Skip to content

9 نکته برای راه‌اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری

راه‌اندازی کسب‌و‌کار با دستگاه لیزر

اولین نکته‌ای که باید یادآور شویم این است که برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری نیازی نیست از منطقه شهری خارج شوید؛ بنابراین باید با توجه به نوع کارتان فضای موردنیاز را انتخاب کرده و در ابتدای کار، زیاد سخت‌گیر نباشید. پس از انتخاب و تصمیم‌گیری برای محصول تولیدی، باید مراحل و شرایط لازم را به صورت دقیق برنامه‌ریزی کنید تا دچار مشکل نشوید.

قبل از ورود به صنعت چوب برای راه اندازی کارگاه نجاری ابتدا باید هدف اصلی خود را بیابید؛ باید با توجه به نوع چوب، حجم تولید، مدت‌زمان کار، بودجه در دسترس، ابزار و یا دستگاه مورد نیاز و … انتخاب شوند. خرید ابزار و مواد اولیه یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در ابتدای کار باید انجام شود. سوالاتی که باید قبل از شروع کار، برای آنها پاسخی بیابید، عبارت‌اند از:

 • برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری به چه ابزارهایی نیاز داریم؟
 • هدف از راه‌ اندازی کارگاه چیست؟
 • قصد دارید چه محصولی تولید کنید؟
 • چه مقدار فضا در اختیار دارید؟
 • چه مقدار بودجه در اختیار دارید؟
 • چه مقدار زمانی از ابزار یا دستگاه استفاده می‌کند؟
 • ایمنی و بهداشت در راه اندازی کارگاه نجاری چگونه باید رعایت شود؟
 • اصول برق‌کشی برای راه اندازی کارگاه نجاری باید به چه صورت باشد؟

پس باید چندین پارامتر را در کنار یکدیگر قرار دهید تا به نتیجه‌ای درست و خوب برسید.  

شروع کار برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری

برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری می‌توانید با روش نوین لیزر مانند دستگاه برش لیزر غیر فلزات، شروع به کار کنید که با توجه به روش‌های قدیمی، در عملکرد، سرعت و دقت کار شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. روش سنتی برش و حکاکی چوب با توجه به استفاده از ابزارهای دستی یا برقی مانند چاقو، مته، اره دستی یا برقی و … کار بسیار زمان‌گیری است؛ همچنین با توجه به اینکه فرد نجار مستقیما با ابزار روی محصول کار می‌کند، درصد خطای خروجی بالایی در نتیجه خروجی کار خواهد داشت.

امروزه با ورود دستگاه برش لیزری در صنعت چوب برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری باعث شده است تا افراد بسیاری که به این حوزه علاقه دارند، وارد کسب و کارهای مرتبط با جوب شوند. همان‌طور که می‌دانید امروزه وسایل و یا ظروف چوبی بسیار ترند شده است و بازار کار گسترده‌ای در میان مشتریان علاقه‌مند به کارهای چوبی ایجاد شده است. برای شروع کار با دستگاه برش لیزری، بهتر است به این سوالات پاسخ دهیم:

 • می‌خواهم با دستگاه برش لیزری چوب چه چیزی تولید کنم؟
 • قرار است محصولات چوبی را به چه کسی بفروشم؟
 • از چه مواد اولیه باید استفاده کنم و برای تولید آن به چه چیزی نیاز دارم؟
 • میزان هزینه مورد نیاز برای خرید دستگاه برش لیزری چقدر است؟
 • به چه مهارت‌هایی برای کار با دستگاه برش لیزر نیاز دارم؟
 • برای کدام مهارت‌ها باید هزینه کنم؟
 • چه نوع از دستگاه برش لیزری را با چه ابعادی خریداری کنم؟
 • اندازه فضای مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه نجاری چقدر باید باشد؟
 • برای آموزش کار با دستگاه برش لیزر به کدام مرکز آموزشی نیاز است برم؟
 • مشخصات فنی دستگاه برش لیزری خریداری شده چیست؟
 • چه مقدار هزینه باید برای رهن یا اجاره راه اندازی کارگاه نجاری بپردازم؟
 • برای اپراتور شدن باید چه نکاتی رعایت کنم؟
 • مواد اولیه برای راه اندازی کارگاه نجاری را از کجا تهیه کنم؟
 • چه ابزارها و لوازم جانبی برای راه اندازی کارگاه نجاری نیاز است تهیه کنم؟

در این مقاله می‌خواهیم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم تا بتوانید با ذهنی شفاف تر وارد این صنعت شوید و برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری قدمی بلند بردارید.  

