Skip to content

برش پارچه با لیزر | گامی بلند در پیشرفت صنعت مد و پوشاک

کاربرد دستگاه‌های لیزر

این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

امروزه با استفاده از دستگاه لیزر پارچه، انقلاب بزرگی در صنعت نساجی و مد رخ داد؛ زیرا برش پارچه با لیزر با سرعت بالا و بدون دخالت اپراتور انجام خواهد شد.

اکثر خیاط‌ها و طراحان لباس که نیاز به برش دقیق اشکال مختلف (مانند پروانه، قلب، دایره و…) دارند، پارچه و طرح کلی از برش موردنظر خود را با قیچی، کاتر و … انجام می‌دادند.

غیر تماسی بودن، دقت بسیار بالا، سرعت فوق‌العاده و بی‌خطا بودن، ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد دستگاه برش لیزری نسبت به روش‌های سنتی برش پارچه هستند.

مهم‌ترین مزیت انواع دستگاه برش لیزر روتک این است که می‌توانید با بهره‌گیری از آن، گستره بزرگی از غیر فلزات را برش دهید؛ در واقع برش انواع متریال‌های مختلف مانند ابریشم، پلی‌استر، پنبه، نمد، چرم و … با اشعه‌ی لیزری و بدون نیاز به استفاده از دیگر ابزارهای برش امکان‌پذیر است.


Warning: Undefined array key "name" in /home/rotecg/public_html/wp-content/themes/rotec-dev/theme/template-parts/common/video-audio-player.php on line 5

تفاوت برش پارچه با لیزر و روش سنتی 

فناوری برش لیزری به‌منظور کاهش خطاها و نقص‌ها در طی فرایند برش طرح‌های پیچیده روی متریال‌های مختلف طراحی شده است.

دقت در برش پارچه‌ها، بسیار اهمیت دارد و نتیجه‌ی آن تولید یک محصول خوب خواهد بود؛ دستگاه‌های لیزر غیر فلزات هر نوع برشی را بدون هیچ‌گونه سوختگی و لبه‌های زرد یا مشکی رنگی ضمانت می‌کنند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره ی  دستگاه لیزر پارچه روی لینک کلیک کنید.

در این دستگاه‌ها اشعه‌ی لیزر بدون هیچ‌گونه تماس و فشاری روی پارچه، آن را برش می‌دهد؛ این نوع برش پارچه باعث می‌شود تا فرایند تولید با کمترین میزان خطا صورت گیرد.

از طرفی قطر پرتو لیزر تنها چند دهم میلی‌متر است که ضخامت برش را بسیار ناچیز می‌کند و به همین علت، دقت و ظرافت در دستگاه‌های برش لیزری بسیار بالاست.

Laser Cutting Fabric 1 1

روش کار برش پارچه با لیزر

شما می‌توانید با دستگاه برش لیزری، علاوه بر ایجاد طرح‌های زیبا و برش‌های سفارشی روی پارچه، می‌توانید الگوهای موجود در پارچه‌های چاپ شده را شناسایی کرده و برش‌های حساب شده‌ای را نیز انجام دهید.

این روش می‌تواند برای تولید پوشاک ورزشی که اغلب به روش سابلیمیشن چاپ می‌شوند، مورداستفاده قرار گیرد.

در این روش یک دوربین تشخیص خودکار، طرح‌ها و الگوهای روی پارچه‌ی شما را شناسایی کرده و پس از تجزیه و تحلیل آن، اقدام به برش دقیق و بدون نقصی خواهد کرد؛ در واقع پس از انتقال طرح به دستگاه، شما دیگر وظیفه‌ای جز کنترل عملکرد برش ندارید و نیاز به مداخله‌ی اپراتور نیست.

فرایند شناسایی، پردازش و برش، بدون مداخله‌ی دست صورت‌گرفته و تا حد زیادی هزینه‌ی تولیدات شما را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه، با کاهش دخالت نیروی انسانی، احتمال بروز خطا کاهش‌یافته و سرعت و دقت انجام کار نیز افزایش می‌یابد.

Laser Cutting Fabric 2 1

 دستگاه برش پارچه با لیزر

2 نمونه از دستگاه‌های غیر فلزات COبرای برش پارچه با لیزر در شرکت روتک عبارت‌اند از:

میز کار بزرگ و متناسب این دستگاه‌ها با طاقه‌های رول پارچه، این امکان را به شما می‌دهد تا به‌راحتی انواع پارچه‌ها را بر روی دستگاه بارگذاری کنید.

انواع دستگاه لیزر در صنعت مد

کاربردی‌ترین دستگاه برای برش پارچه، دستگاه لیزر co2 است که اساس کار آن بر تابش لیزر، تیوب و آینه دستگاه لیزر است.

