Skip to content

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

قطعات لیزر

برای خرید دستگاه برش لیزر مناسب خود نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید تا با هزینه‌ی منطقی دستگاه مناسبی را تهیه کنید. یکی از تفاوت‌های بین دستگاه‌ها مربوط به نوع تیوب استفاده شده در آن‌ها است. در حال حاضر دستگاه‌های لیزر دارای دو نوع تیوب از جنس شیشه‌ و فلز هستند؛ بسیاری از کاربرانی که از هردو نوع استفاده کردند، معتقداند که تیوب‌های فلزی کیفیت بهتری دارند. در این مقاله با بررسی تیوب شیشه‌ای و تیوب فلزی، ویژگی و تفاوت آن‌ها، شما را برای انتخاب صحیح راهنمایی می‌کنیم.

تیوب لیزری شیشه‌ای

تیوب‌های شیشه‌ای به علت قیمت پایینی که نسبت به نوع دیگر داردند انتخاب بسیاری از افراد هستند؛ اشعه لیزر موجود در آن‌ها از طریق گاز با جریان مستقیم DC تولید می‌شود که فرآیندی ارزان و راحت است و توسط این اشعه می‌توان برش لیزری با کیفیتی بالایی را انجام داد. در ادامه برخی از مشکلات تیوب لیزر شیشه‌ای را بررسی می‌کنیم. شیشه یک رسانای حرارتی ضعیف است و گرما را از خود عبور می‌دهد درنتیجه برای کنترل دمای آن باید یک سیستم خنک‌کننده در دستگاه وجود داشته‌باشد. در تیوب‌های شیشه‌ای از آب برای خنک‌شدن استفاده می‌شود؛ زیرا بدون سیستم خنک‌کننده تیوب لیزر بیش از حد گرم شده و به مرور زمان از کار می‌افتد. سیستم خنک‌کننده آب در ظاهر به راحتی کار می‌کند اما استفاده از این سیستم مشکلات و خرابی‌های زیادی را همراه دارد؛ درنتیجه هزینه استفاده از آن هم بالا می‌رود. برای استفاده از تیوب‌های شیشه‌ای و جلوگیری از مشکلات احتمالی نیاز به رعایت نکات ایمنی مهمی است. ابتدا منبع تغذیه DC، گاز CO2 را در تیوب ارسال می‌کند، سپس انرژی خارج شده از اشعه لیزر برش یا حکاکی را برروی متریال ایجاد می‌کند. تیوب شیشه‌ای در ولتاژهای بسیار بالا کار می‌کند و زمانی که چنین فرآیندی با سیستم خنک‌کننده‌ی آب همراه باشد خطرات زیادی دارد و درصورت بروز مشکل نتایج کشنده‌ای را ایجاد می‌کند. منبع تغذیه با کنترل شدت اشعه از سوختن متریال در حکاکی و برش با شدت زیاد، جلوگیری می‌کند که این عمل سرعت حکاکی و برش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و روی کیفیت طراحی نیز تاثیر مستقیم دارد. یک ویژگی مهم دیگر تیوب شیشه‌ای طول عمر آن است؛ شیشه به طور طبیعی شکننده‌تر از فلز است و خطر آسیب پذیری بیشتری در حمل و نصب دارد. اکثر تیوب‌های شیشه‌ای فقط با ضمانت‌های 6 ماه پشتیبانی می‌شوند؛ زمانی که بعد از این بازه دچار خرابی شوند در اغلب مواقع نیاز به خرید تیوب جدید است؛ بنابراین با وجود قیمت پایین مقرون به‌صرفه نیستند. Glass Tube Vs Metal Tube 1 1

تیوب لیزر فلزی

نوع دیگری تیوب لیزری وجود دارد که به‌جای شیشه از فلز ساخته شده‌است؛ این تکنولوژی به RF معروف است. تیوب لیزر فلزی نسبت به تیوب شیشه‌ای قیمت بالاتری دارد اما با توجه به عملکرد، دوام و ایمنی بالا پرداخت هزینه‌ی بیشتر در طول زمان نتیجه‌ی بهتری می‌دهد. در تیوب لیزر فلزی سیستم خنک‌کننده‌ی آب وجود ندارد و فقط توسط جریان هوا گرمای تیوب کنترل می‌شود. تنظیم مناسب دما به‌وسیله‌ی فن‌های تعیبه شده درون دستگاه انجام می‌شود و دیگر نیاز به تجهیزات خارجی نیست و تعداد مواردی که نیاز به نگهداری و مراقبت دارد کاهش می‌یابد؛ درنتیجه تا حد زیادی از هزینه صرفه‌جویی می‌شود؛ به علاوه از نگرانی های ایمنی ناشی از سیستم خنک‌کننده آب در ولتاژهای بالا جلوگیری می‌کند. در تیوب‌های فلزی با بالا بودن سرعت پالس سرعت حکاکی نیز افزایش می‌یابد و طرح‌ها با جزئیات دقیق‌تری حکاکی می‌شوند؛ همچنین تیوب‌های فلزی به علت مقاوم بودن فلز طول عمر بیشتری نسبت به تیوب‌های شیشه‌ای دارند. تیوب‌های فلزی دارای گارانتی طولانی‌تر هستند و برعکس تیوب‌های شیشه‌ای اغلب مشکلات پیش آمده در آن‌ها با سرویس حل‌شده و نیازی به تعویض و هزینه‌های سنگین ندارد. نتیجه‌‌گیری: با استفاده از دستگاه‌هایی که تیوب لیزر شیشه‌ای دارند، می‌توانید برش لیزری با کیفیت مناسبی را در هزینه کم داشته باشید؛ اما دستگاه‌های لیزری که دارای تیوب فلزی هستند برش و حکاکی را در سرعت، کیفیت، ایمنی بالا انجام می‌دهد؛ درنتیجه ماندگاری حکاکی نیز بیشتر است. ما معتقدیم خرید تیوب لیزر فلزی برای طولانی مدت انتخاب درستی است؛ اما شما باتوجه به بوجه‌ی خود باید بررسی کنید که کدام تیوب لیزر بهترین گزینه برای کسب‌و‌کارتان است. Glass Tube Vs Metal Tube 3 1 در این مطلب اطلاعاتی مربوط به تفاوت تیوب لیزر شیشه‌ای و تیوب لیزر فلزی را بررسی می‌کنیم.

