Skip to content

نکات حکاکی روی آینه و حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

آموزش

کارکردن روی آینه از قدیم در بین مردم ایران از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. هر چند که فرآیند حکاکی روی آینه در آن زمان با دست انجام می‌شده و کار طاقت فرسایی بوده است. این مقاله خواهیم گفت شما می توانید چگونگی و کاربردهای حکاکی روی آینه با دستگاه لیزر را بیاموزید و در دکوراسیون محیط‌های مختلف مانند منازل، محیط‌های کاری و محیط‌های تجاری جهت زیباسازی استفاده نمایید.

امروزه با گسترش تکنولوژی و ورود لیزر در صنایع و علوم مختلف، ساخت دستگاه برش و حکاکی لیزری تغییرات زیادی در این زمینه ایجاد کرد. این تغییرات، راه را برای ایده های جدید باز کرد. یکی از کارهایی که می توان با دستگاه لیزر انجام داد حکاکی طرح روی متریال های مختلف است. برای اطلاعات بیشتر درباره حک لیزری آینه با دستگاه حکاکی لیزری ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

بعد از ظهور لیزر و ساخت انواع دستگاه های برش لیزر، حکاکی روی اجسام و سطوح مختلف امکان‌پذیر شد و آینه نیز یکی از متریال‌هایی بود که به دلیل محبوبیت حکاکی روی آن، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت.

امروزه به دلیل دقت و کیفیت بالای دستگاه‌های لیزر، دیگر حکاکی روی آینه با دست انجام نمی‌شود و شما می‌توانید دقیق‌ترین و ریزترین طرح‌ها را روی سطح آینه حکاکی کنید.

نکته مهم در حکاکی روی آینه

برای حکاکی روی آینه توجه داشته باشید حکاکی باید حتما از پشت آینه انجام شود. در صورتی که روی آینه را حکاکی کنید مانند زمانی است که دارید حکاکی لیزری روی شیشه انجام می‌دهید. اما ما این روش را اصلا به شما توصیه نمی‌کنیم به این دلیل که چون حکاکی روی سطح آینه سبب انعکاس اشعه لیزر به داخل هد شده و از آن جا به آینه لیزر و لنز لیزر و در نتیجه باعث خراب شدن و کم شدن عمر تیوب لیزر شما می‌شود از طرفی بازتاب غیر عمود ممکن است به اپراتور آسیب زده یا حتی موجب آتش سوزی گردد.

Laser Engraving Glass 2

نکته دیگری که در حکاکی لیزری آینه باید به آن توجه داشته باشید تا نتایج زیبا و مورد علاقه خودتان را به دست بیاورید، این است که طرح‌ها باید قبل از حک لیزری روی آینه برعکس شده باشند. به طور مثال عکس هایی که در سمت راست در پشت آینه حکاکی می شوند وقتی به آینه نگاه می کنید برعکس نمایش و در سمت چپ نشان داده می شود. به عبارتی از گزینه X-Mirror باید استفاده گردد.

چرا حکاکی روی آینه با دستگاه لیزر؟

آیا ممکن است این سوال برای شما مطرح شده باشد که چرا حکاکی روی آینه؟  جالب است بدانید متقاعدکردن مردم برای خرید آینه های حکاکی شده بسیار راحت است و اگر شما تمایل به ایجاد یک کسب و کار جدید دارید و در زمینه فروش آینه فعالیت دارید می‌توانید با خرید یک دستگاه لیزر مناسب اقدام به ساخت آینه‌های حکاکی شده با دستگاه حکاکی لیزری نمایید و بدین ترتیب به کار خود رونق بیشتری دهید.

یکی از کاربردهای آینه ثبت لوگو یا آدرس شما به عنوان توزیع کننده آن نوع آینه و راهی برای تبلیغات ماندگار خواهد بود.

شما می‌توانید ایده‌های خلاقانه به مشتریان خود ارائه دهید و طبق علایق آن‌ها رفتار کنید تا در خدمات‌رسانی به آن‌ها خاص باشید. به عنوان مثال می‌توانید خاطرات آن‌ها را در قالب تصویر و تاریخ روی آینه حکاکی کنید تا سالیان سال آن را به عنوان یک یادبود نگه دارند و به بقیه دوستان خود نیز آن را پیشنهاد کنید.

