا شیمیایی از سطوح حذف کند.این دستگاه در بخش‌های متنوعی کاربرد دارد و به دلیل دقت بالا، سرعت بالا و توانایی حذف آلودگی‌های ریز، به عنوان یک روش موثر و مناسب برای تمیز کردن سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد.توجه داشته باشید که با خرید دستگاه لیزر تمیز کننده، می‌توان با تعویض تفنگ دستگاه و جا به جایی با تفنگ جوش لیزری، به عنوان دستگاه جوش لیزری از آن استفاده کنید.
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی

مطالعه بیشتر: دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

مقایسه دستگاه لیزر تمیزکننده با روش های سنتی: مقایسه کارکرد

برای هر کاربرد خاص، دستورالعمل تولید کننده را مطالعه کرده و دستگاه را به درستی تنظیم کنید. استفاده از دستگاه تمیز کننده لیزری بسیار ساده و موثر است؛ در متن زیر به مراحل استفاده از این دستگاه اشاره می‌پردازیم:

تنظیم دستگاه

ابتدا باید دستگاه تمیز کننده لیزری را به درستی تنظیم کنید. این شامل تنظیم قدرت لیزر، حالت پرتو و دیگر پارامترهای مربوطه است.

راه‌اندازی دستگاه

پس از آماده سازی سطح، دستگاه را روشن کنید و آن را در مسافت مناسب از سطح قرار دهید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که دستگاه در جهت صحیح و به درستی هدایت شود.

اجرای عملیات تمیز کردن

حالا می‌توانید تفنگ مربوط به عملیات تمیز کردن را فشار دهید. دستگاه لیزر بسته به نوع و کاربرد خاص خود، با استفاده از پرتوهای لیزری به سطح مورد نظر تابانده می‌شود و آلودگی‌های را حذف می‌کند.

خاموش کردن دستگاه

پس از اتمام عملیات تمیز کردن، دستگاه را خاموش کنید و در صورت نیاز، سطح را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تمیز شده است.
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده و روش‌های سنتی
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی: مقایسه عملکرد

پیش از خرید یا انجام دادن هر کاری بهتر است تا در ابتدا به بررسی ویژگی‌‌ها بپردازیم و با بررسی ویژگی‌های دستگاه لیزر تمیزکننده، با مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی دستگاه‌‌ها بیشتر آشنا شوید:

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی در کارایی، عملکرد و سرعت

دستگاه لیزر تمیز کننده با سرعت بسیار بالایی عمل می‌کند و به صورت خودکار می‌تواند سطوح را تمیز کند. این فرآیند به صورت قطعه به قطعه انجام می‌شود و زمان کمتری نسبت به روش‌های سنتی صرف می‌کند.در روش‌های سنتی به زمان و تلاش بیشتری برای تمیز کردن نیاز است. با استفاده از دستگاه تمیز کننده لیزری معمولا بر اساس استفاده از مواد شیمیایی یا فرایندهای مکانیکی انجام می‌شوند که نیازمند زمان و تلاش است.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی در دقت و کنترل

دستگاه لیزر تمیز کننده قابلیت کنترل دقیق برای تمیز کردن سطوح را دارد. با استفاده از لیزر، می‌توان نقاط دقیق را مورد هدف برای تمیز کردن صحیح انجام داد؛ در حالی که در روش‌های سنتی، دقت و کنترل کمتر است و به دلیل استفاده از مواد شیمیایی یا فرایندهای مکانیکی، دقت کمتری در تمیز کردن وجود دارد.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی در نکات ایمنی

در دستگاه تمیز کننده لیزری معمولا برای کاربران ایمنی بیشتری فراهم شده است. این دستگاه‌ها معمولا با قابلیت حسگرها و سیستم‌های ایمنی مجهز شده‌اند تا جلوی هرگونه آسیب به کاربران را بگیرند. این در حالی است که در روش‌های سنتی ممکن است برخی از مواد شیمیایی یا فرایندهای مکانیکی، خطراتی را برای کاربران به همراه داشته باشند.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی در آسیب به سطح

دستگاه لیزر تمیز کننده بدون نیاز به تماس مستقیم با سطح قادر است آلودگی‌ها را حذف کند و سطح را تمیز کند. این در حالی است که در روش‌های سنتی ممکن است باعث آسیب به سطح شونده شود یا نیاز به تماس مستقیم با سطح داشته باشند که می‌تواند با خراشیدگی یا تغییر خواص سطح همراه باشد.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی در حفظ محیط زیست

