Skip to content

تیوب لیزر با کیفیت را چطور بشناسیم؟

قطعات لیزر

این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

تیوب لیزر با کیفیت را چطور بشناسیم؟

تیوب لیزر یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه برش لیزری است، لذا داشتن اطلاعات مناسب و امکان مقایسه این تیوب‌ها از نظر علمی و به دور از هر گونه اغراق فروشندگان به هر فردی در انتخاب دستگاه مناسب کمک بسزایی می‌کند. تیوب لیزر اصولا هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ فنی مورد بررسی قرار می‌گیرند لذا با داشتن الگوی مناسب شما می‌توانید هر نوع تیوب لیزری را مورد تحلیل قرار داده و مقایسه کنید. در این مقاله پارامترهای قطر تیوب، آینه لیزر، کاتدها، محل اتصال سیم‌ها و شماره سریال و نام حک شده روی تیوب را شرح دادیم.

 • قطر تیوب لیزر

قطر تیوب لیزر با کیفیت یکی از مهم‌ترین پارامترهای ظاهری در انتخاب آن است. هر چه قطر تیوب بیشتر باشد حجم بیشتری از گاز را درون خود جای داده و طبیعتا عمر بیشتری خواهد داشت. عمر یک تیوب لیزر با قطر حدود 80 میلی‌متر حدود 8 تا 10 هزار ساعت خواهد بود. توجه داشته باشید که طول تیوب با توان آن و قطر تیوب لیزر با عمر آن رابطه‌ی مسقیم دارد.

 • آینه‌های تیوب لیزر

تیوب لیزر دارای دو آینه با ضرایب بازتاب متفاوت است و بهتر است بدانید که آینه‌هایی که به صورت هوا خنک کار می‌کنند، از کیفیت بازتاب و عمر بالاتر و تلفات بسیار پایین‌تری برخوردار هستند؛ بنابراین در مقایسه ظاهری تیوب لیزرهایی که دارای آینه‌های آب خنک و یا پره‌های خنک کننده در کنار آینه‌ها هستند دارای آیینه‌هایی با کیفیت پایین‌تر هستند.

 • کاتدها

کاتدهای داخلی تیوب لیزر معمولا از جنس آلومینیوم هستند و هیچ گونه زنگ‌زدگی و رنگ برگشتگی ندارند؛ بنابراین در صورت مشاهده هرگونه زنگ‌زدگی یا دو رنگ شدن فنرها و کاتدها احتمال بی‌کیفیت بودن تیوب وجود دارد.

 • محل اتصال سیم‌ها

تیوب لیزر با کیفیت دارای محل اتصال با پیچ و کابل هستند و نیازی به عایق کاری بعد از اتصال ندارند ولی تیوب لیزرهایی که از محل اتصالی چون پین، سیم و محل لحیم شدن استفاده می‌کنند به طبع از کیفیت پایین‌تری برخوردارند.

 • شماره سریال و نام حک شده

کارخانه‌های سازنده معتبر جهت پیگیری تیوب لیزر ارسالی به سراسر دنیا از تکنیک حک کردن نام و سریال روی قسمت فلزی در خروجی تیوب استفاده می‌کنند لذا کارخانه‌های که تیراژ تولید پایین‌تر و یا تیم پیگیری فروش و خدمات پشتیبانی ضعیفی دارند از انجام این کار سرباز می‌زنند.

تیوب لیزر با کیفیت را چطور بشناسیم؟

اصول نگهداری تیوب لیزر با کیفیت

تیوب لیزر هسته اصلی دستگاه برش لیزر است؛ بنابراین نگهداری از آن بسیار مهم است. همان‌طور که در مقاله‌های پیشین گفتیم، تیوب لیزر در دو نوع فلزی و شیشه‌ای موجود هستند که تیوب لیزر فلزی نسبت به تیوب‌های شیشه ای مزایای بیشتری دارند اما به خاطر قیمت بسیار بالای آن نسبت به تیوب شیشه ای، طرفداران کمتری دارد. به دلیل شکنندگی تیوب لیزر شیشه‌ای بهتر است از آن به بهترین نحو ممکن نگهداری کرد، چون یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه لیزر CO2 است.
اصول نگهداری تیوب لیزر با کیفیت

5 نکته مهم درمورد تیوب لیزر با کیفیت

  1. نصب و نگهداری صحیح تیوب لیزر به گونه‌ای است که از تمام قدرت پرتو لیزر استفاده شود و در ارتباط با سیستم خنک‌کننده آبی باشد.
  2. آب خنک‌کننده سیستم باید به محض آلوده شدن تعویض شود، درغیراینصورت تیوب لیزر به آسانی ترک می‌خورد. دمای آب باید بین 15-18 درجه باشد و اگر به 30 درجه افزایش یابد، به تدریج قدرت تیوب کاهش می‌یابد.  آب سرد کننده نه باید خیلی داغ باشد و نه خیلی سرد؛ چون تیوب لیزر بسیار شکننده است.
  3. اگر رسوب پس از یک دوره نسبتا طولانی در تیوب ها انباشته شده است،بهتر است تیوب لیزر را خارج کنید، آن را با آب شست‌وشو دهید سپس مجددا آن را نصب نمایید.
  4. اطمینان داشته باشید که آینه انتهای تیوب لیزر تمیز باشد؛ در غیر اینصورت آینه باید با الکل توسط پرسنل حرفه‌ای تمیز شود تا از قدرت لیزر کاسته نشود. (برای مطالعه در رابطه با آینه دستگاه لیزر به صفحه آینه لیزر مراجعه کنید.)
  5. به منظور جلوگیری از کاهش طول عمر تیوب لیزر،هیچ گاه از پایین‌ترین و بالاترین قدرت لیزر به طور مدوام استفاده نکنید.

5 نکته مهم درمورد تیوب لیزر با کیفیت

خرید تیوب لیزر با کیفیت

تنها نگه‌داری از تیوب لیزر کافی نیست و گاهی ممکن است به خاطر تمام شدن طول عمر آن و یا کیفیت پایین مجبور به تعویض آن شوید. شرکت روتک تنها نماینده رسمی تیوب‌های رسی در ایران است؛ برای خرید تیوب لیزر با قیمت اقتصادی و همچنین برای اطلاع از شرایط گارانتی می‌توانید با کارشناسان قطعات یدکی روتک با شماره 90 000 480 021 تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاع از جزییات و قیمت انواع تیوب لیزر، روی لینک کلیک کنید.

نوبت توست تا از تیوب لیزر با کیفیت در روتک استفاده کنی.

 

مهمترین قسمت در کاکرد دستگاه لیزر کدام است؟

تیوب دستگاه لیزر مهمترین قسمت در کارکرد دستگاه لیزر است.

پارامترهای مهم در شناخت تیوب لیزر با کیفیت کدام است؟

قطر تیوب لیزر، آینه‌های لیزر، کاتدها، محل اتصال سیم‌ها، شماره سریال و نام حک شده در شناخت تیوب لیزر مهم هستند.

کاتد تیوب لیزر با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

کاتدهای داخلی تیوب لیزر معمولا از جنس آلومینیوم و زنگ‌زدگی و رنگ برگشتگی ندارند.

اگر آب خنک‌کننده سیستم تعویض نشود چه ضرری برای دستگاه دارد؟

تیوب لیزر به آسانی ترک می‌خورد.

ارسال دیدگاه

captcha