در صورتی‌که به دنبال قطعه‌ی آینه دستگاه لیزر هستید، به صفحه آینه لیزر مراجعه فرمایید.

نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

دستگاه برش و حکاکی یک ماشین مناسب برای حکاکی لیزری شیشه است. در واقع حکاکی لیزر یک راه سریع و آسان برای حکاکی اشیایی مانند استکان، لیوان، گلدان های زیبا، انواع بطری ها و شیشه ها پنجره ها می باشد. در این مقاله نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر به شما نکاتی مفید برای حکاکی شیشه را آموزش خواهیم داد.

نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

چه شیشه ای مناسب حکاکی با دستگاه لیزر است؟

شیشه های قیمتی و دست ساز و حتی شیشه ای کریستال در صورتی که قبلا با کار لیزر روی آنها آشنا نیستید برای حکاکی با دستگاه لیزر مناسب نیستند چون ممکن است تحت فشار گرمای دستگاه لیزر ترک بخورد و یا بشکند.

حکاکی آینه لیزر نیز در راستای لوگو های تبلیغاتی و طرح های مدرن کاربرد جدید پیدا کرده و منجر به نبوغ طراحی در زمینه های ساختمانی و هنری گشته است. نکته قابل توجه این است که هیچ نباید آینه رو به سمت بازتاب کننده زیر دستگاه لیزر شیشه قرار داد این موضوع ممکن است سبب بازتاب ناخواسته لیزر به محل دیگری شده و منجر به حادثه شود.

شما می توانید آینه ها را به وسیله دستگاه لیزر CO2 شیشه حکاکی کنید به این صورت که با این دستگاه شیشه حکاکی نمی شود و فقط جیوه پشت آینه پاک شده و سطح حکاکی شده نیز مات می شود .

شیشه مناسب حکاکی با لیزر

حکاکی لیزری شیشه های منحنی و دسته لیوان با دستگاه لیزر

بسیاری از شرکت هایی که از بطری های شیشه ای استفاده می کنند برای درج نام تجاری و موارد دیگر از برچسب یا پرینت روی بطری ها استفاده می کنند که کاری پر هزینه و زمان بر می باشد اما تکنولوژی لیزر از این موضوع نیز باز نمانده است و با دستگاه چرخاننده به نام روتاری دستگاه لیزر با سرعت بالاتر، هزینه کمتر و ماندگاری ابدی طرح لیزر را روی بطری ماندگار می کند. از طرفی حکاکی روی گلدان های شیشه ای رنگی یا تزئینی صنایع دستی نیز به راحتی و به دلخواه درخواست کننده روی قطعه تعیین شده اعمال می گردد.

همان طور که گفتیم برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر منظور از شیشه، شیشه های منحنی می باشد، به ابزاری به نام روتاری جهت حکاکی نیاز دارید. همچنین شیشه هایی که دسته دارند مانند لیوان ها نیز با روتاری دستگاه برش لیزری حکاکی می شوند. در هنگام شروع کار، به این نکته توجه داشته باشید که لیوان را طوری در دستگاه حک لیزری شیشه خود قرار دهید که دسته در حین حکاکی تکان نخورد.

توجه داشته باشید که هنگام قرار دادن قطعه دستگیره ی آن نباید با حوزه مکانیزم حرکتی روتاری برخورد داشته باشد. برای این کار ابتدا محور Y که هم اکنون روی سیستم روتاری کار می کند را با صفحه کلید تا میزان حداکثر بالا می بریم در این حین باید توجه داشت که دستگیره با هد دستگاه لیزر برخورد نکند. چرخش قطعه کار معمولا رو به عقب خواهد بود البته می توان کار را نسبت به محور معکوس و جهت گردش را نیز به سمت جلو تنظیم کرد. در این امر باید توجه داشته باشید سطح روی قطعه با مساحت طرح اعمال شده برابری داشته باشد و با دستگیره برخورد نکند معمولا کلید فریم یا تست این مسئله را روشن می تواند کادر طرح اعمال شده را مشخص سازد.

