قطعات لیزر, آموزش

مزایا و معایب دستگاه لیزر دو هد

این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

مزایا و معایب دستگاه لیزر دو هد چیست؟

دستگاه لیزر در انواع مختلف، قطعات یدکی متنوعی دارد؛ یکی از قطعات پرکاربرد دستگاه برش لیزر، هد دستگاه لیزر است.

 دستگاه‌های لیزر تک هد همیشه در بازار موجود هستند و دسترسی کامل به آن‌ها موجب آشنایی بهتر شما شده است؛ ممکن است درمورد دستگاه لیزر دو هد اطلاعات زیادی نداشته باشید که در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم.

مزایای دستگاه لیزر دو هد

 

در بیشتر مدل‌های دو هد فاصله هر دو هد ثابت بوده و تنها امکان کپی کردن کار مشابه وجود دارد و در برخی مدل‌ها با توجه به درخواست مصرف کننده زمانی که دستگاه لیزر با دو هد کار می‌کند کافی است تنظیمات آن را روی دو هد قرار دهید تا دستگاه لیزر فاصله بین آن ها را تنظیم کند؛ در این نوع دستگاه هدها می‌توانند به صورت موازی کار کنند و بدین معنی نخواهد بود که هر هد کار جداگانه ای را خواهد زد.
در ابتدای کار برای هر هد دو نقطه شروع تعیین می‌شود و از همان جا شروع به برش یا حکاکی می‌کنند.

در این نوع دستگاه، لیزر می‌تواند امکان برش را برای هر هد به صورت جداگانه تعیین کند؛ در ابتدای کار برای هر هد دو نقطه شروع تعیین می‌شود که هر کدام نقطه شروع خود را پیدا می‌کند و از همان جا شروع به برش یا حکاکی می‌کند.

– هد‌های این دستگاه لیزر می‌تواند به صورت یکپارچه کار کند و به همین دلیل شما می‌توانید دو عدد از یک طرح برش لیزری را به صورت هم‌زمان آماده سازید.

– این نوع دستگاه لیزر چون دارای دو تیوب لیزر هستند می‌توان یکی از تیوب‌ها را با تیوب لیزر قدرت بیشتر و دیگری با قدرت تیوب کمتر در نظر گرفت که برای کارهای مختلف با توجه به میزان مصرف از تیوب‌ها استفاده شود.

از معایب دستگاه لیزر دو هد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- اگر بخواهید حرکت هدها به صورت جداگانه انجام شود باید از پردازنده‌ای گران‌تر یا از دو عدد پردازنده استفاده کنید که موجب افزایش هزینه می‌شود.

2- اگر این دستگاه را با دو دستگاه لیزر تک هد مقایسه کنیم با در نظر گرفتن کل آپشن‌ها دستگاه لیزر دو هد تنها در قسمت موتور‌ها و بدنه مشترک است و بقیه سیستم‌ها مثل مین‌برد، تیوب لیزر و پاورهای ولتاژ باید مجزا باشد که قسمت زیادی از هزینه ساخت دستگاه را تشکیل می‌دهد؛ لذا استفاده از دو دستگاه لیزر تک هد از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.

3- در صورت خرابی یکی از قسمت‌های دستگاه، شما کل دستگاه را از دست خواهید داد ولی احتمال خرابی در لیزر تک هد و دو دستگاه مجزا در یک زمان بسیار پایین و غیر ممکن است.

4- در مدل‌هایی که فاصله هدها ثابت است، امکان تنظیم کارها بین دو هد از نظر ابعادی و جلوگیری از مصرف نامتعادل و تلف شدن مواد مصرفی امکان پذیر نیست؛ مگر در شرایط خاص و تنظیم ثابت دستگاه برای انجام کاری که بدون تغییر است.

5- تنظیمات این دستگاه به علت وجود 6 عدد آینه کار راحتی نیست و حتی ممکن است با بهم خوردن تنظیمات یکی از هدها کارها با توان نادرست انجام شود و موجب خسارت گردد.

نتیجه‌گیری و پیشنهاد:

استفاده از دستگاه لیزر دو هد در بسیاری از موارد و نوع کاربرد در ایران مقرون به صرفه نیست، از طرفی به علت اشتراک میز کار نمی‌توان هر دو هد را با دو کار مختلف اجرا کرد؛ بنابراین پیشنهاد فنی و اقتصادی روتک برای شما خرید دو دستگاه لیزر تک هد است.

تفاوت خرابی دستگاه لیزر دوهد با تک هد چیست؟

در صورت خرابی در دستگاه لیزر دو هد، کل دستگاه را از دست خواهید داد ولی احتمال خرابی در لیزر تک هد و دو دستگاه مجزا در یک زمان بسیار پایین و غیر ممکن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.