Skip to content

راهنمای جامع راه‌‌اندازی کارگاه طلاسازی

راه‌اندازی کسب‌و‌کار با دستگاه لیزر

آیا تاکنون در مورد چگونگی ساخت طلا و هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی فکر کرده‌اید؟ راه‌ اندازی کارگاه طلاسازی در خانه یا هر مکان دیگری به این معنی است که شما می‌توانید قطعات منحصربه‌فرد طلا را در آسایش فضای زندگی خود بسازید و این یک وضعیت برد – برد است!

چه شما یک نقره‌ساز باشید یا کار با طلا را ترجیح ‌دهید، راه‌ اندازی یک کارگاه ساخت طلا بهترین ایده برای شروع کسب‌وکارتان است. اما قبل از شروع، 3 نکته مهم است که باید در نظر بگیرید. این سه نکته عبارت‌اند از:

 • داشتن تجهیزات مناسب
 • آگاهی از نحوه ساخت طلا در خانه
 • هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

حکاکی فلزات، طلا و مواد دیگر از دیرباز یک روش بسیار رایج بوده است. بااین‌حال، اخیراً ماشین‌های حکاکی لیزری با تکنولوژی بالا برای حل تمام مشکلات برش و حکاکی فلزی و غیرفلزی شما ساخته شده‌اند. هم اکنون دستگاه لیزر طلاسازی و برش و حکاکی طلا و نقره و زیورآلات برای هر تولید کننده و فروشنده‌ای در تجارت طلا ضروری است.

برای کمک به شما در مسیر موفقیتتان، شرکت روتک در این مطلب سعی کرده است تا فهرستی از نکات مهم برای اطمینان از سلامت و ایمنی در هنگام راه اندازی کارگاه طلاسازی، تهیه تجهیزات مناسب، نمونه‌ای از چیدمان میز جواهرسازی و… را برای الهام گرفتن جمع‌آوری کند.

در این مقاله می‌توانید نکات ضروری حکاکی لیزری، تاریخچه آن، انواع فناوری‌های مورد استفاده در این فرایند و هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی را مطالعه کنید.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

تاریخچه حکاکی طلا

قبل از اینکه به سمت عصر کنونی حرکت کنیم، بیایید به تاریخ حماسی حکاکی و چگونگی تبدیل آن به حکاکی لیزری مدرن نگاهی بیندازیم. قدمت تکنیک حکاکی به قرون حجر میانه یعنی حدود 60000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. بهتر است بدانید حکاکی روی استخوان‌ها، عاج و صخره‌ها معمولاً به همان دوران بازمی‌گردد.

باگذشت زمان، هنر حکاکی تکامل یافت و تبدیل به یک حرفه شد و هم اکنون هم به یک فرایند مهم در تزئین برخی از زیورآلات فلزی تبدیل شده است. علاوه بر این، هنرمندان از تکنیک‌های مختلف حکاکی برای تزئین فلزات مانند شمشیر، سپر و زره استفاده کردند.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

در ابتدا از حکاکی برای ایجاد رنگ‌های ریخته‌گری دائمی استفاده می‌شد و بعداً برای توسعه تزئینات چاپی استفاده شد. بااین‌حال، باگذشت زمان، تکنیک‌های حکاکی تکامل یافت و به طور گسترده‌ای برای تزئین زیورآلات فلزی مانند طلا با حکاکی الگوها، ایجاد بافت و افزایش ارزش آنها استفاده شد.

اخیرا نیاز به حکاکی زیورآلات فلزی مانند طلا افزایش یافته است. دلیل اصلی این امر افزایش تمایلات به راه اندازی کارگاه طلاسازی و ساخت طلا شخصی‌سازی شده است که مردم می‌خواهند استفاده کنند.

علاوه بر این، فروشندگان بنا بر الزامات قانونی، باید طلا خود را با سریال‌ها و شماره‌های خاصی برای شناسایی علامت‌گذاری کنند. هم اکنون هم حکاکی لیزری روش انتخابی برای حکاکی طلا شده است که در کاهش هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی نیز بسیار اثرگذار است.

Jewelry Workshop 6
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی و تکنیک‌های حکاکی لیزری طلا

برای خرید تجهیزات علاوه بر براورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی، باید بدانید که چندین تکنیک لیزری مناسب برای حکاکی طلا وجود دارد. از جمله:

تبخیر لیزری

این روش حکاکی لیزری، هنگام علامت‌گذاری حرارت بالایی ایجاد می‌کند که باعث بخار شدن مواد از روی سطح می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین مزایای این روش، کاهش آسیب به سطح در حین عمل حکاکی است.