دستگاه لیزر CO2 بیشتر برای برش متریال‌های طبیعی استفاده می‌شود اما دو نوع دیگر بیشتر برای برش اجسام سخت مانند کریستال استفاده می‌شوند.

مزایای دستگاه برش لیزری

 • استفاده از قطعات یدکی با کیفیت از برندهای معتبر در ساخت
 • عملکرد سریع و سرعت بالای برش
 • برش دقیق و بدون نقص
 • انعطاف‌پذیری در برش متریال‌های گوناگون

Laser Cutting Fabric 3 1

مزایای دستگاه لیزر در صنعت چاپ

 • برش پارچه بدون دخالت دست
 • هزینه‌ی پایین‌تر
 • دقت بیشتر
 • کاربردی‌تر

کاربرد برش پارچه با لیزر

در حال حاضر بیشترین استفاده و کاربرد دستگاه برش لیزری در موارد زیر است:

 • تولید انواع پوشاک و برش الگوها
 • استفاده در صنعت مد 
 • تولید روکش‌های صندلی خودرو
 • تولید عروسک
 • تولید پارچه‌های رومبلی و روتختی
 • استفاده در صنعت دکوراسیون

کاربرد برش پارچه با لیزر در صنعت دکوراسیون، در نمونه‌های بی‌شماری که با پارچه، چرم و نمد تولید شده‌اند، دیده می‌شود؛ انواع رومیزی، پرده، زیرلیوانی و … را می‌توان از این مجموعه نام برد. (دستگاه لیزر نمد را مطالعه کنید)

Laser Cutting Fabric 4 1

یکی از دستگاه های کاربری برای برش و حک پارچه، دستگاه برش لیزر RT6040 است؛ برای اطلاع از قیمت دستگاه برش لیزری خانگی می توانید با شماره 02148000090 تماس حاصل فرمایید.

 افزایش راندمان برش پارچه با لیزر

سرعت حرکت لیزر می‌تواند متغیر باشد؛ در واقع زمانی که نیاز به‌سرعت عمل بیشتری باشد، دستگاه برش لیزر این قابلیت را دارد تا با اِعمال تنظیمات توسط اپراتور، سرعت برش را تا میزان موردنیاز افزایش دهد.

در مقایسه با میزان تولید نیروی انسانی، باتوجه‌به سرعت و دقت فوق‌العاده‌ی دستگاه برش لیزری، می‌توانید به طور هم‌زمان تا چند برابر تولید را افزایش دهید.

در حال حاضر دستگاه‌های برش لیزر روتک، قابلیت کارکرد بدون وقفه و امکان قرارگیری در خط تولید محصولات را دارند که نتیجه‌ی آن، افزایش راندمان خواهد بود.

مزایای برش با اشعه‌ی لیزر نسبت به روش سنتی چیست؟

غیر تماسی بودن، دقت بسیار بالا، سرعت فوق‌العاده و بی‌خطا بودن، ویژگی‌هایی هستند که هر تولید کننده‌ای را ترغیب می‌کند تا از روش‌های سنتی برش پارچه، به سمت برش‌های لیزری تغییر مسیر دهد.

کاربرد دستگاه برش لیزر پارچه چیست؟

دستگاه برش لیزر پارچه در تولید انواع پوشاک، صنعت مد و برش الگوها، روکش‌های صندلی خودرو، عروسک، پارچه‌های رومبلی و روتختی و صنعت دکوراسیون استفاده می‌شود.

ویژگی‌های دستگاه برش لیزر با پارچه چیست؟

استفاده از قطعات با کیفیت از برندهای معتبر در ساخت، عملکرد سریع و سرعت بالای برش، برش دقیق و بدون نقص و انعطاف پذیری در برش متریال‌های گوناگون از مزایای دستگاه برش لیزر با پارچه به کار می‌رود.

دستگاه مناسب برش لیزری پارچه کدام است؟

-دستگاه برش لیزری مدل RT1318
-دستگاه برش لیزری مدل RT1610

انواع دستگاه‌های لیزر کاربردی در مد لباس چیست؟

-دستگاه لیزر Co2
-دستگاه لیزر neodymium
-دستگاه لیزر Yag

مزایای استفاده از دستگاه لیزر در صنعت چاپ کدام اند؟

-برش پارچه بدون دخالت دست
-هزینه‌ی پایین‌تر
-دقت بیشتر
-کاربردی تر

2 comments on “برش پارچه با لیزر | گامی بلند در پیشرفت صنعت مد و پوشاک”

ادمین وب سایت روتک

سپاس

ارسال دیدگاه

captcha