موارد تاثیر گذار در انتخاب مشتریان

 • طول عمر
 •  قیمت
 • گارانتی
 • عملکرد
 • کیفیت
 • طول عمر تیوب لیزر و علائم تمام شدن تیوب لیزر 

مسلما یکی از موارد مهم برای استفاده‌کنندگان این قطعه، طول عمر آن است که نسبت به مشخصات تیوب لیزر متفاوت است.

 • طول عمر تیوب لیزر شیشه‌ای: تقریبا بین 2 تا 5 سال
 • طول عمر تیوب لیزر فلزی: تقریبا بین 5 تا 7 سال

البته این ارقامی است که سازندگان تیوب‌ها اعلام می‌کنند و در بازار هیچ عمری بر اساس میزان ساعت عنوان نمی‌شود؛ بنابراین ممکن است براساس میزان ساعت کاری دستگاه لیزر شما، بیشتر و یا کمتر شود پس به طور دقیق نمی‌توان گفت که عمر تیوب لیزر چقدر است.

 • قیمت تیوب لیزر

شاید یکی از دلایل مهم برای نخریدن تیوب لیزر فلزی، قیمت آن باشد؛ هزینه خرید و تعویض یک تیوب لیزر شیشه‌ای به صرفه‌تر از خرید یک تیوب فلزی است که باعث محبوبیت آن می‌شود.

 • گارانتی تیوب لیزر

زمان گارانتی تیوب لیزر شیشه‌ای به مراتب کمتر از تیوب لیزر فلزی است.

 • تفاوت تیوب لیزر شیشه‌ای و تیوب لیزر فلزی در عملکرد

  • تمامی تیوب‌های شیشه‌ای باید به سیستم خنک‌کننده آب مجهز باشند.
  • تیوپ‌های فلزی بالای 120 وات می‌توانند سیستم خنک‌کننده هوا داشته باشند.
  • تیوب‌های فلزی بالای 150 وات همگی باید سیستم خنک‌کننده آب داشته باشند.
 • تفاوت تیوب لیزر شیشه‌ای و تیوب لیزر فلزی در کیفیت

محل تولید اشعه نور در تیوب‌ها تفاوتی ندارد و نور با قدرت 50 وات از تیوب شیشه‌ای و تیوب فلزی به صورت مساوی ایجاد می‌شود؛ درنتیجه تفاوتی از لحاظ کیفیت بین تیوب‌ها ایجاد نمی‌کند و نمی‌توان آن را معیاری برای انتخاب دانست.

خرید تیوب دستگاه لیزر

شرکت روتک ارائه دهنده قطعات یدکی دستگاه‌های برش لیزری در ایران است.

با توجه به مواردی که در بالا اشاره شد شاید انتخاب شما نیز مثل افراد زیادی، تیوب لیزر شیشه‌ای باشد؛ اگر برای تصمیم گیری خود هنوز هم شک دارید می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان برای خرید تیوب دستگاه لیزر می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نوبت توست تا از خدمات سرویس‌کاران متخصص برای دستگاه‌های برش لیزر و قطعات یدکی استفاده کنی.

 

چه مواردی را باید در خرید تیوب لیزر در نظر داشته باشیم؟

طول عمر
 – قیمت
 – گارانتی
 – عملکرد
 – کیفیت

طول عمر تیوب لیزر شیشه‌‎ای و فلزی چقدر است؟

تیوب لیزر شیشه‌ای 2 تا 5 سال
تیوب لیزر فلزی 5 تا 7 سال

کدام تیوب‌های لیزر می‌توانند سیستم خنک‌کننده هوا داشته باشند؟

تیوب لیزر‌های فلزی بالای 120 وات

ارسال دیدگاه

captcha