دستگاه لیزر تمیز کننده بدون استفاده از مواد شیمیایی یا آب عمل می‌کند و به همین دلیل محیط زیست را کمتر آلوده می‌کند. این در حالی است که در برخی روش‌های سنتی ممکن است نیاز به استفاده از مواد شیمیایی آلوده‌ کننده یا مصرف آب زیادی باشند.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی در هزینه‌ها

دستگاه لیزر تمیز کننده ابتدا هزینه بالایی برای تهیه و نصب دارد، اما هزینه‌های بهره‌ برداری و نگهداری آن نسبتاً کمتر است؛ اما در روش‌های سنتی هزینه‌های کمتری برای تهیه و نصب وجود دارد اما هزینه‌های بهره‌ برداری و نگهداری آن‌ها ممکن است بیشتر باشد.
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی (سایر روش‌ها)

درگذشته روش‌های سخت و زمان‌بری مانند دستگاه‌های سندبلاست و روش یخ خشک برای زدودن زنگ‌زدگی برای انجام این عملیات، استفاده می‌شد. در ادامه به جزئیات مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی و قدیمی از جمله دستگاه سندبلاست و روش یخ خشک می‌پردازیم:

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی: دستگاه سندبلاست

 • مشکل عمده این روش علاوه بر مزایای موجود، صرف هزینه و زمان بسیار زیاد است؛ در این روش‌ها از مواد مصرفی برای ازبین‌بردن جرم‌ها استفاده می‌شود که بسیار پرهزینه است.
 • از طرفی برای تمیزکاری قطعات یا قالب‌ها در دستگاه سندبلاست نیاز است که قطعات دمونتاژ شده و سپس توسط نیروی انسانی به دستگاه منتقل شود که این فرایند زمان زیادی را صرف کرده و باعث توقف تولید خواهد شد.
 • در خصوص معایب دستگاه سندبلاست باید گفت به علت اینکه ورود سیلیس به‌صورت گردوغبار باعث ازبین‌رفتن دستگاه تنفسی انسان می‌شود، افرادی که در معرض گردوغبار هستند دچار بیماری که به سیلیکوزیس مرسوم است می‌گردند که هم اکنون در بیشتر صنایع، مصرف سیلیس را منسوخ اعلام نموده‌اند.
 • یکی دیگر از مسائلی که برای نیروی انسانی بسیار آزاردهنده است صدای بسیار زیاد دستگاه‌های سندبلاست و یخ خشک است که با استفاده از دستگاه تمیزکننده لیزری این مشکل برطرف خواهد شد.
 • از لحاظ تمیزکاری، پرتویی به طول 10 سانتی‌متر ایجاد می‌شود و فقط سطوح صاف را تمیز می‌کند و سوراخ‌های سطحی قالب‌ها را پاک‌سازی نمی‌کند.
 • باز و بست کردن قالب‌ها برای تمیزکاری بسیار سخت و دشوار و گاه ساعت‌ها دستگاه‌های پرس تایرها از خطوط تولید خارج می‌شوند. مسئله دیگر مواد مصرفی این دستگاه‌ها است که هم از لحاظ هزینه مرقوم به‌صرفه نیست و نیز تأمین‌کنندگان آن‌ها به‌سختی پیدا می‌شوند.
 • یکی دیگر از مسائلی که در این نوع روش‌ها بسیار حائز اهمیت است، آسیب‌دیدن سیستم تنفسی نیروی انسانی است که با دستگاه کار می‌کند. آلودگی و پودرهای که پس از تمیزکاری ایجاد می‌شود باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی در درازمدت می‌شود.
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی: یخ خشک

