Skip to content

10 نکته مهم حکاکی و برش لیزری

آموزش

در این مقاله به بررسی نکات مهم حکاکی و برش لیزری خواهیم پرداخت که در صورت رعایت این نکات مهم در برش و حکاکی لیزری به خروجی نهایی با کیفیتی دست پیدا خواهید کرد.

1. آماده شدن برای حکاکی و برش

یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید، تفاوت بین فایل‌های وکتور و بیت مپ است. فایل‌های وکتور، فایل‌هایی مانند فرمول‌های ریاضی هستند که خط، دایره و … را مشخص می‌کنند. این نوع فایل‌ها در برنامه‌هایی مانند adobe illustrator ،AutoCAD و کورل ایجاد می‌شوند.

فایل‌های بیت مپ مجموعه‌ای از پیکسل‌ها هستند؛ مانند عکس‌های دیجیتال، فایل‌های فوتوشاپی، JPG و غیره.

با دستگاه های برش لیزری شما فقط می‌توانید فایل‌هایی با فرمت وکتور را برش دهید اما روی هر دو فایل وکتور و بیت مپ می‌توانید عملیات حکاکی نیز انجام دهید. برای نکاتی که در ادامه آورده ایم، نیاز است فایل وکتور داشته باشید.

آماده شدن برای حکاکی و برش

پوشش

اگر می‌خواهید روی متریالی حکاکی کنید، بدانید که دود حاصل از حکاکی روی لبه‌های سطح حکاکی شده لکه و حرارت ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید این اتقاق برایتان رخ ندهد پیشنهاد می‌کنیم روی سطح متریال را با نوار چسب بپوشانید. نوار چسب قدرت لیزر را خیلی کم نمی‌کند اما اگر احساس می‌کنید قدرت کم‌تر از نیاز شما شده، پاور دستگاه لیزر را کمی بالا ببرید.

نوار چسب سطح متریال را از دوده و سوختگی محافظت می‌کند. بعد از این که کار حکاکی تمام شد پوشش را بردارید. از این نکته مهم برش و حکاکی لیزری می‌توانید برای حکاکی روی چرم نیز استفاده کنید.

تنظیمات از قبل تعیین شده

شما می‌توانید برای کارهایی حکاکی و برش لیزری روی انواع متریال با ضخامت‌های مختلف پارامترهایی را از قبل تنظیم کرده و به عنوان تنظیمات پیش فرض در شرایط‌های مختلف حکاکی یا برش در کار خود استفاده کنید. این تنظیمات را باید در سیستم کامپیوتر و لیزر خود به عنوان تنظیمات پیش فرض ذخیره کنید.

مطمئن شوید نامی که برای این فایل‌ها می‌گذارید، نامی باشد که بعد‌ها بتوانید آن‌ها را به راحتی بر اساس نوع کار خود تشخیص دهید. مثلا در حکاکی روی چرم یا برش پلکسی نازک تا 1.8 اینچ شما بتوانید به راحتی تنظیمات پیش فرض مربوط به حکاکی چرم یا مربوط به برش آکریلیک را پیدا کرده و استفاده کنید.

تنظیمات از قبل تعیین شده

 

تست برش

یکی از نکات مهم حکاکی و برش لیزری تست برش قبل از شروع کار است. اگر می‌خواهید روی متریال، با دستگاه لیزر کار برش را انجام دهید بهتر است ابتدا روی یک تکه متریال به عنوان تست، برش را قبل از این که روی کل کار برش دهید، انجام دهید. هیچ چیز بدتر از این نیست که روی کل متریال کار برش لیزری را انجام داده و در نهایت کار به درستی انجام نشده باشد.

مثلا می‌توانید روی یک متریالی که استفاده نمی‌شود یا خراب شده است به عنوان تست یک دایره یا مربع را برش دهید و بر اساس نتیجه تست تصمیم بگیرید آیا لازم است پاور لیزر را کم کنید یا زیاد کنید؟

برای اطلاع از جزئیات دستگاه ليزر فلزات روی لینک کلیک کنید.

