EN | FA

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

  • آموزش
تخمین سرعت و توان دستگاه برش لیزر براساس متریال

آنچه در این مقاله می خوانید

فهرست مطالب

تخمین سرعت و توان دستگاه برش لیزر براساس متریال

برای کار با دستگاه‌های لیزر و دست‌یابی به نتیجه مطلوب باید با چگونگی تنظیمات دستگاه برش لیزر آشنا باشید. برای دست‌یابی و پیدا کردن بهترین تنظیم برای برش و حکاکی متریال‌های مختلف باید ابتدا یک تست روی متریال خود انجام دهید تا بتوانید هنگام برش و حکاکی تنظیمات آن را در سرعت‌ها و توان‌های متفاوت پیدا کنید.

قبل از شروع کار لیزر این کار را انجام دهید تا بتوانید در زمان خود صرفه‌جویی کرده و کار برش یا حکاکی فایل مورد نظر را بهینه‌سازی کنید.

مراحل چگونگی تنظیمات دستگاه برش لیزر

1. پیدا کردن سرعت، توان و زمان

یک از متغیرهایی که در تنظیمات دستگاه لیزر تاثیر گذارند دو متغیر سرعت و توان است که با آن باید کار کرد. با تنظیمات درست این دو متغیر بر اساس نوع متریال می توانیم در کم کردن زمان انجام کار و در نهایت رسیدن به نتیجه کار لیزر با کیفیت تاثیر گذار باشیم.

کم کردن زمان کار باعث کاعش هزینه مصرفی می‌شود. شما برای هر دقیقه زمان کار لیزر خود هزینه پرداخت می‌کنید، پس بهتر است سرعت کار را تا جایی که می‌شود بیشتر کنید. البته حدود بهره‌برداری از دستگاه هم باید مورد نظر قرار داد.

براساس این که بخواهید کار برش انجام دهید یا حکاکی، به روش‌های مختلف می‌توان بهینه‌سازی انجام داد.

سرعت مولفه‌ای ست که چگونگی حرکت سریع یا آرام نازل لیزر، در جهت محورهای X و Y را نشان می‌دهد. واضح است که هرچه سرعت بیشتر باشد زمان انجام کار کم‌تر شده، زمان کمتر و هزینه کمتری هم نیاز خواهد داشت. میانگین سرعت کار دستگاه برای ضخامت‌های سه میل 30 تا 35 میلی متر بر ثانیه است.

توان چیزی است که نشان می‌دهد چگونه لیزر بدون در نظر گرفتن سرعت، پرتو لیزر را پرتاب می‌کند. توان بیشتر باعث می‌شود حکاکی‌های تیره‌تر و عمیق‌تری ایجاد کند و همچنین برای متریال‌های ضخیم‌تر توانایی برش بیشتر خواهد شد.

اگر توان دستگاه لیزر را افزایش دهید، بی‌تردید سرعت برش لیزر افزایش می‌یابد. در نتیجه افزایش سرعت، باعث می‌شود زمان انجام کار کاهش یابد.  در نتیجه زمان کمتر، هزینه کمتری هم در برخواهد داشت. باید توجه داشته باشید در مدت طولانی استفاده بالای 70 درصد توان تیوب موجب کاهش طول عمر آن می‌شود.

2. اجرای فایل

Estimation

متریال را قرار داده سپس origin و محور z را تنظیم کنید.

فایل را از طریق دانلود یا Ufile بارگذاری کنید.

Test یا Frame را کلیک کنید.

اگه همه موارد مورد قبول است، دکمه  start/pause  را کلیک کنید.

3. بهینه سازی تنظیمات

تنظیمات حکاکی

هدف ما از حکاکی این است که با سرعت هر چه بیشتر یه یک حک مطلوب دست یابیم. تنظیمات بهینه برای حکاکی بسته به نوع کار می‌تواند تا بیشترین سرعت حکاکی یعنی 600  میلی متر بر ثانیه و تنظیم دلخواه برای توان باشد.

به عنوان مثال در فایلی که تعدادی مربع پشت سر هم با تعداد بالا دارد با سرعت 200 میلی متر بر ثانیه و توان متغیر( بیشترین حد مجاز 75)، می‌تواند حکاکی شود.

بهینه سازی تنظیمات

نکته: برای داشتن عمق حکاکی متوسط می‌توانید توان را در میانه قرار دهید تا حکاکی با عمق متوسطی داشته باشید.

تنظیمات برش

در برش لیزر نیز مانند حکاکی هدف دسترسی به برش مناسب با بیشترین سرعت است. اگر در تنظیمات برش، سرعت و توان دستگاه را روی ماکزیمم قرار دهید باز هم به احتمال زیاد قادر به برش همه نوع متریال نخواهید بود؛ مگر برش روی کاغذ. در نتیجه بهتر است سرعت را کمی افزایش دهید.

در فایل تستی، تعدادی مربع پشت سر هم در توان ماکزیمم 85 و سرعت متفاوت، کار برش انجام شده است.

بسته به نوع متریال و ضخامت آن، بعضی مربع ها نمی‌توانند برش داده شوند. در نتیجه چون به خوبی برش نخورده‌اند از متریال جدا نشده یا با کمی فشار خارج می‌شوند. این کار باعث می‌شود نتیجه کار کیفیت لازم را نداشته باشد.

