قطعات لیزر, آموزش

تفاوت استپ موتور و سروو موتور دستگاه لیزر

این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

تفاوت استپ موتور و سروو موتور دستگاه لیزر | جهان پیرامون ما روزانه در حال تغییر و تحول است به گونه‌ای كه امروزه سرعت رشد علم نسبت به گذشته شتاب چشم‌گیری دارد؛ این روال در ابزارها و وسایل و تمامی اجزایی که در ارتباط با آدمی هستند مشاهده می‌گردد.
در گذشته دقت اندازه‌گیری به اندازه‌ی 1متر و درصد خطای بالا بود؛ با گذشت زمان و نیاز به دقت بیشتر در کارها و با اختراع وسایل دقیق‌تر، این دقت به میزان قابل توجهی در حد میلی‌متر و حتی نانومتر کاهش یافت.

این اتفاق به مرور زمان در موتورهای مورد استفاده در لوازم صنعتی و وسایل مورد استفاده آدمی رایج شد و موتورهایی با دقت کارکرد و حرکت بالا اختراع گردید.

از جمله موتورهای مورد استفاده در لوازم صنعتی موتورهای سرور و استپ موتورها هستند؛ ساختار موتورهای پله‌ای یا همان استپ موتورها بسیار ساده‌تر از سروو موتورها است و سیستم کنترل این موتورها نیز ساختار ساده‌تری نسبت به سرور درایوها دارند.

موتور و درایورهای دستگاه های لیزر

موتور و درایورهای دستگاه های لیزر

موتورهای دستگاه‌ حكاكی و برش لیزری

استپ موتورهای مورد استفاده در دستگاه لیزر حکاکی و برش لیزری معمولا در دو نوع 2 فاز و 3 فاز موجود هستند.

موتور دو فاز و سه فاز دستگاه لیزر

تفاوت موتورهای 3 فاز و 2 فاز در رزولوشن آن موتور است؛ به صورتی که رزولوشن موتور 3 فازه 1/2 درجه و رزولوشن موتور 2 فاز، 1/8 درجه است و به این دلیل دقت عملکرد در موتورهای 3 فاز به مراتب بیشتر از موتورهای 2 فاز است؛ همچنین در هنگام استفاده از موتور در سرعت‌های بالا ثبات گشتاوری در موتورهای 3 فاز بیشتر از موتورهای 2 فاز است. پس به منظور بالا رفتن دقت و ثبات گشتاور در موتور در سرعت‌های بالا در دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر برای محورهای اصلی x و y از موتورهای 3 فاز استفاده می‌شود.

استفاده از موتورهای 2 فاز بیشتر برای محور z یا همان میز آسانسوری دستگاه است که سرعت و ثبات آن تاثیر زیادی در عملکرد ندارد.
استپ موتورها شامل یک موتور درونی متحرک هستند که همان آهنرباهای دائمی و قوی است.

كاركرد موتورهای دستگاه حكاكی

نحوه‌ی دستور دادن سیستم فرمان موتور یا همان درایور موتور به این صورت است که درایور میزان جریان عبوری از موتور و میزان جریانی که موتور هنگام کار استفاده می‌کند را تغییر می‌دهد و همچنین با دستور و پالس دادن به موتور دستور می‌دهد که هر دور موتور با چند پالس انجام شود که این میزان هم قابل تنظیم است.

به طور مثال با دستور 1/2 درایور، برای هر دور چرخیدن موتور نیاز به 2 پالس است؛ عملکرد و دقت بالا در استپ موتورهای 3 فاز باعث شده سیستم حرکتی این موتور سرعت و کیفیت کار مناسبی داشته باشد.

 

تفاوت استپ موتور و سروو موتور دستگاه لیزر

دستگاه لیزر دارای موتوری است که کار آن انتقال قدرت به محور‌ها است؛ این قطعه یدکی از نیازهای اساسی دستگاه لیزر برای کار کردن است.
 موتور دستگاه لیزر دو نوع دارد:

  1. استپ موتور Step motor
  2. سروو موتور Servo motor

اگرچه کار هر دو موتور یکی است و در دستگاه‌های لیزر روتک از هر دو نوع آن استفاده می‌شود، اما تفاوت‌هایی بین این دو موتور وجود دارد.
در ادامه قصد داریم تفاوت استپ موتور و سروو موتور دستگاه لیزر را شرح دهیم.

تفاوت استپ موتور و سروو موتور دستگاه لیزر

تفاوت استپ موتور و سروو موتور دستگاه لیزر

  • تفاوت سروو موتور و استپ موتور

– دقت مورد نیاز برای کنترل دستگاه لیزر در این دو نوع موتور متفاوت است؛ استپ موتور بر اساس درجه کار می‌کند و سروو موتور بر اساس چرخش کنترل می‌شود. تفاوت دیگر مربوط به میزان دقت است که موتورهای سروو دقت بالاتری از استپ دارند.

  • تفاوت فرکانس گشتاور و ارتعاشی 

فرکانس خروجی استپ موتور‌ها با کم شدن سرعت، افزایش می‌یابد و بالعکس؛ درحالی که فرکانس خروجی موتور سروو تغییری نمی‌کند.
در سروو موتورها حتی در سرعت‌های پایین نیز ارتعاشی احساس نمی‌شود.

  • ظرفیت‌های متفاوت سطح سربار

بر خلاف استپ موتورها، سروو موتورها توانایی زیادی در سربار شدن دارند.

  • عملکرد متفاوت اجرایی

کنترل عملکرد موتورهای سروو به علت داشتن انکدر که جزء سیستم فیدبک است راحت‌تر و قابل اطمینان‌تر است؛ در استپ موتور‌ها با ارسال اطلاعات به صورت مجموعه‌ای از سیگنال‌ها موتور به مختصات مورد نظر می‌رسد.

  • عملکرد سرعت پاسخگویی متفاوت

سرعت سیستم پاسخ‌دهی سروو موتورها به دلیل نوع موتور DC و سه فاز بهتر است.  
در استپ موتورها، سیم‌پیچی‌ها طوری چیده شده‌اند که سیگنال ارسال شده می‌تواند تعیین کننده دقت، سرعت و توان باشد.

  • محاسبات اقتصادی و بازده

تفاوت و مزایای اعلام شده برای سروو موتورها به صورت خطی نیست؛ به زبان ساده‌تر برتری نسبی سروو موتورها در توان‌های زیر یک کیلو وات در دستگاه‌های مکانیکی اقتصادی نبوده و بازده و دقت اعمال شده در مقایسه یک دستگاه استپ موتور‌دار و یک دستگاه سروو موتور‌دار با افزایش هزینه روبه‌رو است.

در دستگاه‌های لیزر بزرگ وجود سروو موتور الزامی است و دقت استپ موتورها برای برش دقیق کافی نیست؛ بنابراین برای خرید و فروش قطعات برش لیزری دقت کافی را داشته باشید.

 

خرید بهترین قطعات یدکی

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه و قطعات یدکی می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

عملکرد درایور موتور در دستگاه لیزر چگونه است؟

درایور میزان جریان عبوری از موتور و میزان جریانی که موتور هنگام کار استفاده می‌کند را تغییر می‌دهد و همچنین با دستور دادن و پالس دادن به موتور دستور می‌دهد.

استپ موتورهای موجود در دستگاه لیزر کدام‌اند؟

استپ موتورهای مورد استفاده در دستگاه لیزر در دو نوع 2 فاز و 3 فاز موجود هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.