Skip to content

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت دکوراتیو و دکوراسیون داخلی

کاربرد دستگاه‌های لیزر

در چند دهه اخیر، برش لیزری یک محبوبیت فزاینده‌ای را تجربه کرده و به بخشی ضروری از تجارت جهانی تبدیل شده است. از ساخت دارو گرفته تا فراتر از آن، برش لیزر صنعتی به‌ظاهر بدون محدودیت است و محصولات آن را در همه‌جا می‌توان یافت. جالب است بدانید که کاربرد دستگاه برش لیزر در صنایع مختلف از جمله برق، تبلیغات، مد و پوشاک و … باعث تحولات زیادی در این زمینه شده است. لیزرها سیلیکون را در ریزتراشه‌ها برش می‌دهند، جراحی‌های اصلاحی چشم را انجام می‌دهند و تجهیزات آینده‌نگرانه‌ای را که روی کشتی‌های موشکی به فضا پرتاب می‌شوند، می‌سازند.

بااین‌حال، چیزهای زیادی در مورد برش لیزر وجود دارد که بیشتر مردم هنوز نمی‌دانند. چگونه کار می‌کند و مکانیک پشت آن چیست؟ همه کاربردهای آن چیست؟ فرایند برش لیزر چیست و چگونه از آن برای پروژه یا تجارت خود استفاده می‌کنید؟

در این مطلب از سایت روتک قصد داریم همه چیزهایی که در مورد برش لیزری باید بدانید، از جنبه‌های فنی نحوه عملکرد دستگاه برش لیزری تا کاربرد دستگاه برش لیزری در صنایع دکوراتیو و مد و فشن را بررسی کنیم. خوشبختانه، این فناوری به همان اندازه که برای مصرف‌کننده قابل‌دسترسی است، درک آن برای ذهن نیز آسان است.

برش لیزری چیست؟

به زبان ساده، برش لیزری فرایند استفاده از لیزر برای برش، حکاکی، تغییر مواد فیزیکی و… است. همان‌طور که به نظر می‌رسد، برش لیزری یک فناوری آینده‌نگرانه است که چندین دهه به کمک صنایع مختلف آمده است. مانند بسیاری از نوآوری‌ها، دامنه استفاده از این فناوری در ابتدا محدود بود، اما باگذشت زمان، تعداد باورنکردنی و قابل‌توجهی از صنایع هم اکنون با اشتیاق فراوان آن را پذیرفته‌اند.

این روزها کار با برش لیزری آسان است. اگرچه خود این فناوری حاصل نبوغ و استعداد است، اما رابط کاربری آن به روشی کاربرپسند توسعه‌یافته است. استفاده از دستگاه برش لیزری هم اکنون در خیلی از جاها و مشاغل رایج است. آنها فقط مفید نیستند؛ بلکه روشی جالب برای یادگیری در مورد اپتیک و خواص نور هستند.

برش لیزر به طور طبیعی با پرتو لیزر شروع می‌شود. پرتو تا زمانی که شدت آن برای کار کافی باشد، خواه برش فلز باشد یا مقوا، متمرکز باقی می‌ماند. یک برنامه کامپیوتری، خود لیزر را هدایت کرده و الگویی را که پرتو لیزر بایستی برش دهد را مشخص می‌کند. بعد از استارت کار، لیزر برای تکمیل کار خود از راهنمای از پیش برنامه‌ریزی‌شده پیروی می‌کند.

بسته به ماده و نتیجه موردنظر، پرتو لیزر هم به اطراف حرکت می‌کند و هم فاصله کانونی خود را تغییر می‌دهد. به‌این‌ترتیب می‌تواند به اعماق مختلف برسد و لایه‌های مختلفی از مواد را برش دهد. 

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت دکوراتیو و دکوراسیون داخلی در حال حاضر گسترده است، اما بدون شک با ادامه پیشرفت فناوری، کاربردهای بیشتری از آن را شاهد خواهیم بود.

