قطعات لیزر, آموزش

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

برای خرید دستگاه لیزر مناسب خود نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید تا با هزینه‌ی منطقی دستگاه مناسبی را تهیه کنید.

یکی از تفاوت‌های بین دستگاه‌ها مربوط به نوع تیوب استفاده شده در آن‌ها است.

در حال حاضر دستگاه‌های لیزر دارای دو نوع تیوب از جنس شیشه‌ و فلز هستند؛ بسیاری از کاربرانی که از هردو نوع استفاده کردند، معتقداند که تیوب‌های فلزی کیفیت بهتری دارند.

در این مقاله با بررسی تیوب شیشه‌ای و تیوب فلزی، ویژگی و تفاوت آن‌ها، شما را برای انتخاب صحیح راهنمایی می‌کنیم.

تیوب لیزری شیشه‌ای:

تیوب‌های شیشه‌ای به علت قیمت پایینی که نسبت به نوع دیگر داردند انتخاب بسیاری از افراد هستند؛ اشعه لیزر موجود در آن‌ها از طریق گاز با جریان مستقیم DC تولید می‌شود که فرآیندی ارزان و راحت است و توسط این اشعه می‌توان برش لیزری با کیفیتی بالایی را انجام داد.

در ادامه برخی از مشکلات تیوب لیزر شیشه‌ای را بررسی می‌کنیم.

شیشه یک رسانای حرارتی ضعیف است و گرما را از خود عبور می‌دهد درنتیجه برای کنترل دمای آن باید یک سیستم خنک‌کننده در دستگاه وجود داشته‌باشد.

در تیوب‌های شیشه‌ای از آب برای خنک‌شدن استفاده می‌شود؛ زیرا بدون سیستم خنک‌کننده تیوب لیزر بیش از حد گرم شده و به مرور زمان از کار می‌افتد.

سیستم خنک‌کننده آب در ظاهر به راحتی کار می‌کند اما استفاده از این سیستم مشکلات و خرابی‌های زیادی را همراه دارد؛ درنتیجه هزینه استفاده از آن هم بالا می‌رود.

برای استفاده از تیوب‌های شیشه‌ای و جلوگیری از مشکلات احتمالی نیاز به رعایت نکات ایمنی مهمی است.

 

ابتدا منبع تغذیه DC، گاز CO2 را در تیوب ارسال می‌کند، سپس انرژی خارج شده از اشعه لیزر برش یا حکاکی را برروی متریال ایجاد می‌کند.

تیوب شیشه‌ای در ولتاژهای بسیار بالا کار می‌کند و زمانی که چنین فرآیندی با سیستم خنک‌کننده‌ی آب همراه باشد خطرات زیادی دارد و درصورت بروز مشکل نتایج کشنده‌ای را ایجاد می‌کند.

منبع تغذیه با کنترل شدت اشعه از سوختن متریال در حکاکی و برش با شدت زیاد، جلوگیری می‌کند که این عمل سرعت حکاکی و برش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و روی کیفیت طراحی نیز تاثیر مستقیم دارد.

یک ویژگی مهم دیگر تیوب شیشه‌ای طول عمر آن است؛ شیشه به طور طبیعی شکننده‌تر از فلز است و خطر آسیب پذیری بیشتری در حمل و نصب دارد.

اکثر تیوب‌های شیشه‌ای فقط با ضمانت‌های 6 ماه پشتیبانی می‌شوند؛ زمانی که بعد از این بازه دچار خرابی شوند در اغلب مواقع نیاز به خرید تیوب جدید است؛ بنابراین با وجود قیمت پایین مقرون به‌صرفه نیستند.

تیوب لیزر فلزی:

نوع دیگری تیوب لیزری وجود دارد که به‌جای شیشه از فلز ساخته شده‌است؛ این تکنولوژی به RF معروف است.

تیوب لیزر فلزی نسبت به تیوب شیشه‌ای قیمت بالاتری دارد اما با توجه به عملکرد، دوام و ایمنی بالا پرداخت هزینه‌ی بیشتر در طول زمان نتیجه‌ی بهتری می‌دهد.

در تیوب لیزر فلزی سیستم خنک‌کننده‌ی آب وجود ندارد و فقط توسط جریان هوا گرمای تیوب کنترل می‌شود.

تنظیم مناسب دما به‌وسیله‌ی فن‌های تعیبه شده درون دستگاه انجام می‌شود و دیگر نیاز به تجهیزات خارجی نیست و تعداد مواردی که نیاز به نگهداری و مراقبت دارد کاهش می‌یابد؛ درنتیجه تا حد زیادی از هزینه صرفه‌جویی می‌شود؛ به علاوه از نگرانی های ایمنی ناشی از سیستم خنک‌کننده آب در ولتاژهای بالا جلوگیری می‌کند.

در تیوب‌های فلزی با بالا بودن سرعت پالس سرعت حکاکی نیز افزایش می‌یابد و طرح‌ها با جزئیات دقیق‌تری حکاکی می‌شوند؛ همچنین تیوب‌های فلزی به علت مقاوم بودن فلز طول عمر بیشتری نسبت به تیوب‌های شیشه‌ای دارند.

تیوب‌های فلزی دارای گارانتی طولانی‌تر هستند و برعکس تیوب‌های شیشه‌ای اغلب مشکلات پیش آمده در آن‌ها با سرویس حل‌شده و نیازی به تعویض و هزینه‌های سنگین ندارد.

نتیجه‌‌گیری:

با استفاده از دستگاه‌هایی که تیوب لیزر شیشه‌ای دارند، می‌توانید برش لیزری با کیفیت مناسبی را در هزینه کم داشته باشید؛ اما دستگاه‌های لیزری که دارای تیوب فلزی هستند برش و حکاکی را در سرعت، کیفیت، ایمنی بالا انجام می‌دهد؛ درنتیجه ماندگاری حکاکی نیز بیشتر است.

ما معتقدیم خرید تیوب لیزر فلزی برای طولانی مدت انتخاب درستی است؛ اما شما باتوجه به بوجه‌ی خود باید بررسی کنید که کدام تیوب لیزر بهترین گزینه برای کسب‌و‌کارتان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.