Skip to content

کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری در مد و فشن

کاربرد دستگاه‌های لیزر

برش لیزری در صنعت مد و فشن کاربردهای گوناگونی دارد. ممکن است از این آمار شگفت‌زده شوید که بیش از 90 درصد از محصولات مد و فشن که در حال حاضر به مشتریان عرضه می‌‌‌شوند، با استفاده از دستگاه‌های ‌برش و حک لیزری تولید می‌‌‌شوند. از جمله کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن می‌‌‌توان به حک و برش روی پارچه، برش چرم و تولید لباس‌های ‌ورزشی اشاره کرد. دستگاه‌های ‌لیزر بسته به متریال‌های ‌مورد استفاده و ضخامت آن‌ها، در انواع مختلفی تولید می‌‌‌شوند. در ادامه با کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن آشنا می‌‌‌شویم.

مزایای استفاده از کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن

برش لیزری کاربردهای متنوعی در صنعت مد و فشن دارد. استفاده از دستگاه‌های ‌برش و حک لیری گزینه‌ای ایده‌آل برای افزایش کارآمدی فرایند کلی تولید به شمار می‌‌‌آید که هیچ ریسکی را نیز در برندارد. از جمله مزایای استفاده از فناوری برش لیزری در صنعت مد و فشن عبارت‌اند از:

 • برش لیزری انواع متریال از جمله پارچه و چرم بسیار آسان است و نیاز به نیروی انسانی کمی دارد
 • در مقایسه با روش‌های ‌سنتی، برش لیزری سریع‌تر است
 • با استفاده از دستگاه برش و حک لیزری، شما این امکان را دارید تا هر طرحی را هرچند بار که بخواهید، برش دهید
 • برش لیزری، یک روش دقیق برای برش طرح‌های ‌پیچیده روی پارچه است
 • این روش انعطاف‌پذیری بالایی دارد؛ به این معنی که شما می‌‌‌توانید به کمک نرم‌افزار طرح دلخواه خود را روی پارچه، چرم و هر متریال دیگری ایجاد کنید

مزایای استفاده از کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن

کاربرد دستگاه برش لیزری در حکاکی پارچه و چرم

فناوری برش لیزری می‌‌‌تواند در طراحی‌های ‌مد برای حکاکی روی پارچه و برش لیزری چرم استفاده شود. این قابلیت مزیتی منحصربه‌فرد را برای تولیدکنندگان پوشاک و محصولات صنایع دستی چرمی به همراه خواهد داشت. با دستگاه برش و حکاکی لیزری، هر شکلی که طراح نیاز داشته باشد، به‌راحتی و با هزینه‌ای کم برش اجرا می‌‌‌شود.

کاربرد دستگاه برش لیزری در حکاکی پارچه و چرم

کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در تولید پوشاک

دستگاه‌های ‌برش لیزری دارای مزایای منحصربه‌فردی در صنعت پوشاک هستند. تولیدکنندگان پوشاک می‌‌‌توانند به کمک فناوری برش لیزری هر طرحی را روی محصولات خود ایجاد کنند و آن‌ها را فورا به مشتری تحویل دهند؛ بنابراین صاحبان کسب‌وکار دیگر نیاز نیست هزینه زیادی را صرف اجاره یا خرید انبار کنند. ازاین‌رو، استفاده از دستگاه‌های ‌برش و حک لیزری در حال تبدیل‌شدن به یک روند غالب در بازار پوشاک داخلی است. با توجه به تقاضای فزاینده برای تولید لباس‌های ‌سفارشی، دیگر ماشین‌های ‌برش سنتی یا ماشین‌های ‌برش قالبی نمی‌توانند پاسخگوی نیاز مشتریان باشند. در این شرایط دستگاه برش و حک لیزری در صنعت مد و فشن می‌‌‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای تولیدکنندگان باشد. دستگاه‌های ‌برش لیزری CO2 در مقایسه با سایر دستگاه‌های ‌برش لیزر از مزایای بیشتری برخوردار هستند. از جمله این مزایا می‌‌‌توان به انعطاف‌پذیری بالا، برش پارچه بدون تماس، دقت فوق‌العاده بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن این دستگاه‌ها اشاره کرد. اپراتور دستگاه می‌‌‌تواند به کمک نرم‌افزار اتوکد طرح مورد نظر را به دستگاه ارائه دهد و همچنین کنترل کاملی روی فرایند تولید محصول دارد. فرایند بورش به‌صورت خودکار انجام می‌‌‌شود و اپراتور تنها باید الگوها را جمع‌آوری کند. استفاده از دستگاه برش و حک لیزری یک راه ایده‌آل برای بهبود بهره‌وری در صنعت مد و فشن به شمار می‌‌‌آید و ارزش‌افزوده فراوانی را برای این صنعت به همراه دارد.

