EN | FA

Stone

معرفی دستگاه لیزر حکاکی سنگ

با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به افزایش سرعت انجام کار، کاربرد حکاکی لیزری بسیار رواج پیدا کرده‌است؛ حکاکی روی سنگ جنبه‌ی تزئینی دارد و روی انواع سنگ‌ها می‌توان خطوط، طرح، تصاویر و نقش و نگارهای متفاوت را با استفاده از دستگاه لیزر حکاکی کرد.

کاربردهای دستگاه لیزر سنگ در صنایع مختلف

چرا باید دستگاه لیزر حکاکی سنگ را خریداری کرد؟

وقتی صحبت از سنگ و حکاکی روی سنگ می‌شود، عموما کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های قدیمی در ذهن‌ها نقش می‌بندد. حک زنی در گذشته روی سنگ با ابزارهایی مانند قلم‌زنی انجام می‌شده و در ارزنده بودن این هنر از گذشته تا کنون هیچ‌گونه شکی وجود نخواهد داشت.

ولی امروزه و در دنیای مدرن در صنعت‌ها و کاربردهای مختلف شاهد وجود سنگ‌های حکاکی شده هستیم. از حک خطوط و نقوش گرفته تا تصاویر؛ حکاکی روی سنگ‌ها گاهی جنبه تزئینی داشته و گاهی روی اشیای کاربردی صورت گرفته است.

اگر به دنبال پاسخی برای چگونگی حکاکی روی سنگ هستید با ادامه مقاله با ما همراه باشید. برای آگاهی یافتن از نکات در این خصوص می توانید آموزش و نکات حکاکی لیزری روی سنگ را مطالعه نمایید.

در ابتدا بهتر است با انواع سنگ های قابل حکاکی در دستگاه لیزر سنگ آشنا شوید.

به دلیل پیشرفت تکنولوژی و صنایع و افزایش کاربرد انواع سنگ در صنایع مختلف از ساختمان‌سازی، نمای ساختمان تا تهیه ظروف سنگی حکاکی شده نیاز به دستگاه حکاکی لیزری روی سنگ پررنگ‌تر شده است.

پرتو قدرتمند لیزر در دستگاه حکاکی سنگ قابلیت ذوب سطح سنگ و حک روی آن را دارد. درگذشته به شکل کامل و گاهی در حال حاضر در برخی حکاکی ها از ابزار فرز برای کارهای سنگی استفاده می‌شود؛ این ابزار نیازمند مته های متفاوت برای ایجاد طرح بر روی جنس سنگ‌های مختلف است.

تنها یک استادکار می تواند طرح ذهنی خود را با تجربه بالا روی سنگ به نمایش بگذارد اما با خرید دستگاه حکاکی لیزری سنگ، این نیاز مرتفع شده و با اعمال طرح مورد نظر روی سنگ به شکل خطوط با استفاده از ابزارهای عمق دهی و برداشت، می توان به سرعت هر طرحی را اعمال و به سرعت آن را روی سنگ، عمق دهی کرد، در نتیجه در زمان، هزینه و تولید صرفه جویی بسیاری خواهد شد.

لازم به ذکر است دستگاه لیزر خود می تواند بدون استفاده از ابزار عمق دهی، عملیات حکاکی عمیق و سه بعدی را روی سنگ را انجام دهد اما به دلیل زمان بر بودن و اینکه در بیشتر حجاری های عمیق، دقت خیلی بالایی مورد نظر نیست از ابزار مکانیکی برداشت نظیر فرز در کنار دستگاه لیزر استفاده می شود.

دقت داشته باشید با دستگاه های لیزر شما امکان برش سنگ را نخواهید داشت. تنها می‌توانید روی سنگ‌های مناسب، که در ابتدا مقاله گفته شد حکاکی کنید، هر چقدر سطح سنگ یکدست تر باشد، نتایج حکاکی بهتر خواهد بود، پس برای رسیدن به نتیجه کار دلخواه خود در انتخاب سنگ دقت لازم را بفرمایید.