نکات ورود به بازار صنعت چوب را برای راه اندازی کارگاه نجاری در نظر بگیرید

راه اندازی کارگاه نجاری
راه اندازی کارگاه نجاری

قبل از هر چیزی یک سری نکات را باید با هم بررسی کنیم تا از شرایط ورود به بازار کار چوب باخبر شوید. صنعت چوب یکی از تأثیرگذارترین صنایع موجود در ایران است. چوب یکی از جذاب‌ترین متریال‌های موجود برای انسان‌ها است که به‌واسطه ساختار آن به‌راحتی می‌توان آن را تغییر شکل داد و سازه‌ها و ایده‌های جدید و زیبایی با آن‌ها خلق کرد.

نکته اولی که برای ورود به بازار صنعت چوب و کسب درآمد باید در نظر داشته باشید، آموزش و کسب تجربه است؛ زیرا نمی‌توان بدون تجربه در این صنعت، پا به بازار گذاشت و بی‌گدار به آب زد. اگر شناختی از دستگاه‌های برش لیزری چوب، انواع چوب و متریال مورد استفاده در صنعت چوب ندارید، یا اگر هنوز با پوشش‌های مناسب چوب و نحوه‌ی اجرای آن آشنا نیستید، نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم با حداقل تجربه، برای راه اندازی کارگاه نجاری خود اقدام کنید.

بازار هدف خود را پیدا کنید

پس از تصمیم‌گیری برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری، باید در اولین قدم به سنجش بازار بپردازید. شما می‌خواهید محصولی را تولید کنید که یا مشتریان خود را دارد و باید برای یافتن آن‌ها دنبال راهی باشید. ابتدا بررسی کنید که این مشتریان چه افرادی هستند، چه خصوصیاتی دارند، آیا خدمات شما در جغرافیای محل کار هست یا اینکه درگیر سیستم‌های حمل‌ونقل هستید.

می‌توانید با تحقیقات بازار در مناطقی که محصولات چوبی می‌فروشند، کار خود را شروع کنید تا اطلاعات دقیق و جامعی از بازار هدف خود نظیر سن، جنسیت، کانال ارتباطی، میزان درآمد، شبکه اجتماعی و … را به دست آورید.  

روش بازاریابی و فروش محصولات را شناسایی کنید

Wood Workshop 2
راه اندازی کارگاه نجاری

بعد از شناسایی مشتریان خود، باید به بررسی روش‌های بازاریابی بپردازید. این روش‌ها می‌تواند با توجه به نوع محصول و استراتژی فروش شما متفاوت باشند؛ اما در هر کسب و کاری که باشید، نباید فضای مجازی (شبکه‌های مجازی و وب‌سایت) را فراموش کنید. به عبارتی حتی قبل از راه‌ اندازی کارگاه نجاری و شروع به کار و کسب، باید در مورد روش‌های فروش و ارسال و بازاریابی و … فکر کنید.

مناسب‌ترین و ارزان‌ترین راه برای یافتن مشتریان و معرفی کسب‌وکار خود، راه‌ اندازی پیج اینستاگرام است؛ مهم نیست که شما در کدام شهر یا منطقه جغرافیایی قرار دارید، هر جا که باشید می‌توانید محصولات خود را با هزینه اندکی به مشتریان خود برسانید.

در این پلتفرم شما می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای، کسب و کار خود را معرفی کنید؛ سپس از محصولات تولید خود با کمی خلاقیت و زیبایی بخشیدن به پیج خود، آن‌ها را عرضه کنید.

در راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری کارآفرینی کنید

کاری که باید انجام دهید این است که برای جامعه سودمند باشد و هدف خود را فقط برای کسب درآمد نگذارید. می‌توانید در زمان تولید هر سازه چوب به این فکر کنید که ارزش آن چیست و چه کارکردی خواهد داشت؛ مهم‌تر اینکه شما می‌توانید با چه تغییر و خلاقیتی ارزش بیشتری بیافرینید. همیشه تلاش کنید این کار در جهت افزایش کیفیت و کارایی و زیبایی بیشتر باشد.  

نحوه راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری

Wood Workshop 3
راه اندازی کارگاه نجاری

راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری و حک بسیار کار را راحت کرده است؛ دلیل محبوبیت آن هم سرعت، دقت، ظرافت بسیار بالا، هزینه‌های نگهداری پایین، بی نیاز از آموزش نگه‌داری، خطرت بسیار کم برای اپراتور، سازگار با محیط زیست، دور ریز بسیار اندک برای متریال‌ها، سهولت کار و … است.