بیشتر بخوانید: کاربرد دستگاه لیزر در صنعت خودروسازی

برش لیزری چیست؟

برش لیزری چگونه کار می‌کند؟

کلمه لیزر مخفف تقویت نور با انتشار تحریک شده تشعشع (Light Amplification by  Stimulated Emission of Radiation)  است. در دستگاه برش لیزری، همه چیز با رزناتور یا تشدیدکننده لیزر استارت می‌خورد. این قطعه، پرتو لیزر را ایجاد می‌کند که ذرات نوری با طول موج یکسان از تشدیدکننده در آن یک جهت حرکت می‌کنند. این پرتو ممکن است در ناحیه مادون‌قرمز نامرئی یا برخی از طول موج‌های دیگر که موردنیاز برنامه است، وجود داشته باشد. وقتی هم خارج می‌شود، ممکن است قطر آن حدود 0.75 اینچ باشد. (بیشتر بخوانید: دستگاه برش لیزر چیست؟)

این پرتو از امواج نوری موازی سپس از یک یا چند آینه به هد منعکس می‌گردد. بعد از واردشدن پرتو به هد، پرتو از طریق یک سری لنز فرستاده می‌شود. سپس از طریق یک نازل خارج شده و هر چیزی را که روی آن فرود می‌آید، می‌سوزاند. شما قبلا این تاثیر را دیده‌اید. همان‌طور که نور خورشید از طریق یک ذره‌بین می‌تواند آتش ایجاد کند، تابش پرتو لیزر از طریق یک لنز هم می‌تواند یک نقطه نوری فوق‌العاده قدرتمند و منحصربه‌فرد ایجاد ‌کند.

این بدان معناست که تمام فوتون‌های پرتو لیزر در یک نقطه همگرا می‌شوند. چگونه؟ طبق اصل طرد پائولی! (Pauli Exclusion Principle) این اصل تقریبا بیان می‌کند که دو ذره نمی‌توانند در یک‌زمان، فضای یکسانی را اشغال کنند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که فوتون‌ها از نظر فنی ماده نیستند، از اصل طرد پائولی مستثنی هستند و می‌توانند در یک نقطه از فضا وجود داشته باشند. یعنی تمام انرژی موجود در آن پرتو لیزر ۰٫۷۵ اینچی اکنون در یک نقطه از فضا متمرکز شده است. می‌توانید تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتد. نقطه‌ای از ماده که این نور شدید به آن برخورد می‌کند، فورا ذوب یا تبخیر می‌شود.

بیشتر بدانید: روش های برش پارچه

در طول برش لیزری چه اتفاقی برای مواد می‌افتد؟

در ادامه مبحث کاربرد دستگاه های برش لیزری می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که در طول مدت زمان برش لیزری، مواد چه تغییراتی را از سر می‌گذرانند و چه اتفاقی برای آنها می‌افتد! ما تلاقی فوق‌العاده شدیدی از نور لیزر داریم که به سطح برخورد می‌کند. اما بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ عمق برش چگونه کنترل می‌شود و چگونه عمق برش انواع مختلف مواد را محاسبه می‌کنیم؟

همان‌طور که پرتو از کنار عدسی فوکوس می‌گذرد، با جریانی از گاز کمکی که معمولا اکسیژن یا نیتروژن است به آن می‌پیوندد. گاز به سمت پایین جریان می‌یابد و از نازل خارج می‌شود و بر ناحیه‌ای که لیزر در حال برش است، تاثیر می‌گذارد.

ممکن است اکسیژن برای موادی مانند فولاد نرم که لیزر باعث اشتعال آن می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد. سپس اکسیژن باعث سوزاندن فولاد در حال سوختن و ناپدیدشدن آن از محل می‌شود. در فلزات دیگر مانند آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ که پرتو لیزر به سادگی باعث ذوب شدن فلز می‌شود، از نیتروژن استفاده می‌گردد. همان‌طور که فلز ذوب می‌شود، گاز با آن با فشار به سمت پایین منفجر شده و فلز مذاب را از کرف (kerf) خارج می‌کند. لازم به ذکر است که کرف، شکافی است که توسط لیزر ایجاد می‌شود و عرض آن با تمرکز لیزر در ارتفاعات مختلف نسبت به سطح تنظیم می‌شود.

بیشتر بدانید: کاربرد دستگاه لیزر در تولید لوح و تندیس

موارد استفاده و کاربردهای دستگاه‌های برش لیزری

همان‌طور که گفتیم، برش لیزری یک صنعت هیجان‌انگیز و پر از پیشرفت‌های جدید است. برخی از رایج‌ترین موارد استفاده و کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت دکوراتیو و دکوراسیون داخلی عبارت‌اند از:

  • فلزات  (Metals)

برش لیزری نه تنها روی تعداد زیادی از فلزات کار می‌کند، بلکه ابزاری همه کاره در صنایع مختلف است. برش لیزری می‌تواند برش‌های صاف و محکمی ایجاد کند که تمیزتر از برش‌هایی است که با ماشین‌کاری انجام می‌شود. مانند ماشین‌کاری، برش لیزری را نیز می‌توان توسط کامپیوتر، برنامه‌ریزی و هدایت کرد. به این معنی که یک برش لیزری می‌تواند به طور خودکار تعداد زیادی قطعات فلزی را برای ماشین‌ها، کامپیوترها و غیره ایجاد کند.