تست برش لیزری

 

2. قدرت لایه‌ها

چندین نکته لازم است بیان کنیم که گاهی شما نیاز دارید یک قسمت فایل یا طرح لیزر خود را چاپ کنید. بهترین راه این است که طرح خود را با چند لایه مختلف ایجاد کنید. بیشتر برنامه‌های گرافیکی این امکان را به شما می‌دهند که لایه‌های متفاوتی داشته باشید و این لایه‌های را در حین کار فعال و غیر‌فعال کنید.

شما می‌توانید طرح‌ها را در یک لایه قرار دهید اما برایتان مزیت‌های استفاده از طرح‌های چند لایه‌ای را هم بیان می‌کنیم تا خودتان انتخاب کنید.

کنترل کردن ترتیب برش‌ها

دستگاه برش لیزری شما باید این ویژگی را داشته باشد که ترتیب خط‌هایی که باید برش داده شوند را تشخیص دهد. یک راه انجام این کار این است که برش‌های متفاوت را در لایه‌های مختلف قرار دهید تا بتوانید لایه‌های مختلف را بر اساس نیاز خاموش و روشن (فعال/غیرفعال) کنید.

قرار دادن چندین طرح و قسمت در یک فایل

به جز اینکه برای هر طرح یک فایل جداگانه داشته باشید، همه طرح‌ها را در یک فایل قرار دهید اما هر طرح را در لایه‌های جداگانه قرار دهید و هر لایه‌ای که نیاز داشتید را فعال کنید در این صورت فایل‌ها سازماندهی شده خواهند بود.

بافت چوب و حکاکی

 

3. بافت چوب و حکاکی

 

حالا باید طرح یا لوگو خود را روی یک تکه چوب حک کنید. چوب بهترین متریال برای حکاکی است اما شما باید به تفاوت حکاکی انواع چوب مانند چوب سخت یا قطعه چوبی که ترکیبی از چند نوع ماده متفاوت است (مانند چوب چند لایه یا MDF) آگاه باشید.

برخلاف مواد تولیدی، چوب طبیعی یک ماده یکنواخت نیست.

معمولا دانه‌های تیره‌تر در بافت سخت‌تر هستند و دانه‌های روشن‌تر بین دانه‌های تیره نرم‌تر هستند. همان‌طور که در عکس می‌بینید در نهایت یک طرح زبر حکاکی شده خواهید داشت.  اگر می‌خواهید طرح حکاکی یکنواختی داشته باشید بهتر است روی چوب‌های چند لایه‌ای که سطح بافت یکنواختی دارند، کار حکاکی را انجام دهید. برای مطالعه بیشتر می‌توانید صفحه برش و حکاکی لیزری چوب را ببینید.

 
10Tips 5
 
 
 

4. خطوط هم‌پوشان

اغلب هنگام برش به یک‌باره قطعات چندگانه، وسوسه می‌شوید که تکه‌هایی که شبیه هم هستند را کنار هم قرار دهید. این ایده خوبی ست اما هم روش درست دارد هم روش نادرست.

اجازه دهید با مثالی توضیح دهیم، برای مثال دسته‌ای مربع برای برش دارید. اگر دو مربع (4 طرفه) را بکشید و کنار هم دیگر قرار دهید در ظاهر به نظر می‌آید یک خط بین آن‌ها قرار دارد. مشکلی که در این حالت پیش می‌آید آن است که با وجود اینکه یک خط بین آن‌ها قرار دارد اما کامپیوتر هر دو خط را می‌بیند.

در نهایت دو خط روی هم قرار می گیرند و دو بار کار حکاکی یا برش انجام می‌شود و در نتیجه منجر به سوختگی لبه‌ها می‌شود در نتیجه برش تمیزی نخواهید داشت و حتی سبب اتلاف زمان می‌شود و زمان بیشتری برای برش صرف می‌شود. راه حل این است که یکی از خطوط تکراری را از بین ببرید. یعنی یک مربع با سه طرف طراحی کنید و مربع دیگر با چهار ضلع را رو به روی آن قرار دهید.