 • تولید محصولات چرمی در کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن

یک کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن، تولید محصولات چرمی است. محصولات چرمی مانند ژاکت، کیف‌دستی، کفش، کمربند، کیف پول و سایر موارد در صنعت مد و فشن بسیار محبوب هستند. لبه‌های ‌محصولات چرم هریک دارای شکل‌های ‌نامنظم مختص به خود هستند. همچنین، دانه‌بندی چرم در قسمت‌های ‌مختلف کار متفاوت است و لازم است برخی از نقش‌های ‌ایجادشده روی محصولات در جهت دانه‌بندی چرم قرار گیرند. علاوه بر این، برخی نقاط روی چرم عیوبی دارند؛ بنابراین هنگام قرار دادن الگوها باید به این عیوب توجه کنید. اپراتور باید به کمک پروژکتور، الگوهای مختلف را به‌صورت دستی روی انواع چرم با شکل‌های ‌نامنظم قرار دهد. نتیجه حکاکی لیزری چرم و سرعت برش بستگی به نوع چرم، ضخامت چرم و توان تیوب لیزری دارد. به‌طورکلی، برای برش چرم فناوری تیوب لیزری با توان 150 تا 200 وات توصیه می‌‌‌شود که می‌‌‌تواند چرم با ضخامت ¼ اینچ را با سرعت بالا برش دهد. از مزایای برش لیزری چرم می‌‌‌توان به سازگاری فوق‌العاده و دقت و سرعت بالا در برش اشاره کرد؛ بنابراین، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ورق چرم را وارد دستگاه کنید و الگوی مورد نظر خود را برش دهید.

تولید محصولات چرمی

 • کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در تولید محصولات با طرح راه راه در مد و فشن

تنها کاری که اپراتور باید انجام دهد این است که به‌صورت دستی پارچه را مطابق با الگوی در نظر گرفته شده در دستگاه قرار دهد. یکی از الگوهای پرکاربرد در مد و فشن الگوهای راه راه است که می‌‌‌توانیم آن را روی انواع ملحفه، پرده و پیراهن ببینیم. ایجاد طرح‌های ‌راه راه چندان پیچیده نیست؛ چراکه الگوها پیش از اجرای آن‌ها روی پارچه آماده می‌‌‌شوند.

 • تولید رویه کفش

شرکت نایکی به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ لوازم ورزشی، در سال‌های ‌اخیر انقلابی جدید را در حوزه تولید کفش‌های ‌ورزشی رقم زد. نایکی در محصول خود از تکنیک‌های ‌بافندگی یکپارچه برای ایجاد یک رویه یک تکه استفاده می‌‌‌کند که بدون درز است. نایکی حدود ده سال است که این محصول جدید را روانه بازار کرده است و در حال حاضر به محصولی بسیار محبوب در صنعت مد و فشن تبدیل شده است. در رویه این کفش از تکنیک‌های مدرن بافندگی تخت استفاده می‌‌‌شود. پس از بافتن رویه، با استفاده از یک دستگاه پرس حرارتی روی آن فشار وارد می‌‌‌شود تا به اندازه کافی استحکام پیدا کند و صاف شود. پس از مراحل فوق، بخش بالایی رویه دارای اعوجاج بیشتری خواهد بود که نمی‌توان آن را به‌راحتی با استفاده از فناوری ویژن به‌صورت خودکار اصلاح کرد. چراکه از الزامات برش به این روش این است که اندازه الگوی برش تغییر نکند؛ بنابراین، برش رویه کفش باید توسط دستگاه برش لیزری و به کمک پروژکتور به‌صورت دستی انجام شود. از جمله مزایای این روش در تولید رویه کفش، می‌‌‌توان به لبه‌های ‌بسیار صاف، دقت برش بسیار بالا، عدم نیاز به قالب، انجام عملیات برش و سوراخ‌کاری به‌صورت هم‌زمان با یک دستگاه برش لیزر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه مقاله حکاکی روی ام دی اف روی لینک کلیک کنید.