برای تماشای ویدئوی کارکرد دستگاه‌های روتک روی لینک کلیک کنید.

ویدئوی دستگاه لیزر حکاکی سنگ

در این بخش می‌توانید کارکرد دستگاه حکاکی لیزر سنگ مانند مدل RT1390 را به همراه جزییات محصول مشاهده کنید.

دستگاه های پیشنهادی روتک

دستگاه لیزر حکاکی خانگی 40*60 به لیزر خانگی معروف است؛ از این مدل برای حکاکی و برش غیر فلزاتی از جمله چرم/فوم، پلکسی، چوب، پارچه/نمد، کاغذ/مقوا و پلاستیک و حک شیشه، آینه و سنگ استفاده می­‌شود. این دستگاه میز آسانسوری با ارتفاع متغیر 15 سانتی‌متر داردر که امکان قرارگیری قطعات با ضخامت‌های متفاوت در دستگاه‌ برش لیزر غیر فلزات را برای شما ایجاد می‌کند.

RT6040

توضیحات تکمیلی

توان

40/50/80 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

400×600 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر RT1490 جایگزین مناسبی برای روش قدیم و سنتی برش است که وظیفه برش یا حکاکی روی متریال‌هایی غیرفلزات را مانند چرم/فوم، چوب، کاغذ/مقوا، پارچه/نمد و پلکسی دارد.

RT1490

توضیحات تکمیلی

توان

80/100/130 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

900×1400 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر شفنگ​ یکی از پر کاربردترین دستگاه‌های برش و حک لیزری است که برای حکاکی و برش غیرفلزی در تیراژهای بالا به کار می‌رود.

RT1390

توضیحات تکمیلی

توان

80/100/130 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

900*1300 میلی‌متر

نوع میز

ثابت, متحرک

مزایای دستگاه برش لیزر سنگ

کاهش هزینه‌ها

برای برش لیزری یک ورق یا قطعه، تنها به یک دستگاه و یک طرح نیاز است؛ در این صورت نیازی به ذخیره سازی و تغییر ابزار برش نیست.

با استفاده از این روش، هزینه‌های نگهداری، بهره برداری و در نتیجه هزینه‌های کلی برش به شدت کاهش می‌یابد؛ کاهش هزینه‌های برش و حکاکی لیزری، حتی در انجام پروژه‌های کوچک در مقایسه با روش‌های برش سنتی قابل مشاهده است.

افزایش کیفیت

برش لیزری با استفاده از ایجاد پرتو لیزر بسیار نازک در مقایسه با برش‌های سنتی، توان برش و حک طرح‌های پیچیده با سرعت و کیفیت بالایی را دارد.

در این روش غیر تماسی با توجه به اعمال اصطحکاک کم، بدون نیاز به فشار نیروی اپراتور، افزایش دقت برش و … کیفیت برش و حکاکی به شدت افزایش می‌یابد؛ همچنین با توجه به کاهش تولید پلیسه و ایجاد لبه‌های صاف متریال، کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین ‌کاری ثانویه ندارد.

500-600 میلی‌متر در ثانیه سرعت

یکی از مزایای مهم برش لیزری، سرعت بالای آن نسبت به روش‌های برش مکانیکی سنتی است؛ این مزیت به ویژه برای برش طر‌ح‌های پیچیده و ظریف در تیراژهای بالا از اهمیت زیادی برخوردار است.

با استفاده از افزایش توان مولد لیزر در دستگاه های برش لیزری، می‌توان انواع برش‌های پیچیده و حکاکی را با سرعت زیادی ایجاد کرد؛ این ویژگی در مقایسه با ابزارهای مکانیکی و سنتی که با افزایش سایز ابزار برش، پارامترهایی مانند توان، دقت و سرعت اجرای کار کاهش یافته، حائز اهمیت است.

0/1 میلی‌متر دقت

یکی از مهمترین پارامترهای دستگاه لیزر، دقت برش کاری است. دستگاه برش لیزری طرح را بدون دخالت نیروی انسانی روی متریال اجرا می‌کند؛ در نتیجه عملیات برش و حک بدون هیچ گونه خطایی انجام خواهد شد.