از این رو فکر راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری بسیار با صرفه و قابل اعتماد است و برای شما بازگشت سرمایه بسیار مناسبی به همراه خواهد داشت؛ همچنین با توجه به صرف وقت کمتر و کمتر شدن دخالت انسان در این صنعت، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

در ادامه به جزییات راه‌ اندازی این کسب و کار می‌پردازیم:

بودجه مورد نیاز راه‌ اندازی کارگاه نجاری

Wood Workshop 4
راه اندازی کارگاه نجاری

برای برآورد بودجه مورد نیاز برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری که بیشتر در منطقه چهار دونگه تهران تمرکز دارند، هزینه رهن و اجاره باید استعلام گرفته شود؛ اما با صرف نظر از این هزینه، برای خرید دستگاه برش و حک لیزری، 2 مدل دستگاه برش لیزر خانگی و دستگاه برش لیزر شفنگ برای تیراژهای بالا در شرکت روتک پیشنهاد می‌دهیم.

با توجه به نوسان لحظه‌ای نرخ ارز، برای دریافت قیمت این دستگاه با واحد فروش تماس بگیرید.

برای خرید متریال چوب نیز می‌توانید از همین منطقه تهیه کنید که با توجه به میزان محصولی که بخواهید به صورت روزانه تهیه کنید، متفاوت است. متریال‌های چوبی که قابلیت برش با دستگاه برش لیزری را دارند عبارت‌اند از انواع چوب مانند چوب راش تا ضخامت حداکثر 5 میلی‌متر، چوب گردو، چوب خام حداکثر تا ضخامت 10 میلیمتر و چوب (MDF) تا حداکثر ضخامت 8 میلیمتر، برش دهید.

فضای مورد نیاز برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که می‌خواهیم به آن بپردازیم، فضای مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری است. برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری، مساحت مورد نیاز برای این کارگاه بالای حداقل 10 متر باید باشد؛ برای جلوگیری از آزار و اذیت زیاد برای همسایگان بهتر است که فضای مورد نیاز راه اندازی کارگاه نجاری را از نظر صدا عایق‌بندی کنید.

برای نگهداری متریال‌های خود نیز یا باید از انبار جداگانه‌ای استفاده کنید یا می‌توانید بخشی از کارگاه را طبقه‌بندی کنید و متریال‌های چوبی را در آن بخش نگه‌داری کنید؛ بنابراین نیاز است تا فضای کارگاه را بسته به سلیقه و نیاز خود به مقدار متریال‌ها، بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

برای نگه‌داری متریال چوبی باید از عایق حرارتی و عایق رطوبتی استفاده کنید که آسیبی به آن‌ها نرسد؛ همچنین محیط کارگاه شما باید عاری از هر گونه موریانه باشد که چوب‌ها خورده نشوند.  

شرایط راه اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری

Wood Workshop 5
راه اندازی کارگاه نجاری

استفاده از دستگاه برش و حک لیزری با متریال چوبی هنگام برش، گرد و خاک ایجاد می‌کند؛ بنابراین برای حفظ سلامت اپراتور نیاز است از ماسک استفاده شود. این موضوع می‌تواند در دراز مدت به سیستم تنفسی شما آسیب برساند، بنابراین یکی از ضروریات راه اندازی کارگاه نجاری استفاده از سیستم مکنده گردوغبار است.

این دستگاه‌ها با مکش براده‌ها و گردوغبار از ایمنی فرد محافظت کرده و مانع از به خطر افتادن سلامتی نجار می‌شود. اما باز هم برای جلوگیری از فضای آلوده کارگاه باید از تهویه مناسبی استفاده کنید و یا لوله بخاری بزرگی را به مکنده وصل کنید تا بالای پشت بام ادامه پیدا کند و گرد و خاک ایجاد شده به طور کامل خارج شود.

علاوه بر این موارد، سیستم گرمایش و سازمان‌دهنده‌های دیواری در طراحی و راه اندازی کارگاه نجاری، این موضوع خیلی مهم است که نورپردازی مناسبی برای محیط داشته باشید. به طور کلی می‌توانید دو منبع جداگانه برای نورپردازی محیط ایجاد کنید. اگر یک ردیف از نورپردازی در بالای سر (سقف) دارید، بهتر از است از یک لامپ دیگر برای متعادل کردن و یکنواختی میزان نور و همچنین حذف سایه‌ها درنظر بگیرید.