برش لیزر؛ راهکار مقرون‌به‌صرفه راه‌اندازی کارگاه‌های ‌صنایع دستی

راه‌اندازی کارگاه‌های ‌تولید صنایع دستی به شیوه سنتی بسیار هزینه‌بر است. به‌خصوص اگر قرار باشد از ماشین‌آلات زیادی در کارگاه خود استفاده کنید؛ هزینه‌های ‌جانبی مانند هزینه قبض برق نیز بالا خواهد بود. اما با ورود فناوری برش و حک لیزری در صنعت مد و فشن، این هزینه‌ها به‌صورت چشمگیری کاهش یافته است و بهره‌وری کارگاه‌های ‌تولیدی افزایش می‌یابد. امروزه محصولات مختلفی از جمله پوشاک، محصولات چرمی، اکریلیک و چوبی به کمک دستگاه‌های ‌برش و حک لیزری قابل تولید هستند. شما این امکان را دارید هر طرحی را مطابق با سفارش مشتری با استفاده از این دستگاه‌های ‌مدرن ایجاد کنید و آن‌ها را در سریع‌ترین زمان تحویل دهید. سپس با یک پرتوی لیزر با حرارت بالا و با قطر کوچک، الگوی مورد نظر را نیز به‌صورت اتوماتیک برش می‌‌‌دهد. در نتیجه محصول تولیدی دچار ساییدگی نمی‌شوند و لبه‌های ‌کار نیز با دقت بالایی برش می‌‌‌خورند. به‌این‌ترتیب، شما می‌‌‌توانید با خرید یک دستگاه برش لیزری کوچک با میز کار 90 در 130 سانتی‌متر، کارگاه تولیدی خود را راه‌اندازی کنید. درحالی‌که اگر قرار بود به روش سنتی محصولات خود را تولید کنید، باید حدودا 10 کارگر را استخدام می‌‌‌کردید که هزینه‌های ‌تولید نیز به طرز قابل‌توجهی افزایش می‌‌‌یافت.

برش لیزر؛ راهکار مقرون‌به‌صرفه راه‌اندازی کارگاه‌های ‌صنایع دستی

ایجاد طرح‌های پیچیده‌ در کاربرد دستگاه برش لیزری در مد و فشن

آیا تابه‌حال فکر می‌‌‌کردید که اجرای طرح‌های ‌پیچیده مد کار غیرممکنی است؟ دستگاه‌های ‌لیزر برای اجرای هر طرح لیزری پیچیده‌ای کاربرد دارند. در این روش طرح یا الگو به کمک کامپیوتر ایجاد می‌‌‌شود و همچنین شما این امکان را دارید تا پرتو لیزر را به کمک نرم افزار برش لیزری کنترل کنید. این روش دقت بسیار بالایی دارد که آن را حتی برای حساس‌ترین مشاغل مانند ساخت جواهرات به گزینه‌ای ایده‌آل تبدیل می‌‌‌کند. در چند دهه گذشته صنعت مد و فشن به یک صنعت پرسود تبدیل شده است و دستگاه‌های ‌برش و حک لیزری باعث انقلاب جدیدی در این صنعت شده‌اند. طراحان لباس و تولیدکنندگان محصولات هنری و صنایع دستی این امکان را پیدا کرده‌اند تا پیچیده‌ترین طرح‌ها را روی انواع متریال از جمله پارچه و چرم ایجاد کنند و به ایده‌های ‌خلاقانه خود رنگ واقعیت ببخشند. تولیدکنندگان مد و فشن به کمک فناوری برش لیزری می‌‌‌توانند محصولات خود را به شکل انبوه به مشتریان عرضه کنند. از جمله ویژگی‌های ‌فناوری برش لیزری می‌‌‌توان به دقت و انعطاف‌پذیری بالای آن اشاره کرد؛ به شکلی که شما قادر هستید انواع متریال با ضخامت‌های ‌مختلف را به‌راحتی با دستگاه‌های ‌لیزر برش دهید.

سرعت و قابلیت تکرار طرح‌ها

ایجاد یک طرح پیچیده با یک جفت قیچی یا یک تیغه می‌تواند برای هر طراح مد و فشن ملال‌آور باشد. اما با برش لیزری، می‌توانید حجم بالایی از طرح‌های ‌پیچیده را تولید کنید و درعین‌حال در طولانی‌مدت در هزینه‌های ‌خود صرفه‌جویی داشته باشید. برای دوخت لباس یا تولید محصولات چرمی می‌‌‌توانید هر تعداد مدل را برش بزنید و این کار با به‌کارگیری فناوری لیزر  سریع‌تر انجام می‌‌‌شود. این فناوری به شما کمک می‌‌‌کند تا کنترل بیشتری روی کار داشته باشید.

پرداخت حرفه‌ای محصولات مد و فشن

فناوری برش لیزری، استانداردهای بالایی را به صنعت مد و فشن وارد کرده است. در مورد متریال‌هایی مانند پنبه و چرم، اشعه لیزر قادر است لبه‌های ‌کار را آب‌بندی کند. ازآنجاکه فقط پرتو لیزر – نه ماشین‌آلات – است که با مواد در تماس است، خطر آلودگی مواد کاهش می‌‌‌یابد. همچنین تأثیر حرارتی کمی دارد و درنتیجه خطر تاب برداشتن مواد نیز کاهش پیدا می‌‌‌کند. با روش‌های سنتی، این احتمال وجود داشت که گرمای ایجادشده در طول فرایند برش، مواد را گرم کرده و باعث تاب برداشتن آن‌ها شود؛ بنابراین، دیگر نیاز نیست بابت تاب برداشتن یا سوختگی محصولات هیچ نگرانی داشته باشید

