Skip to content

چرا بازار صنعتی به حکاکی لیزری روی آورده است؟

آموزش

پیشرفت تکنولوژی و تنوع دستگاه‌ها باعث سرعت بخشیدن به فرایند حکاکی بر روی متریال‌های مختلف ازجمله چوب و فلز شده‌است؛ یکی از روش‌های پرکاربرد برای حکاکی استفاده از دستگاه لیزری است که به کمک اشعه لیزر قابلیت‌های زیادی را در حکاکی ایجاد کرده است.

امروزه صاحبان مشاغل مختلف با مزایای این تکنولوژی بیشتر آشنا شده‌اند و برای پیشرفت و تبلیغات کسب‌و‌کار خود، تا حد زیادی از آن استفاده می‌کنند.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که دستگاه‌های حکاکی و مارکینگ چه تاثیری در صنعت دارند.

توانایی تولیدات خاص، محافظت از مالکیت اصلی اجسام و اقدامات ایمنی در سطح بالا باعث رشد حکاکی لیزری در کاربدهای صنعتی شده است.

عملکرد حکاکی لیزری

در فرایند حکاکی لیزری لایه‌‌های سطح مواد توسط اشعه لیزر تغییر شکل می‌دهند و تصویری که مد نظر دارید را حکاکی می‌کنند.

در دستگاه لیزر، تولید اشعه توسط بازتاب نور شدید دایود به انتهای کابل‌های فیبر نوری انجام می‌شود؛ انرژی حاصل از نور دایود در سرعت بالا توسط کابل‌های فیبر نوری جذب شده و این روند در سرعت بالا تکرار می‌شود.

Laser Engraving 2 1

کاربرد حکاکی لیزری در صنعت

  • حکاکی لیزری در مشاغل کوچک پرکاربرد است و برای ایجاد طرح خاص روی وسایل و جلوگیری از محصولات تقلبی و کارهای کپی کاربردهای زیادی در صنعت دارد.
  • یکی از کاربردهای مهم دستگاه‌های حکاکی لیزر، در شناسی امنیت است؛ از حکاکی لیزری برای کارت‌های اعتباری، کارت‌های شناسایی، اسناد حساس و هر موردی که نیاز به اقدامات ایمنی داشته باشد استفاده می‎‌شود.
  • این روش حکاکی و مارک با کیفیتی ایجاد می‌کند که توسط اسکنر بارکد و اسکنرهای ابزارهای ردیابی به راحتی خوانده می‌شود.
  • با تولید با کیفیت تصاویر، داشتن مقاومت بالا و قابلیت تنظیم برای نیازهای هر سازمان مناسب است.
  • دستگاه لیزر بارکد و مشخصات فنی محصول را بر روی متریال مختلف حکاکی می‌کند.
  • در بخش‌های جدید صنعت از جمله رباتیک، چاپ سه بعدی، امنیت، قسمت‌های خودرو و… از حکاکی لیزری استفاده می‌شود.

برای مطالعه مقاله حکاکی روی آلومینیوم روی لینک کلیک کنید.

کاربرد حکاکی لیزری در صنعت

روند پیشرفت دستگاه‌های لیزر

پیشرفت حکاکی لیزری در صنعت رو به افزایش است به‌طوری که آثار و مزایای آن در آینده بر کسب‌و‌کارهای مختلف تاثیرگذار خواهد بود.

روتک با در نظر گرفتن درخواست‌های مشتریان، در تلاش است تا تمام مراحل از طراحی اولیه تا فرآیند حکاکی به راحت‌ترین روش انجام شود؛ همچنین با معرفی پرکاربردترین دستگاه‌های لیزر در دو نوع فلز و غیرفلز آماده اطلاع رسانی به شما عزیزان است.

روند پیشرفت دستگاه‌های لیزر