Skip to content

آشنایی با حک لیزری روی چوب

آموزش

کاربرد حک لیزری روی چوب | تکنولوژی لیزر توانایی تبدیل انواع مواد خام را به محصولاتی خاص و ویژه دارد؛ به همین دلیل است که امروزه شاهد استقبال صنعتگران از این تکنولوژی می‌باشیم.

لیزر در کمترین زمان و با دقتی فراوان طرح‌ها و شکل‌هایی ویژه را پدید می‌آورد و برش می دهد.

دستگاه برش لیزر در سال‌های اخیر برای برش و حک انواع چوب و حکاکی روی چوب مورداستفاده قرار گرفته و موجب تحول این صنعت گشسته است.

دستگاه های لیزر علاوه بر افزایش کیفیت برش غیرفلزات مانند چوب، دقت و کیفیت بالایی در برش و حک فلزات را نیز داراست؛ همچنین علاوه بر برش و حکاکی، پیشرفت لیزر توانایی جوش لیزری فلزات را با استفاده از دستگاه جوش لیزری به شما می دهد.

با به کارگیری کاربرد گسترده لیزر، صنعتگران و طراحان به‌راحتی می‌توانند طرح‌ها و محصولاتی هنری و جذاب را تولید کرده و کسب‌وکارشان را توسعه بخشند.

در حال حاضر می‌توان پیچیده‌ترین طرح‌ها را بر روی انواع چوب حک کرده و یا برش زد. (برای آشنایی با مقاله دستگاه حکاکی لیزر چیست؟ روی لینک کلیک کنید)

پیش‌ازاین، با استفاده از روش‌های سنتی و مکانیکی تولید این‌گونه محصولات با دشواری بسیار همراه بوده و فعالیتی زمان بر به شمار می‌رفت.

در برخی موارد نیز محصول نهایی کیفیت بالایی نداشت. لیزر این امکان را در اختیار افراد گذاشته تا با شخصی‌سازی و تولید طرح‌های متنوع، محصولاتی مختص به خود داشته باشند.

محصولاتی جدید، نوآورانه و زیبا به‌سادگی بوک مارک‌ها یا به پیچیدگی انواع مبلمان چوبی به‌راحتی قابل ساخت هستند.

بیشتر بدانید: کسب درآمد با دستگاه لیزر حکاکی

دستگاه‌های مورد نیاز برای حک لیزری روی چوب

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا برای حکاکی تصاویر روی چوب، ساخت قاب‌های تزیینی، ساخت فریم‌های چوبی تزیینی و سایر موارد از انواع دستگاه‌ برش و حکاکی لیزری چوب استفاده می‌شود.

برای تزیین درب‌ها، میزها و بوفه‌های چوبی نیز می‌توان از روش حکاکی لیزری استفاده نمود. این فناوری اجازه اجرای طرح و الگوهای پیچیده، متون و عکس را بر روی چوب می‌دهد. به عبارتی طرح‌هایی که در حالت عادی برای اجرا با مشکل روبرو هستند، با دستگاه لیزر به‌راحتی قابل‌اجرا هستند.

یک طراح با استفاده از لیزر قادر خواهد بود تا هر محصولی از جمله جلد یک کتاب، هدایای تبلیغاتی و یادبود، کارهای هنری و تزیینی و … را به‌راحتی و در کمترین زمان تولید کند.

با ساخت محصولات سفارشی و شخصی‌سازی‌شده، درهای جدیدی از کسب‌وکار و درآمدزایی به روی صنعتگران باز شده است.

اشعه لیزر به‌صورت متمرکز به مواد تابیده و با بالابردن حرارت آن در نقاط مشخص موجب تبخیر ماده می‌شود. نتیجه این عمل ایجاد برش و حک با دقت و ظرافت بالا بوده که با هیچ روش سنتی و مکانیکی قابل‌اجرا نخواهد بود. نتیجه نهایی کار با لیزر محصولی صاف و زیبا خواهد بود.

در ضمن در هنگام کار با لیزر زباله و خاک‌اره تولید نشده در نتیجه عملیات تمیزکاری به حداقل می‌رسد. همچنین از آن جایی که اشعه لیزر به‌صورت مستقیم با ماده تماس برقرار نمی‌کند، محصول نهایی بر خلاف زمانی که از چاقو، اره و سمباده استفاده می‌شود صاف و بی‌نقص خواهد بود.

تقریبا هر نوع چوب را می‌توان با دستگاه لیزر برش زده یا حکاکی کرد. برای برش و حک چوب‌های نرم نظیر کاج نیاز به دستگاه لیزر باقدرت کم می‌باشد. اما برای کار بر روی چوب‌هایی نظیر گردو، افرا، توس و … نیاز به قدرت بیشتری خواهد بود.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه مقاله حکاکی روی ام دی اف روی لینک کلیک کنید.

حک لیزری روی چوب
حک لیزری روی چوب

ویژگی‌های حک لیزری روی چوب

 • دقت و ظرافت بالا در انجام برش و حکاکی مواد
 • امکان حکاکی لیزری طرح‌های بسیار پیچیده و ظریف
 • تبدیل سریع و آسان طرح‌های اولیه به محصول نهایی
 • امکان حکاکی با عمق‌های متفاوت
 • نکات مهم برای برش و حکاکی لیزری چوب

آیا چوب در هنگام حکاکی لیزری دچار سوختگی می‌شود؟

بله، در واقع این فرایند از طریق تصعید مواد انجام می‌شود. آن چه باید بدانید این است که این فرایند در خیلی موارد برای ایجاد طرح‌های مختلف بر روی چوب مطلوب و ضروری به نظر می‌رسد. متمرکز بودن اشعه، انتخاب درست پارامترهای دستگاه لیزر، استفاده از عدسی‌های مناسب همگی بر روی کیفیت نهایی محصول تأثیرگذار خواهند بود.