پرداخت حرفه‌ای محصولات مد و فشن

طراحان مشهور در کاربرد دستگاه برش و حک لیزری در مد و فشن

این واقعیت که اکنون می‌توانید محصولات برش لیزری را در مجموعه‌های مد و فشن بیابید؛ به این معنی است که این یک روش تولید فراگیر در سطح بین‌المللی است. در واقع فناوری برش لیزر آن‌قدر مزایا دارد که توانسته است به یک روش محبوب تولید در دنیای مد و فشن تبدیل شود.

 • چاو هارلی

چاو هارلی (Chau-har-lee) طراح ساکن لندن با کفش‌های خلاقانه و منحصربه‌فردش که با استفاده از فناوری برش لیزری ساخته ‌شده نامی معتبر برای خود دست و پا کرده است. او با همکاری با شرکتی به نام «Cut Laser Cut» کفش‌هایی را ساخت که دارای بیان هنری خاص خود هستند و فرم‌های خلاقانه‌ای دارند.

 • کریستال مک فارلین

کریستال مک فارلین (Crystal McFarlane) ثابت می‌‌‌کند که برش لیزری می‌‌‌تواند حتی روی ظریف‌ترین پارچه‌ها هم استفاده شود. او مجموعه‌ای از لباس‌های ‌مردانه شیک را تولید کرد. در تولید این محصولات پارچه‌های ‌ابریشمی مختلف به کمک دستگاه‌های ‌لیزر برش خورده‌اند.

 • قاسمی هومه

قاسمی هومه (Qasimi Homme) برای مجموعه S/S2012 خود، “Seizure” را خلق کرد که دارای فرمی باروک با تمی عربی بود. این مجموعه‌ شامل لباس‌های پارچه‌ای و چرمی هستند که در آن‌ها از فناوری برش لیزری استفاده شده است؛ مانند اضافه کردن طرح‌های یکسان به پیراهن‌ها. همچنین طرح‌های ‌پیچیده به‌کاررفته در ژاکت‌های ‌پارچه‌ای نیز به کمک دستگاه‌های ‌برش لیزر اجرا شده‌اند.

 • ادی گیرییلیدیس

چگونه می‌توان بدون صحبت از لیدی گاگا یک مطلب کامل در مورد صنعت مد و فشن بنویسیم؟ لیدی گاگا در مراسمی لباسی را پوشید که در طراحی آن از مجسمه برنینی، “خلسه ماریا ترزا” الهام گرفته شده بود. این طرح متعلق به طراح بااستعداد مجموعه مد و فشن اکستازی، ادی گیرییلیدیس (Eddie Gayriilidis) بود. این کانسپت از طریق برش لیزری قطعات چرمی طلایی و لایه‌بندی پیچیده آن‌ها تحقق یافت.

 • شرکت مد و فشن پلات

پلات (PLAAT) یک شرکت مد و فشن است که طراحان کوینتن پولینگ (Quinten Peuling) و وایس تروستر (Wisse Trooster)، طراح لباس مردانه و دیوی بیکر را گرد هم آورده است. یکی از منحصربه‌فردترین محصولات این شرکت، کیفی ساخته شده از چوب است که در آن از فناوری نوین برش لیزری استفاده است. قسمت بیرونی کیف که کاملا انعطاف‌پذیر است از جنس چوب است و با یک الگوی خطی و منظم کامل می‌‌‌شود. در داخل کیف هم از چرم استفاده شده است که به کیف اجازه می‌‌‌دهد که در هنگام باز شدن کاملا به‌صورت صاف قرار بگیرد.

مطالعه مقاله: روش های برش پارچه

معرفی دستگاه برش لیزر کاربردی در صنعت مد و فشن

شرکت روتک ارائه دهنده انواع دستگاه برش و حک لیزری در صنعت لیزر است؛ از بین دستگاه‌های برش لیزری، دستگاه برش و حک لیزری RT1390 و دستگاه برش لیزر خانگی در صنعت مد و فشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن‌ها می‌توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش لیزری می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

دستگاه برش لیزر برای صنعت مد و فشن کدام است؟

از بین دستگاه‌های برش لیزری، دستگاه برش و حک لیزری RT1390 و دستگاه برش لیزر خانگی در صنعت مد و فشن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای کاربرد دستگاه برش لیزری در مد و فشن چیست؟

ایجاد پیچیده‌ترین طرح‌ها، سرعت و قابلیت تکرار طرح‌ها و پرداخت حرفه‌ای محصولات مد و فشن

ارسال دیدگاه

captcha