Skip to content

کاربرد و استفاده از دستگاه جوش لیزری طلا و نقره

کاربرد دستگاه‌های لیزر

امروزه جوشکاری لیزری پیشرفت بزرگی در صنعت جواهرسازی است که با گذشت زمان شهرت یافته است.

جوش لیزری به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و دقت بالایی که دارد به طور گسترده در صنعت جواهرسازی، ساخت انواع زیورآلات و همچنین در ساخت کوچک‌ترین قطعاتی از جنس طلا مانند حلقه، آویز، دستبند، گوشواره و… که نیاز به جوشکاری‌های ظریف دارند، استفاده می‌شود.

این دستگاه با عملکرد حرفه‌ای برای پر کردن منافذ، جوشکاری مفتول و جداسازی مفتول‌های از قبل جوشکاری شده، تعمیر و بازسازی مجدد طلا و جواهرات استفاده می‌شود.

ساخت قطعات جواهرات ممکن است بسیار پیچیده به نظر برسد، اما زمانی که بهترین دستگاه جوش لیزری طلا را دارید، می‌توانید آن را در عرض چند دقیقه و کاملا دقیق بدون آسیب رساندن به زیورآلات انجام دهید.

برای آشنایی با روش های جوشکاری لیزری روی لینک مقاله کلیک کنید.

فرایند جوشکاری طلا و نقره

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره با استفاده از انتقال گرما در سطح بالایی برای اتصال یا خم کردن این فلزات استفاده می‌شود.

امروزه در صنعت جوشکاری لیزر، در دسترس بودن بهترین دستگاه جوش لیزر طلا، فرایند جوشکاری و طراحی جواهرات را بسیار کارآمد و سریع‌تر از حالت قبل کرده است؛ زیرا قبلا این فرایند به‌صورت دستی انجام می‌شد و زمان زیادی را می‌گرفت. اما با گذشت زمان دستگاه جوش لیزری پیشرفته به بازار عرضه شد که فرایند جوشکاری را ساده‌تر کرده‌اند.

با استفاده از این روش در خط تولید جواهرات خود می‌توانید در زمان و همچنین هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید؛ از طرفی هیچ نیازی به نگرانی در مورد فرایند بازسازی وجود ندارد.

می‌توانید از این دستگاه علاوه بر طلا و نقره برای جوش لیزری فلزات مختلف نیز استفاده کنید؛ اما علاوه بر جوش لیزری طلا، دستگاهی مختص جوش لیزری فلزات وجود دارد.

با گذشت زمان و تغییر نیازها در صنایع مختلف، دستگاه جوش لیزری جواهرات رواج یافته و به بخش مهمی تبدیل می‌شود. این دستگاه، نقطه جوش موضعی و دقیقی را برای آنها فراهم کرده‌اند؛ در نتیجه با هیچ آسیبی مواجه نخواهید شد.

این دستگاه‌های پیشرفته برای تولید سطح گرمای دقیق طراحی شده‌اند تا این امکان را ایجاد کنند که کارهای تعمیر و جوشکاری را به راحتی انجام دهید. اگرچه می‌توان گفت که جوشکاری لیزری جایگزین دائمی روش‌های سنتی جواهرسازی مانند جوشکاری یا لحیم کاری با استفاده از شعله نیست، اما اکثر جواهرسازان مدرن اکنون از این روش برای صرفه جویی در هزینه و همچنین زمان استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چه متریالی را می‌توان با دستگاه جوش لیزر جوش داد؟

فرایند جوشکاری طلا و نقره

کاربرد جوشکاری لیزری طلا

از دستگاه جوش لیزری برای جواهرات طلا و نقره به منظور جوشکاری لیزری از نوع سوراخ‌دار و نقطه‌ای استفاده می‌شود. جوشکاری نقطه‌ای لیزر جنبه مهمی از کاربرد فناوری فرایند لیزر است. فرایند جوشکاری نقطه‌ای یک نوع هدایت حرارتی به شمار می‌رود که با تابش لیزر، سطح قطعه کار را گرم کرده و گرمای سطح متریال از طریق حرارت به داخل پخش خواهد شد؛ سپس قطعه کار را با کنترل بر روی عرض، انرژی، حداکثر توان و تکرار فرکانس پالس لیزر برای تشکیل حوضچه مذاب ذوب می‌کند. جوشکاری پالسی چیست؟