اچینگ یا ذوب لیزری

اچینگ یا فوم لیزری روش دیگری است که به طور گسترده برای حکاکی طلا استفاده می‌شود. در این روش قسمتی از مواد با کمک لیزر (عمدتاً دستگاه فایبر مارکینگ) ذوب می‌شود و سپس مواد ذوب شده رسوب کرده و سرد می‌شوند تا شکل موردنظر را به وجود آورند؛ بنابراین، پالس سرعت پرتو، شکل حکاکی شده را در این حالت تعیین می‌کند. عیب اصلی این روش این است که به مواد پایه آسیب می‌رساند.

باندینگ لیزری

در روش باندینگ لیزری، ماده دیگری با ماده اصلی ترکیب می‌شود. لیزر به مواد خارجی کمک می‌کند تا با مواد پایه به شکل موردنیاز پیوند بخورند.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: پوشش و ماسک لیزر

در این روش متریال پایه دارای پوششی از مواد خارجی است که می‌توانید از دستگاه حکاکی لیزری برای ایجاد علامت استفاده کنید. این روش زمانی مناسب است که ماده اصلی باید به هر قیمتی ایمن باشد.

رنگ‌آمیزی یا بازپخت لیزری

بازپخت لیزری، مانند آنیل معمولی، روشی است که در آن لیزر را به طور مکرر بر روی یک سطح حرکت می‌دهید و باعث تغییر رنگ ناحیه با نوردهی بیشتر از لیزر می‌شوید. این کنتراست شدید برای ایجاد علائم روی مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرسایش لیزری

ابلیشن لیزری روشی است که در آن پوشش سطحی ماده‌ای که باید علامت‌گذاری شود، حکاکی می‌شود. این روش محافظت بسیار خوبی برای مواد اصلی ایجاد می‌کند.

انواع تکنولوژی لیزری مورد استفاده بعد از راه‌اندازی کارگاه طلاسازی

بعد از راه‌اندازی کارگاه طلاسازی وقت آن است که به تکنولوژی‌های مورد استفاده در آن فکر کنید. اصولاً 3 نوع تکنولوژی لیزر برای حکاکی لیزری طلا وجود دارد؛ این تکنولوژی‌ها عبارت‌اند از:

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: دستگاه حکاکی لیزری CO2 یا هلیوم

لیزرهای CO2 یا هلیوم به‌عنوان لیزرهای مبتنی بر گاز شناخته می‌شوند. اینها از اولین نوع لیزرهایی هستند که وارد بازار شدند و حتی با فناوری‌های بعدی که اکنون تکامل یافته‌اند، سهم بازار خود را حفظ کرده‌اند.

دستگاه حکاکی لیزری کریستال

یکی دیگر از انواع پرکاربرد فناوری لیزر، فناوری لیزر کریستال است. این نوع فناوری از یک کریستال برای تولید لیزر مورد نظر برای استفاده می‌کند.

دستگاه فایبر مارکینگ یا دستگاه حکاکی لیزری فایبر

از بین ماشین‌های موجود، دستگاه‌های حکاکی لیزری فایبر (که دستگاه لیزر طلاسازی هم نامیده می‌شود) از آخرین تکنولوژی موجود در بازار استفاده می‌کنند. این روش ساده‌ترین روش بوده، بهترین نتایج و بهترین زمان چرخش را دارا است. همه این عوامل باعث می‌شود که دستگاه فایبر مارکینگ برای اکثر فروشندگان طلا، انتخابی دلخواه باشد.

خرید دستگاه فایبر مارکینگ با قیمت مقرون به صرفه به براورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی کمک خواهد کرد.

Jewelry Workshop 3
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

در لیزر فایبر، محیط مورد استفاده فیبر نوری است که با ایتربیم (عنصر کمیاب) ذوب شده است. این دستگاه برای حکاکی طلا استفاده می‌شود و توانایی برش طلا را تا 2 میلیمتر دارد. این امر باعث می‌شود که پرتو لیزر در حین حکاکی، قوی‌تر و مؤثرتر باشد. لیزرهای فایبر شاید پرکاربردترین حکاکی‌های لیزری موجود در بازار برای حکاکی طلا باشند.

این حکاکی‌ها، حالت جامد و سبک وزن، قابل حمل هستند و استفاده  از آنها راحت است. این همان چیزی است که آنها را به انتخاب ایده‌آل برای اکثر فروشندگان طلا تبدیل می‌کند. بعد از شناخت تکنولوژی‌ها باید برای انتخاب دستگاه حک لیزری مورد نظر و هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی تصمیم‌گیری کنید.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: نحوه انتخاب دستگاه حکاکی لیزری طلا

ممکن است بعد از راه‌اندازی کارگاه طلاسازی، در انتخاب دستگاه حکاکی لیزری مورد علاقه خود از بین تمام دستگاه‌های حکاکی لیزری مختلف برای طلا موجود در بازار مشکل داشته باشید. در این قسمت نکاتی در مورد نحوه انتخاب دستگاه حکاکی لیزری ایده‌آل برای طلاسازی را خدمت شما بیان می‌کنیم.