 
 
 
10Tips 6

5. حکاکی شطرنجی و وکتور

تفاوت اصلی بین حکاکی شطرنجی یا عکس و وکتور این است که برای حکاکی هد دستگاه لیزر از چپ به راست و بالعکس در تمام منطقه چاپی حرکت می‌کند تا تصویر را حکاکی کند. در برش وکتور هد لیزر فقط روی خطوطی که قرار است برش داده شوند حرکت می‌کند. شطرنجی زمان بیشتری می‌برد تا برش وکتور. اگر نمی‌دانید چطور می‌توانید آماده سازی تصویر برای حک لیزری را انجام دهید، حتما مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

اگر طرحی که می‌خواهید پیاده سازی کنید فرمت هنری دارد مثل طرح‌های اسلیمی یا نقشه که خطوط زیادی دارند، می توانید با برش شطرنجی این کار را انجام دهید. مزیت‌های این روش این است که شما می‌توانید ضخامت‌ خط‌ها را به هر اندازه که می‌خواهید تنظیم کنید و خطوط متفاوت با ضخامت‌های متفاوت داشته باشید.

یکی از عیوب این روش این است که زمان بیشتری برای حکاکی صرف می‌شود.

 

استفاده از طرح وکتور یکی از راه‌های سریع برای تهیه خط‌ها است. فایل خود را به فرمت وکتور تنظیم کنید اما در زمان برش پاور را کم کرده و سرعت را افزایش دهید. به عنوان مثال برای برش لیزری چوب چند لایه با ضخامت 8 میلی متر پاور را 90 درصد و سرعت را 15 درصد تنظیم کنید . اما برای این که فقط روی چوب خط بیندازید پاور را روی 30 درصد و سرعت را روی 95 درصد تنظیم نمایید.

یکی از مزیت‌های این روش این است که سرعت حکاکی بالاتری دارد و از معایب آن می‌توان به وجود خط‌های بسیار باریک و این‌که نمی‌توانید ضخامت آن را تغییر دهید اشاره کرد.

 

6. تفکیک کردن برش لیزری خطوط ضخیم‌تر

تفکیک کردن برش لیزری خطوط ضخیم‌تر

در نکته‌های قبلی درباره خط انداختن با لیزر روی متریال برای انواع طرح‌های هنری صحبت کردیم. مزیت این راه این است که خطی که ایجاد می‌شود بسیار باریک است اما یک روش برای ایجاد یک خط لیزر ضخیم‌تر وجود دارد.

دستگاه لیزر فوکوس کمی دارد و اگر لوله هد لیزر را پایین یا بالا ببرید فوکوس آن از بین می‌رود و قطر پرتو گسترش می‌یابد. راه حل پیشنهادی ما این است که تنظیمات زیر را برای این کار انجام دهید:

1. قرار دادن شابلون اندازه فوکوس روی یک متریال

2. تنظیم وکتور در دستگاه لیزر (پاور کم و سرعت بالا)

3. تمرکز لیزر روی چوب

اگر لیزر به درستی فوکوس نکند، خط ضخیم‌تری خواهید داشت.

10Tips 8 10Tips 9

این تکنیک معایبی دارد، اول این که خط ایجاد شده بسیار صاف است و مانند حکاکی شطرنجی موج‌دار نیست. دوم این که در گوشه‌های خطوط لیزر مدت زمان کمی متوقف می‌شود تا جهت حرکت خود را تغییر دهد در نتیجه گوشه‌های کار کمی بیشتر از بقیه جاها سوخته و عمق بیشتری پیدا می‌کند.

انجام حکاکی لیزری طرح‌های هنری با استفاده از دستگاه حکاکی زمان و هزینه زیادی می‌گیرد. اما با انجام این طرح‌ها با تکنیک خط زنی خطوط وکتور بدون فوکوس می‌تواند برش‌‍ها را با زمان و بودجه کمتری اجرایی کرد.

7. اضافه کردن خط وکتور دور لبه کار برش یا حکاکی

به طور معمول اگر لنز لیزر و فوکوس را بررسی کنید، شما باید لبه‌های زیبایی برای هر کار حکاکی خود داشته باشید. اما اگر می‌خواهید لبه‌های کار حکاکی خود کمی تیزتر و شارپ‌تر باشند یک ترفند وجود دارد که یک خط وکتور نازک روی لبه کار حکاکی اضافه کنید.

