Skip to content

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری + ویژگی ها

آموزش

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری | امروزه فلز به‌ طور گسترده‌ای در زمینه‌های صنعتی مورد استفاده است و انواع مختلف آن در همه‌جای زندگی ما دیده ‌می‌شود ولی با وجود کاربردهای زیاد آن، اگر در مدت طولانی در مرز اکسیژن باشد به‌طور قطعی زنگ می‌زند.

زنگ‌زدن یک واکنش شیمیایی است؛ متداول‌ترین پدیده زنگ‌زدگی در اثر مجاورت آهن با رطوبت و هوا در طولانی مدت به‌وجود می‌آید که موجب تغییر رنگ و فرسوده شدن متریال می‌شود.

تلفات ناشی از خوردگی فلز بسیار چشمگیر است و طبق آمار موسسه فلزات آمریکا، خسارت اقتصادی جهانی ناشی از خوردگی فلزات سالانه 4 درصد و فلزات ناشی از زنگ‌زدگی 30 درصد تخمین زده شده‌است. به عنوان مثال خسارات اقتصادی کشور چین از زنگ‌زدگی فلزات بیش از 300 میلیارد بوده که رقم قابل ملاحظه‌ای است.

روش‌های سنتی مانند سنباده یا مسواک‌زدن با سیم، یا روش‌های شیمیایی مانند حذف لایه‌ اکسید شده توسط متریال شیمیایی یا اسیدی برای پاک‌کردن زنگ‌زدگی باعث آلودگی در محیط زیست می‌شوند و به فلز پایه آسیب می‌رسانند؛ برای جلوگیری از این مشکلات دستگاه‌ لیزر که جایگزین مناسبی برای پاک‌کردن زنگ‌زدگی به‌حساب می‌آیند.

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری بسیار زیاد است و بدون عوامل شیمیایی فرآیند تمیزی را انجام می‌شود و در این روش هیچ آلودگی به محیط منتقل نمی‌شود و قطعه آسیب نمی‌بیند. تمیزکاری لیزری روشی سریع و ایمن است و برای از بین‌بردن زنگ‌زدگی انواع فلزات استفاده می‌شود؛ همچنین دستگاه لیزر می‌تواند سطح رزین، روغن، خاک، زنگ زدگی و بسیاری از متریال دیگر را پاک کند.

اگر قصد دارید تا بیشتر با روند، عملکرد و مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری آشنا شوید تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

دستگاه تمیز کننده لیزری چیست؟

دستگاه تمیز کننده لیزری یک دستگاه است که از اصل فیزیکی لیزر برای حذف آلودگی‌ها و زنگ‌ زدگی‌ها استفاده می‌کند. این دستگاه‌ با استفاده از نور لیزری با طول موج خاص قادر است تا آلودگی‌ها را تشخیص داده و به صورت موثری از روی سطوح مختلف حذف کنند.

دستگاه تمیز کننده لیزری معمولاً دارای یک سورس فایبر، یک تفنگ یا سوئیچ کنترل و یک سیم متصل به دسته است. با استفاده از تنفگ دستگاه، نور لیزری به صورت دقیق روی منطقه مورد نظر هدایت می‌شود و آلودگی‌ها را از بین می‌برد.

برخی از دستگاه‌های تمیزکننده لیزری دستی همچنین دارای مکانیزم‌های جمع‌آوری آلودگی‌ها و پاک کردن سطح هستند. پیش از این در سال‌های گذشته از روش‌های سنتی برای پاکسازی رسوبات و زنگ زدگی‌ها مثل استفاده از متریال و محلول‌های شیمیایی، استفاده از انفجار، روش‌ها مکانیکی مختلف، استفاده از سایش، استفاده از آب و صابون، استفاده از پاک کننده‌های خانگی و … استفاده می‌شد که از سختی کار، هزینه و نیروی کار زیادی برای این کار استفاده می‌شد که غالبا نتیجه دلخواه و پاک کنندگی جالبی را به همراه نداشت!