منبع خروجی برق را بررسی کنید

منبع توان خروجی دستگاه حکاکی لیزری اولین چیزی است که هنگام خرید دستگاه حکاکی لیزری برای طلا باید بررسی شود. پس از آن، تعیین منبع تغذیه خروجی موردنیاز برای انتخاب به نیاز و کار شما بستگی دارد.

اگر به دنبال حکاکی مواد سخت مانند سنگ مرمر یا سنگ هستید، به لیزر CO2 با توان بالاتر در محدوده 40 تا 150 وات نیاز دارید. اما اگر به دنبال علامت‌گذاری یا حکاکی طلا با دستگاه برش لیزری هستید، می‌توانید حداقل توان فایبر مارکینگ 20 وات یا … را انتخاب کنید.

باید بدانید که ریتینگ یا درجه رتبه‌بندی قدرت دستگاه حکاکی لیزری، کیفیت دستگاه حکاکی لیزری را تعیین نمی‌کند، بلکه این ترکیب مناسب از منبع انرژی و فناوری هسته لیزر است که کیفیت دستگاه حکاکی لیزری را تعیین می‌کند.

فناوری مورد استفاده

همه چیز به ترکیب درست بین فناوری لیزر مورد استفاده و قدرت لیزر برمی‌گردد که کیفیت بالای دستگاه حکاکی لیزری طلا را تعیین می‌کند. همان‌طور که قبلاً گفته شد، فناوری‌های لیزری در حال حاضر در بازار موجود هستند. در هر مورد، محصولی که به بهترین وجه برای شما مناسب است به نیاز شما و ماده‌ای که می‌خواهید حکاکی کنید، بستگی دارد.

شما می‌توانید دستگاه حکاکی لیزری مبتنی بر فیبر را برای طلا انتخاب کنید که تمام نیازهای اولیه شما را برآورده می‌کند و نتایج یکپارچه را ایجاد می‌نماید و همچنین باعث کاهش هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی شود.

 سهولت استفاده

انتخاب بهترین دستگاه برای کار بستگی به لوازم جانبی لیزر مورد استفاده دارد. گیره نباید محکم و در یک موقعیت ثابت باشد و باید آزادی حرکت چرخشی داشته باشد. این به شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی روی دستبند/حلقه کار کنید و طرح‌های بسیار سفارشی را با سهولت بسیار ایجاد کنید.

دقت، درستی

یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها در انتخاب دستگاه حکاکی لیزری مناسب، دقت دستگاه است. معمولاً باید از دستگاهی با بالاترین دقت کمتر از 1 میلی‌متر استفاده کرد تا نتایج عالی به دست آید. بسته به اندازه طلا یا مواد دیگری که با آن سروکار دارید، می‌توانید دقت دستگاه حکاکی لیزری را متناسب با آن انتخاب کنید.

نرم‌افزار

نرم افزار دستگاه حکاکی لیزری نیز نقش مهمی در تعیین دستگاه مناسب برای کار شما دارد. توصیه می‌کنیم نسخه نرم‌افزار، تاریخ انتشار آن و سطح سفارشی‌سازی را که به شما اجازه می‌دهد، بررسی کنید.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: سفارشی‌سازی

قبل از خرید دستگاه حکاکی لیزری، یادتان باشد که قابلیت سفارشی‌سازی آن را نیز بررسی کنید.

بررسی‌ها

توصیه می‌کنیم بررسی‌های آنلاین را مطالعه کنید و ببینید چقدر راحت می‌توانید تنظیمات مختلف دستگاه را تغییر دهید. تنظیماتی که می‌توانید تغییر دهید شامل عمق، عرض، ارتفاع، ویژگی افزایش خودکار و سایر ویژگی‌های موجود دستگاه حکاکی است.

پشتیبانی فنی موجود برای دستگاه حکاکی لیزری

پشتیبانی فنی مؤثر از جانب فروشنده چیزی است که بسیاری از مشتریان از آن شکایت کرده‌اند. قابل درک است که مانند هر دستگاه دیگری، دستگاه حکاکی لیزری برای طلا ممکن است معیوب شود و نیاز به تعویض قطعات داشته باشد. در نتیجه، شما باید بازار را برای بررسی در مورد پشتیبانی فنی و لجستیکی موجود برای دستگاه حکاکی لیزری به طور کامل بررسی کنید.

بررسی‌های آنلاین بسیار مهم هستند و به شما کمک می‌کنند چیزهایی را که ممکن است در طول بازرسی خود نادیده گرفته باشید، کشف کنید.

علاوه بر این، باید چک کنید و ببینید آیا آنها انبار کافی از قطعات یدکی برای تعویض قطعات در مواقع نیاز دارند یا خیر. اگر دستگاه حکاکی لیزری باکیفیت است، اما فاقد پشتیبانی مؤثر فروشنده است، باید به دنبال گزینه دیگری باشید.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: هزینه دستگاه حکاکی لیزری

به منظور براورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی، هزینه دستگاه حکاکی لیزری برای فروشگاه باید در نظر گرفته شود. به یاد داشته باشید، به دنبال ارزان‌ترین گزینه موجود روی میز نباشید. در عوض، یک بررسی خوب از مدل‌های موجود و بررسی آنلاین آنها از خریداران می‌تواند به شما ایده خوبی در مورد ماشین حکاکی بدهد.

