Skip to content

معرفی و بررسی تکنولوژی دستگاه برش لیزر آهن؛ راهی جدید برای برش فلزات

آموزش

امروزه در شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف از دستگاه برش لیزر آهن و با استفاده از تکنولوژی لیزر، فلزات و آلیاژهای مختلف را به قطعات فلزی به شکل‌های پیچیده یا ساده تبدیل می‌کنند. دستگاه برش لیزر آهن امروزه با استفاده از یک پرتو لیزر بسیار قدرتمند و دقیق، به صورت اتوماتیک و با سرعت بالا قطعات فلزی را برش می‌دهد.

جالب است بدانید که دستگاه برش لیزر کاربردهای فراوانی در بخش‌های متعدد از جمله صنایع فلزی، خودروسازی، هوا و فضا، ساخت و ساز و صنایع الکترونیکی و … دارد و با استفاده از این دستگاه، می‌توان قطعات مختلفی از جمله صفحات فلزی، لوله‌ها و قطعات پیچیده را با دقت و کیفیت بالا برش داد و در سطح انبوه به تولید رساند چرا که این دستگاه از دقت و سرعت برش بالایی برخوردار است، به تماس مستقیم با قطعه نیاز ندارد و قابلیت برش قطعات مختلف به شکل ساده و پیچیده را دارد.

این دستگاه قادر است در برابر تغییرات دما و فشار مقاومت نشان دهد و نتایج با کیفیت بالایی را تولید کند و با توجه به قدرت و کارایی دستگاه برش لیزر آهن، استفاده از دستگاه برش آهن در صنایع مختلف، منجر به ایجاد به مزیت‌های بسیاری می‌شود و تولیدات با کیفیتی را نیز فراهم می‌کند.

در این مطلب از شرکت روتک قصد داریم تا به معرفی و بررسی دستگاه برش لیزر آهن بپردازیم؛ بنابراین اگر دوست دارید تا با 0 تا 100 این دستگاه به طور کامل آشنا شوید، همراه ما باشید.

آشنایی با مفهوم برش لیزری؛ برش لیزری چیست؟

برش لیزری در واقع به تکنولوژی پیشرفته‌ای گفته می‌شود که در آن از پرتو نوری پر انرژی استفاده می‌شود. در این فرایند با افزایش قابل توجه دما، بخش مد نظر ذوب شده و سبب برش لیزری یا Laser Cutting می‌شود. از این فرآیند انرژی بر را می‌توان برای برش روی متریال و آلیاژهای مختلف و با دقت و حساسیت زیاد استفاده کرد چرا که حساسیت این دستگاه به قدری بالاست که به راحتی می‌توان از برش لیزری برای برش و ایجاد سخت‌ترین و پیچیده‌ترین طرح‌ها استفاده کرد.

دستگاه برش لیزر آهن

انواع دستگاه برش لیزری آهن؛ انتخابی هوشمند برای صنایع فلزی

از آنجایی که دستگاه‌ برش لیزر آهن می‌تواند آهن، فلزات یا آلیاژهای مختلف را به صورت ساده یا پیچیده به تولید برساند، بر اساس ویژگی‌ها، موارد استفاده و کاربردهای مورد نیاز برای برش لیزر دستگاه‌های برش لیزر آهن متنوع هستند.

از مهم‌ترین این دستگاه‌ها عبارت‌اند از:

دستگاه برش لیزری فایبر

دستگاه برش لیزری فایبر، برای برش از لیزرهای فایبر استفاده می‌کنند و در برش انواع فلزات از جمله آهن، فولاد، آلومینیوم، برنج، مس و … قابل استفاده است. این دستگاه از سرعت، دقت و قدرت برش بسیار مناسبی برخوردار است و یکی از بهترین انتخاب‌های برای برش انواع فلزات و آلیاژها و به ویژه آهن است.

دستگاه برش لیزری پالسی

از دستگاه برش لیزر آهن پالسی برای برش متریال فلزی با ضخامت بالا استفاده می‌شود؛ البته دستگاه برش لیزری پالسی در کاربردهای خاص مانند برش لوله‌ها و قطعات پیچیده نیز استفاده می‌شود و قادر است تا پالس‌های لیزری با توان بالا و برش‌هایی با سرعت بالا را امکان‌پذیر سازد. دستگاه برش لیزری دارای یک میز کار است که قابلیت حرکت در محورهای مختلف را دارد و با استفاده از یک نرم‌افزار کنترل، الگوها و طرح‌ها به دستگاه ارسال می‌شوند و دستگاه برش اقدام به برش متریال بر اساس این طرح‌ها می‌کند. از مزایای دستگاه برش لیزر می‌توان به دقت بالا، تکرارپذیری، سرعت بالا، امکان برش قطعات پیچیده و دقیق، اتوماسیون بالا و قابلیت برش در ابعاد مختلف اشاره کرد. این دستگاه‌ها در صنایع مختلفی مانند فلزات، چوب، خودرو، تولید قطعات الکترونیکی و غیره استفاده می‌شود و با توجه به نوع برش مورد نیاز، دستگاه برش CNC می‌تواند متناسب با نیازها و متریال مورد استفاده انتخاب شود.

