کاربرد دستگاه‌های لیزر

6 صنعت کاربردی دستگاه لیزر تمیز کننده فلزات

امروزه فناوری لیزر تمیز کننده در صنعت بسیار پر کاربرد است.

برای اطمینان از کیفیت محصولات، نیاز است آلودگی‌ها، چربی‌ها، گرد و غبار و سایر آلاینده‌های سطح محصول در فرآیند تولید پاک شوند.

در این مقاله به معرفی مختصری از کاربردهای دستگاه لیزر پاک کننده در صنایع مختلف می‌پردازیم.

  1. صنعت قالب سازی

تمیز کاری توسط لیزر روشی ایمن است؛ زیرا باوجود اینکه یا سطح متریال تماسی ندارد، تمیزی را انجام می‌دهد.

دستگاه لیزر توانایی پاک کردن ذرات آلوده بسیار کوچک که با روش‌های سنتی پاک نمی‌شوند را دارد همچنین در این روش می‌توان تمیزکاری بدون آلودگی و باکیفیت بالا را تجربه کرد.

  1. صنعت ابزار دقیق

در صنعت ماشین آلات به علت استفاده از مواد شیمیایی مانند روغن‌ها آلودگی‌های زیادی تولید می‌شود که دستگاه لیزر تمیز کننده بهترین انتخاب برای تمیز کردن این آلودگی‌ها است.

  1. صنعت آهن

در حال حاضر، در بسیاری از روش‌های تمیز کاری موادی که قابل استفاده‌ی دوباره هستند از بین می‌روند و باعث آلودگی در محیط زیست می‌شوند؛ درحالی که در روش تمیزکاری با دستگاه لیزر امکان استفاده‌ی دوباره از مواد را می‌دهد.

چرخ آسیاب و تسمه سنباده که برای تمیزکاری جوشکاری استفاده می‌شوند، به دلیل برخورد با سطح متریال احتمال آسیب زدن  به آن را دارند اما این کار توسط دستگاه لیزر بدون هیچ آسیبی با کیفیت بهتری انجام می‌گردد؛ به صورتی که سوراخ‌های متریال، درزها و نقاط ریز هم به طور کامل تمیز می‌شوند.

 

  1.  صنعت هواپیمایی

در صنعت هواپیمایی دستگاه لیزر تمیز کننده کاربردهای زیادی دارد به عنوان مثال سطوح هواپیما پس از مدت زمانی باید دوباره رنگ آمیزی شود اما برای این کار ابتدا باید رنگ قبلی سطح به طور کامل پاک شود.

این رنگ‌ها جزو مواد شیمیایی هستند و تا حدودی برای سلامتی مضراند و با روش‌های قدیمی پاک کردن کامل آن‌ها امکان پذیر نیست؛ اما دستگاه لیزر تمیز کننده این فرایند را با کم‌ترین آسیب به سطح و بدون آلودگی در کیفیت بالا انجام می‌دهد.

  1. صنعت حمل و نقل

در صنعت حمل و نقل برای تمیز کردن کشتی از روش انفجار شن و ماسه استفاده می‌شود که این روش موجب آلودگی در محیط اطراف است و امروزه استفاده زیادی ندارد، درمقابل دستگاه لیزر پاک کننده روشی بدون آلودگی برای تمیزکاری سطح کشتی‌ها استفاده می‌شود.

  1.  صنعت نظامی

در صنعت نظامی برای نگهداری صحیح از سلاح‌ها، دستگاه لیزر پاک کننده نقش مهمی دارد؛ سیستم تمیز کردن لیزر می‌تواند زنگ زدگی و آلودگی‌ها را به سرعت از بین ببرد و این روش با کیفیت خیلی بالاتری از روش‌های شیمیایی انجام می‌شود.

 

جمع بندی:

در موارد فوق برخی از کاربردهای دستگاه تمیز کننده لیزر در صنایع مختلف را ذکر کردیم که به عنوان روشی جدید در مقایسه با روش های تمیز کاری سنتی سریع، کم هزینه و کار آمد انجام می‌شود.

بیشتر بدانید:

اگر می خواهید در مورد دستگاه لیزر تمیز کننده  اطلاعات بیشتری کسب کنید و با انواع آن آشنا شوید  به سایت روتک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.