Skip to content

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟ راهکاری مناسب برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات

آموزش

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی چیست؟ | دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زنگی، با توانایی حذف زنگ زدگی از سطوح مختلف، به عنوان یک راهکار موثر در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

با استفاده از این دستگاه، می‌توان زنگ‌ها و آلودگی‌های سطحی را به طور کامل و بدون خطر از بین برد که این فناوری بر پایه استفاده از انرژی لیزری برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن بخش‌های مختلفی مثل قطعات صنعتی، ابزارهای پزشکی، قطعات الکترونیکی و دیگر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به دقت بالای دستگاه لیزر زنگ زدایی، با استفاده از این روش‌ها می‌توان زنگ‌ها، آلودگی‌ها و رسوبات را به طور کامل و بدون خطر از سطح قطعات پاک کرد.

این روش به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و ابزارهای مکانیکی، قادر است به طور ایمن و بدون خطر آسیب به قطعات، آلودگی‌ها را از بین ببرد به همین دلیل دستگاه لیزری تمیز کننده به عنوان یک راهکار موثر و پیشرفته برای رفع مشکلات زنگ زدگی در صنایع مختلف شناخته می‌شود.

در این مطلب از شرکت روتک قصد داریم تا به سوال دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی چیست؟ پاسخ دهیم؛ بنابراین اگر قصد دارید تا به صورت کامل با این دستگاه آشنا شوید تا انتها این موضوع با ما همراه باشید.

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

یکی از انواع دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی چیست؟  این دستگاه با استفاده از ایجاد پرتوهای لیزری توسط سورس لیزر فایبر، قادر به حذف زنگ زدگی و لکه‌های روی سطوح فلزی و غیرفلزی است. این دستگاه می‌تواند در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع هوایی و صنایع الکترونیکی استفاده شود.

دستگاه لیزری زنگ زدگی معمولاً دارای یک سیستم لیزری با قدرت و طول موج مناسب است که با تاباندن پرتو لیزری بر روی سطح زنگ زده، زنگ زدگی و آلودگی‌های مربوطه از سطح حذف می‌شوند. این دستگاه با دقت بالا و بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی، قادر به تمیز کردن سطوح بدون آسیب رساندن به مواد پایه است.

استفاده از دستگاه لیزری زنگ زدگی دارای مزایای ویژه‌ای است. این دستگاه قابلیت حذف زنگ زدگی بدون نیاز به تمیز کردن تحت فشار یا استفاده از محلول‌های شیمیایی را دارد. این دستگاه قابلیت کنترل دقیق قدرت لیزر و حالت پرتو را دارد، که این امر به کاربر اجازه می‌دهد تا تنظیمات مناسب را برای هر نوع سطح و آلودگی خاص انتخاب کند.

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی یک روش مناسب، سریع و پیشرفته برای تمیز کردن سطوح زنگ زده است و می‌تواند در صنایع مختلف برای بهبود ظاهر و کیفیت محصولات استفاده شود؛ همچنین با تعویض تفنگ دستگاه می‌توان آن را به دستگاه جوش لیزری تبدیل کرد.

دستگاه تمیز کننده لیزری دستی دارای طیف گسترده‌ای از مواد و کاربردهای تمیز‌ کننده است. این دستگاه می‌تواند زنگ‌زدگی روی سطوح فلزی، چربی، رزین، چسب، گرد و غبار، لکه‌ها، بقایای تولید و … را از روی سطح متریال به آسانی جدا کند و سطح متریال را کاملا پاک‌سازی کند.

برای مطالعه مزایای دستگاه تمیز کننده لیزری روی لینک مقاله کلیک کنید.

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟
دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

مقایسه فرآیند تمیز کردن سنتی و دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی چیست؟

تمیز کردن لیزری در تکنولوژی، به اصطلاح به استفاده از تابش پرتوی لیزر با انرژی بالا بر سطح متریال گفته می‌شود به طوری که خاک، زنگ‌ زدگی یا رسوبی که بر اثر تبخیر رخ داده به سرعت و به طور کامل پاک شوند و روی سطح متریال اثری از آن باقی نماند.

این دستگاه بر پایه‌ تاثیر متقابل لیزر و متریال در یک تکنولوژی جدید است، در مقایسه با روش تمیز کردن مکانیکیِ معمول، تمیز کردن خوردگی شیمیایی، تمیز کردن ضربه مایع جامد مایع، تمیز کردن التراسونیک با فرکانس بالا و سایر روش‌های تمیز کردن معمول، دارای مزایای آشکار است از جمله:

 • این روش کارآمد، سریع و کم هزینه است.
 • محموله لایه حرارتی و بار مکانیکی کم است.
 • این روش هیچ آسیبی به همراه ندارد.
 • ریزش متریال می‌تواند بازیافت شود.
 • هیچ گونه آلاینده‌ی زیست محیطی ندارد.
 • ایمن و قابل اعتماد است و صدمه‌ای به متریال نمی‌زند. به سلامت اپراتور آسیبی نمی‌رساند.
 • اجزای مختلف فرآیند سطح تمیز کردن سطح برای دستیابی به کنترل خودکار، تمیز کردن کنترل از راه دور آسان است.