از طرفی قطر نازک پرتو لیزر، وجود موتورهای الکترومکانیکی محورهای حرکتی با محاسبه دقیق اندازه‌ها برای مختصات تعیین شده به منظور حک و برش طرح و … موجب افزایش دقت در برش می‌شود.

طبق آمار ارائه شده توسط گلوب نیوز وایر، پیش‌بینی می‌شود که آسیای شرقی بیش از 25 درصد از سهم بازار را از نظر حجم تولید و استفاده از دستگاه های لیزر تا پایان سال 2032 به خود اختصاص دهد و انتظار می‌رود که در طول دوره نیز آسیای شرقی به عنوان سهامدار غالب باقی بماند.

از نظر استفاده نهایی، پیش بینی میشود صنعت خودرو و حل و نقل دو مورد از صنایعی باشند که بزرگترین  موقعیت سرمایه گذاری در خصوص دستگاه های لیزر را داشته باشند.

نظر مشتریان روتک

21321

پرسش های رایج

خیر در حین کار برش روی پارچه حتما مکنده دستگاه لیزر را روشن کنید و پارچه را با برچسب به میز دستگاه لیزر ثابت کنید.

 

حکاکی تصویر به نوع طرح و تصویر شما بستگی دارد؛ البته حکاکی تصاویر ریز و دقیق ممکن است در شرایطی دشوار باشد.

 
 

با استفاده از دستمال مرطوب پاک کنید؛ اگر با دستمال مرطوب به خوبی از بین نرفت نفت یا حلال‌های چرب را به کار ببرید.

 
 

هرچه سنگ هموارتر باشد، حکاکی بهتر است؛ اما برای عکس اشخاص تصاویر درشت بدون جزئیات را برای این مدل سنگ‌استفاده نمایید.

 
 

بله می‌توان اما در خصوص ضخامت‌های بیشتر باید تنظیم ارتفاع هد و یا میزکار با دقت و تنظیمات لازم انجام شود.

یکی از نکات مهم در حک با کیفیت، نرم افزار طراحی عکس می‌باشد. برای این کار نرم افزار فتوگرایو معرفی می‌شود

 
 
 
 

دستگاه لیزر مدل RT1390 برای حکاکی بر روی سنگ‌های مختلف مناسب است.

 
 
 
 
 

قیمت تمام محصولات روتک با نرخ روز دلار محاسبه می‌شود.

 
 
 
 
 
 
نوع متریالحکاکیبرش
سنگ مرمر
سنگ لوح
سنگ طبیعی
کاشی‌های سنگی
سنگ لاوز یا سنگ لاپیس
بازالت
سرامیک و چینی
گرانیک
بلورهای نمکی
نمایش کامل جدول
نوع متریالحکاکیبرش
سنگ مرمر
سنگ لوح
سنگ طبیعی
کاشی‌های سنگی
سنگ لاوز یا سنگ لاپیس
بازالت
سرامیک و چینی
گرانیک
بلورهای نمکی
 ابعاد کارگیرتوان سورسحداکثر سرعتابعاد دستگاه
RT139090×130 cm80/100/130/150 w1000 cm/min217×153×230 cm
RT149090×140 cm80/100/130/150 w0-5000 cm/min175×131×107 cm
RT604040×60 cm40/50/80 w1-500 m/s93×71×140 cm

نکات مهم لیزر حکاکی انواع سنگ

-استفاده از لنز لیزر 2 اینچ جهت حکاکی باکیفیت بالاتر به علت نازک بودن قطر اشعه در مقایسه با سایر لنزها

-حکاکی با بالاترین میزان کیفیت بر روی سنگ با استفاده از طراحی حرفه‌ای نوسط نرم افزار فتوشاپ و نرم افزار تبدیل

-استفاده از میز متحرک برای حک سنگ با ضخامت بیش از 3 سانتی‌متر

-انتخاب تیوب لیزر با توان پایین حداکثر تا 80 وات

بیشتر

مشاوره روتک

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

 
جدول مقایسه خالی است