دستگاه برش CNC

دستگاه برش لیزر آهن CNC یکی از پرکاربردترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های برش موجود در صنعت است و در واقع CNC یا Computer Numerical Control به دستگاهی گفته می‌شود که با استفاده از کامپیوتر و کنترل عددی، قادر به متریال مختلف مانند فلزات، چوب، پلاستیک و غیره است.

دستگاه برش لیزری CO2

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، در این دستگاه از لیزرهای CO2 برای برش فلزات آهنی استفاده می‌شود. دستگاه برش لیزری CO2 یا کربن‌دی‌اکسید، عموماً در صنایع کوچک‌تر و کاربردهای متوسط ​​مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه برش لیزری دایود

این دستگاه‌ برای برش از لیزرهای دیودی استفاده می‌کند و نقش مهمی برای برش متریال فلزی کوچک‌تر مثل برش نقشه‌های فلزی نیز کاربرد دارد. این دستگاه هزینه کمتری نسبت به دستگاه‌ دیگر دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای کسب‌وکارهای کوچک باشد.

مزایای و معایب دستگاه برش لیزر آهن

به طور کلی هر دستگاهی از مزایا و معایب مختلفی برخوردار است که باعث بهتر شدن یا کاهش عملکرد می‌شود؛ در این بخش به بررسی این مزایا و معایب می‌پردازیم:

دستگاه برش لیزر آهن
دستگاه برش لیزر آهن

مهم‌ترین مزایای دستگاه برش لیزری آهن

دقت بالا: دستگاه برش لیزری آهن دارای دقت بسیار بالا است که امکان برش قطعاتی با جنس‌های مختلف را به صورت پیچیده، ساده و بسیار دقیق را فراهم کرده است.

  • کیفیت برش: کیفیت برش در برش لیزری آهن بسیار قابل توجه است به طوری که در برش لیزری آهن، لبه‌های برشی تمیز، بدون ترک و خراش ایجاد می‌شود که نیاز به پس‌کاری کمتر را دارد.
  • تسریع در روند کار: دستگاه برش لیزر آهن از سرعت بالایی برخوردار است و غالبا سریعتر از روش‌های سنتی عمل برش را انجام می‌دهد این کار در تسریع روند کاری و کاهش زمان تولید نقش زیادی دارد.
  • اتوماسیون بالا: از آنجایی که دستگاه برش لیزری آهن قابلیت اتوماسیون بالایی دارد، در این روش برشی شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای کنترلی پیشرفته، در بهبود بهره‌وری و کاهش خطاها نقش مهمی داشته باشید.
دستگاه برش لیزر آهن
دستگاه برش لیزر آهن

مهم‌ترین معایب دستگاه برش لیزری آهن

  • محدودیت ضخامت متریال: برخی از دستگاه‌های برش لیزری آهن تنها قادر به برش متریال آهنی با ضخامت محدود و مشخص هستند و نمی‌توانند برش متریال ضخیم‌تر را انجام دهند به همین دلیل نمی‌توانند انتخاب درستی برای شما باشند.
  • شرایط نگهداری و خدمات پس از فروش: دستگاه‌های برش لیزری آهن نیز مانند دیگر دستگاه‌ها، به نگهداری منظم، تعویض قطعات و … نیاز دارند که در این صورت نیاز به بودجه و زمان بیشتری داریم.
  • هزینه بالا: برای خرید، نصب و نگهداری دستگاه برش لیزری آهن به هزینه‌ی بالایی نیاز دارید و ممکن است برای برخی صنایع و کاربردها از لحاظ مالی مناسب نباشد.
  • احتمال بروز خطاها: در دستگاه‌های برش لیزری آهن، احتمال بروز خطاها و مشکلات فنی متعدد وجود دارد که در این صورت نیاز به کمک گرفتن از کارشناسان، متخصصان یا افراد با تجربه را دارید تا مشکلتان حل شود که این اتفاق مشکلات و ضررهای مالی را نیز به همراه خواهد داشت.

جمع بندی برش لیزری در دستگاه برش لیزر آهن

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی دستگاه برش لیزر آهن پرداختیم. شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور متریال عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه لیزر را انتخاب  تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید و آشنایی با دستگاه‌های لیزر مختلف به سایت روتک سر بزنید و با ما تماس حاصل کنید.