رعایت نکات بهداشت و ایمنی حین و بعد از راه اندازی کارگاه طلاسازی

نه تنها هنگام راه اندازی کارگاه طلاسازی و ساخت طلا، بلکه در هر کسب و کاری حفظ ایمنی جزو ضروریات محسوب می‌شود. برای جلوگیری از آسیب احتمالی به خود یا تجهیزات ساخت طلا، در اینجا چند مورد از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی و توصیه‌هایی که باید رعایت کنید، آورده شده است:

دستکش بپوشید

پوشیدن دستکش‌های محافظ یا محافظ انگشتان مخصوصاً وقتی با درجه حرارت بالا یا ابزارهای تیز سروکار دارید، ضروری است.

Jewelry Workshop 4
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

از محافظ چشم استفاده کنید

بسته به نوع طلا که می‌سازید، به محافظ چشم مناسبی نیاز دارید. اگر در حال صیقل دادن، آسیاب کردن یا سوراخ کردن فلز هستید، می‌توانید از عینک ایمنی، عینک حفاظ‌دار یا حتی محافظ صورت استفاده کنید.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: لباس مناسب بپوشید

لباس‌های مناسب در هنگام کار در کارگاه طلاسازی، لباس‌هایی هستند که احتمال گیرکردن آستین آنها به هرگونه مواد اضافی موجود در کارگاه مثل تجهیزات و وسایل یا احتمال آتش گرفتن آنها در کمترین حد ممکن باشد. برای ایمن بودن، توصیه می‌کنیم از یک پیش‌بند مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید.

از روشنایی و نورپردازی کافی کارگاهتان اطمینان حاصل کنید

نورپردازی و روشنایی کافی محیط و میز کار شما برای ایمن نگه داشتن شما بسیار مهم است. در صورت عدم روشنایی کافی میز کار احتمال اینکه قسمتی از بدن خود را به‌جای فلز ببرید، افزایش می‌یابد.

یک جعبه کمک‌های اولیه دم دست داشته باشید

متأسفانه، هنگام کار با اجسام تیز و وقوع آتش‌سوزی، ممکن است حوادث ناگواری اتفاق بیفتد؛ بنابراین برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، جعبه کمک‌های اولیه را در نزدیکی خود داشته باشید. مهمتر از همه اینکه جعبه کمک‌های اولیه شما، غیر از موارد و وسایل معمول باید حاوی گچ، نوار پانسمان، گاز، پراکسید هیدروژن و کیت شستشو باشد.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: میز کار طلا (خرید قطعات جانبی)

اکنون که برخی از ویژگی‌های کلیدی برای حفظ سلامت و ایمنی و همچنین هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی را بررسی کردیم، زمان آن رسیده است که میز کار خود را راه‌اندازی و مرتب کنید. میز جواهرسازی شاید ضروری‌ترین وسیله برای راه اندازی کارگاه طلاسازی باشد، بنابراین مهم است که مطمئن شوید که تنظیمات خود را به‌درستی انجام داده‌اید.

قبل از شروع راه اندازی کارگاه طلاسازی در خانه و برآورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی، به چند قطعه کیت ضروری نیاز دارید:

یک میز کار

بسته به نوع طلایی که می‌خواهید بسازید، اندازه میز کار شما متفاوت خواهد بود. میزهای کار اغلب دارای طیف وسیعی از امکانات مفید مانند سازمان‌دهنده ابزار و کشوهای مدرج برای ذخیره‌سازی کارآمد هستند.

یک صندلی قابل تنظیم

برای اینکه به کمردرد مبتلا نشوید، حفظ وضعیت بدنی مناسب هنگام ساخت طلا مهم است؛ بنابراین برای اطمینان از اینکه به درستی می‌نشینید، توصیه می‌کنیم یک صندلی قابل تنظیم تهیه کنید تا در حین کار راحت باشید. به‌خاطر داشته باشید که نحوه نشستن پشت میز کار با میز اداری بسیار متفاوت است. شما باید به میزان قابل توجهی پایین‌تر بنشینید و مطمئن شوید که گردن شما در حین کار به پایین نمی‌افتد و کشیده نمی‌شود.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: نورپردازی

اگر اتاقی که در آن کار می‌کنید، روشن‌ترین اتاق موجود نیست، باید از نور مصنوعی برای روشنایی آن استفاده کنید. شما می‌توانید از میان طیف وسیعی از گزینه‌های روشنایی، مثل لامپ‌های رومیزی، روشنایی بالای سر و حتی چراغ قوه‌های سربن LED یک یا چند مورد را برای نورپردازی میز و محیط کارتان انتخاب و استفاده کنید.