طراحی با نرم‌افزار دستگاه برش لیزری

برای طراحی مورد نظر به منظور تولید محصولات خود می‌توانید از طرح‌های رایگانی که سایت‌هایی مانند روتک در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، استفاده کنید. راه دوم برای ایجاد طرح محصولات، استفاده از نرم‌افزارهای برداری مانند کورل است که بتوانید خودتان طرح مورد نظر را در آن طراحی کنید؛ سپس برای به اجرا درآوردن طرح‌های ایجاد شده باید طرح‌ها را وارد نرم‌افزار مخصوص دستگاه برش لیزری به نام نرم‌افزار RDworks کنید. برای این کار تنها به یک نفر به عنوان اپراتور نیاز دارید که بتواند تخصص کافی در زمینه نرم‌افزار برداری کسب کند تا بتواند طرح‌های مورد نیاز شما را طراحی کند.  

برق‌کشی برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری خانگی

برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری، برق‌کشی محل مورد نظر را به دقت بررسی کنید. معمولاً برق‌ ساختمان‌ داخل شهر تک فاز بوده که همین مورد برای استفاده از دستگاه برش لیزری کافی است. ابزار مهمی که باید برای حفظ امنیت کارگاه استفاده کنید، میله ارت است که باید در کارگاه نصب شود تا تخلیه الکتریکی برق از دستگاه به زمین انجام شود؛ در این حالت امنیت قطعات الکتریکی نیز کاملا برقرار خواهد شد.  

رعایت ایمنی و بهداشت در راه اندازی کارگاه نجاری

برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری یک سری نکات ایمنی و بهداشتی را باید رعایت کنید که عبارت اند از:

 • استفاده از وسایل ایمنی مانند عینک مخصوص، دستکش مخصوص، ماسک و لباس کار مناسب را فراموش نکنید.
 • حتما یک جعبه کمک‌های اولیه در راه اندازی کارگاه نجاری داشته باشید.
 • علاوه بر وسایل ضروری و جعبه کمک‌های اولیه در راه اندازی کارگاه نجاری، اشک مصنوعی برای شستشوی چشم داشته باشید.
 • هرگز در مسیر حرکت لیزر قرار نگیرید؛ زیرا هر جزیی از بدن شما در این مسیر باشد، می‌سوزد.
 • برای کارکرد بهتر و افزایش کارایی دستگاه برش لیزری بهتر است دستگاه را مرتب تمیز کنید.
 • به پاور ولتاژ بالا اصلا دست نزنید؛ زیرا خطر برق گرفتگی شدید وجود دارد.
 • اگر برای راه‌ اندازی کارگاه نجاری، از دستگاه برش لیزر خانگی استفاده می‌کنید، برای کارکرد بهتر تیوب لیزر و افزایش طول عمر آن، می‌توانید یک چیلر 3000 تهیه کنید.
 • توصیه می‌کنیم هر روز آینه‌ها و لنزها را با مایع مخصوص تمیزکننده عینک طبی یا مانیتور به همراه پارچه کاملا بدون پرز تمیز کنید که حتی ذره‌ای پرز به همراه نداشته باشد.
 • ریل‌های موجود در دستگاه برش لیزری را نیز می‌توانید با انژکتور شور، سمباده و روغن چرخ خیاطی هر هفته تمیز کنید.
Wood Workshop 6
راه اندازی کارگاه نجاری

راه‌ اندازی کارگاه نجاری با دستگاه برش لیزری چوب

شرکت روتک ارائه دهنده انواع دستگاه‌های برش و حک چوبی است که با آن‌ها می‌توانید برای راه اندازی کارگاه نجاری خود اقدام کنید؛ از جمله دستگاه‌های مورد نیاز برای برش و حک چوب، می‌توان به دستگاه برش لیزر RT1390 و دستگاه برش لیزر خانگی اشاره کرد.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه‌های برش و حک لیزری می‌توانید با شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نکات ورود به بازار صنعت چوب چیست؟

پیدا کردن بازار هدف، روش بازاریابی و فروش محصولات و کارآفرینی با دستگاه برش لیزری

نحوه راه‌اندازی کارگاه چوبی با دستگاه برش لیزری چگونه است؟

بودجه، فضای کارگاه، طراحی با نرم‌افزار، برق کشی، نکات ایمنی و بهداشتی را درنظر بگیرید.

ارسال دیدگاه

captcha