این در حالی است که امروزه مزایای دستگاه لیزر زنگ زدایی باعث شده تا از این دستگاه در بخش‌های مختلف صنعتی مثل خودروسازی، الکترونیک، ساختمان‌سازی، پزشکی و … استفاده شود؛ البته این تنها مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری نیست و این دستگاه ویژگی‌های متعدد دیگری نیز دارد که در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی چیست؟

ویژگی‌های دستگاه تمیز کننده لیزری

 • دقیق و قابل کنترل: با کنترل دقیق ناحیه زنگ‌ زدگی را تمیز می‌کند.
 • کیفیت زنگ زدایی یکنواخت: تمام قسمت زنگ‌ زده یکدست تمیز می‌شود.
 • هوشمند: تشخیص و کنترل دستگاه لیزر آسان است و فرآیندی هوشمند به‌حساب می‌آید.
 • بدون آسیب: فقط آلودگی‌های سطح را از بین می‌برد و هیچ صدمه‌ای به متریال اصلی وارد نمی‌شود.
 • عملکرد راحت: تمیز کردن بدون تماس مستقیم به روش دستی و اتوماتیک.
 • حفاظت از محیط زیست: بدون استفاده از متریال شیمیایی و بدون سر و صدا مانند برخی از روش‌های سنتی، آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.
 • دقت بالا در تمیزکاری: با قابلیت تنظیم دقت و تمرکز دستگاه روی سطح زنگ‌زده‌ی قطعه می‌توان به‌طور یکنواخت تمیز کاری را انجام داد.
 • اندازه کوچک: وزن سبک و حمل و نقل آسان.

بیشتر بدانید: مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش‌های سنتی

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

برخی از مهم‌ترین مزایای دستگاه لیزر زنگ زدایی عبارتند از:

عملکرد دقیق

لیزر دقت بالایی در تمیزکاری فراهم می‌کند. با تنظیمات مناسب و استفاده از فوکوس دقیق، می‌توان به طور دقیق روی سطح کار کرد و آلودگی‌ها را حذف کرد.

بی‌ضرر برای محیط زیست

استفاده از لیزر برای تمیزکاری به معنای استفاده از انرژی نوری است که بی‌ضرر برای محیط زیست است. این به معنای کاهش نیاز به متریال شیمیایی و تولید آلاینده‌های جانبی است.

قابل تنظیم

دستگاه‌های تمیز کننده لیزری قابلیت تنظیم قدرت لیزر، طول موج و سرعت حرکت را دارند. این به معنای تنظیمات و شرایط مناسب برای هر نوع آلودگی و سطح کار است و امکان تنظیم دقیق را فراهم می‌کند.

بدون تماس

یکی از مزایای بزرگ دستگاه‌های تمیز کننده لیزری این است که آنها بدون نیاز به تماس مستقیم با سطح کار می‌توانند آلودگی‌ها را حذف کنند. این به این معنی است که خطر آسیب به سطح کار از طریق خراشیدگی یا فشار کمتر است.

تسریع روند کاری

یکی از مهم‌ترین مزایای دستگاه زنگ زدایی لیزری، عملکرد سریع دستگاه‌های تمیز کننده لیزری و کاهش زمان مورد نیاز برای تمیزکاری است که در افزایش بهره‌وری و کارایی کمک بسزایی دارد.

کارایی بالا

دستگاه‌های تمیز کننده لیزری (laser cleaning) قادر به حذف آلودگی‌ها و رسوبات با کارایی بالا هستند و لیزر می‌تواند با تمرکز دقیق بر روی منطقه مورد نیاز، قادر به حذف آلودگی‌های محدود و حتی رسوبات سخت و سنگین است.

کاربردهای گسترده

از دیگر مزایای این دستگاه، کاربرد گسترده آن است. دستگاه‌های تمیز کننده لیزری در صنایع مختلفی مانند صنعت الکترونیک، پزشکی، خودروسازی و … استفاده می‌شوند. این به معنای گستردگی کاربردها و قابلیت انطباق با نیازهای مختلف است.

برای مطالعه مقاله کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده روی لینک کلیک کنید.

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری در زنگ زدایی فلزات

به طور کلی مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری عبارتند از:

 • راندمان کاری بالا
 • فرآیند ساده
 • افزایش کیفیت
 • کاهش شدت کار کارگران
 • کاهش هزینه

برای مطالعه مقاله جوش لیزری استیل روی لینک کلیک کنید

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری
مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری بسیار قابل توجه هستند و نقش مهمی در بهبود و ایجاد عملکرد بهینه دستگاه دارند. برخی از مهم‌ترین مزایای دستگاه تمیز کننده در زنگ زدایی عبارتند از:

قابلیت دسترسی به مکان‌های دشوار

دستگاه لیزر زنگ زدایی اجازه می‌دهند تا به مکان‌ها و نقاط دسترسی سخت‌تری که با دستگاه‌های بزرگ‌تر سخت است، دسترسی داشته باشند.

