Skip to content

نگهداری دستگاه لیزر در فصل زمستان و تابستان

آموزش

در مقالات قبل در خصوص نگهداری دستگاه لیزر و کارکرد آن و کاربردهای دستگاه لیزر اطلاعاتی ارائه شد. بهتر است برای استفاد‌ه‌ی مناسب از دستگاه‌ها نحوه‌ی نگهداری و شرایط محیطی مناسب برای دستگاه‌های لیزر را با هم مرور کنیم.
با رعایت نکاتی که قرار است در این مقاله خدمتتان ارائه شود، شما می‌توانید شرایط بهینه‌ای برای دستگاه برش لیزری خود فراهم کنید، چه در گرمای تابستان باشید چه در هوای سرد فصل زمستان.

شرایط کلی ایده آل برای نگهداری دستگاه برش لیزری روتک

• دمای محیط بین +15 درجه سانتیگراد و +25 درجه سانتیگراد.
• رطوبت بین 40% تا 70%
دستگاه ها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

شرایط کلی ایده آل برای نگهداری دستگاه برش لیزری

مشکلات نگهداری دستگاه لیزر در فصل زمستان

در فصل زمستان، ممکن است دمای محیط به زیر دمای توصیه شده کاهش یابد. این شرایط سبب ایجاد تراکم در تیوب لیزر شده و باعث صدمه رسیدن به تیوب می‌شود. از دیگر مشکلات هوای سرد، سخت‌تر شدن روغن‌ها و گریس است که باعث می شوند به قطعات مکانیکی دستگاه لیزر آسیب جدی وارد شود.

نکاتی که در فصل سرد باید رعایت کنید:

  • یک تنظیم کننده دما روی هیتر قرار دهید تا دمای محیط را روی 15 درجه سانتی گراد تنظیم کند و دما را پایین‌تر نبرد. هم چنین می‌توانید قبل از استفاده از دستگاه لیزر دمای محیط را به آرامی گرم کنید.
  • دستگاه برش را خیلی نزدیک به بخاری یا منبع گرما قرار ندهید. هوای گرم می‌تواند به داخل خنک کننده کشیده شده و در نتیجه باعث شود دستگاه بسیار گرم شده و باعث خاموشی دستگاه شود.
  • به منظور حفظ دمای دستگاه آن را عایق‌بندی کنید. در صورتی که دمای خنک‌کننده پایین‌تر از دمای 15درجه سانتیگراد باشد، دستگاه لیزر به دلایل ایمنی نمی‌تواند روشن شود.

Laser Machine Maintenance 2

مشکلات دستگاه برش در گرمای شدید تابستان

در فصل تابستان دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری به دلیل اینکه در معرض گرمای خوشید هستند و از طرفی جهت سرد شدن هوا نیز در معرض سرمای سیستم‌های خنک کننده قرار می‌گیرند، ممکن است این شرایط باعث به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه شود.

به طور کلی، افزایش دمای محیط ممکن است روی کارکرد دستگاه برش لیزر تاثیر گذار باشد. با رعایت نکات زیر می‌توانید از این مشکلات دوری کنید:

• از قرار گرفتن دستگاه لیزر در نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید.
• اگر دستگاه برش شما نزدیک پنجره قرار گرفته باشد، پرده‌ و یا کرکره پنجره را ببندید.
• دستگاه لیزر و قطعات و لوازم جانبی آن را مستقیما در مقابل سیستم خنک کننده قرار ندهید، زیرا سرد شدن بیش از حد هم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در آن شود.
• گردش هوای خوب در محیط از ایجاد حرارت جلوگیری می کند. بنابراین پنجره را گاهی باز کنید تا هوای محیط تهویه شود.

حفظ شرایط محیطی مناسب در فصول مختلف سال در کارکرد دستگاه لیزر تاثیرگذار خواهد بود. با رعایت نکات بالا تا حد زیادی می‌توانید در عمر بیشتر و کارکرد بهتر دستگاه لیزر خود تاثیر گذار باشید.

نگهداری از دستگاه برش لیزر در فصل تابستان

دمای محیط استاندارد چقدر است؟

بین +15 درجه سانتیگراد و +25 درجه سانتیگراد

آیا می‌تواند دستگاه را در فضای آزاد گذاشت؟

شرایط مناسب نگهداری دستگاه به دور از نور خورشید است لذا نگهداری دستگاه در فضای آزاد برای سلامت دستگاه خوب نیست.

آیا محیط بسته برای نگهداری دستگاه مناسب است؟

بله محیط بسته مناسب است اما توجه داشته باشید که تهویه‌ی هوا حتما داشته باشد یا پنجره‌ها باز باشد تا حرارت محیط بالا نرود.

ارسال دیدگاه

captcha