ذخیره‌سازی

برای سازماندهی کارگاه خود، گزینه‌های زیادی برای ذخیره‌سازی وجود دارد که می‌توانید از آنها در حین کار استفاده کنید.

تجهیزات اولیه کارگاه

برای اطمینان از عدم ایجاد وقفه در حین کار، قبل از شروع ساخت و حکاکی طرح‌های خود، تمام تجهیزات اولیه کارگاه مورد نیاز خود را دم دستتان نگه دارید.

دانش لازم برای به کارگیری نکات چیدمان میز کار و جلوگیری از هزینه گزاف و اضافی برای ایجاد شرایط و خرید لوازم جانبی می‌تواند به شما در کاهش هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی کمک کند.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: تفاوت بین etching و engraving در طلاسازی

قلم‌زنی یا حکاکی شیمیایی (اچینگ) و حکاکی هر دو برای ایجاد طرح‌های منحصربه‌فرد و شخصی عالی هستند، اما تشخیص اینکه کدام فرایند برای شما بهترین است، می‌تواند مشکل باشد.

برای کمک به شما در درک اصول هر تکنیک، ما در این بخش از مقاله راهنمای راه اندازی کارگاه طلاسازی در مورد تفاوت بین etching و engraving صحبت خواهیم کرد. هر تکنیک اصولی دارد تا بعد از آشنایی با آنها می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

حکاکی شیمیایی

اچینگ روشی است که به طور سنتی در چاپ استفاده می‌شود. آن فرایندی است که برای ایجاد طرح‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قدمت آن به قرون وسطی باز می‌گردد. اچینگ معمولاً روی مس یا روی انجام می‌شود، اما می‌تواند روی اکثر فلزات دیگر مثل طلا هم انجام شود.

در این روش، خطوط با یک موم یا پایه مقاوم در برابر اسید روی ورق فلزی کشیده می‌شوند، سپس پس از غوطه‌ور شدن در اسید، فلز برش داده می‌شود و علامت‌های برش خورده باقی می‌ماند.

Jewelry Workshop 5
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

با پیشرفت فن‌آوری، اشکال جدیدی از اچینگ مانند اچینگ لیزری در دسترس هستند. این فرایند به طور قابل توجهی با روش سنتی اچینگ متفاوت است که بعدها در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.

حکاکی

در ادامه مقاله هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی قصد داریم به بحث حکاکی بپردازیم. حکاکی که در قرن پانزدهم به‌عنوان یک روش چاپ ابداع شد، تکنیکی است که در آن صفحه‌ای از فلز نرم به‌صورت ابزاری بریده می‌شود تا یک تصویر ایجاد شود. ابزارهای مختلفی برای آسان‌تر کردن کار و تکنیک همه‌کاره‌تر در عصر امروز اختراع شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، Dremel Engraver  یک ابزار دستی است که نه‌تنها برای حکاکی روی فلز، بلکه بر روی طیف وسیعی از مواد دیگر مانند چوب، پلاستیک و سرامیک کاربرد دارد.

حکاکی چه تفاوتی با اچینگ دارد؟ تفاوت اصلی بین حکاکی و اچینگ مقدار فلزی است که حذف می‌شود. در جایی که اچینگ کردن فقط لایه بالایی را از بین می‌برد؛ حکاکی، برش بسیار عمیق‌تری ایجاد می‌کند. مانند فرایندهای سنتی، درک تفاوت اصلی بین حکاکی لیزری و اچینگ بسیار مهم است. هر دو روش با استفاده از پرتو حرارت بالا برای ذوب مواد، به همان اندازه در ساختن طرح‌ها در فلز موردنظر شما مؤثر هستند.

وقتی صحبت از قلم‌زنی لیزری به میان می‌آید، احتمالاً در برابر ساییدگی و پارگی بیشتر از حکاکی لیزری مقاومت می‌کند. اگرچه اچینگ لیزری ممکن است انتخاب مناسب‌تری برای قطعات حیاتی از نظر ایمنی باشد، حکاکی می‌تواند باعث برش بیش از حد عمیق و آسیب به بخش‌های حیاتی طرح شود.

بنابراین بهترین فرایند برای شما کدام است؟ امیدواریم که برای امتحان کردن هر روش و پیدا کردن آن، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. قبل از شروع مطمئن شوید که تمام ابزار ورق فلزی و طلا مورد نیاز خود را دارید.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: کاربرد دستگاه لیزر طلاسازی در صنایع مختلف

 • ساخت پلاک‌های طلا و نقره
 • زیورآلات با برش‌های ظریف
 • حکاکی اسم و تاریخ
 • پلاک‌های اسم افراد با طلا
 • حکاکی متن روی زیورآلات
 • حکاکی اثر انگشت بر طلا و نقره
Jewelry Workshop 11
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

راه‌اندازی کارگاه طلا و مزایا و معایب فناوری لیزر و برش طلا با لیزر

با در نظر گرفتن هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی و بررسی مزایا و معایب برش طلا با لیزر و قلم‌زنی و حکاکی لیزری برای ساخت طلا، چند نکته مهم وجود دارد که نباید فراموش شود.

