Skip to content

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنایع مختلف

کاربرد دستگاه‌های لیزر

این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنایع مختلف از جمله برق، تبلیغات، مد و پوشاک و … باعث تحولات زیادی در این زمینه شده است.

همان‌طور که در مقاله لیزر گفته شد، لیزر از دسته‌های باریک و متمرکز شده‌ای تشکیل شده است و در واقع شامل سه قسمت زیر است:

  • منبع انرژی
  • تقویت‌کننده
  • تشدیدگر

لیزر در رشته‌های بسیاری مانند فیزیک، زیست، پزشکی، صنایع نظامی، صنعت، ارتباطات و خیلی از صنایع دیگر کاربرد دارد.

قبل از آشنایی با کاربردهای دستگاه برش لیزر، بهتر است مزایای برش لیزری را بدانید:


Warning: Undefined array key "name" in /home/rotecg/public_html/wp-content/themes/rotec-dev/theme/template-parts/common/video-audio-player.php on line 5

مزایای دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر با ایجاد بریدگی‌های نازک، برش‌هایی با دقت بالا را ایجاد می‌کند.

در این روش هیچ‌گونه اعوجاجی دیده نمی‌شود و در بسیاری از موارد فاقد ضایعات است.

تقریبا تمام فلزات از جمله فولاد، فولاد ضدزنگ و آلومینیوم و … همچنین غیرفلزاتی مانند چوب، پلاستیک، شیشه و سرامیک را می‌توان با لیزر برش داد.

در مقایسه با سایر روش‌های برش، برش لیزری مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش برای محصولات کوچک به شمار می‌آید.

از مزایای برش لیزری می‌توان به ایجاد خط برش نازک به دلیل موضعی بودن انرژی ورودی لیزر، سرعت بالا، حرارت ورودی کم، دقت بالا در برش اشاره کرد.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنایع

دستگاه برش لیزری نیز در قسمت‌های مختلفی کاربرد دارد که در ادامه به بعضی از پر طرف‌دارترین آن ها اشاره می‌کنیم:

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت تبلیغات

یکی از حوزه‌های وسیع کاربرد دستگاه برش برش لیزر در حوزه تبلیغات است.

ساخت تابلوهای تبلیغاتی چنلیوم، تندیس‌های تبلیغات، استندهای نمایشگاهی و فروشگاهی از جمله کاربردهای دستگاه برش لیزری است.

در بخش تبلیغات دستگاه‌های لیزر معمولا تا جهت حکاکی و برش پلکسی کاربرد دارد. به‌عنوان‌مثال، دستگاه برش لیزر RT1390 روتک با تیوب لیزر W4 قابلیت برش پلکسی تا ضخامت 15میلی‌متر را دارد.

Laser Cutting Usage 1

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چرم

امروز به‌جای روش‌های سنتی برای برش چرم و پارچه از دستگاه‌های لیزر استفاده می‌شود که این امر موجب بالاتر رفتن سرعت و دقت بسیار بالا در این حوزه شده است؛ علاوه بر برش لیزر چرم، از دستگاه برش لیزری جهت برش نمد و جنس‌های مشابه نیز استفاده می‌کنند که امروزه شاهد استفاده گسترده این نوع جنس در ساخت هدایای تبلیغاتی هستیم.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چرم

کاربرد دستگاه برش لیزر در معرق‌کاری

در گذشته هنر معرق‌کاری به‌وسیله دست و ابزارآلات انجام می‌شد که علاوه بر این که بسیار زمان بر بود، کار به‌دقت بالایی نیاز داشت.

گاهی یک خطا در برش با اره مویی باعث می‌شد که طرح معرق خراب شود؛ همچنین به علت ظرافت کار و زمان بر بودن، تولید تابلوهای معرق هزینه‌های گزافی داشت.

اما امروزه با وجود دستگاه‌های لیزر تولیدکنندگان می‌توانند به تعداد زیاد و ارزان‌تر، کارهای معرق بسازند.

کاربرد دستگاه برش لیزر در معرق‌کاری

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت کاغذ

یکی از موارد مصرف دستگاه‌های لیزر، برش لیزری کاغذ و مقوا است.

در قدیم برای برش مقوای بسته‌بندی از قیچی، تیغ و یا قالب استفاده می‌کردند؛ اما این کار بسیار دشوار و کم دقت بود و همچنین استفاده از قالب، زمان بر بود.

امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی، به‌راحتی می‌توان طرح بسته‌بندی کالای موردنظر خود را طراحی کنید و به‌وسیله دستگاه برش لیزر مقوا را با دقت بسیار برش دهید.

برش کاغذ همچنین برای موارد دیگری مثل ساخت کارت عروسی، کاتالوگ‌ها و موارد دیگر کاربرد دارد.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت کاغذ

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت برق

در روش‌های قدیمی‌تر از دستگاه‌های CNC برای سوراخ‌کاری و ساخت بردهای الکترونیک استفاده می‌شد؛ اما امروزه با استفاده از دستگاه‌های لیزر، شما می‌توانید با دقت و سرعت بسیار بالاتر، بردهای الکترونیکی بسازید.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت برق

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چوب

یکی از کاربردهای فراوان دستگاه برش لیزر، برش لیزری چوب است که در ساخت مصنوعات چوبی، دکوراسیون داخلی، ساخت صنایع‌دستی، ساخت تندیس‌ها و تابلوهای چوبی، ساخت هدایای تبلیغاتی، ساخت جعبه‌های چوبی و … استفاده می‌شود.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چوب

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت بسته‌بندی

همان‌طور که گفته شد، دستگاه برش لیزر کاربردهای فراوانی دارد، از جمله کاربردهای دیگر که می‌توان نام برد، کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت بسته‌بندی است؛ امروزه نمی‌توان از حضور پرقدرت انواع دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری در صنایع بسته‌بندی چشم‌پوشی کرد.

دستگاه‌های لیزر co2 در زمینه دکوراسیون، حکاکی، برش و صنعت بسته‌بندی یک راه‌حل منعطف و مقرون‌به‌صرفه هستند.

از آن جایی که دستگاه‌های برش لیزری توانایی کارکردن با طیف گسترده‌ای از متریال‌ها را دارند، پس در صنعت بسته‌بندی از نظر متریال با محدودیتی در زمان کار با دستگاه برش لیزری کاغذ روبرو نیستید؛ کاغذ، مقوا، نگهدارنده‌های پلاستیکی، فیلم‌های پلاستیکی و چوب همه از متریال‌های عالی و پرکاربرد در فرایند دستگاه‌های برش لیزر co2 هستند.

دستگاه‌های لیزر، بسته‌بندی و مهروموم کردن هر محصول را به شکل حرفه‌ای تضمین می‌کند تا در نهایت محصولی باکیفیت تضمین شده به دست مشتری برسد.

در صنعت بسته‌بندی، طراحی زیبا و منحصر بفرد خیلی مهم است و حتی ممکن است با وجود یک محصول باکیفیت ولی بسته‌بندی غیر جذاب و بی‌کیفیت، آن محصول برای بازار کسب‌وکار جایی نداشته باشد؛ پس باید در چگونگی و کیفیت بسته‌بندی محصولات خود اهمیت بسیار زیادی قایل شوید.

دستگاه برش لیزری توانایی برش، حکاکی، جوشکاری و غیره را دارد و از هر ویژگی آن می‌توان در قسمت‌های مختلف بسته‌بندی استفاده کرد، به طور مختصر کاربرد هر ویژگی را در ادامه بیان می‌کنیم.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت بسته‌بندی

کاربردهای مختلف لیزر در بسته‌بندی

میکرو لیزر (laser micro perforation): میکرو لیزر جهت برش آسان کیف‌ها و پک‌های بسته‌بندی‌شده است.

جوشکاری لیزری (laser welding): از کاربردهای معمولی برش لیزری می‌توان جوش لیزری (laser welding) برای بریدن و به‌آسانی بازکردن اشاره کرد.

برش لیزر (laser cutting): برش لیزر برای تهیه بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

حکاکی لیزر (laser marking): برای نوشتن روی بسته‌بندی‌ها مانند نوشتن تاریخ انقضا یا کد محصول کاربرد دارد.

شروع کسب‌وکار با دستگاه برش لیزر در صنعت بسته‌بندی

بسیاری از زنان خانه‌دار در چند سال اخیر به دلیل مشکلات مالی، تورم و کمک به خانواده، تصمیم گرفتند که مشاغل خانگی، شروع به کسب درآمد کنند؛ کارکردن در منزل باعث حذف شدن هزینه‌های رفت‌وآمد و ذخیره شدن زمان، می‌شود.

برای آشنایی با دستگاه برش لیزر خانگی روی لینک کلیک کنید.

