Skip to content

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنعت لوازم خانگی

کاربرد دستگاه‌های لیزر

امروزه لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، زودپز، هود و … ارتباط تنگاتنگی با زندگی‌های ما پیدا کرده‌اند و ما بی‌ آن که توجه داشته باشیم نیازمند آن‌ها شده‌ایم و اگر نباشند زندگیمان دچار اختلال می‌شود.
از آن‌جا که این لوازم از متریال‌های فلزی و فولادی ساخته شده‌اند تولید کنندگان این لوازم به دستگاه برش لیزری فایبر نیاز دارند.
دستگاه‌های برش لیزری در فرآیند تولید لوازم خانگی عمدتا با برش لایه‌ی پوششی‌ای که روی قطعات قرار می‌گیرد و حکاکی روی قطعات در تولید این قطعات نقش پیدا می‌کنند. از قطعاتی که نیازمند فرآیند برش و حکاکی هستند می‌توان به ورقه‌های فلزی ماشین لباس‌شویی، یخچال، تهویه هوا و … اشاره کرد.
برای مثال این دستگاه می‌تواند ورق فولادی نازک، اتصالات فلزی دستگاه تهویه هوا، پوشش بیرونی فلز، صفحه خنک کننده اتلاف حرارت پایین یا پشت یخچال و صفحه هدایت کننده دود هود و بسیار قطعات فلزی دیگر در این لوازم خانگی اشاره کرد.
روش سنتی برش دادن این ورقه‌ها و قطعات مشکلات فراوانی دارد که در فناوری لیزر کاملا مرتفع شده‌اند. از جمله‌ی این مشکلات می‌توان به سایش ابزار، کارایی پایین پردازش، ناتوانی در ایجاد آسان سوراخ، زبری سطح و تغییر شکل اشاره کرد.
دستگاه برش لیزری فایبر در مقابل این مشکلات را مرتفع کرده و با کاربری آسان طرفداران بسیاری پیدا کرده. شرکت‌های پردازش فولاد ضد زنگ از طرفداران پر و پا قرص این دستگاه‌های لیزر هستند.

مزایای برش لیزری

کاربرد دستگاه برش لیزری و مزایای برش لیزری فایبر

  1. پردازش با دقت بالا و ریسک پایین

در فرآیند برش با لیزر سختی ماده اهمیتی ندارد و لیزر به راحتی هر متریالی را برش می‌دهد فقط هر متریال نیاز به این دارد که برایش قدرت لیزر تنظیم شود و این گونه می‌شود با قدرت متناسب و تنظیم فاصله‌ی کانونی متریال‌های مختلف را برش داد که این با روش سنتی برش تفاوت زیادی دارد.

بیشتر بدانید: کاربرد دستگاه لیزر در تولید لوح و تندیس

کاربرد دستگاه برش لیزری

  1. نیازی به بازنگری و تمیز کردنِ دوباره نیست – پردازش با راندمان بالا

صفحه فولاد ضد زنگ که با دستگاه لیزر فایبر پردازش می‌شود و از طریق روش غیرتماسی قطعه را برش می‌دهد و بعد از تصحیح اولیه دیگر نیازی به صاف کردن سطح برش و پردازش آن نیست.

دستگاه برش لیزری

  1. موقعیت یابی با دقت بالا – سطح برش صاف

پرتوی لیزر در این دستگاه روی یک نقطه‌ی تنظیم شده متمرکز می‌شود به طوری که در نقطه کانونی چگالی اشعه به حداکثر می‌رسد و دمای متریال به سرعت تا درجه تبخیر بالا می‌رود و این تبخیر یک سوراخ ایجاد می‌کند.

کاربرد دستگاه برش لیزری

  1. ابزاری بدون استهلاک – هزینه نگهداری کم

دستگاه برش و حکاکی لیزری اتلاف متریال ندارد؛ دارای سرعت تبدیل فوتوالکتریک (Photoelectric) برش بالا و هزینه پردازشی پایین است. از نظر استهلاک هم هزینه‎ی پایینی دارد. تنها هزینه‌ی چشم‌گیر هزینه خرید دستگاه در ابتدای کار است.
علاوه بر انعطاف پذیری و دقت پردازش بی‌نظیر روش برش معمول، برش گوشه، باز و پیرایش، دستگاه برش لیزری همچنین می‌تواند به تولید سفارشی و شخصی با حجم بالا دست یابد.
از آنجا که دستگاه برش لیزر از روش پردازش بدون تماس استفاده می‌کند، دیگر نیازی به تولید قالب و هزینه کردن برای آن نیست.
طرح گرافیکی پردازش شده توسط نرم افزار تولید می‌شود و امکان استفاده از الگوهای متنوع هم هست. بنابراین، می‌تواند به خوبی کیفیت محصول را بهبود بخشد و هزینه‌های تولید را کاهش دهد و در راستای سفارشی سازی محصولات به شما کمک کند.
در حال حاضر، هنوز استفاده از دستگاه برش لیزر فایبر در صنعت تولید لوازم خانگی گسترش زیادی پیدا نکرده. با این حال، با توسعه فن آوری مدرن، فن آوری پردازش سنتی صنعت لوازم خانگی به طور مداوم در حال تغییر و ارتقا است. برش لیزر از نظر بهبود کیفیت پردازش یا بهینه سازی ظاهر محصول قابل رقابت است.
اهمیت آن توسط تولید کنندگان به تدریج شناخته شده. می‌توان نتیجه گرفت که کاربرد برش لیزر فایبر در صنعت لوازم خانگی در حال گسترش است و پتانسیل توسعه و فرصت‌های آن در بازار بی اندازه است.

ارسال دیدگاه

captcha