تصویر خود را با فرمت وکتور باید داشته باشید. عکس خود را انتخاب کرده و حاشیه‌ی نازکی به لبه‌ها ایجاد کنید. وقتی لیزر را برای برش وکتور تنظیم کنید اما قدرت پاور را کاهش دهید و سرعت را زیاد کنید، در نتیجه لیزر متریال را می‌سوزاند اما لبه‌ها را برش نمی‌دهد.

بعد از حکاکی لیزر تمام لبه‌های طرح را با خط نازکی می‌سوزاند.

8. زدن به هدف

گاهی اوقات شما نیاز دارید به غیر از origin لیزر به مناطق دیگری هم لیزر ضربه وارد کند. به عنوان مثال یک تکه پلاستیک مستعمل دارید که از قبل با برش به شکل مختلفی در آمده است اما فضاهایی بین برش‌های قدیم و برش‌های جدید که قرار است ایجاد کنید وجود دارد. با این حال چگونه می‌توانید در فضاهای باقیمانده به درستی کار برش را انجام دهید؟

ابتدا فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید. مطمئن شوید که فضای کافی برای برش مورد نظر شما وجود داشته باشد.

10Tips 11

سپس متریال را در دستگاه لیزر قرار داده و از نقطه مبدا لیزر تا منطقه مورد نظر را اندازه گیری کنید. برای مثال یک مستطیل 1در5 سانتی متری که از بالای متریال 6.25 سانتیمتر و از لبه سمت چپ 4.37 سانتیمتر فاصله دارد. سپس در فایل‌ها از راهنما استفاده کنید تا منطقه مورد نظر و جایگاه آن نسبت به فاصله از نقطه مبدا لیزر را مشخص کند.

طرح لیزر را قرار داده یا منطقه مورد نظر را برش دهید. مطمئن باشید طبق راهنما، خارج از منطقه مشخص شده برش انجام نشود. اگر اندازه‌گیری‌ها را به درستی انجام دهید برش شما در منطقه مورد نظر قرار می گیرد.

9. حکاکی چندین شی

در نظر بگیرید روی یک سطح چوبی می‌خواهید چندین طرح یکسان را برش داده و طرح لوگویی را روی هر کدام حکاکی کنید. شما می‌توانید هر کدام از آن ها را در نقطه مبدا لیزر قرار دهید و تک تک حکاکی کنید. اما آیا بهتر نیست که در آنِ واحد چندین طرح بزنید و همه را با هم دیگر حکاکی کنید؟

10Tips 12

10Tips 13

ترفندی که می‌توانیم برای این نکته مهم حکاکی و برش لیزری بیان کنیم این است که یک شبکه تکراری از طرح‌ها ایجاد کنیم که بتوانیم قطعات را روی آن قرار داده و به درستی بتوانیم حکاکی کنید. یک فایل وکتور هم سایز میز لیزر ایجاد کنید.

سپس یکی از شکل‌ها یا آیتم‌ها را اندازه گیری کنید. سعی کنید سایز دقیق آن را اندازه گیری کنید اما اگر این ممکن نبود یک شکل هندسی نزدیک به آن را، مانند دایره یا مربع را که طرح مورد نظر در آن به راحتی قرار گیرد، حدس بزنید.  این فرم نهایی (target shape) خواهد بود. سپس طرح مورد نظر خود را در فرم نهایی خود برای برش یا حکاکی قرار دهید. حالا فرم نهایی و طرح را کپی کنید و به تعدادی که نیاز دارید یا در میز لیزر جا می‌شود paste کنید.

نکته: فضای کمی بین فرم‌ها باقی بگذارید.

10Tips 14 10Tips 15

قبل از شروع به کار، فرم‌ها را در یک لایه و طرح‌ها را در لایه دیگری قرار دهید. سپس لایه‌ای که طرح در آن قرار داده شده است هنگام حکاکی خاموش کنید.