در چند سال اخیر صنعت بهداشت و گردشگری از افراد خواسته است که دیگر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنند و به افراد پیشنهاد می‌دهد تا از متریال‌های دیگری به‌عنوان جایگزین پلاستیک استفاده کنند. مدتی است که فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به‌جای کیسه‌های پلاستیکی از کیف‌های بسته‌بندی کاغذی و مقوایی استفاده می‌کنند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره ی دستگاه ليزر برش پلاستيک روی لینک کلیک کنید.

شرکت روتک نیز در ایجاد این‌گونه مشاغل نقش بسزایی داشته است. یکی از مشاغلی که این شرکت به افرادی که به دنبال مشاغل خانگی هستند و قصد دارند در محیط شخصی خود کاری را شروع کنند، پیشنهاد می‌کند، مشاغل مربوط به ساخت و تولید بسته‌بندی‌های مختلف با استفاده از دستگاه برش لیزر و حکاکی است.

انواع مختلف بسته‌بندی با برش لیزری

بسته‌بندی‌های مواد غذایی و فروشگاه‌ها

در رستوران‌ها بسته‌بندی‌هایی از قبل آماده شده است که برای غذای بیرون بر استفاده می‌شوند. بعضی شرکت‌ها و کارخانه‌ها، مواد غذایی تولیدی را از طریق بسته‌بندی‌های مقوایی به بازار عرضه می‌کنند.

بسته‌بندی‌های مواد غذایی و فروشگاه‌ها

جعبه‌های بسته‌بندی جواهرات

امروزه جعبه‌های بسته‌بندی برای گالری‌ها و فروشگاه‌های معتبر، معرف برند آن ها است و هر فروشگاهی بسته‌بندی هایی با سایز، اندازه، طرح و رنگ موردنظر خود را دارد که معرف آن شرکت است.

دستگاه‌های برش لیزر در سایزهای کوچک و بزرگ و قیمت‌های مختلف و مقرون‌به‌صرفه، بسته به نیاز مخاطبان وجود دارد و ازآنجایی‌که صنعت بسته‌بندی بسیار صنعت پر کاربردی است می‌توان انتظار پیشرفت و سود قطعی از این کسب‌وکار داشت.

جعبه‌های بسته‌بندی جواهرات

کاربرد دستگاه حکاکی لیزر در صنایع مختلف

برای حکاکی شماره‌ها و بارکدها و علائم بر روی بسیاری از محصولات و بسته‌بندی‌ها از دستگاه برش لیزر استفاده می‌کنند؛ چون این کدهای حک شده، محو نشدنی و پایدار هستند.

از جمله کاربردهای حکاکی لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– حکاکی تراشه‌ها به‌منظور شناسایی و کنترل

– حکاکی سلول‌های خورشیدی و تراشه‌های نیمه‌هادی

– حکاکی بر روی هدایا

– حکاکی چوب

– حکاکی چرم و پارچه

– حکاکی روی شیشه

خرید دستگاه برش لیزر

شرکت روتک یکی از با سابقه‌ترین شرکت‌های فروش در زمینه دستگاه‌های برش لیزری و قطعات یدکی آن‌ها در سراسر کشور است.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه‌های برش و حک لیزری می‌توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

دستگاه برش لیزری در چه صنایعی کاربرد دارد؟

صنایع چرم، چوب، تبلیغات، معرق‌کاری، کاغذ، برق و صنعت بسته بندی

کاربرد دستگاه حکاکی لیزر در صنایع مختلف چیست؟

حکاکی بر روی هدایا، حکاکی چوب، حکاکی چرم و پارچه و حکاکی روی شیشه

2 comments on “کاربرد دستگاه برش لیزر در صنایع مختلف”

سلام وقتتون بخیر، بنده دنبال یه دستگاهی هستم که تو خونه بتونم جعبه های کادوئی و جعبه کفش و فست فودی تولید کنم و برش رو دستگاه بزنه ، لطفا راهنمائی کنید که چه دستگاهی جوابگو هستش و قیمتش در چه رنجی هستش ضمنا آیا میشه رو جعبه ها چاپ هم بشه یا خیر . بینهایت سپاسگزارم

سلام وقت بخیر
ما به شما دستگاه برش و حکاکی مدل RT6040 خریداری کنید. این دستگاه قابلیت برش و حکاکی بر روی تمام غیر فلزات را دارد. همچنین با توجه به آسانسوری بودن میز کار دستگاه شما می‌توانید قطعات حجیم مانند جعبه را روی دستگاه قرار دهید و حکاکی کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

captcha