آموزش

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

تخمین سرعت و توان دستگاه برش لیزر براساس متریال

برای کار با دستگاه‌های لیزر و دست‌یابی به نتیجه مطلوب باید با چگونگی تنظیمات دستگاه برش لیزر آشنا باشید. برای دست‌یابی و پیدا کردن بهترین تنظیم برای برش و حکاکی متریال‌های مختلف باید ابتدا یک تست روی متریال خود انجام دهید تا بتوانید هنگام برش و حکاکی تنظیمات آن را در سرعت‌ها و توان‌های متفاوت پیدا کنید.

قبل از شروع کار لیزر این کار را انجام دهید تا بتوانید در زمان خود صرفه‌جویی کرده و کار برش یا حکاکی فایل مورد نظر را بهینه‌سازی کنید.

 

مراحل چگونگی تنظیمات دستگاه برش لیزر

1. پیدا کردن سرعت، توان و زمان

یک از متغیرهایی که در تنظیمات دستگاه لیزر تاثیر گذارند دو متغیر سرعت و توان است که با آن باید کار کرد. با تنظیمات درست این دو متغیر بر اساس نوع متریال می توانیم در کم کردن زمان انجام کار و در نهایت رسیدن به نتیجه کار لیزر با کیفیت تاثیر گذار باشیم.

کم کردن زمان کار باعث کاعش هزینه مصرفی می‌شود. شما برای هر دقیقه زمان کار لیزر خود هزینه پرداخت می‌کنید، پس بهتر است سرعت کار را تا جایی که می‌شود بیشتر کنید. البته حدود بهره‌برداری از دستگاه هم باید مورد نظر قرار داد.

براساس این که بخواهید کار برش انجام دهید یا حکاکی، به روش‌های مختلف می‌توان بهینه‌سازی انجام داد.

سرعت مولفه‌ای ست که چگونگی حرکت سریع یا آرام نازل لیزر، در جهت محورهای X و Y را نشان می‌دهد. واضح است که هرچه سرعت بیشتر باشد زمان انجام کار کم‌تر شده، زمان کمتر و هزینه کمتری هم نیاز خواهد داشت. میانگین سرعت کار دستگاه برای ضخامت‌های سه میل 30 تا 35 میلی متر بر ثانیه است.

توان چیزی است که نشان می‌دهد چگونه لیزر بدون در نظر گرفتن سرعت، پرتو لیزر را پرتاب می‌کند. توان بیشتر باعث می‌شود حکاکی‌های تیره‌تر و عمیق‌تری ایجاد کند و همچنین برای متریال‌های ضخیم‌تر توانایی برش بیشتر خواهد شد.

اگر توان دستگاه لیزر را افزایش دهید، بی‌تردید سرعت برش لیزر افزایش می‌یابد. در نتیجه افزایش سرعت، باعث می‌شود زمان انجام کار کاهش یابد.  در نتیجه زمان کمتر، هزینه کمتری هم در برخواهد داشت. باید توجه داشته باشید در مدت طولانی استفاده بالای 70 درصد توان تیوب موجب کاهش طول عمر آن می‌شود.

2. اجرای فایل

 

متریال را قرار داده سپس origin و محور z را تنظیم کنید.

فایل را از طریق دانلود یا Ufile بارگذاری کنید.

Test یا Frame را کلیک کنید.

اگه همه موارد مورد قبول است، دکمه  start/pause  را کلیک کنید.

 

3. بهینه سازی تنظیمات

تنظیمات حکاکی

هدف ما از حکاکی این است که با سرعت هر چه بیشتر یه یک حک مطلوب دست یابیم. تنظیمات بهینه برای حکاکی بسته به نوع کار می‌تواند تا بیشترین سرعت حکاکی یعنی 600  میلی متر بر ثانیه و تنظیم دلخواه برای توان باشد.

به عنوان مثال در فایلی که تعدادی مربع پشت سر هم با تعداد بالا دارد با سرعت 200 میلی متر بر ثانیه و توان متغیر( بیشترین حد مجاز 75)، می‌تواند حکاکی شود.

بهینه سازی تنظیمات

نکته: برای داشتن عمق حکاکی متوسط می‌توانید توان را در میانه قرار دهید تا حکاکی با عمق متوسطی داشته باشید.

تنظیمات برش

در برش لیزر نیز مانند حکاکی هدف دسترسی به برش مناسب با بیشترین سرعت است. اگر در تنظیمات برش، سرعت و توان دستگاه را روی ماکزیمم قرار دهید باز هم به احتمال زیاد قادر به برش همه نوع متریال نخواهید بود؛ مگر برش روی کاغذ. در نتیجه بهتر است سرعت را کمی افزایش دهید.

در فایل تستی، تعدادی مربع پشت سر هم در توان ماکزیمم 85 و سرعت متفاوت، کار برش انجام شده است.

بسته به نوع متریال و ضخامت آن، بعضی مربع ها نمی‌توانند برش داده شوند. در نتیجه چون به خوبی برش نخورده‌اند از متریال جدا نشده یا با کمی فشار خارج می‌شوند. این کار باعث می‌شود نتیجه کار کیفیت لازم را نداشته باشد.

اگر تکه‌های مربع حتی بعد از برش به راحتی از سطح متریال جدا شوند باز هم پیشنهاد می‌شود سرعت را 10 تا 20 درصد کمتر از آن مقدار تنظیم نمایید.

4. تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر

زمانی که کار تست روی متریال ها تمام شد، مشخصات هر تکه کار مانند نوع متریال و ضخامت را روی آن ها بنویسید. تا مشخصات تنظیمات انواع متریال‌ها را جهت کارهای بعدی داشته باشید.