تغییر ریزساختاری سطحی مواد نمی‌تواند اتفاق بیفتد، مگر اینکه تحت فرایندهای برش قرار گیرند. یکی از تکنیک‌های اصلی برای برش مواد برای ماشین‌کاری، برش لیزری است. این امر به ایجاد الگوهای مطابق با طرح‌ها و نتایج موردنیاز کمک می‌کند. برش لیزری فرایند شامل ذوب، سوزاندن و تبخیر مواد در حضور پرتو لیزر قدرتمند است. درحالی‌که این فرایند بسیار مؤثر است، درک مزایا و معایب مختلف برش لیزر ضروری است.

فرایند برش با کمک یک برش لیزری که از یک پرتو لیزر نازک با تمرکز بر روی مواد استفاده می‌کند، موفقیت‌آمیز است. با این حال، قبل از اینکه بتوانید برش را شروع کنید، باید هدف مشخصی را بر اساس طرح‌ها یا الگوهای خود در نظر داشته باشید. برش دادن برخی از موادِ سخت برای تولیدکنندگان دشوار است؛ اما با معرفی دستگاه برش لیزری، اکنون این کار، کار آسانی است.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: مزایای برش لیزری

علاوه بر کاهش هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی با استفاده از روش حک لیزری، مزایای تکنولوژی لیزری بسیار زیاد است. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

دقت بالا

دقتی که لیزر بر روی مواد برش می‌دهد، بسیار زیاد است و به ارسال یک پرتو نور متمرکز است. لیزر قدرتمند و کوچک است، اما دقت ذوب و تبخیر مواد آن بی‌نظیر است. در اکثر مواقع، محدوده تحمل لیزر از 0.003 میلی‌متر تا 0.006 میلی‌متر است.

فرض کنید در فرایندهای ساخت، نیاز به ماشینی با دقت و صحت بالا وجود دارد. در این حالت، ابزار اصلی معمولاً برش‌های لیزری است. بهتر است بدانید صنعت هوافضا که به سطح تحمل محدودی نیاز دارد از برش لیزری استفاده می‌کند.

Jewelry Workshop 7
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

کم‌هزینه و مقرون به صرفه‌تر

جنبه اقتصادی برش لیزر نسبت به سایر دستگاه‌های CNC با همان کالیبر، یکی از مزایای فناوری لیزر است. نیازی به ساخت ابزار سفارشی با تکنولوژی برش لیزری نیست. شما همچنین نیازی به تغییر دستگاه برای هیچ پروژه‌ای ندارید؛ زیرا به ابزار برش اضافی نیاز ندارید.

همچنین، از آنجایی که تماس فیزیکی وجود ندارد، هیچ ساییدگی روی سطح وجود ندارد. هزینه تعمیر و نگهداری کمتر از سایر فناوری‌های ماشین‌کاری است؛ زیرا قطعات مکانیکی دستگاه برش لیزری زیاد نیست. هزینه کارکرد دستگاه نیز در مقایسه با ابزارهای سنتی تولید، کمتر است؛ در نتیجه هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی با استفاده از دستگاه حک لیزری برای شما مقرون به صرفه‌تر از روش‌های دیگر است.

برای مشاغلی با پیچیدگی بسیار زیاد استفاده می‌شود

بسیاری از کارهایی که ممکن است برای سایر فناوری‌های برش بسیار پیچیده باشند، برای برش‌های لیزری ساده هستند. فناوری لیزر می‌تواند بر روی نازک‌ترین لبه یک ماده کار کند. در حالی که ناحیه برش ممکن است کمی انحراف یا تاب خوردگی را تجربه کند، اما می‌توانید به سرعت هندسه‌های پیچیده را با استفاده از برش لیزری ایجاد کنید. سطح تحمل برش لیزری گسترده است و می‌تواند تعداد زیادی مواد را در خود جای دهد.

پیشگیری از آسیب

یکی دیگر از مزایای برش لیزری، جلوگیری از آسیب دیدن است؛ حتی باریک‌ترین مواد هم غیر ممکن است در طول فرایند برش، آسیب ببینند. بسیاری از مردم تمایل دارند اطلاعات غلط در مورد دستگاه را باور کنند. باور عمومی پیش‌فرض این است که از حرارت بالا در فرایند برش لیزری استفاده می‌شود.

باید توجه داشته باشید که گرما تنها بر ناحیه کوچکی از مواد تأثیر می‌گذارد و بر روی تحمل آنها هیچ تأثیری ندارد. سرعت برش لیزر از ورق‌ها بسیار زیاد است؛ بنابراین برش زمان کمتری می‌برد؛ از این‌رو، سازندگان به‌راحتی می‌توانند از تاب برداشتن و اعوجاج مواد جلوگیری کنند.

