Skip to content

توانایی اولین لیزر سفید جهان در تحول تکنولولوژی روشنایی و نمایش

آموزش

لامپ های روشناییCFL و  LEDوجود دارند، اما دیگر این تکنولوژی های روشنایی به سمت پایان شان نزدیک می شوند. یک تیم از محققان در دانشگاه ایالت آریزونا، لیزری را توسعه داده اند که توانایی تولید نور سفید خالص درخشان تر و پربازده تر از بهترین LED ها را دارد. از لحاظ تکنیکی، لیزر به تنهایی از اول سفید نیست بلکه استفاده ی هوشمندانه از نانومتریال ها، این اجازه را می دهد که از ترکیب سه باریکه ی رنگی، یک باریکه ی سفید تولید شود.
لیزرها به دلیل اینکه خیلی درخشان هستند، توانایی استفاده در مسیرهای طولانی را دارند و همچنین پربازده هستند، همیشه برای گسترش در تکنولوژی روشنایی ترغیب کننده بوده اند. مشکل همیشه این بوده است که لیزر نمی تواند سفید باشد. این پروژه  بر مبنای  لیزری ساخته شده در آزمایشگاه ملی ساندیا در ۲۰۱۱ پایه گذاری شده است. گرچه آن لیزر اثبات کننده مفاهیم علمی بود، ولی یک دستگاه کاربردی نبوده است. در این راستا تیم لیزر سفید ASU، به اندازه ی کافی نوری که نسبت به چشم انسان مرئی باشد تولید کرده است.
در واقع هنوز هم راهی برای تولید لیزر سفید نیست ولی این دستاورد با ترکیب ۳ باریکه ، ما را به همان هدف می رساند. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، این ها درست شبیه اجزای پیکسل درون یک نمایشگر LCD یا AMOLED، آبی و قرمز و سبز هستند.برای اجرای این کار، این تیم باید لیزر نیمه هادی را طراحی کند که توانایی کار در همه ی طیف رنگی را داشته باشد، کاری که ساده نیست. آن ها سرانجام با نیمه هادی به ابعاد نانو برپایه آلیاژ ZnCdSSe به این موفقیت رسیدند.
White Laser 1 1
این که نیمه هادی کوک پذیر باشد و رنگ صحیح را با مقدار متناسب تولید کند، تضمین فوق العاده ای است. این کار با کنترل دقیق فاصله ی بین اتم ها در نیمه هادی که معروف به ” ثابت شبکه” است، انجام می گیرد. تولید بخش آبی طیف،دشوار است و نیازمند استفاده از تکنیکی دارد که ابتدا شبکه را تشکیل داده و سپس اجازه ی تشکیل آلیاژ مطلوب را دهد.
White Laser 2 1
نتیجه همه ی این ها نور لیزر سفید است، اما طبیعت کوک پذیر نیمه رسانا باعث می شود که این لیزر بتواند هر رنگی را در طیف با کم یا زیاد کردن شدت کانال های قرمز  و سبز و آبی تولید کرد.این لیزر محدوده ی رنگی ۷۰ مرتبه پهن تر دارد و از LED دقیق تر است. درحالی که ساده ترین کاربرد روشنایی است ولی این پیش پا افتاده ترین است. این تیم معتقد است که این لیزر سفید  بتواند در تکنولوژی نمایش مورد استفاده قرار گیرد.
قبل از اینکه هر کدام از آن ها بخواهد اتفاق بیافتد، طراحی باید بهینه شود. امروزه هنوز منابع سنتی لیزر به عنوان منابع توان مطرح هستند اما نیاز است که نیمه هادی هایی که توانایی گرفتن الکترون از باطری ها را دارند فراگیر و کاربردی تر شوند. وقتی که این امر محقق شود ما می توانیم به خوبی  در مسیر روشنایی و نمایشگرهای لیزری قرار بگیریم.
منبع : مرکز ملی علوم فنون لیزر ایران