برای مطالعه بیشتر روی لینک مقاله مقایسه دستگاه لیزر تمیز کننده با روش های سنتی کلیک کنید.

مزایای کاربرد دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

در مقایسه با فرآیند تمیز کردن سنتی، مزایای دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

 1. این فرآیند تمیز کردن متریال یک فرآیند خشک است و به انواع مایع تمیز کننده یا سایر محلول‌های شیمیایی نیازی ندارد. این فرآیند تمیز کنندگی نیازی بسیار تاثیرگذارتر از فرآیندِ تمیز سازی با مایع‌‎های تمیز کننده است.
 2. دامنه‌ی تمیز کنندگیِ متریال از آلاینده‌ها گسترده است.
 3. معمولا برای تمیز کردن از روش تماسی استفاده می‌شود همراه با نیروی مکانیکی روی سطح جسم تمیز کننده است. این روش‌های معمولا به سطح متریال آسیب می‌رسانند. اما در روش ا از دستگاه تمیز کننده لیزری. هیچ اثر حرارتی به لایه آسیب نمی‌رساند.
 4. اگرچه خرید دستگاه تمیز کننده لیزری در ابتدای راه نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد، اما سیستم تمیز کردن می‌تواند برای مدت زمان طولانی و با ثبات و با هزینه عملیاتی پایین استفاده شود.
 5. کارایی تمیز کردن با لیزر بالاست و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه کم می‌شود.
 6. فناوری تمیز کردن لیزر یک فرآیند تمیز کنندگی «سبز» است. این فرآیند آلاینده‌ها را از بین می‌برد و به شکل یک پودر جامد و کم حجم در می‌آورد. این دستگاه اساساً باعث آلودگی محیطی نمی‌شود.
 7. لیزر از طریق فیبر نوری منتقل می‌شود. به کمک رباتِ دستگاه، برای انجام عملیات از راه دور مناسب است. می‌شود آن قطعاتی را که دسترسی آسانی ندارند با روش‌های مرسوم تمیز کرد. این روش می‌تواند ایمنی پرسنل را هم تضمین کند تا رخداد غیرمنتظره‌ای اتفاق نیفتد.
 8. منطقه تحت تأثیر لیزر کوچک است و بدون اینکه آسیبی به باقی نقاط متریال برسد می‌شود عملیات تمیزکردن را انجام داد.
دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟
دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

تنظیمات دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

توجه داشته باشید که پیش از استفاده از دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی، باید دستورالعمل و راهنمایی‌های تنظیمات مربوطه را کامل مطالعه کرده و براساس شرایط کار، تنظیمات را انجام دهید.

تنظیمات دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟ تنطیمات دقیق بسته به مدل و تولید کننده دستگاه متفاوت است، بنابراین بهتر است دستورالعمل و راهنمایی‌هایی که همراه دستگاه ارائه می‌شود را دنبال کنید. برای آشنایی با نحوه تنظیمات دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی بهتر است تا در ابتدا موارد زیر را بررسی کنید:

تنظیمات فوکوس

برخی از دستگاه‌ها امکان تنظیم فوکوس لیزر را دارند و با تنظیم فوکوس، می‌توانید محدوده عملکرد دستگاه را تنظیم کرده و بهترین نتیجه را در حذف زنگ زدگی بدست آورید.

قدرت لیزر

این تنظیم کنترل میزان قدرت لیزر است که بر روی سطح فلزی اعمال می‌شود. قدرت لیزر باید به طور دقیق تنظیم شود و با توجه به نوع و ضخامت سطح فلزی مورد استفاده، تنظیم می‌شود.

حالت باروری

برخی از دستگاه‌ها دارای حالت‌های باروری مختلفی هستند که می‌توانند برای سطوح مختلف فلزی مناسب باشند. برخی از حالت‌های معمول شامل تکرار پالس، باروری پیوسته و حالت‌های ترکیبی است.

سرعت حرکت

این تنظیم کنترل میزان سرعت حرکت لیزر روی سطح فلزی است. این میزان باید به گونه‌ای تنظیم شود که بتواند زنگ زدگی را به طور کامل حذف کند، اما به طور همزمان از آسیب دادن به سطح جلوگیری کند.

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟
دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

ویژگی‌ها و مزایای دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی یک فناوری پیشرفته است که برای حذف و جلوگیری از زنگ زدگی در سطوح مختلف استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از انرژی لیزری، قادر است زنگ‌ها و آلودگی‌های سطحی را به طور کامل و بدون خطر از بین ببرد. دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی دارای ویژگی‌ها و مزایا زیر است:

کارآیی و بازده بالا

این دستگاه قدرتمند و دقیقی بوده که قادر به حذف زنگ زدگی در سطوح مختلف مانند فلزات، شیشه، سرامیک و پلاستیک است.

پیشگیری از زنگ زدگی

علاوه بر حذف زنگ زدگی موجود، دستگاه لیزری تمیز کننده می‌تواند به عنوان یک روش پیشگیری نیز عمل کند؛ این اتفاق از ایجاد زنگ زدگی در آینده جلوگیری می‌کند.

