Skip to content

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌زدگی چیست؟

آموزش

تمیز کردن لیزری در تکنولوژی، به اصطلاح به استفاده از تابش پرتوی لیزر با انرژی بالا بر سطح متریال گفته می‌شود به طوری که خاک، زنگ‌زدگی یا رسوبی که بر اثر تبخیر رخ داده به سرعت و به طور کامل پاک شوند و روی سطح متریال اثری از آن باقی نماند. این بر پایه‌ی تاثیر متقابل لیزر و متریال در یک تکنولوژی جدید است، در مقایسه با روش تمیز کردن مکانیکیِ معمول، تمیز کردن خوردگی شیمیایی، تمیز کردن ضربه مایع جامد مایع، تمیز کردن اولتراسونیک با فرکانس بالا و سایر روش‌های تمیز کردن معمول، دارای مزایای آشکار است. این روش کارآمد، سریع و کم هزینه است. محموله لایه حرارتی و بار مکانیکی کم است. همچنین این روش هیچ آسیبی به همراه ندارد. ریزش متریال می‌تواند بازیافت شود. هیچ گونه آلاینده‌ی زیست محیطی ندارد. ایمن و قابل اعتماد است و صدمه‌ای به متریال نمی‌زند. به سلامت اپراتور آسیبی نمی‌رساند. اجزای مختلف فرآیند سطح تمیز کردن سطح برای دستیابی به کنترل خودکار، تمیز کردن کنترل از راه دور آسان است.
در مقایسه با فرآیند تمیز کردن سنتی، دستگاه لیزری تمیز کردن زنگ دارای مزایای زیر است :

  1. این فرآیند تمیزکردن متریال یک فرآیند خشک است و به انواع مایع تمیز کننده یا سایر محلول‌های شیمیایی نیازی ندارد. این فرآیند تمیزکنندگی نیازی بسیار تاثیرگذارتر از فرآیندِ تمیزسازی با مایع‌‎های تمیزکننده است.
  2. دامنه‌ی تمیز کنندگیِ متریال از آلاینده‌ها گسترده است.Laser Cleaning Machine 1
  3. معمولا برای تمیز کردن از روش تماسی استفاده می‌شود همراه با نیروی مکانیکی روی سطح جسم تمیز کننده است. این روش‌های معمولا به سطح متریال آسیب می‌رسانند. اما در روش ا ازدستگاه تمیزکننده لیزری. هیچ اثر حرارتی به لایه آسیب نمی‌رساند.
  4. اگرچه خرید دستگاه تمیزکننده لیزری در ابتدای راه نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد، اما سیستم تمیز کردن می‌تواند برای مدت زمان طولانی و با ثبات و با هزینه عملیاتی پایین استفاده شود.
  5. کارایی تمیز کردن با لیزر بالا ست و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه کم می‌شود.
  6. فن‌آوری تمیز کردن لیزر یک فرآیند تمیز کنندگی «سبز» است. این فرآیند آلاینده‌ها را از بین می‌برد و به شکل یک پودر جامد و کم حجم در می‌آورد. این دستگاه اساساً باعث آلودگی محیطی نمی‌شود.
  7. لیزر از طریق فیبر نوری منتقل می‌شود. به کمک رباتِ دستگاه، برای انجام عملیات از راه دور مناسب است. می‌شود آن قطعاتی را که دسترسی آسانی ندارند با روش‌های مرسوم تمیز کرد. این روش می‌تواند ایمنی پرسنل را هم تضمین کند تا رخداد غیرمنتظره‌ای اتفاق نیوفتد.Laser Cleaning Machine 3
  8. منطقه تحت تأثیر لیزر کوچک است و بدون اینکه آسیبی به باقی نقاط متریال برسد می‌شود عملیات تمیزکردن را انجام داد.

دستگاه تمیز کننده لیزری دستی دارای طیف گسترده‌ای از مواد و کاربردهای تمیز‌کننده است. این دستگاه می‌تواند زنگ‌زدگی روی سطوح فلزی، چربی، رزین، چسب، گرد و غبار، لکه‌ها، بقایای تولید و … را از روی سطح متریال به آسانی جدا کند و سطح متریال را کاملا پاک‌سازی کند.
دستگاه تمیزکننده به طور گسترده‌ای در تمیز کردن قالب‌ها، مانند قالب تایر، قالب الکترونیکی و غیره استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای دستگاه تمیزکننده می‌توان به پاک‌سازی لکه روغن پس از تولید و پردازش قطعات دقیق، تمیز کردن قطعات هسته‌ای پس از پروسه‌‎ی اکسید، زنگ زدایی در هنگام تولید یا نگهداری سلاح‌ها و سفینه‌های فضایی، تمیز کردن سطح فلز در فضاهای کوچک، تمیز کردن آثار فرهنگی، تمیز کردن سنگ، تمیز کردن سطح خارجی ساختمان و … اشاره کرد.
کاربردها
سعی بر این بود که در این مقاله دستگاه تمیزکننده لیزری معرفی شود. در مقایسه با روش‌های مرسوم مانند تمیز کردن با استفاده از سایش سطح و تمیز کردن خوردگی شیمیایی، تمیز کردن لیزر دارای مزایای آشکاری است. کارآمد، سریع، کم هزینه و دارای بار حرارتی کم و بار مکانیکی روی بستر است. تمیز کننده به سلامت اپراتور آسیبی نمی‌رساند.

ارسال دیدگاه

captcha