دستگاه حکاکی شیشه یکی از دستگاه هایی می باشد که امروزه در زمینه حکاکی لیزری شیشه کاربرد زیادی دارد. همان طور گفته شد، با استفاده از دستگاه حکاکی و برش لیزری می توان اشیایی مانند استکان، لیوان، گلدان، انواع بطری ها و شیشه های پنجره های لوکس را حکاکی کرد.

در گذشته حکاکی روی شیشه توسط دستگاه سند بلاست انجام میشد به شرحی که دستگاه کاتر پلاتر طرح را روی برچسب برش زده و خارج می کرد و با چسباندن برچسب روی قطعه دستگاه مذکور محل خالی را مات می کرد ولی با ظهور دستگاه های برش لیزری، به راحتی پس از قرار دادن شیشه زیر دستگاه لیزر و ارسال طرح حکاکی با دقت و سرعت بسیار بالاتری روی شیشه انجام می شود.

حکاکی لیزری شیشه های منحنی و دسته لیوان با دستگاه لیزر

در این صنعت روش های بسیار زیادی برای حکاکی شیشه و ایجاد افکت های زیبا با استفاده از دستگاه لیزر وجود دارد که در ادامه به شما سه روش حکاکی روی شیشه را آموزش خواهیم داد:

روش های حکاکی لیزری شیشه:

۱٫ استفاده از دستمال کاغذی مرطوب برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

استفاده از دستمال کاغذی مرطوب به شما کمک خواهد کرد که در نتیجه سطحی صاف و سفیدتر را بر روی شیشه حکاکی کنید و شیشه برجستگی های کمتری داشته باشد.

قبل از این که کار حکاکی لیزری شیشه را شروع کنید، دقت داشته باشید که دستمال کاغذی مرطوب خود را طوری روی شیشه قرار دهید که صاف باشد و زیر آن حباب نداشته باشد در غیر این صورت نتیجه کار شما تمیز از آب در نمی آید. قبل از شروع کار حتما سیستم کمپرسور و مکنده دستگاه لیزر را خاموش کنید تا در هنگام حکاکی دستمال، خشک نشود. بعد از اتمام کار دستگاه لیزر، شما می توانید به راحتی تکه های دستمال مرطوب را از شیشه جدا کنید و سطح حکاکی شده بر روی شیشه را تمیز کنید.

۲٫ استفاده از نوار مخصوص حکاکی روی شیشه با دستگاه لیزر

علاوه بر دستمال کاغذی مرطوب در روش قبل، شما می توانید از نوارهای مخصوص این کار استفاده کنید تا از زبر شدن سطح شیشه در هنگام حکاکی جلوگیری کنید. هرچند که با استفاده از این روش قسمت حکاکی شده به رنگ سفید روشن نیست و کمی تمایل به خاکستری دارد. همان طور که در روش قبل گفته شد، در استفاده از نوار ها هم باید به این نکته دقت داشته باشید که زیر آن حباب نباشد تا نتیجه کارتان تمیز باشد. بعد از پایان کار، شما به راحتی می توانید شیشه خود را تمیز کنید.

۳٫ حکاکی شیشه با دستگاه لیزر و بدون استفاده از متریال های کمکی

شاید به این فکر کنید که آیا استفاده از متریال های کمکی مانند دو روش بالا برای حکاکی لیزری شیشه الزامی است یا خیر؟ باید بدانید که دستگاه حکاکی و برش لیزری شیشه نیازی به آن ها ندارد. شما می توانید به کمک تنظیمات دستگاه لیزر خود، مانند تغییر رنگ از ۱۰۰% مشکی به ۷۰% خاکستری، میزان گرمای دستگاه خود را کاهش دهید تا حکاکی شما بهتر انجام شود.

البته شما بهتر است بدانید که با کسب تجربه های شخصی خیلی راحت تر می توانید با دستگاه لیزر خود کار کنید و نتیجه بهتری را به دست آورید. سعی کنید فقط قیمت دستگاه لیزر برای شما ملاک نباشد و از شرکت هایی که خرید خود را انجام دهید که بهترین راهنمایی ها و پشتیبانی را به شما ارائه دهند.

