Skip to content

مقایسه کاربردی دستگاه لیزر با دستگاه پرینتر سه بعدی

آموزش

شاید کلمه تکنولوژی سه بعدی و پرینترهای سه بعدی به گوشتان خورده باشد اما از این که بتوانید هر چیزی که فکرش را می‌کنید بسازید، تعجب کنید.

امروزه در شرکت های تولیدی، آموزشگاه‌ها، صنایع نظامی، حوزه های پزشکی و … از دستگاه‌های پرینتر سه بعدی استفاده زیادی می‌شود ولی به دلیل نوپا بودن این تکنولوژی، هنوز مشکلاتی در استفاده از آن وجود دارد.

جالب است بدانید با وجود این تکنولوژی جدید هنوز هم دستگاه‌های لیزر مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به پرینترهای سه بعدی دارند.

در ادامه برای شما به بیان برخی از این مزیت‌ها می‌پردازیم.

سرعت دستگاه لیزر 500 برابر بیشتر از پرینترهای سه بعدی است؛ یکی از مهم‌ترین عواملی که ممکن است فردی دستگاه برش لیزری را به پرینتر سه بعدی ترجیح دهد، سرعت آن است.

اگر بخواهید یک قطعه بزرگ مانند صندلی را با دستگاه پرینتر سه بعدی چاپ کنید، ممکن است بیشتر از 24 ساعت طول بکشد چون فرآیند ذوب شدن فیلامنت و ساخت مرحله‌ای آن زمان‌بر است. این در حالی که با استفاده از دستگاه لیزر به راحتی می‌توانید در کمتر از 15 دقیقه همان صندلی را بسازید.

3D Printer VS Laser Machine 1 1

مقایسه کاربردی دستگاه لیزر با دستگاه پرینتر سه بعدی

مطمئنا حفظ زمان برای هر فعال حوزه‌ی کارگاهی مهم است و این که دستگاه لیزر چنین سرعت خارق‌العاده‌ای دارد می‌تواند برتری بزرگی باشد که باعث شود گرایش‌ها به انتخاب دستگاه لیزر مناسب  افزایش یابد . بنابراین مخصوصا به جهت ساخت قطعات بزرگ، یک دستگاه برش لیزری ارجحیت دارد.

ساخت قطعات در سایزهای بزرگ با دستگاه لیزر

سایز یکی دیگر از مزیت هایی است که می‌توان در جایگزینی یک دستگاه حکاکی و برش لیزری در نظر گرفت. در حال حاضر ساخت قطعات بزرگ با استفاده از پرینترهای سه بعدی دارای محدودیت‌های بسیاری است و خرید دستگاه‌های بزرگ نیز بسیار هزینه‌بر است، اما با داشتن یک دستگاه لیزر ساده، شما می‌توانید اجسامی با سایزهای بزرگ را به سرعت ایجاد کنید. دقت ایجاد زاویه‌های سه بعدی و منحنی در لیزر به روش‌های خاص روی دو نوع متریال ایجاد می‌شود؛ این در حالی است که زاویه‌ها در پرینتر سه‌بعدی ساخته می‌شوند.

قابلیت حکاکی در دستگاه حکاکی و پرینتر سه بعدی

مطمئنا برای ساخت طرح‌های دو بعدی، دستگاه حکاکی بسیار مقرون به صرفه‌تر از دستگاه‌های پرینتر سه بعدی است و می‌توانید تمام نیازهایی که از یک دستگاه پرینتر توقع دارید را با یک دستگاه لیزر ساده انجام دهید؛ مثلا فرض کنید که قصد ساخت یک تابلو که متنی روی آن است را داشته باشید، قطعا حکاکی با سرعت بالا توسط دستگاه لیزر بسیار آسان‌تر از ساخت این تابلو با سرعت پایین توسط پرینتر سه بعدی است.

3D Printer VS Laser Machine 2 1

در نهایت مقایسه این دو دستگاه با هم در همه ابعاد کار راحتی نیست. هر کدام از آن‌ها مزیت‌های خاص خود را دارند و دلیل بر عدم بهره‌وری پرینتر سه بعدی نیست و می‌توانید از هر کدام در جای درست خود استفاده کنید.

خرید بهترین دستگاه برش لیزری

شرکت روتک، انواع دستگاه‌های برش لیزری را برای متریال‌های فلزی و غیرفلزات به فروش می‌رساند.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه برش لیزر و دریافت مشاوره رایگان برای خرید می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نوبت توست تا با مزایای دستگاه برش لیزری بیشتر آشنا شوی.

مهم‌ترین علت انتخاب دستگاه لیزر در مقابل چاپ سه‌بعدی چیست؟

یکی از عوامل مهم برای اینکه فردی دستگاه برش لیزری را به پرینتر سه بعدی ترجیح دهد، سرعت آن است.

چه دستگاهی مناسب ساخت یک تابلوی نوشته‌دار است؟

برای ساخت این سبک تابلوها دستگاه‌های حکاکی بسیار مقرون به صرفه‌تر از دستگاه‌های پرینتر سه بعدی اند و می‌توانید تمام نیازهایی که از یک دستگاه پرینتر توقع دارید را با یک دستگاه لیزر ساده انجام دهید.