اگر تکه‌های مربع حتی بعد از برش به راحتی از سطح متریال جدا شوند باز هم پیشنهاد می‌شود سرعت را 10 تا 20 درصد کمتر از آن مقدار تنظیم نمایید.

4. تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر

زمانی که کار تست روی متریال ها تمام شد، مشخصات هر تکه کار مانند نوع متریال و ضخامت را روی آن ها بنویسید. تا مشخصات تنظیمات انواع متریال‌ها را جهت کارهای بعدی داشته باشید.

دستگاه لیزر توانایی برش و حکاکی مواد و متریال‌های مختلف را داراست. علاوه بر موارد گفته شده در بالا اما باید دقت داشته باشید که تنها به این نکات نمی‌توانید بسنده کنید و باید بر اساس تجربیاتی که خودتان با دستگاه لیزر خود به دست می‌آورید کارتان را با کیفیت بالا پردازش کنید. نوع متریال در تنظیمات دستگاه لیزر تاثیر گذار است. بر اساس جدول متریال‌هایی که در جدول زیر آمده می‌توانید تنظیمات سرعت و توان را با بهترین دستگاه لیزر انجام دهید.

 

تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر

 

در ادامه برای شما جدول کاملی از انواع مواد اولیه دستگاه لیزر آورده شده است تا بتوانید بر اساس آن تنظیمات دستگاه لیزر خود را ( در هر دو نوع غیر فلز و دستگاه حکاکی و برش فلزات) انجام دهید:

نوع پردازشماشین کاریفایبرCO2متریال
حکاکی، برش، مارکینگ✓✓✓لمینت
حکاکی، برش✓✓✓آکریلیک
حکاکی، برش✓✓لاستیک
NONOPVC
برش، مارکینگ✓✓✓ترموپلاستیک PC,PI
برش، حکاکی، مارکینگ✓✓✓

ترموپلاستیک
PMMA,ABS,PP,PE,POM,PA,PES
حکاکی، برشترموپلاستیک PS,PETG
برش✓✓✓ترموپلاستیک PI
مارکینگ✓✓✓ترموپلاستیک PBT,PPS
حکاکی با co2 و تغییر رنگ با لیزر فایبرسرامیک
حکاکی، برش✓✓✓کاغذ
حکاکی، برش✓✓✓فوم
حکاکی، برش✓✓✓چرم
حکاکی✓✓✓شیشه
حکاکی، برش✓✓چوب
حکاکی، برش✓✓✓MDF
حکاکی، برش✓✓فایبر گلاس
حکاکیآلومینیوم
حکاکی✓✓کروم
حکاکی✓✓✓طلا
حکاکی✓✓✓نقره
حکاکی✓✓پلاتینیوم

راهنمای جدول مواد اولیه دستگاه لیزر

✓✓✓ : برش و حکاکی آسان حتی در سرعت بالا

✓✓ : برش و حکاکی آسان

✓ : برش و حکاکی سخت

✘ : غیر قابل برش و حکاکی

توجه داشته باشید که دستگاه لیزر مارکینگ بر پلاستیک از لیزر فایبر بر اساس رنگ متریال استفاده می کند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره ی دستگاه ليزر برش پلاستيک روی لینک کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تنظیمات مناسب جهت حکاکی روی متریال های مختلف می توانید به مقاله بهترین تکنیک های حکاکی برای دستگاه لیزر مراجعه نمایید.

خرید دستگاه برش لیزری مناسب

شرکت روتک دستگاه‌های برش لیزری مناسب را طی سالیان زیادی است که به مشتریان عزیز در بازار ارائه می‌دهد.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش لیزری می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نوبت توست تا با خرید بهترین دستگاه برش لیزری کیفیت کارت را بالا ببری.

آیا هر چه سرعت کار را بیشتر کنیم برایمان صرفه‌ی بیشتری خواهد داشت؟

هر چه سریع‌تر کار را انجام دهیم در منابع صرفه‌جویی می‌شود اما باید توان دستگاه و کیفیت محصول را هم در نظر داشت.

چه کار کنیم که بهترین کارایی را در کار کردن با دستگاه لیزر داشته باشیم؟

محدوده‌هایی برای بهترین کارآیی هر دستگاه در برش و حکاکی روی هر متریال وجود دارد که این‌ها را متخصصین بر طبق تجربه به دست آورده‌اند.

مقالات مرتبط

2 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید
مجید

سلام خدمت شما و تیم محترم روتک
میخواستم بدونم ؛
شرایط فروشتون چطوریه؟
نتونستم اطلاعاتی مبنی بر دقت دستگاه بدرستی پیدا کنم ، سوالم این هست که دقت و پهنای حکاکی و برش با دستگاه ۱۳۹۰ با تیوب ۱۰۰ وات چقدر هست؟ مثلا میشه با این دستگاه خط کش یا نقاله با معیار میلیمتر روی چوب حکاکی کرد؟، چون نوشتید پهنای حروف یک میلیمتر هست.
لطفا توضیح دقیق بدید چون قصد خرید این محصولتون رو دارم میخوام اطلاعات دقیقتری داشته باشم،،بازم از سایت خوبتون تشکر میکنم

رضا لشگری پور
رضا لشگری پور

سلام خسته نباشید.برای حکاکی حروف مثلاً نستعلیق با فونت درشت و توپر یعنی اینکه داخل حروف حکاکی بشه و دورش برش بشه چگونه عمل کنیم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

مشاوره روتک

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

 
جدول مقایسه خالی است