 • یکی از بزرگ‌ترین معایب روش یخ خشک، هزینه‌های بالای نگهداری و تهیه مواد مصرفی (یخ) است؛ زیرا برای نگهداری یخ به دمای کمتر از 78.5- درجه سانتیگراد نیاز است.
 • انفجار یخ می‌تواند باعث تجمع دی‌اکسیدکربن در فضاهای بسته شود و اپراتور و کارمندان داخل فضا ممکن است دچار خفگی شوند، به همین دلیل نیاز به تهویه مناسب است.
 • یکی از مزیت‌ها و کاربرد دستگاه لیزری تمیز کننده، استفاده از آن به شکل دستی است که می‌تواند دامنه حرکتی شما را افزایش دهد.
 • استفاده از روش یخ خشک قیمت بالاتری نسبت به دستگاه لیزر تمیز کننده دارد.
 • دستگاه لیزر تمیزکننده نیازی به تجهیزات اضافی ندارد و فقط به‌اندازه دستگاه 1100*700*1150 میلی‌متر فضای شرکت را اشغال می‌کند.
 • افرادی که با روش یخ خشک کار می‌کنند، باید از چندین لایه محافظ از جمله دستکش، عینک محافظ، ژاکت و گوش‌بند استفاده کنند تا آنها را از سرما و سروصدا ایمن باشند.

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی: مزایای دستگاه لیزر تمیز کننده

کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده، امروزه در صنعت جهان سیار افزایش یافته است و به دلیل بازار عرضه و تقاضای مناسب، شرکت‌های بسیار متنوعی امروزه به تولید این دستگاه روی آورده‌اند؛ از جمله این شرکت‌ها می‌توان به یوکوهاما ژاپن، ژونگ چه چین، کومه و کره اشاره کرد. برخی از مهم‌ترین مزایای دستگاه لیزر تمیز کننده عبارتند از:
 • دستگاه لیزر تمیز کننده با ابعاد بسیار کم فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند که این موضوع در کارخانه جات از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه نگهداری دستگاه بسیار پایین است و قطعات مصرفی آن به‌راحتی و با قیمت بسیار کم قابل تعویض است.
 • گان لیزر دستگاه تا 40 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. این خصوصیت برای تولیدکنندگان این امکان را فراهم می‌کند که با استفاده از ربات، بدون اینکه قالب‌ها به‌صورت کامل دمونتاژ شوند پاک‌سازی شوند.
 • آب خنک بودن منبع لیزر و گان لیزر دستگاه مداومت کاری 24 ساعته را ایجاد می‌کند و پس از استفاده طولانی‌مدت افت توان نخواهد داشت. از لحاظ کنترلی هوشمند هستند و تغییرات توان و فرکانس باتوجه‌به متریال، از روی پنل دستگاه تنظیم می‌شود.
 • استفاده از تکنولوژی موجود در کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده، بدون نیاز به تخصص و اپراتور برای حذف زنگ‌زدگی‌های انواع مختلف فلزات است؛ همچنین نصب آسان، اشغال فضای کم، هزینه نگهداری و عملیاتی بسیار پایین، بدون برخورد فیزیکی با قطعه کار، عملکرد اتوماتیک دستگاه لیزر تمیز کننده و … باعث شده که بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 • این دستگاه بدون هرگونه مواد شوینده و آب در کمترین زمان به طور کامل و بدون آسیب سطوح را بدون اینکه برخورد فیزیکی با قطعه کار داشته باشد؛ اما در گذشته موادی که در روش سندبلاست موجود بود باعث آسیب جدی به اپراتور بوده است.

بیشتر بخوانید: مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی
مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی

جمع بندی مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی

با پیشرفت تکنولوژی، کاربردهای دستگاه لیزر تمیز کننده (laser cleaning) در صنایع مختلف بیشتر دیده شد و گسترش پیدا کرده به طوری که امروزه این دستگاه در حال گسترش است و این دستگاه‌ها به عنوان یک روش موثر برای تمیز کردن قطعات صنعتی شناخته می‌شوند و می‌توان گفت که تقریبا روش‌های سنتی دیگر مورد استفاده بخش‌های صنعتی قرار نمی‌گیرند.در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌ های سنتی پرداختیم. شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است.شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه لیزر تمیزکننده را انتخاب تهیه کنید. برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان برای خرید دستگاه لیزر تمیز کننده و دستگاه برش لیزری می‌توانید با شماره 02148000090 با متخصصان فروش ما در روتک تماس حاصل فرمایید.

روش‌های سنتی تمیز کننده فلزات چیست؟

شستشو با آب و صابون استفاده از مواد شیمیایی تمیز کننده سنباده و پولیش قطعات استفاده از بخار و حرارت