Skip to content

راهنمای راه‌ اندازی کارگاه چرم

راه‌اندازی کسب‌و‌کار با دستگاه لیزر

هر پارچه ای که از پوست یا پوست حیوانات ساخته شود چرم می گوییم. این پارچه، بادوام و مقاوم در برابر چروک است. بر اساس نوع حیوان، درجه و نوع رفتار می تواند ظاهر متفاوتی به خود بگیرد. تاریخچه چرم به بیش از 7000 سال قبل باز می گردد.
تاریخچه تولید چرم

تاریخچه تولید چرم

اولین تولیدات چرم به سال 1300 قبل از میلاد است. در آن دوران انسان ها به اهمیت و ارزشی که پوست حیوانات در پوشش دارد پی برده بودند. یونانیان باستان حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح (در دوران هومر)،از چرم برای تولید صندل و لباس های متنوع استفاده می کردند.

تولید چرم از کجا شروع شد؟

شواهدی مبنی بر مخفی کاری و دباغی از 400000 سال پیش وجود دارد. اولین ابزاری که از کار چرم کشف شده به عصر حجر (5000 سال قبل از میلاد) برمی گردد. در آن زمان از چرم برای سرپناه، پوشاک و کفش استفاده می شد.
قدیمی ترین کفش چرمی که در ارمنستان کشف شد، قدمت آن به 3500 سال قبل از میلاد می رسد.

از پوست چه حیواناتی چرم تولید می کنند؟

از پوست بسیاری از حیوانات می توان چرم تولید کرد. مثلا پوست شترمرغ، ماهی، کانگورو و … قابلیت تولید چرم دارند.
چرم هایی که در بازار تولید می شوند از چند گروه اصلی حیوانات تولید می شوند. گاو، گوسفند، بره، اسب، خر، خوک، گراز و … از حیواناتی هستند که بیشترین استفاده تولید چرم را دارند.

مطالعه مقاله: آشنایی با دستگاه لیزر چرم دوزی

کاربرد چرم

بعضی چرم ها که از پوست حیوانات تولید می شوند و برای حفظ کیفیت، با استفاده از مواد شیمیایی آنها را فرآوری می کنند. این چرم ها  برای تولید لباس، کفش، کیف، مبلمان، ابزار و … مناسب هستند.
Leather Embroidery 03

13 کاربرد مختلف چرم

جلد یا شیرازه، در صنعت انتشارات و صحافی اغلب از چرم برای صحافی کتاب استفاده می شود.
Cuir bouilli، در زبان فرانسوی به معنای چرم آب پز است و در طول تاریخ از آن برای ایجاد زره بدن و فلاسک استفاده می شد.
از جمله کاربردهای چرم می توان موارد زیر را نام برد:

  • کفش
  • لباس
  • مبلمان
  • روکش های مختلف
  • ساعت
  • اکسسوری
  • ابزار
  • لوازم ورزش
  • و …

چرم را می توان یک متریال زنده دانست. در عین حال که قدیمی و مدرن نیز است.
در گذشته از چرم برای تولید میل نیزه، کمان، تیر، سپر، زره بدن و سر و … استفاده می شد. امروزه نیز از چرم برای لوازم سربازان ارتش، مانند چکمه، لباس، دستکش، کمربند، کیسه مهمات و … استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: روش های برش پارچه

برش چرم

گام اول: چه لوازمی نیاز داریم؟

در صنایع دستی، چند ابزار برای برش لیزری چرم ضروری هستند. قیچی، کاتر و درفش (سوراخ کُن) از ابزار اصلی کار با چرم هستند.
چند نوع رایج دیگر از ابزارهای مورد استفاده برای برش چرم انواع مختلف قیچی ها، چاقوها هستند.