بیشتر بدانید: مقاله حکاکی چهره روی پلکسی با دستگاه لیزر را مطالعه کنید.

حک لیزری روی چوب
حک لیزری روی چوب

آیا می‌توان هر نوع چوبی را با لیزر پردازش کرد؟

از آن جا که چوب یک ماده طبیعی می‌باشد، هنگام کار با لیزر باید پارامترهایی نظیر چگالی و وجود ماده‌ای مانند رزین را در نظر گرفت.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برش و حکاکی لیزری چوب‌های نرمی چون کاج و حنا نیاز به قدرت کمتری نسبت به چوب گردو، افرا و … دارند.

 آیا حک لیزری روی چوب همیشه تیره می‌شود؟

حکاکی لیزری قهوه‌ای رنگ به‌خوبی برای همگان آشناست. اما با ایجاد تنظیمات مناسب می‌توان بر روی چوب‌هایی که لاک الکلی دارند حک روشن ایجاد کرد. برای این منظور ما قدرت پایین و سرعت بالا را توصیه می‌نماییم.

چگونه می‌توان یک طرح منحصرا تیره بر روی چوب ایجاد کرد؟

با کم کردن فاصله تابش لیزر – حدود 0.5 تا 2 میلیمتر- نقطه تحت تأثیر لیزر بزرگ‌تر شده و حکاکی تیره و با جزئیات کمتر ایجاد خواهد شد.

کاربرد حک لیزری روی چوب در صنعت

 • حکاکی و برش لیزری نقوش و طرح‌های متنوع بر روی کابینت‌های چوبی
 • حک لیزری چوب برای انواع قاب عکس
 • برش و حکاکی انواع طرح‌ها بر روی درودیوارهای چوبی
 • حک آرم و لوگوی شرکت‌های سازنده محصولات چوبی
 • ساخت انواع محصولات چوبی تزیینی
 • ساخت انواع هدایا و یادبودها
حکاکی لیزری انواع چوب
حک لیزری روی چوب

کاربرد حک لیزری روی چوب

 • حکاکی و تزئین کابینت‌های چوبی یا ام‌دی‌اف تزئین شده: با دستگاه‌های لیزر می‌توان، انواع طرح‌های تزئینی را بر روی اجزای کابینت حکاکی نمود. این طرح‌ها زیبایی کابینت‌های چوبی یا MDF را بسیار بیشتر می‌کند.
 • حکاکی قاب عکس ام‌دی‌اف یا چوب: به‌خاطر قابلیت حکاکی لیزر دستگاه‌های حکاکی لیزر، می‌توان با این دستگاه‌ها به تولید انبوه قاب‌های گران‌قیمت چوب یا ام‌دی‌اف پرداخت. علاوه بر این، با این دستگاه‌ها می‌توان انواع قاب را به سفارش مشتریان حکاکی و آماده نمود.
 • حکاکی درب چوبی تزئینی: با دستگاه حکاکی روی چوب می‌توان طرح‌های مختلف یا حتی انواع عکس را بر روی چوب حکاکی نمود. بااین‌وصف می‌توان قاب‌هایی را که در میانه درب‌های چوبی تعبیه می‌شود با طرح‌های زیبا حکاکی نمود.
 • حکاکی آرم سازنده مصنوعات چوبی روی محصول: تولیدکنندگان مصنوعات چوبی می‌توانند آرم خود را با لیزر بر روی محصولات چوبی حکاکی کنند. با این روش، آن ها می‌توانند نام شرکت یا کارگاه خود را به‌صورت زیبایی تبلیغ کنند.
 • حکاکی محصولات تزئینی چوبی: با لیزر می‌توان مجموعه بسیار متنوعی از کالاهای تزئیناتی یا سوغاتی را تهیه کرد.
کاربرد حک لیزری چوب
حک لیزری روی چوب

خرید دستگاه حک لیزری روی چوب

شرکت روتک ارائه دهنده دستگاه های برش و حک لیزری روی چوب در سایزهای مختلف مانند دستگاه برش لیزر RT1390، دستگاه برش لیزر خانگی RT6040 و دستگاه برش لیزر RT1490 است.

برای آشنایی با شیوه کار دستگا‌ه برش لیزری، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید.

برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش لیزر فایبر می توانید با شماره 90 000 480 021 تماس حاصل فرمایید.

دستگاه‌های مورد نیاز برای کاربرد حک لیزری چوب کدام اند؟

تقریبا هر نوع چوب را می‌توان با دستگاه لیزر برش زده یا حکاکی کرد. برای برش و حک چوب‌های نرم نظیر کاج نیاز به دستگاه لیزر باقدرت کم می‌باشد. اما برای کار بر روی چوب‌هایی نظیر گردو، افرا، توس و … نیاز به قدرت بیشتری خواهد بود.

ویژگی‌های حکاکی لیزری چوب چیست؟

دقت و ظرافت بالا
امکان حکاک طرح‌های بسیار پیچیده، ظریف و عمیق

حک لیزری چوب در صنعت چه کاربردی دارد؟

حکاکی و برش لیزری نقوش و طرح‌های متنوع بر روی کابینت‌های چوبی
حک لیزری چوب برای انواع قاب عکس
برش و حکاکی انواع طرح‌ها بر روی درودیوارهای چوبی
حک آرم و لوگوی شرکت‌های سازنده محصولات چوبی
ساخت انواع محصولات چوبی تزیینی
ساخت انواع هدایا و یادبودها