فلزات در برش لیزری تحت عملیات مختلفی قرار می‌گیرند. اغلب، اشکال عجیب و غریب مانند قاب خودرو یا قطعات هیدرو فرم شده، مانند بسیاری از قطعات در صنعت هوافضا، نیاز به برش لیزری دارند. چون نتایج این دستگاه اغلب بهتر از دستگاه برش پلاسما است.

  • علوم پزشکی  (Medical Sciences)

موارد استفاده و کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت دکوراتیو و دکوراسیون داخلی متنوع بوده و این کاربردها، نقش بزرگی در صنعت پزشکی ایفا می‌کند؛ جایی که دقت بسیار زیاد و تحمل ابعادی دقیق در این صنعت بسیار ضروری است. به دلیل حجم بالای تقاضای صنعت پزشکی، این فناوری با نیازهای آنها مطابقت دارد؛ زیرا می‌تواند طرح‌ها را هم بادقت و هم با چرخش سریع بسازد.

انواع مختلفی از دستگاه‌های پزشکی، از دستگاه‌های قلبی عروقی و ارتوپدی گرفته تا اجزای ایمپلنت‌های جراحی همگی با دستگاه برش لیزری ساخته می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای دستگاه‌های برش لیزری این است که می‌توان این دستگاه‌ها را با سرعت و بدون کاهش دقت ساخت.

  • حکاکی و نشان‌گذاری  (Engraving and Marking)

کاربرد گرافیکی کمتر استفاده شده‌ای از برش لیزری را می‌توان در دنیای حکاکی و علامت گذاری یافت. بسیاری از علائم فلزی، نشان‌ها و سایر آثار فلزی از طریق حکاکی و علامت‌گذاری تولید می‌شوند.

  • سیلیکون  (Silicon)

دنیای ما به شدت از سیلیکون استفاده می‌کند. سیلیکون جزو سازنده ریزتراشه‌ها، نیمه رساناهای جامد و تعداد زیادی از چیزهای دیگر مرتبط با کامپیوتر و الکترونیک را تشکیل می‌دهد. سیلیکون همچنین نقش‌آفرین بزرگی در حوزه فناوری استفاده از انرژی خورشیدی است که پتانسیل روبه‌رشدی برای تامین انرژی جهان ما دارد.

یکی از کاربردهای دستگاه برش لیزری در برش سیلیکون است. بخشی از دلیل کاهش مداوم اندازه و افزایش ظرفیت فناوری به لطف برش لیزری سیلیکون است. برش‌های لیزری به طور فزاینده‌ای دقیق شده‌اند، در نتیجه می‌توانند قطعات کوچک‌تر سیلیکون را برش دهند.

موارد استفاده و کاربردهای دستگاه‌های برش لیزری

مزایای برش لیزری

برش لیزری یک فناوری باورنکردنی است که به بخش عظیمی از صنایع جهان خدمت می‌کند. با پیشرفت فناوری و با توجه به کاربردهای بیشتر دستگاه برش لیزری، مزایای آن همچنان در حال افزایش است. برخی از دلایل محبوبیت برش لیزری عبارت‌اند از:

عرض کرف برای برش سریع و دقیق باریک است. عرض کرف در برش لیزری می‌تواند فوق‌العاده نازک باشد، به این معنی که مواد کمتری هدر می‌رود، برش‌ها دقیق‌تر هستند و راندمان و بازدهی کار بالاتر می‌رود. زمان چرخش در برش لیزری نیز نسبتا سریع است. علاوه بر این، اشکال، الگوها و عملیات را می‌توان با دقت درست کرد.

روباتیک درگیر در برش لیزری، بسیار پیچیده است. اگر فرایندی نیاز به اتوماسیون یا تکرار داشته باشد، می‌توانید مطمئن باشید که دستگاه برش لیزری، خروجی باکیفیت تولید می‌کند.