یک تکه مقوا به سایز میز لیزر خود بریده و در دستگاه لیزر قرار دهید. سپس مطمئن شوید که لایه‌هایی که مربوط به فرم‌های(target) هستند فعال شده‌اند و فرم‌ها را روی مقوا حکاکی یا برش یا مارک زنی کنید. با این کار یک تعدادی مربع شبکه‌ای دارید. سپس متریال‌هایی که قصد دارید حکاکی کنید را روی مقوا و در مربع‌ها قرار دهید. در این حالت لایه‌هایی که طرح‌های را در آن قرار دادید را باید فعال کنید.

تا زمانی که مقوا و بستر کار را جابجا نکرده باشید می توانید طرح ها را تا زمانی که بخواهید تکرار کنید.

10. استفاده از نقطه های قرمز برای تشخیص برش یا حکاکی

گزینه پوینتر در دستگاه لیزر نقاط قرمز رنگ که قرار است حکاکی یا برش را انجام را تشخیص می‌دهد. این کار بسیار مفید خواهد بود که قبل از این که روی متریال کار را انجام دهید جاهایی که قرار است با لیزر روی آن برش یا حکاکی را انجام دهید را مشخص کنید.

به راحتی پاور دستگاه لیزر را خاموش کنید و نقاط قرمز را روشن کنید سپس فایل را اجرا کرده و ببینید نقاط قرمز در کجا قرار دارند.

10Tips 16

توجه داشته باشید که زمانی این شرایط به خوبی انجام می‌شود که از خطوط وکتور استفاده شود و لیزر و نقاط قرمز روی خطوط کار حرکت کنند اما زمانی که لیزر روی تمام محیطی که قرار است حکاکی انجام شود حرکت کند، به خوبی حکاکی انجام نمی‌شود.

اگر نیاز است از تکنیک نقاط قرمز استفاده کنید تا جای حکاکی را تشخیص دهید. می‌توانید یک مربع یا یک دایره اطراف نقاط حکاکی بکشید و یک راه دیگر این است که خطوط افقی و عمودی بکشید.

در این مقاله به نکات مهم حکاکی و برش لیزری پرداختیم که آگاهی پیدا کردن از آن‌ها بدون این مطلب نیازمند تجربه‌ای فرسایش‌‍‌آور است.

خرید دستگاه حکاکی و برش لیزری

روتک، تولید کننده دستگاه‌های برش و حک لیزری با کیفیتی است که با قیمت مناسبی به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه‌های برش و حک لیزری و دریافت مشاوره رایگان برای خرید می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

برای این که فوکوس به درستی در دستگاه لیزر صورت بگیرد چه کنیم؟

1. قرار دادن شابلون اندازه فوکوس روی یک متریال
2. تنظیم وکتور در دستگاه لیزر ( پاور کم و سرعت بالا)
3. تمرکز لیزر روی چوب

چطور به بهترین شکل الگوی برش یا حکاکی را پیاده کنیم؟

یک فایل وکتور هم سایز میز لیزر ایجاد کنید.
سپس یکی از شکل‌ها یا آیتم‌ها را اندازه گیری کنید.
سعی کنید سایز دقیق آن را اندازه گیری کنید اما اگر این ممکن نبود یک شکل هندسی نزدیک به آن را، مانند دایره یا مربع را که طرح مورد نظر در آن به راحتی قرار گیرد، حدس بزنید.
این فرم نهایی (target shape) خواهد بود. سپس طرح مورد نظر خود را در فرم نهایی خود برای برش یا حکاکی قرار دهید. اکنون هم فرم نهایی هم طرح را کپی کرده و به تعدادی که نیاز دارید یا در میز لیزر جا می‌شود paste کنید.
فاصله‌ی بین الگوها را به حداقل برسانید و بعد برش را انجام دهید.

چطور خط وکتور دور کار اضافه کنیم؟

اگر می‌خواهید لبه‌های کار حکاکی خود کمی تیزتر و شارپ‌تر باشند یک ترفند وجود دارد که یک خط وکتور نازک روی لبه کار حکاکی اضافه کنید.
تصویر خود را با فرمت وکتور باید داشته باشید. عکس خود را انتخاب کرده و حاشیه‌ی نازکی به لبه‌ها ایجاد کنید. وقتی لیزر را برای برش وکتور تنظیم کنید اما قدرت پاور را کاهش دهید و سرعت را زیاد کنید، در نتیجه لیزر متریال را می‌سوزاند اما لبه‌ها را برش نمی‌دهد.

