Skip to content

8 عامل موثر در رشد حکاکی لیزری

آموزش

حکاکی لیزری به عنوان فرآیند پرکاربرد در شرکت‌های صنعتی برای علامت‌گذاری قطعات و ابزارها استفاده می‌شود؛ همچنین برای جوایز سفارشی و محصولات شناسایی امنیت نیز کاربرد زیادی دارد.

امروزه با رشد مشاغل کوچک، حکاکی لیزری در صنایع مختلف به عنوان روشی که نیاز به سرمایه زیادی ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق تحقیقات انجام شده در پنج سال گذاشته این تکنولوژی رشد چشمگیری داشته است؛

به طوری که از سال 2016 نرخ رشد سالانه حدود 5/5% تعیین شد.

یکی از دلایل رشد این تکنولوژی افزایش سطح تقاضای مصرف کننده برای متریال‌هایی مانند

چوب، فلز و … است، همچنین کاربرد آن در برخی مشاغل برای اهداف شخصی سازمان مانند موارد تبلیغاتی، جوایز کارمندان و علامت‌های سازمانی و… بسیار زیاد است.

انتظار می‌رود در پنج سال آینده حکاکی لیزری به عنوان روشی در دسترس و مقرون به صرفه برای کسب درآمد استفاده شود و با رشد مدام به مشاغل کوچک امکان تولید محصولات منحصر به فرد را فراهم ‌کند.

در ادامه 8 مورد از دلایل رشد حکاکی لیزری را بررسی می‌کنیم: 

عامل 1: افزایش تمرکز و علاقه به شخصی سازی

با مراجعه به وب‌سایت تجارت الکترونیکی Etsy به راحتی می‌توان فهمید که حکاکی لیزری طی چند سال گذشته چگونه رشد کرده است.

یک جستوجوی ساده درباره‌ی لیزر مارکینگ نشان می‌دهد که تعداد زیادی از فروشندگان برای محصولات خود از جمله جواهرات، وسایل صنایع دستی و… از این روش استفاده می‌کنند.

با محبوبیت روزافزون در مشاغل کوچک خانگی، حکاکی لیزری راه مناسبی برای متمایز ساختن کسب‌وکار مد نظر شما است؛ این دستگاه‌ها امکان این را به شما می‌دهد که هر آرم یا نام گرافیکی که می‌خواهید حکاکی کنید.

افزایش تمرکز و علاقه به شخصی سازی

عامل 2: در دسترس بودن

در گذشته دستگاه‌های حکاکی لیزری قیمت بالایی داشتند و تهیه آن برای بسیاری از مشاغل خانگی و فروشگاه‌های کوچک سخت بود.

امروزه حکاکی لیزری فقط مختص به کارخانه‌ها و مشاغل بزرگ نیست و متقاضیان می‌توانند این دستگاه‌ها را با هزینه کم تهیه کنند و درصورتی که امکان خرید دستگاه مد نظر خود را ندارید می‌توانید از برخی از شرکت‌ها اجاره کنید.

قابلیت دسترسی راحت به این تکنولوژی استفاده از آن را در آزمایشگاه‌های مدارس، برای آموزش دانش‌آموزان آسان کرده است؛ همچنین برای بسیاری از مشاغل که محصولات خاص و سفارشی را تولید می‌کنند، حکاکی لیزری کاربردهای زیادی دارد.

بیشتر بدانید: مطالعه مقاله حک لوگو روی فلز

عامل 3: حرکت سازنده حکاکی لیزری

تولید محصولات مختلف و رضایت مصرف‌کنندگان موجب به افزایش تعداد استفاده از دستگاه‌های حکاکی و برش لیزری شده است؛ همچنین باعث شده بسیاری از افراد با یادگیری مهارت‌های جدید در هزینه صرفه‌جویی کنند و برای خود کسب‌وکاری را شروع و درآمدی داشته باشند. (حکاکی لیزری روی فلز چیست؟ )

عامل 4: قابلت‌های فراوان در مصارف صنعتی

حکاکی لیزری علاوه بر مشاغل کوچک در صنعت نیز کاربردهای زیادی دارد؛ به عنوان مثال برای حکاکی کارت‌های اعتباری، کارت‌های شناسایی، اسناد حساس، روش‌های امنیتی و موارد مختلف دیگر استفاده می‌شود.

با ایجاد طرح و علامت دائم توسط حکاکی لیزری، از تقلب درتولید بسیاری از محصولات جلوگیری می‌شود و با ایجاد تصاویر و متن در کیفیت بالا برای نیازهای سازمان‌های مختلف قابل استفاده هستند.

لیزرها می‌توانند شماره سریال، مهر، شماره قطعه، کدتاریخ یا کدهای خاص صنعتی را حکاکی کنند.

از کاربدهای مهم حکاکی لیزری می‌توان به استفاده در رباتیک و صنعت خوردروسازی اشاره کرد.

بیشتر بدانید: حکاکی روی آلومینیوم 

قابلت‌های فراوان در مصارف صنعتی

عامل 5: پیشرفت نام تجاری

نام تجاری معتبر باعث پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌شود؛ همچنین از سرقت و کپی کردن محصولات جلوگیری می‌کند؛ با حکاکی لگو و نام بر روی کالاهای مختص به آن شرکت مشخص است که چه کسی مالک اصلی این محصول است که تا حد زیادی از تقلب جلوگیری می‌شود.

پیشرفت نام تجاری

عامل 6: قیمت مناسب و مقرون به صرفه

از زمانی که دستگاه‌های حکاکی و برش لیزری به محبوبیت زیادی رسیدند، قیمت‌ آن‌ها نیز در استندارهای معتبری قرار گرفت که بسیاری از افراد با هزینه کم نیز امکان خرید را داشته باشند.

عامل 7: تنوع زیاد در لوازم جانبی

پیشرفت در تکنولوژی برش و حکاکی لیزری منجر به تولید لوازم جانبی جدید در بازار، در نتیجه استفاده بیشتر و بهتر شده است.

لنزهای تخصصی، کمپرسورهای هوا، نرم افزار پردازش عکس و… که تقریبا برای همه‌ی دستگاه‌ها

در تنوع زیاد موجود هستند، قابلیت‌های گوناگونی در طراحی اشکال خاص ایجاد کرده‌اند.

بیشتر بدانید: چاپ لیزری روی فلز چیست؟

عامل 8: بازارهای جدید و متفاوت برای حکاکی لیزری

یکی دیگر از دلایل گسترش حکاکی لیزری مشاغل رو به توسعه هستند؛ به عنوان مثال حکاکی لیزری در فلزکاری، نجاری،پارچه فروشی، اسباب و تجهیزات ورزشی، علامت گذاری دیجیتال و بسیاری از صنایع مختلف تحولات فراوانی ایجاد کرده است.

عوامل ذکر شده در این مقاله از مهم‌ترین دلایل پیشرفت و توسعه در حکاکی لیزری است که طبق بررسی‌های انجام شده در 5 سال گذشته تمام موارد روند صعودی داشته اند.

بازارهای جدید و متفاوت برای حکاکی لیزری

بیشتر بخوانید: حکاکی لیزری روی انگشتر 

با بررسی عوامل رشد حکاکی لیزری، میزان اهمیت آن را در مشاغل امروزی بیان کردیم.

برای یافتن اطلاعات بیشتر درباره‌ی دستگاه لیزر فلزات و دستگاه‌ لیزر غیرفلزات و قابلیت‌های هرکدام به وب‌سایت روتک مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

captcha