فناوری قابل اعتماد است و راه‌اندازی آن مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد. برش‌های لیزری به لطف پیشرفت‌های فناوری بسیار قابل اعتماد شده‌اند، به این معنی که لازم نیست نگران خرابی سیستم خود باشید. این امر از بک‌آپ‌گیری و تأخیر جلوگیری می‌کند. برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها، طراحی محصول شما را سریع و آسان می‌کنند.

اگر در اواسط تولید نیاز به ایجاد تغییر دارید، انجام آن آسان است. اگر در مرحله‌ای در طول تولید متوجه شدید که به تغییرات بیشتر، کمتر یا کمی متفاوت از یک محصول نیاز دارید، برش‌های لیزری می‌توانند به سرعت چرخش کنند و با تغییر تقاضا سازگار شوند.

پردازش کارآمد است. اگر می‌خواهید چندین کار را به طور هم‌زمان انجام دهید، پروژه‌ها را با هم همپوشانی کنید یا اگر بخواهید تغییرات دیگری را انجام دهید، برش‌های لیزری می‌توانند این نیاز شما را برآورده کنند.

پس از برش لیزری نیازی به تمیز کردن بیشتر مواد نیست. بر خلاف بسیاری از فرایندهای دیگر، برش لیزری باعث به‌هم‌ریختگی نمی‌شود. شما مجبور نخواهید بود محصولات خود را صاف کنید یا ماسه بزنید؛ زیرا فرایند برش لیزری آن را صاف می‌کند. در بسیاری از موارد، می‌توانید محصول را از کاتر بیرون کشیده و برای ارسال بفرستید.

فناوری همیشه در حال پیشرفت است. برش‌های لیزری انرژی بر هستند، اما بسیار کارآمدتر می‌شوند.

مزایای برش لیزری

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت دکوراتیو

فولاد ضدزنگ به دلیل مقاومت قوی در برابر خوردگی و فرسایش، خواص مکانیکی بالا، سطح بدون محو شدن طولانی‌مدت و تغییر رنگ با زوایای مختلف نور، به طور گسترده در صنعت مهندسی دکوراسیون مثل دکوراسیون انواع باشگاه‌ها و کلوب‌های برتر، مکان‌های تفریحی عمومی و سایر ساختمان‌های محلی به عنوان یک ماده کاربردی برای تزئینات دیوارهای پرده، دیوار سالن، دکوراسیون آسانسور، تبلیغات، صفحه نمایش‌های جلویی و غیره استفاده می‌شود.

با این حال، اگر قرار باشد ورق فولادی ضد زنگ به یک محصول فولاد ضد زنگ تبدیل شود، این یک کار فنی بسیار پیچیده است و به فرایندهای زیادی در فرایند تولید از جمله عمل‌آوری مکانیکی مانند برش، تا کردن، خم شدن و جوشکاری نیاز دارد. در میان آنها، فرایند برش فرایند مهم‌تری است. روش‌های پردازش و عمل‌آوری سنتی زیادی برای برش فولاد ضد زنگ وجود دارد، اما راندمان آنها پایین و کیفیت شکل دهی آنها ضعیف است و به‌ندرت می‌توانند نیازهای تولید انبوه را برآورده سازند.

در حال حاضر دستگاه‌های برش لیزری استنلس‌استیل (stainless steel laser cutting machines) مانند دستگاه برش لیزری RT1530G2 به دلیل کیفیت پرتویی خوب، دقت بالا، ایجاد شکاف‌های کوچک و سطوح برش صاف و همچنین انعطاف پذیری بالا برای برش گرافیک‌های دلخواه به طور گسترده‌ای در صنعت پردازش فلز استفاده می‌شود و صنعت مهندسی دکوراسیون نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سیستم برش لیزری به طور مداوم در حال بهبود فن آوری بالا و فناوری اطلاعات است. در مقایسه با انقلابی دیگر در تکنولوژی ساخت ماشین‌آلات سنتی، این سیستم نقش بزرگی در ارتقای صنعت مهندسی دکوراسیون فولاد ضد زنگ داشته است. با رقابت شدید فزاینده بازار، این فناوری نقش مهمی را ایفا می‌کند و مزایای اقتصادی زیادی را به همراه خواهد داشت.

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت دکوراتیو

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت مد و فشن

به نظر شما کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت مد و فشن چه می‌تواند باشد و برش‌های لیزری چقدر در صنعت مد کاربرد دارند؟ ممکن است شنیدن این حرف شما را شوکه کند که بدانید بیش از ۹۰ درصد از محصولات مد و فشن که امروزه در بازار موجود هستند با استفاده از دستگاه‌های برش لیزری ساخته می‌شوند.