حذف آلودگی‌های محدود

از مهم‌ترین مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری دستی، می‌توان به حذف آلودگی‌ها به صورت دقیق و محدود اشاره کرد یعنی حذف آلودگی‌های کوچک و محدود مانند زنگ‌ها، خطوط و نقاط خاص امکان پذیر است.

کنترل دقیق

دستگاه‌های تمیز کننده لیزری دستی قابلیت کنترل دقیق بر روی منطقه کار را فراهم می‌کنند. با استفاده از دستگاه دستی، می‌توان به صورت دقیق روی آلودگی‌ها تمرکز کرده و آنها را حذف کرد.

حفظ سطح کار

از دیگر مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری که به دلیل اندازه کوچک این دستگاه است، می‌توان به کاهش خطر آسیب به سطح کار اشاره کرد یعنی حفظ کیفیت و دقت سطح کار حفظ می‌شود.

قابلیت استفاده در محل

دستگاه‌های تمیز کننده لیزری دستی قابلیت استفاده در محل را دارند. این به معنای امکان زنگ زدایی مستقیماً در محل کار یا در محیط‌هایی که نیاز به حرکت انعطاف‌پذیر دارند، است.

کاربرد چند منظوره

دستگاه‌های تمیز کننده لیزری دستی قابلیت استفاده در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، الکترونیک، ساختمان‌سازی و غیره را دارند. این به معنای چندمنظوره بودن و قابلیت انتقال به نیازهای مختلف است؛ همچنین با تعویض تفنگ دستگاه لیزر زنگ زدایی می‌توان آن را به دستگاه جوش لیزری تبدیل کرد.

اقدامات لازم برای دستگاه تمیز کننده لیزر

تمیز کردن لیزر از مهم‌ترین و موثرترین اقدامات جهت از بین بردن آلودگی‌ها و رسوبات تجمع یافته بر روی سطوح مختلف است. در این روش با استفاده از اشعه پر قدرت لیزر در نقطه مورد نظر، پاکسازی و تمیز کاری را شروع می‌شود و با توجه به اینکه لیزر هیچ برخوردی با سطح مدنظر ندارد، هیچ آسیبی به سطح فلزات یا متریال دیگر وارد نمی‌شد.

علاوه بر این باید همواره در تعمیر و نگهداری دستگاه تمیز کننده لیزر توجه داشت چرا که تمیز کردن و مراقبت از این دستگاه در افزایش طول عمر و عملکرد بهینه دستگاه و کاهش هزینه‌ها نقش دارد؛ این کار بسیار مقرون به صرفه بوده و در کاهش هزینه‌‌ها در بلند مدت نقش دارد.

یکی از مهم‌ترین مسائل در جهان امروزی، حفاظت از محیط زیست است و فعالان و کارشناسان همواره به دنبال راهی برای حفاظت از محیط زیست هستند. یکی از مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری که امروزه بیشتر از پیش مورد توجه کاربران قرار گرفته است، اثرات زیست محیطی کم این دستگاه است چراکه استفاده از دستگاه تمیز کننده لیزری یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش اثرات زیست محیطی است چرا که در این روش انرژی مکانیکی یا حرارتی ایجاد نمی‌شود.

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

جمع بندی موضوع مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری

این دستگاه که با استفاده از اصول فیزیکی لیزر عمل می‌کند یکی از بهترین راه حل‌ها برای کاهش و حذف رسوبات و آلودگی و پاک کردن سطوح فلزات و … با استفاده از طول موج‌های مختلف است. مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری در بخش‌های مختلف صنعتی دیده می‌شود و می‌تواند در بخش‌های مختلفی مثل خودرو سازی، الکترونیک، پزشکی و … کاربرد داشته باشد. 

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری پرداختیم و سعی بر این بود که در این مقاله مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری را معرفی کنیم. شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه برش لیزری را انتخاب و تهیه کنید.برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان برای خرید دستگاه لیزر تمیز کننده می‌توانید با شماره 02148000090 با متخصصان فروش ما در روتک تماس حاصل فرمایید.

ویژگی‌های دستگاه تمیز کننده لیزری چیست؟

دقیق و قابل کنترل
کیفیت زنگ زدایی یکنواخت
هوشمند
بدون آسیب

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری دستی در زنگ زدایی چیست؟

به طور کلی مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری عبارتند از: راندمان کاری بالا، فرآیند ساده، افزایش کیفیت، کاهش شدت کار کارگران و کاهش هزینه

ارسال دیدگاه

captcha