Skip to content

نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری

آموزش

نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری | قیمت دستگاه های برش لیزر معمولا گران است؛ بنابراین، تا زمانی که ممکن است عمر دستگاه برش لیزر را افزایش دهید تا در هزینه های تولید صرفه جویی کنید و مزایای بیشتری کسب کنید.

نگهداری و اقدامات احتیاطی روزانه برای دستگاه های برش لیزری بسیار مهم است؛ عملکرد پایدار و عادی دستگاه از تعمیر و نگهداری روزانه جدایی ناپذیر است.

در این مقاله نگهداری روزانه دستگاه برش لیزر را معرفی می کنیم:

 

تعویض مخزن آب

توجه: برای نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری، قبل از شروع به کار اطمینان حاصل کنید که مخزن لیزر پر از آب در گردش است.

کیفیت و دمای آب در گردش مستقیماً بر عمر مفید تیوب لیزر اثر می گذارد؛ بنابراین توصیه می شود از آب خالص و کنترل دمای آب زیر 35 درجه سانتی گراد استفاده شود.

اگر دمای اب بیش از 35 درجه سانتیگراد باشد، نیاز به تعویض آب است؛ یا برای کاهش دمای آب، تکه های یخ را می توانید به آب اضافه کنید، (توصیه می شود کاربران از کولر یا از دو مخزن استفاده کنند).

اهمیت نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری

تمیز کردن مخزن آب

  • ابتدا برق را خاموش کرده و لوله آب ورودی را از برق بکشید تا آب موجود در لوله لیزر به طور خودکار به مخزن آب بریزد.
  • در مرحله دوم، مخزن آب را باز کنید، پمپ آب را بردارید و آلودگی های روی پمپ آب را پاک کنید.
  • ثالثاً مخزن آب را تمیز کنید، آب در حال گردش را تعویض کنید، پمپ آب را به مخزن آب برگردانید، لوله آب متصل به پمپ آب را وارد ورودی آب کنید و درزها را تمیز کنید.
  • در نهایت پمپ را به حال خود رها کنید و 3-2 دقیقه کار کنید (لوله لیزر را پر از آب کنید).

تمیز کردن مخزن آب

تمیز کردن پمپ هوا

استفاده طولانی مدت از پمپ هوا باعث جمع شدن مقدار زیادی گرد و غبار جامد و ایجاد سر و صدا می شود و همچنین برای خروجی و دودزدایی مناسب نیست.

در صورت عدم مکش فن، ابتدا برق را خاموش کرده و مجرای ورودی و خروجی هوا را از فن درآورده و گرد و غبار داخل آن را جدا کرده و سپس فن را وارونه کنید و پره ها را به داخل بکشید تا تمیز شود؛ در نهایت فن را نصب کنید.

تمیز کردن پمپ هوا

تمیز کردن لنز

در دستگاه حکاکی لیزری سه آینه و یک لنز فوکسینگ وجود دارد.

نور لیزر توسط این لنزها منعکس و متمرکز شده و از سر لیزر ساطع می شود.

لنز به راحتی با گرد و غبار یا سایر آلاینده ها لک می شود و باعث از بین رفتن لیزر یا آسیب به لنز خواهد شد.

برای تمیز کردن لنز با مایع تمیزکننده باید در امتداد مرکز لنز، آن را با دقت پاک کنید؛ لنزها را باید از قاب خارج کرده و به همین ترتیب پاک شوند.

توجه: در مرحله اول، لنز باید به آرامی پاک شود، و پوشش سطح نباید آسیب ببیند. ثانیا، فرآیند پاک کردن باید به آرامی انجام شود تا از افتادن آن جلوگیری شود. ثالثاً هنگام نصب لنز فوکوس حتماً قسمت مقعر را رو به پایین نگه دارید.

علاوه بر نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تمیز کردن لنز را مطالعه کنید.

اگر در نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری خود دچار مشکل شدید، می توانید با کارشناسان سرویس روتک برای رفع این مشکلات تماس حاصل فرمایید.

تمیز کردن لنز

نگهداری روزانه دستگاه برش لیزری شامل چه مواردی است؟

تعویض مخزن آب
تمیز کردن مخزن آب
تمیز کردن پمپ هوا
تمیز کردن لنز

چرا نگهداری از دستگاه برش لیزری اهمیت زیادی دارد؟

نگهداری و اقدامات احتیاطی روزانه برای دستگاه های برش لیزری بسیار مهم است؛ زیرا قیمت دستگاه های برش لیزر معمولا گران است؛ بنابراین، تا زمانی که ممکن است عمر دستگاه برش لیزر را افزایش دهید تا در هزینه های تولید صرفه جویی کنید و مزایای بیشتری کسب کنید.