دستگاه‌های لیزر انواع مختلفی دارند و سطح کارایی آنها به مواد مختلف با ضخامت‌های مختلف بستگی دارد. در این بخش از مقاله روتک در مورد نحوه تولید برش لیزری و نحوه استفاده از آنها در محصولات مد مختلف بحث خواهد شد. شما دقیقا کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت مد و فشن را خواهید فهمید و در مورد چگونگی استفاده از برش لیزری در صنعت مد و فشن اطلاعاتی را کسب خواهید کرد. دستگاه‌های برش لیزری را می‌توان در صنعت مد برای چاپ دیجیتال روی پارچه، توری گل‌دوزی، لوازم بافته شده، چرم، لباس ورزشی، راه‌راه کردن پارچه، تولید رویه کفش، حکاکی روی پارچه، برش لیری چرم و ایجاد سوراخ استفاده کرد.

پوشاک سفارشی در حال حاضر به دلیل مزایای منحصر به فرد خود مانند عدم نیاز به انبار، تحویل سریع، طراحی دلخواه و غیره در حال تبدیل شدن به یک ترند در بازار است. ازاین‌رو دستگاه‌های برش پارچه چندلایه و دستگاه‌های برش قالب نمی‌توانند زمان تحویل سریع را با تعداد کمی از نیازهای سفارش برآورده کنند.

در مقایسه با سایر دستگاه‌های برش، لیزر Co2 لوله شیشه‌ای ساخت چین دارای مزایای بیشتری مانند انعطاف‌پذیری، برش گرم بدون تماس، دقت برش فوق‌العاده بالا و سرمایه‌گذاری فوق‌العاده کم و غیره است. با کمک نرم‌افزار CAD، نرم‌افزار کنترل لیزری چالش‌برانگیزترین کار را به پایان می‌رساند.

فرایند برش به طور خودکار تنظیم می‌شود و اپراتور فقط باید از کار برداشتن الگوها مراقبت کند. دستگاه برش لیزری پارچه یک راه عالی برای افزودن کارایی بیشتر و ارزش‌افزوده به فرایند کلی است و ارزش امتحان کردن را دارد؛ از جمله دستگاه‌های کاربردی برای این صنعت می‌توان به دستگاه برش لیزری RT1390 و دستگاه برش لیزر خانگی RT6040 اشاره کرد.

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت مد و فشن

خرید دستگاه‌های برش لیزری روتک

روتک، تولیدکننده دستگاه‌های برش و حک لیزری است که محصولات با کیفیتی را با قیمت مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهد. همراه با خدمات عالی مشتری، ما یک مشارکت قابل‌اعتماد، محصولات باکیفیت بالا، حرفه‌ای بودن بسیار ماهر و ارزش ثابت را ارائه می‌دهیم.

روتک شریک واقعی در زنجیره تامین شما می‌شود و با شما همکاری می‌کند تا مشکلات شما را در عرضه محصولات به بازار حل کند. ما این مشارکت را با پشتیبانی مهندسی در ابتدای پروژه انجام می‌دهیم و تامین قطعات شما را از طریق تولید و همچنین خدمات پشتیبانی پس از فروش تسریع می‌کنیم. ماموریت ما تا زمانی که قطعات خود را به‌موقع دریافت نکنید و آنها را تایید ننمایید، تمام نمی‌شود. دست‌اندرکاران روتک تا رضایت کامل کنار شما هستند.

اجازه دهید با خدمات برش لیزری به شما کمک کنیم تا کسب‌وکار و کیفیت تولید خود را به سطح بالاتری برسانید. برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه‌ها، جزئیات و نکات کاربردی آن‌ها می‌توانید به صفحه وبلاگ سایت روتک مراجعه کنید، همچنین برای اطلاع از قیمت و فروش دستگاه‌های برش و حک لیزری و دریافت مشاوره رایگان برای خرید می‌توانید با شماره 02148000090 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

برش لیزری چیست؟

برش لیزری فرایند استفاده از لیزر برای برش متریال‌های مختلف است؛ در واقع یک فناوری آینده‌نگرانه است که چندین دهه به کمک صنایع مختلف آمده است.

موارد استفاده و کاربردهای دستگاه‌های برش لیزری چیست؟

فلزات، علوم پزشکی، حکاکی و نشان‌گذاری، سیلیکون و …

ارسال دیدگاه

captcha