گام دوم: برش

وقتی به برش چرم فکر میکنیم، اولین وسیله مورد استفاده که به ذهن ما می رسد قیچی است. در حالی که قیچی بهترین وسیله برای این کار نیست. از نواقص استفاده از قیچی در برش لیزری چرم، عدم برش مستقیم در یک خط  است. وقتی چرم را بخواهیم برش دهیم با هر بار برداشتن قیچی حرکت می کند و یک خط برش ایجاد می شود.
بسته به الگویی که میخواهیم برش دهیم، روی چرم الگو را علامت می زنیم. مثلا اگر میخواهیم کیف پولی را برش دهیم که چند قسمت از چرم باید برش داده و به هم دوخته شوند، باید از روی چرم قسمت بدون نقص چرم را پیدا کنیم،با استفاده از خودکار در سمت داخل (گوشت) چرم الگو را رسم کنیم، برش داده و جدا کنم.
روش دیگر برای کسانی است که نمیخواهند روی چرم را با خودکار خط بکشند. طرح الگو را روی کاغذ یا مقوای نازک برش داده و از آن برای راهنمای برش استفاده کنید.
برای طرح هایی که منحنی دارند، می توانیم از ورقه الگوهای مقاوم تر استفاده کنیم تا الگو روی چرم ثابت شده و برشی دقیق انجام دهیم.
نکته: برش از سمت روی چرم بسیار آسان تر و دقیق تر است. اما می توانیم از قسمت گوشت چرم برش دهیم ولی باید صبور باشیم و آهسته تر برش انجام دهیم زیرا سمت گوشت چرم به اندازه قسمت رویی صاف و هموار نیست.

گام سوم: برش چرم نازک

چرم هایی که نازک هستند (تا ضخامت 1 میلیمتر) بهتر است با کاتر چرخشی برش دهیم.
چاقوی سرگرمی که در تصویر مشاهده می کنید، برای برش چرم هایی با ضخامت پایین مناسب نیست. این چرم ها نازک و شکننده هستند. زمانی که بخواهیم چاقو را روی چرم بکشیم، چرم چروک می شود. همچنین از آنجایی که این چرم ها مستعد حرکت هستند، بدست آوردن خط برش صاف بسیار دشوار است.
استفاده از کاتر چرخشی، این امکان را به ما می دهد که  فشار یکنواختی را روی یک منطقه بزرگتر اعمال کنیم. فقط باید مطمئن باشیم که تیغه این کاتر به اندازه کافی تیز باشد.
چرم را از سمت بیرون روی صفحه کار پهن کنید و برش دهید. برای صاف بودن خط برش می توان از خط کش برای برشی صاف و بدون نقص استفاده کنیم.
برش چرم

برش چرم با ابزار دستی بهتر است یا با ابزار صنعتی پیشرفته؟

برش چرم با ابزار دستی، کاری خسته کننده و دشوار است. کار با قیچی و کارترهای مختلف خطرات خاص خود را دارد. در برش دستی چرم، باید دقت بسیار بالایی داشته باشیم تا برشی دقیق انجام بدهیم.
این مواردی بسیار ابتدایی است که سختی کار با ابزار دستی را نشان می دهد. در مقابل ابزار دستی، ابزار صنعتی که برای برش چرم می توانیم دستگاه های برش لیزری چرم هستند.

برش سریع و دقیق چرم

برای برش چرم ابزار صنعتی که به ذهن می رسد دستگاه های برش لیرزی است.
چرم به دلیل زیبایی طبیعی که دارد، یک متریال بسیار محبوب برای حکاکی و برش است. ورق های چرمی خام و محصولات چرمی نسبتا مقرون به صرفه، بسیار بادوام و ارزشمند هستند.
با سفارشی سازی محصولات می توانیم ارزش آن را بالتر ببریم. مثلا زمانی که لوگو و یا اسم و طرح خاصی روی چرم ثبت می کنیم.
برش لیزری چرم

برش لیزری چرم

در برش لیزری چرم، یک قطعه در دستگاه لیزر غیرفلزات بسیار مهم است. لنز دستگاه لیزر نقش اصلی در برش دارد.
لنزهای دستگاه های لیزر در اندازه های 2 اینچ، 2.5 اینچ و 4 اینچ هستند. لنزهای 2 اینچ برای حکاکی مناسب است.
لنزهای 2.5 اینچ برای حکاکی و برش لیزری متریالهای غیرفلزی مناسب است. با این لنز، دستگاه، حکاکی و برش را با کیفیت بسیار خوبی انجام می دهد.
لنزهای 4 اینچ فقط برای برش استفاده می شوند و هیچ گونه کاربردی برای حکاکی ندارند.
لنزهای دستگاه لیزر ابعاد و مدلهای متفاوتی دارند. این لنزها برای لیزرهای co2 و فایبر متفاوت هستند. برای مشاهده مشخصات و آشنایی با انواع لنز دستگاه لیزر به صفحه لنزهای روتک مراجعه فرمایید.

ارسال دیدگاه

captcha