روش های حکاکی لیزری شیشه

خرید بهترین دستگاه لیزر حکاکی

شرکت روتک ارائه دهنده بهترین دستگاه لیزر حکاکی برای مشتریان عزیز است.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از جزییات دستگاه لیزر حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نوبت توست تا با دستگاه حک لیزری، طرح‌های دلخواه را روی شیشه یا آینه حکاکی کنی.

برای حکاکی آینه، در کدام سمت باید حکاکی انجام شود؟

حکاکی باید حتما از پشت آینه انجام شود.

چرا حکاکی باید در پشت آینه انجام شود؟

چون حکاکی روی سطح آینه سبب انعکاس اشعه لیزر به داخل هد شده و از آن جا به آینه لیزر و لنز لیزر و در نتیجه باعث خراب شدن و کم شدن عمر تیوب لیزر شما می‌شود از طرفی بازتاب غیر عمود ممکن است به اپراتور آسیب زده یا حتی موجب آتش سوزی گردد.

برای حکاکی روی آینه، طرح‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

طرح‌ها باید قبل از حک لیزری روی آینه برعکس شده باشند. به طور مثال عکس‌هایی که در سمت راست در پشت آینه حکاکی می شوند وقتی به آینه نگاه می کنید برعکس نمایش و در سمت چپ نشان داده می شود. به عبارتی از گزینه X-Mirror باید استفاده گردد.

چرا حکاکی با دستگاه لیزر روی آینه بهتر از حکاکی با دست است؟

به دلیل دقت و کیفیت بالای دستگاه‌های لیزر، دیگر حکاکی روی آینه با دست انجام نمی‌شود و می‌توان دقیق‌ترین و ریزترین طرح‌ها را روی سطح آینه حکاکی کرد.

8 comments on “نکات حکاکی روی آینه و حکاکی شیشه با دستگاه لیزر”

سلام و خسته نباشید
بنده دستگاه سی ان سی رو میزی دارم ایا میتونم با نصب ماژول لیزر روی شیشه حکاکی کنم ؟ ماژول مناسب باید چند وات باشد و ایا بازار خاصی برای خرید ماژول وجود دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سلام دوست عزیز
لیزر یک ماژول نیست و شامل بخش‌های پاور، چیلر، مولد و … می‌باشد؛ لذا باید به قطعات مربوطه آگاهی داشته باشید. با اضافه‌کردن موارد مربوطه هر دستگاه دو محوری را به لیزر تبدیل کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

M

سلام.. من برای حکاکی روی آینه فایلم رو plt انتخاب میکنم و کار رو شروع میکنم
اما متاسفانه نتیجه دلخواه نیست . یعنی اونجوری که سندبلاست میشه لیزر نمیتونه
به نظر شما فایل رو بصورت عکس بفرستم یا همون plt

سلام دوست عزیز
اگر براتون مقدور هست از فایل های vector خروجی AI استفاده کنید و از سمتی که جیوه دارد حک کنید و از قدرت و سرعت درست استفاده کنید مشکلتان حل خواهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

رسول

سلام
بنده شغلی ندارم
آیا درآمد این کار خوبه
دوره آموزشی جایی هست که بخواهیم یاد بگیری

سلام وقت بخیر
خدمتتون عرض کنم که تهیه این دستگاه برای کار مد نظر شما بسته به بازاریابی و تبلیغات و کیفیتی که در آینده ارایه می دهید داره، اگه همه این موارد در کنار خلاقیت و تلاش شما جمع بشه باعث درآمد مناسب شما از این کار می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

علی حقیقی پور

با سلام و تشکر
مطالب خیلی جالبی بود و نکات خوبی را عنوان کرد اما در کل کاربردی نبود چون راجع به جزییات کار توضیحی ذکر نشد مثلا اینکه مشخصات فایل مورد استفاده بایستی چه فرمتی داشته باشد وآنرا چگونه ودر چه نرم افزاری آماده یا استفاده کرد.
باز هم از شما بسیار ممنونم

سلام ممنون از پیگیری جناب عالی
با توجه به این که همه دستگاه های لیزر با فرمت BMP حکامی می کنند لذا در مقاله به جزئیات پرداخته نشده ولی این مقاله مکملات مشابه زیادی دارم که در سایت می توانید با مطالعه همه آنها اطلاعات کاملی بدست آورید.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

captcha