37 comments on “10 نکته مهم حکاکی و برش لیزری”

سلام
ضمن تشکر از مطالب مفیدتون، میخواستم بدونم چجوری میشه جای بلندگوهارو ، روی رودری در ماشین برش زد؟
مساله اینه محلی ک قراره برش بخوره مشخصه اما چون ی شکل بیضی خاصی داره، نمیدونم میشه دقیق دراورد؟
چجوری باید طرحشو دراورد ؟

سلام وقت بخیر
شما می توانید ابتدا از گزینه pen استفاده کنید؛ سپس با استفاده از دات پوبنتر، برش دقیقی را انجام دهید و گزینه cut را انتخاب کنید. همچنین اگر مین برد مورد استفاده لترو باشد، می توانید از گزینه cut با قدرت صفر شروع به تست گرفتن کنید و با رسیدن به محل دقیق، برش را انجام دهید.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

حسین آتش بهار

سلام .من می‌خوام ام دی آف رو برش بدم می‌خوام خط برشم کوچیک باشه مثلا پازل برش میدم چون پازل برش زیاد داره تیکه ها از هم فاصله دار هستن چجوری آن فاصله رو کم کنم

سلام آقای آتش بهار
برای برش‌های کوچک ام دی آف میتوانید از لنز ۲ اینچ استفاده کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

سعید

سلام لطفا راهنمایی کنید برای برش چرم گاوی سرعت و قدرت رو چند درصد تنظیم کنم که سیاهی بجا نمونه هر سرعتی تست میکنم سیاه میشه

سلام وقت بخیر
باتوجه به نوع متریال مقدار کمی دوده طبیعی است؛ لطفا با کارشناسان روتک 02148000090 تماس بگیرید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

امید

سلام
چطوری میشه قطعاتی که بصورت تیراژ حکاکی میشه را بگی دونه به دونه حکاکی کنه و ن بصورت کلی و خطی که در زمان صرفه جویی بشه؟

سلام وقت بخیر
با توجه به اینکه نوع و مدل دستگاه و نوع و سایز متریال را ذکر نکردید، نمی توان جواب درستی داد ولی به صورت کلی می توان گفت؛ این کار هم در دستگاه فایبر مارکینگ و هم در دستگاه لیزر co2 قابل انجام هست.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

سولماز سردارملی

سلام وقت به خیر
من یه وستگاه برش لیزری برای چرم و پارچه میخام چه دستگاهی رو پیشنهاد میکنید ؟
لطفا قیمت رو هم لطف کنید
در ضمن یک سوال ایا تنظیماتی هست که بعد برش چرم دور کار سوختگی ایجاد نشه و زشت دیده نشه؟
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید لطفا از طریق ایمیل با من در ارتباط باشید

سلام وقت بخیر
برای برش چرم شما از سایز های ۱۳۹۰ با توان ۱۰۰ وات و۸۰ وات می توانید استفاده کنید.
توجه داشته باشید چرم به علت چربی و گازی که تولید می کند، باید مکرر ریل ها تمیز شود؛ چه نوع تخت و چه نوع فست .
در مورد تمیزی سطح کار در برش چرم با تنظیم دقیق لنز و فوکوس میزان تغییر رنگ و کثیفی به حداقل میرسد و ترجیحا از لنز های با فوکوس کوتاه استفاده کنید؛ همچنین وکیوم از کف و صاف بودن سطح کار کمک زیادی به موضوع می کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

حسن

سلام چطور می توان در برش و یا حکاکی با لیزر در رفت و برگشت برش یا حکاکی شود
لیزر ما فقط در برگشت برش یا حکاکی می کند

سلام وقت بخیر
برای حک رفت و برگشت باید از تیک x swing استفاده نمود ( نرم افزار rd) و در نرم افزار laser work از تیک direction استفاده می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

captcha