کاربرد در صنایع متنوع

این دستگاه در صنایع مختلفی مثل خودروسازی، صنایع هوا و فضا، الکترونیک، پزشکی، ساختمانی و … کاربرد دارد.

عملکرد بدون خطر و ایمنی بالا

با استفاده از انرژی لیزری، دستگاه تمیز کننده زنگ زدگی بدون استفاده از مواد شیمیایی و ابزارهای مکانیکی عمل می‌کند، بنابراین خطر آسیب به سطح قطعات را به حداقل یا حتی صفر می‌رسد.

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟
دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

کاربردهای دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

دستگاه تمیز کننده (laser cleaning) به طور گسترده‌ای در تمیز کردن قالب‌ها، مانند قالب تایر، قالب الکترونیکی و غیره استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟ از دیگر کاربردها می‌توان به پاک‌سازی لکه روغن پس از تولید و پردازش قطعات دقیق، تمیز کردن قطعات هسته‌ای پس از پروسه‌‎ی اکسید، زنگ زدایی در هنگام تولید یا نگهداری سلاح‌ها و سفینه‌های فضایی، تمیز کردن سطح فلز در فضاهای کوچک، تمیز کردن آثار فرهنگی، تمیز کردن سنگ، تمیز کردن سطح خارجی ساختمان و … اشاره کرد.

دستگاه لیزری تمیز کننده ضد زنگ، ابزاری قدرتمند، برای حذف زنگ زدگی و لکه‌های موجود بر روی سطح‌های فلزی با پوشش ضد زنگ استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به ویژه برای تمیز کردن و بازسازی قطعات فلزی استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی برخی از کاربردهای اصلی دستگاه لیزری تمیز کننده ضد زنگ می‌پردازیم:

صنعت هوا و فضا

در صنایع هوا و فضا، قطعات فلزی با پوشش ضد زنگ بسیار حساس هستند و به تمیزی قابل توجهی نیاز دارند. دستگاه لیزری تمیز کننده ضد زنگ در این صنعت‌ها برای حذف زنگ زدگی و آلودگی‌ها از قطعات فلزی استفاده می‌شود.

صنایع خودروسازی

این دستگاه‌ها برای تمیز کردن و بازسازی قطعات فلزی در صنعت خودروسازی استفاده می‌شوند و زنگ زدگی و لکه‌های موجود بر روی قطعات فلزی خودروها، مانند ترمزها، پنل‌ها، و قطعات داخلی، با استفاده از دستگاه لیزری تمیز کننده ضد زنگ از بین می‌روند.

صنایع نفت و گاز

در صنایع نفت و گاز، قطعات فلزی با پوشش ضد زنگ معرض آلودگی‌ها و زنگ زدگی قرار می‌گیرند. از این دستگاه، در این صنعت‌ها برای حذف زنگ زدگی و تمیز کردن قطعات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید کنندگان و تعمیر کنندگان لوازم خانگی

در تولید و تعمیر لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی از دستگاه لیزری تمیز کننده ضد زنگ برای حذف زنگ زدگی و لکه‌های سطحی روی قطعات فلزی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد دستگاه لیزر تمیز کننده

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟
دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

جمع بندی موضوع دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟ دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ زدگی به عنوان یک راهکار موثر، ایمن و پیشرفته برای حذف و جلوگیری از زنگ زدگی، در صنایع مختلف شناخته می‌شود.

استفاده از این فناوری در نهایت منجر به بهبود ظاهر و عمر مفید قطعات و محصولات می‌شود. به طور کلی، دستگاه لیزری تمیز کننده ضد زنگ برای تمیز کردن و بازسازی قطعات فلزی با پوشش ضد زنگ در صنایع مختلف استفاده می‌شود و می‌تواند بهبود کیفیت و طول عمر قطعات را افزایش دهد.

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی پرسش دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟ پرداختیم و سعی بر این بود که در این مقاله دستگاه تمیز کننده لیزری معرفی شود. در مقایسه با روش‌های مرسوم مانند تمیز کردن با استفاده از سایش سطح و تمیز کردن خوردگی شیمیایی، تمیز کردن لیزر دارای مزایای آشکاری است. کارآمد، سریع، کم هزینه و دارای بار حرارتی کم و بار مکانیکی روی بستر است. تمیز کننده به سلامت اپراتور آسیبی نمی‌رساند.

شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه برش لیزر را انتخاب تهیه کنید. برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان برای خرید دستگاه لیزر تمیز کننده می‌توانید با شماره 02148000090 با متخصصان فروش ما در روتک تماس حاصل فرمایید.


دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

این دستگاه با استفاده از ایجاد پرتوهای لیزری توسط سورس لیزر فایبر، قادر به حذف زنگ زدگی و لکه‌های روی سطوح فلزی و غیرفلزی است.

تنظیمات دستگاه لیزری تمیز کننده زنگ‌ زدگی چیست؟

تنظیمات فوکوس
قدرت لیزر
حالت باروری
سرعت حرکت