آموزش, مقالات آموزشی

6 سوال رایج در مورد دستگاه برش‌لیزری

6 سوال رایج در مورد دستگاه برش‌لیزری

نحوه عملکرد دستگاه برش لیزر چیست؟

برش لیزری از یک پرتوی لیزر متراکم با قدرت بالا برای تابش قطعه کار استفاده می‌کند، به طوری که ماده تابش شده به سرعت ذوب شده، بخار می‌شود، از بین می‌رود یا به نقطه اشتعال می‌رسد و مواد مذاب را توسط جریان هوای پرسرعت و هم محور با بیرون می‌فرستد.
یک روش برش حرارتی برای برش قطعه کار با حرکت دادن موقعیت تابش نور نقطه‌ای از طریق سیستم مکانیکی کنترل عددی.

آیا کار با دستگاه برش لیزر خطرناک است؟

برش با لیزر یک روش برش کاملاً سازگار با محیط زیست است، به طور کلی، هیچ آسیبی به بدن نمی‌رسد. در مقایسه با برش یونی و برش اکسیژن، برش لیزری گرد و غبار کمتری، نور ضعیف و صدای کم تولید می‌کند. با این حال، اگر روش کار صحیح را دنبال نکنید، این امر باعث آسیب شخصی به کاربر یا آسیب رساندن به دستگاه می‌شود.

  1. هنگام استفاده از دستگاه مراقب مواد قابل اشتعال باشید. برخی از مواد نباید با دستگاه دستگاه برش لیزر برش بخورند، از جمله موادی که هسته‌ای از جنس فوم دارند، PVC، مواد بسیار بازتابنده و … .
  2. در طی روند کار دستگاه، خروج اپراتور بدون اجازه برای جلوگیری از ضررهای غیر ضروری ممنوع است.
  3. هنگامی که پردازش در حال رخ دادن است به این فرآیند خیره نشوید. به نور لیزر نباید خیره شد و نباید به آن به صورت غیرمستقیم با دوربین شکاری، میکروسکوپ، ذره بین و … نگاه کرد.
  4. از نگه‌داری مواد منفجره یا قابل اشتعال در کارگاه یا محل پردازش جدا خودداری کنید!

چه عواملی در دقت دستگاه‌های برش لیزری تأثیرگذار است؟

فاکتورهای بسیاری بر دقت برش لیزر موثر هستند و برخی از آن‌ها با توجه به خود تجهیزات تعیین می‌شوند یعنی اگر امکانات فراهم باشد دقت بالاتر خواهد بود و اگر نباشد دقت نیز کاهش خواهد یافت برای مثال دقت سیستم مکانیکی، درجه لرزش میز کار، کیفیت پرتوی لیزر، تأثیر گاز کمکی و نازل‌ها و … برخی عوامل هستند که مرتبط به شرایط تجهیزاتند. اما برخی از عوامل مربوط به خود متریال هستند برای مثال خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد، بازتابندگی مواد و … می‌‌توانند تاثیرگذار بر این باشند که دقت برش تا چه حد باشد.

دستگاه برش لیزری چگونه کانون را پیدا می‌کند؟

از آن‌جا که چگالی توان لیزر تأثیر زیادی در سرعت برش دارد، انتخاب موقعیت تمرکز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اندازه لکه بعد از تمرکز پرتوی لیزر متناسب با فاصله کانونی لنز است. سه روش ساده برای تعیین تمرکز برش در زمینه صنعتی وجود دارد:

  1. روش چاپ: هد لیزر از بالا به پایین می‌آید و چاپ پرتو لیزر بر روی صفحه پلاستیکی انجام می‌شود که کم‌ترین قطر چاپ به عنوان کانون است.
  2. روش صفحه شیب دار: از صفحه پلاستیکی که به صورت مایل در زاویه محور عمودی قرار گرفته استفاده کنید تا آن را به صورت افقی بکشید تا کوچک‌ترین نقطه پرتو لیزر را به عنوان کانون پیدا کنید.
  3. روش جرقه آبی: نازل را بردارید ، هوا را منفجر کنید، لیزر پالس را روی صفحه فولاد ضد زنگ بزنید، سر برش را از بالا به پایین حرکت دهید، تا زمانی که بزرگ‌ترین جرقه آبی تمرکز شود.

در حال حاضر، بسیاری از ماشین‌های سازنده متوجه تمرکز خودکار شده‌اند. با عملکرد تمرکز خودکار، بهره‌‎وری پردازش دستگاه برش لیزری می‌تواند به طور قابل توجهی بهبود یابد: زمان سوراخ شدن صفحات ضخیم بسیار کاهش می‌یابد. هنگام پردازش قطعات کار از مواد و ضخامت‌های مختلف، دستگاه می‌تواند به طور خودکار به سرعت فوکوس را به مناسب‌ترین موقعیت تنظیم کند.

چه نوع لیزرهایی وجود دارد و تفاوت آن‌ها در چیست؟

لیزرهایی که در حال حاضر در پردازش و ساخت لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند، عمدتاً شامل لیزرهای CO2، لیزرهای YAG و لیزرهای فایبر هستند. در این میان ، از لیزرهای CO2 با قدرت بالا و لیزرهای YAG به طور گسترده‌ای در پردازش دقیق استفاده می‌شود. لیزر فایبر بر اساس موقعیت فیبر دارای مزایای آشکاری در کاهش آستانه، دامنه طول موج نوسان و عملکرد قابل تنظیم طول موج است و به یک فناوری نوظهور در زمینه لیزر فعلی تبدیل شده است.

کاربردهای مهم دستگاه‌های برش لیزر کدام‌اند؟

دستگاه برش لیزری دارای مزایایی از محدوده برش گسترده، سرعت برش بالا، درز برش باریک، کیفیت برش خوب، منطقه کوچک تحت تأثیر گرما، پردازش انعطاف پذیر و غیره است. به طور گسترده‌ای در ساخت خودرو، صنعت ظروف آشپزخانه، پردازش ورق فلز، صنعت تبلیغات استفاده می‌شود، ساخت ماشین‌آلات، کابینت مورد، ساخت آسانسور، تجهیزات تناسب اندام و سایر صنایع.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.