مصرف برق کم

یکی دیگر از مواردی که در هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی تاثیرگذار است، مصرف برق کم دستگاه فایبر مارکینگ است. در واقع، شما به قدرت زیادی نیاز دارید تا برش را با قدرت انجام دهید. اما عدم وجود قطعات متحرک برش و حک لیزری باعث کاهش انرژی مصرفی می‌شود.

در مقابل، ماشین‌هایی که قطعات متحرک دارند، انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. همچنین مدت زمانی که حک لیزری برای برش یک ماده لازم است بسیار سریع است. این امر به‌صرفه جویی در زمان و انرژی کمک می‌کند. هنگامی که انرژی مصرفی کاهش می‌یابد، هزینه بهره‌برداری نیز کاهش می‌یابد.

سازگاری با طیف وسیعی از مواد

توانایی دستگاه برش لیزر برای کار بر روی مجموعه گسترده‌ای از مواد جالب است. علاوه بر برش مواد، برش لیزری در فرایندهای دیگری مانند علامت‌گذاری، سوراخ‌کاری و حکاکی کاربرد دارد. شایان ذکر است که برای انجام تمام این کارهای مختلف نیازی به تعویض ابزار ندارید.

برش لیزری تنها به برش فلزات محدود نمی‌شود. از دیگر مواد برش لیزری می‌توان به چوب، آلومینیوم، پلاستیک، مس و برنج اشاره کرد. برش لیزری یک فرایند همه کاره است؛ زیرا می‌تواند تقریباً تمام انواع مواد را به راحتی برش دهد.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی: معایب برش لیزری

علی‌رغم مزایای زیاد برش لیزری، چند جنبه منفی نیز وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید. در زیر به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

تبخیر برخی از مواد

هنگامی که برخی از مواد مانند پلاستیک را برش می‌دهید، تبخیر رخ می‌دهد. این یک نقطه‌ضعف قابل توجه برای برش لیزری است. اگرچه این عیب قابل کنترل است، اما اپراتورهای حرفه‌ای ماشین‌ها می‌توانند به راحتی روی این نقطه ضعف مانور دهند. متخصصان برای جلوگیری از این مشکل برخی از آرایش‌های دستگاه را تغییر می‌دهند. با این حال، این روزها هزینه واقعی‌سازی این تغییرات بسیار زیاد است.

Jewelry Workshop 8
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

نیاز به کارشناسان فنی

یک اپراتور حرفه‌ای برای استفاده از تمام ویژگی‌های دستگاه و شناسایی سریع مشکل لازم است. اگر دستگاه به درستی تنظیم نشود، بر روی مواد تأثیر می‌گذارد و آسیب قابل توجهی به مواد برش خورده وارد می‌کند. استخدام یک متخصص عملیات ضروری است، و این مستلزم صرف پول زیادی است، زیرا تعداد افراد متخصص واجد شرایط در این حوزه در حد انگشت‌شمار است.

محدودیت‌های ضخامت فلز

اگرچه برش لیزر تقریبا با هر ماده‌ای از جمله ورق‌ها سازگار است، اما ترجیحاً بهتر است از سیستم دیگری برای برش فلزات ضخیم استفاده شود. شما می‌توانید ضخیم‌ترین محدوده‌ای که اکثر شرکت‌های تولیدی از آن استفاده می‌کنند، به طور متوسط بین ​​15 تا 20 میلی‌متر است.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

به نظر شما آیا هزینه راه‌ اندازی کارگاه طلاسازی در منزل بالاست؟ برای شروع راه‌اندازی کارگاه طلاسازی، اولین هزینه مورد نظر برای خرید دستگاه حک لیزری طلا است که با توجه به هزینه‌های پایین نگه‌داری دستگاه و همچنین دقت، ظرافت و سرعت بالای حکاکی طلا برای شما بازگشت سرمایه بسیار زیادی خواهد داشت.

تولید دود و گازهای مضر

قبلاً اشاره کردیم که برش لیزری با مواد مختلف سازگار است. سازگاری برش لیزر با همه مواد دارای یک نقطه ضعف است. هر ماده‌ای که در طول برش حرارتی ذوب می‌شود، منجر به گازها و بخارات مضر می‌شود. تولید این گازهای سمی معمولاً زمانی معمول است که ماده‌ای که با آن کار می‌کنید، پلاستیک باشد.