با استفاده از یک دستگاه جوش لیزری با کیفیت بالا می‌توان برای جلوگیری از مسائلی مانند خلل و فرج (سوراخ های ریز) در محصول نهایی یا ریخته گری خام استفاده کرد.

بیشتر بدانید: نکات ایمنی جوش لیزر

با استفاده از منبع لیزر، می‌توانید سطح خلل و فرج دار در قطعات جواهرات را با ترکیب فلزات مختلف در آن ناحیه اصلاح کنید؛ این کار تاثیری روی قسمت های دیگر جواهرات نخواهد داشت.

از دستگاه جوش لیزری می‌توان برای لحیم کاری و جوش دادن قطعات مختلف جواهرات استفاده کرد که با روش‌های سنتی لحیم‌کاری یا شعله قابل انجام نیستند؛ با توجه به گفته متخصصان، چنین دستگاه‌هایی راه‌حل قابل اعتمادی برای تعمیر قالب قطعات جواهرات است که بسیار سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود.

علاوه بر دستگاه جوش لیزری طلا، برای برش و حکروی جواهرات طلا و نقره نیز از دستگاه‌های برش و حک لیزری مانند دستگاه فایبر مارکینگ برای حکاکی روی این متریال استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کارآفرینی با دستگاه جوش لیزری فایبر 

کاربرد جوشکاری لیزری طلا

ویژگی‌های دستگاه جوش لیزری طلا و نقره

 1. انرژی، عرض پالس لیزر، فرکانس و اندازه نقطه نور را می‌توان برای جوش لیزری متریال‌ها در محدوده بزرگی تنظیم کرد.
 2. پارامترهای جوش لیزری توسط اهرم در داخل حفره مهر و موم تنظیم می‌شوند که ساده و بسیار کارآمد است.
 3. حفره همگرا سرامیکی در جوشکاری، مقاوم در برابر خوردگی و درجه حرارت بالا است و عمر مفیدی بین 8-10 سال را دارد.
 4. در این دستگاه از پیشرفته‌ترین سیستم محافظ نور برای از بین بردن سوزش چشم هنگام کار با لیزر استفاده شده است.
 5. این دستگاه قابلیت کارکرد به مدت 24 ساعت به طور مداوم را با عملکرد پایدار دارد؛ همچنین در 10000 ساعت بدون تعمیر و نگهداری خواهد بود.
 6. طراحی دستگاه جوش لیزری طلا مبتنی بر راحتی اپراتور با ارگونومی مطابقت دارد و از خستگی طولانی‌مدت کار جلوگیری می‌کند.

برای اطلاع از معرفی انواع و تنظیمات جوش لیزری دستی روی لینک مقاله کلیک کنید.

ویژگی‌های دستگاه جوش لیزری طلا و نقره

مزایای دستگاه جوش لیزری طلا

 • سرعت بالا
 • راندمان بالا
 • عمیق
 • تغییر شکل کوچک
 • منطقه اثر حرارت کوچک
 • کیفیت جوش بالا
 • نقطه‌جوش بدون آلودگی
 • سازگار با محیط‌ زیست

برای مزایای دستگاه جوش لیزری چیست؟ روی لینک مقاله کلیک کنید.

ویژگی‌های دستگاه جوش لیزری چیست؟

قابلیت کاکرد 24 ساعته، تنظیم پالس لیزری برای متریال های بزرگتر، طراحی ارگونومی و …

مزایای دستگاه جوش لیزری چیست؟

سرعت و راندمان بالا، نقطه‌جوش بدون آلودگی، سازگار با محیط‌ زیست و …

ارسال دیدگاه

captcha