Skip to content

مزایا و کاربردهای دستگاه لیزر طلاسازی

کاربرد دستگاه‌های لیزر

اگر به طلا یا طلاسازی علاقه دارید و یا در این زمینه فعالیت می‌کنید، در این می‌خواهیم درباره یکی از روش‌های نوین برش طلا و نقره صحبت کنیم.

آشنایی با دستگاه لیزر طلاسازی

امروزه اکثر کسانی که به شکل حرفه‌ای کار می‌کنند، به دنبال راهی هستند تا سریع‌تر از روش‌های دیگر بتوانند اقدام کنند؛ از این رو صنعت مهم طلاسازی نیز از روش‌های نوین و جدید مانند لیزر استفاده کرده است تا بتواند بهتر از قبل پاسخگوی نیازهای بازار باشد.
با استفاده از دستگاه لیزر طلاسازی می‌توانید انواع برش‌ها را در بخش‌های مختلف انواع طلاها از جمله سینه‌ریز، گوشواره، پابند طلا، گردنبند، انگشتر، دستبند و… ایجاد کنید.

در ادامه به بررسی مزایا و کاربردهای دستگاه لیزر طلاسازی می‌پردازیم. از جمله این مزایا عبارت‌اند از:

  • صرفه‌جویی در زمان

زمان ساخت طلا دقیقا ارتباط مستقیمی با سود به دست آمده دارد؛ برای اینکه بتوانیم این مطلب رو بهتر درک کنیم کمی به زمان‌های گذشته برمی‌گردیم.
در گذشته یک طلاساز زمانی که محصولات خود را برای مشتریان خود با طرح‌های دلخواه و ظاهر زیبا می‌ساخت، مجبور بود تا ساعت‌ها زمان را صرف حکاکی کند و این کار را از طریق صنعت قلم‌زنی انجام می‌داد.
هر طلاسازی برای اینکه بتواند طرح‌های موجود در طلا را با ظرافت و دقت لازم برای مشتریان حکاکی کند و یا حتی برش دهد، ساعت‌ها و حتی روزها و شب‌ها باید زمان صرف می‌کرد و مراقب بود تا طلا از هم گسسته نشود و نشکند.
به همین علت متوجه می‌شوید که ارتباط بین زمان و سود شما هنگام کار با طلا با هم رابطه مستقیمی دارند؛ زیرا اگر شما زمان بیشتری برای حکاکی سفارش‌های زیادی داشته باشید، طبیعتا سود بیشتری نیز به دست می‌آورید.
یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها برای میسر سازی این امر، استفاده از دستگاه لیزر طلاسازی است که با استفاده از آن می‌توانید بیشترین تعداد انواع طلا را با لیزر در کوتاه‌ترین زمان حکاکی کرده و در نتیجه به سود زیادی دست پیدا کنید.

صرفه جویی در زمان با استفاده از دستگاه لیزر طلاسازی
صرفه جویی در زمان با استفاده از دستگاه لیزر طلاسازی
  • دقیق بودن

به‌کارگیری دستگاه لیزر برش نسبت به روش‌های دستی و سنتی دارای خطاهای بسیاری است؛ با هم دلایل این امر را در ادامه بررسی خواهیم کرد:
باتوجه‌به اینکه باید زمان زیادی برای برش و حک طلا با استفاده از روش قلم‌زنی و حکاکی بر روی طلا صرف شود، در نتیجه ممکن است خستگی ناشی از کار زیاد روی طلا، موجب اشتباهاتی در طراحی محصول نهایی شود و کج و کوله دربیاید یا باعث شود که طرح موردنظر مشتری آن‌گونه که او خواسته از آب در نیاید.
اما در روش جدید یعنی کار با دستگاه لیزر طلاسازی احتمال بروز این خطاها از صفر نیز بسیار کم‌تر است؛ زیرا کارکرد این دستگاه به شکلی است که به کامپیوتر متصل شده و طرح موردنظر که از قبل آماده شده را روی متریال موردنظر به دقیق‌ترین صورت ممکن حکاکی می‌کند.

  • ظرافت بالا

یکی دیگر از مواردی که در روش نوین بسیار حائز اهمیت است، ظرافت ایجاد شده روی محصولات طلا است؛ زیرا قلم‌های مورداستفاده در روش دستی نمی‌تواند انتظار ظرافت مورد انتظار در طرح‌های طلا را برآورده کند.
برای درک این موضوع می‌توانید ظرافت محصول آهنی را با میزان دقت دستگاه لیزر برش طلا مقایسه کنید و قطعا مشاهده می‌کنید که دستگاه از قدرت دقت کافی و هم چنین ظرافت بالایی برخوردار است.
یکی از مزایای دیگر این روش این است که هر نوع برش ظریف و حساسی را می‌توانید روی طلا ایجاد کنید؛ به‌عنوان مثال اگر گردنبند ظریفی که پر از حفره است را با استفاده از قلم‌های آهنی بخواهید طرحی را بزنید، گردنبند می‌شکند؛ اما هنگام کار با دستگاه لیزر برش طلا این احتمال صفر می‌شود.

مطالعه مقاله: کاربرد دستگاه لیزر در صنعت خودروسازی
سرعت بالای انجام حک لیزر با دستگاه طلاسازی

  • سرعت بالا در انجام کار

مزیت دیگر استفاده از دستگاه لیزر طلا این است که نسبت به روش‌های قلم‌زنی و یا مکانیکی سرعت بسیار بالایی برخوردار است.
همان‌طور که می‌دانید روش کار در زمان گذشته به صورت دستی بود و نیاز به دقت و تمرکز بالا و همچنین مدت زمان بالا برای آماده کردن سفارش بود؛ اما با پیدایش این دستگاه، حکاکی روی طلا با سرعت بسیار بالا انجام می‌شود که تمیزی کار و کیفیت اجرای کار با استفاده از تکنولوژی لیزر بسیار بالاتر از دیگر روش‌های رایج در زمان‌های گذشته است.

سرعت بالای حک دستگاه لیزر طلاسازی

کاربردهای دستگاه لیزر طلاسازی

مزایا و کاربردهای دستگاه لیزر طلاسازی بسیار متنوع است. با این دستگاه می‌توان ورق‌های طلا را با دقت بسیار بالا و در حد چند میلیمتر را برش دهد.
برای ساخت پلاک‌های دوبعدی طلا می‌توان از این دستگاه استفاده نمود. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به مارک زنی و حکاکی بر روی ورق‌های طلا اشاره کرد؛ در واقع به راحتی می‌توان با استفاده از این دستگاه در داخل حلقه‌های طلا اسم موردنظر خود را حکاکی کنید.