شرکت روتک بزرگ‌ترین عرضه کننده دستگاه‌های برش لیزری در ایران

دستگاه حکاکی طلا فایبر مارکینگ یکی از بهترین دستگاه‌های حکاکی طلا مدرن دقیق و با استحکام بالا است که با قیمت مقرون به صرفه، سرعت و دقت بالا در کاهش هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی به شدت تاثیرگذار است. دستگاه‌های حکاکی لیزری عرضه شده در روتک بسیار قابل تنظیم هستند و حاوی پیشرفته‌ترین نرم‌افزار داخلی هستند که می‌توانند به‌طور خودکار محتوا را با به‌روزرسانی خودکار شماره‌های سریال به‌روزرسانی کنند.

دستگاه حکاکی لیزری طلا به کاربر آزادی انتخاب بین اشکال مختلف و حکاکی بر روی مواد مختلف از جمله آلومینیوم، مس، سرامیک، طلا، برنج، نقره و حتی پلاستیک‌هایی مانند ABS ،PVC ،PP ،PE و غیره را می‌دهد.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند فونت‌ها و کاراکترهای استاندارد را برای حکاکی بر روی طلا به کار گیرند. یکی از ویژگی‌های بارز دستگاه حکاکی لیزری برای طلا، تکمیل عکس‌های کامل روی آویزهایی است که پس از اتمام و آماده شدن، فوق‌العاده به نظر می‌رسند.

یکی دیگر از ویژگی‌های شگفت‌انگیز این دستگاه، نرم‌افزار اختصاصی است که از الگوهای طراحی CorelDRAW  استفاده می‌کند و این عالی است!

اکنون که تمام اطلاعات جامع و کامل برای تکینیک‌ها، نکات و برآورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی نیاز دارید در اختیار دارید، وقت آن است که خلاق شوید. اگر امروز به دنبال راهنمایی برای راه اندازی کارگاه طلاسازی هستید، برای جزئیات بیشتر در این مورد می‌توانید با کارشناسان روتک تماس بگیرید. برای قیمت دستگاه لیزر فایبر طلا نیز با تیم فروش تماس حاصل فرمایید.

Jewelry Workshop 9
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

سؤالات متداول

چه نوع دستگاهی برای ساخت طلا مناسب است؟

چه متریال‌هایی قابل برش و حکاکی به‌وسیله دستگاه برش لیزر طلا هستند؟

طلای سفید، طلای زرد، طلای رنگی، نقره خالص ۹۹۹، نقره نیکل و نقره سکه

دستگاه فایبر مارکینگ به چند شکل وجود دارد؟

 • دسکتاپ
 • پرتابل

استفاده از دستگاه فایبر مارکینگ طلا و تکنولوژی لیزر به کار رفته در آن، به کاهش هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی بسیار کمک خواهد کرد.

هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی چقدر است؟

به قدرت رقیبان، مقدار سرمایه‌ای که می‌خواهید برای این کار هزینه کنید، انجام کار توسط خودتان یا برون‌سپاری آن همگی جزو عوامل مهمی هستند که بر هزینه تأسیس و راه اندازی کارگاه طلاسازی تأثیر خواهند گذاشت؛ اما هزینه اصلی برای این کار، خرید دستگاه حکاکی فایبر مارکینگ است.

برای راه اندازی کارگاه طلاسازی چه مراحلی را باید طی کرد؟

 • گذراندن دوره‌های آموزشی طلاسازی
 • تدارک و تهیه سرمایه لازم برای خرید تجهیزات کارگاه طلاسازی
 • براورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی
 • تهیه مکان کارگاه
 • دریافت پروانه و مجوز تأسیس کارگاه طلاسازی
 • طراحی و فروش جواهر سفارشی
 • قیمت‌گذاری محصولات
 • فروش حضوری
 • فروش آنلاین

مدارک لازم برای اخذ مجوز تأسیس و راه اندازی کارگاه طلاسازی کدام‌اند؟

 • تکمیل فرم تقاضا
 • اصل کارت پایان خدمت (برای آقایان) و اساس نامه شرکت
 • اصل شناسنامه و کارت ملی

برای تأسیس و راه‌ اندازی کسب‌و‌کار جواهر‌سازی چه شرایطی مورد نیاز است؟

 • داشتن تابعیت ایران
 • تدین به دین مبین اسلام
 • سلامت جسمانی کامل
 • عدم اشتغال در مشاغل سازمانی و دولتی
 • اخذ مهارت‌های ویژه کار طلاسازی
 • ساکن بودن در شهری که کارگاه در آنجا قرار دارد
 • تهیه یک محل مناسب برای راه اندازی کارگاه طلاسازی
 • مهارت در برآورد هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی
هزینه راه اندازی کارگاه طلاسازی

ابزارهای ضروری برای شروع کار طلاسازی کدام‌اند؟

 • انبر دم تخت
 • انبر دم‌گرد
 • سیم چین
 • اره میزی
 • انبردست موازی
 • چکش سر پلاستیکی
 • چکش سرگِرد
 • چکش سر صاف
 • مهره نگه‌دار
 • اره مویی
 • سیم و زنجیر
 • پانچ دیسک
 • خط‌کش

ارسال دیدگاه

captcha