دستگاه لیزر توانایی برش و حکاکی مواد و متریال‌های مختلف را داراست. علاوه بر موارد گفته شده در بالا اما باید دقت داشته باشید که تنها به این نکات نمی‌توانید بسنده کنید و باید بر اساس تجربیاتی که خودتان با دستگاه لیزر خود به دست می‌آورید کارتان را با کیفیت بالا پردازش کنید. نوع متریال در تنظیمات دستگاه لیزر تاثیر گذار است. بر اساس جدول متریال‌هایی که در جدول زیر آمده می‌توانید تنظیمات سرعت و توان را با بهترین دستگاه لیزر انجام دهید.

 

در ادامه برای شما جدول کاملی از انواع مواد اولیه دستگاه لیزر آورده شده است تا بتوانید بر اساس آن تنظیمات دستگاه لیزر خود را ( در هر دو نوع غیر فلز و دستگاه حکاکی و برش فلزات) انجام دهید:

نوع پردازش

ماشین کاری

منبع لیزر

متریال

فایبر

CO2

حکاکی، برش، مارکینگ

✓✓✓

لمینت

حکاکی، برش

✓✓✓

آکریلیک

حکاکی، برش

✓✓

 

لاستیک

NO

NO

PVC

برش، مارکینگ

✓✓✓

ترموپلاستیک

PC,PI

برش، حکاکی، مارکینگ

✓✓✓

ترموپلاستیک

PMMA,ABS,PP,PE,POM,PA,PES

حکاکی، برش

   

ترموپلاستیک PS,PETG

برش

✓✓✓

 

ترموپلاستیک PI

مارکینگ

✓✓✓

 

ترموپلاستیک PBT,PPS

حکاکی با co2 و تغییر رنگ با لیزر فایبر

سرامیک

حکاکی، برش

✓✓✓

 

کاغذ

حکاکی، برش

✓✓✓

 

فوم

حکاکی، برش

✓✓✓

 

چرم

حکاکی

✓✓✓

 

شیشه

حکاکی، برش

✓✓

 

چوب

حکاکی، برش

✓✓✓

 

MDF

حکاکی، برش

✓✓

 

فایبر گلاس

حکاکی

 

آلومینیوم

حکاکی

✓✓

 

کروم

حکاکی

✓✓✓

 

طلا

حکاکی

✓✓✓

 

نقره

حکاکی

✓✓

 

پلاتینیوم

راهنمای جدول مواد اولیه دستگاه لیزر:

✓✓✓ : برش و حکاکی آسان حتی در سرعت بالا

✓✓ : برش و حکاکی آسان

✓ : برش و حکاکی سخت

✘ : غیر قابل برش و حکاکی

توجه داشته باشید که دستگاه لیزر مارکینگ بر پلاستیک از لیزر فایبر بر اساس رنگ متریال استفاده می کند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره ی دستگاه ليزر برش پلاستيک روی لینک کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تنظیمات مناسب جهت حکاکی روی متریال های مختلف می توانید به مقاله بهترین تکنیک های حکاکی برای دستگاه لیزر مراجعه نمایید.

خرید دستگاه برش لیزری مناسب

شرکت روتک دستگاه‌های برش لیزری مناسب را طی سالیان زیادی است که به مشتریان عزیز در بازار ارائه می‌دهد.

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش لیزری می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

نوبت توست تا با خرید بهترین دستگاه برش لیزری کیفیت کارت را بالا ببری.

آیا هر چه سرعت کار را بیشتر کنیم برایمان صرفه‌ی بیشتری خواهد داشت؟

هر چه سریع‌تر کار را انجام دهیم در منابع صرفه‌جویی می‌شود اما باید توان دستگاه و کیفیت محصول را هم در نظر داشت.

چه کار کنیم که بهترین کارایی را در کار کردن با دستگاه لیزر داشته باشیم؟

محدوده‌هایی برای بهترین کارآیی هر دستگاه در برش و حکاکی روی هر متریال وجود دارد که این‌ها را متخصصین بر طبق تجربه به دست آورده‌اند.

10 دیدگاه در “تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

 1. مجید گفت:

  سلام خدمت شما و تیم محترم روتک
  میخواستم بدونم ؛
  شرایط فروشتون چطوریه؟
  نتونستم اطلاعاتی مبنی بر دقت دستگاه بدرستی پیدا کنم ، سوالم این هست که دقت و پهنای حکاکی و برش با دستگاه ۱۳۹۰ با تیوب ۱۰۰ وات چقدر هست؟ مثلا میشه با این دستگاه خط کش یا نقاله با معیار میلیمتر روی چوب حکاکی کرد؟، چون نوشتید پهنای حروف یک میلیمتر هست.
  لطفا توضیح دقیق بدید چون قصد خرید این محصولتون رو دارم میخوام اطلاعات دقیقتری داشته باشم،،بازم از سایت خوبتون تشکر میکنم

  1. ادمین وب سایت روتک گفت:

   سلام
   دقت محور های حرکتی ۰٫۱ میلی متر است و پهنای خروجی اشعه نیز ۰٫۱ میلی متر بنابر این می توان با دقت ۱میلی متر خط کش را تولید و ارائه کرد. برای دریافت قیمت به صفحه لیست قیمت و آگاهی از شرایط فروش با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

 2. رضا لشگری پور گفت:

  سلام خسته نباشید.برای حکاکی حروف مثلاً نستعلیق با فونت درشت و توپر یعنی اینکه داخل حروف حکاکی بشه و دورش برش بشه چگونه عمل کنیم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   طرح خود را باید در کورل آماده کنید و از آن کپی بگیرید و لایه هر کدوم از طرح‌ها را با یک رنگ مشخص کنید؛ سپس یک لایه را روی scan و یک لایه را روی cut تنظیم کنید.
   بعد از این کار لازم است هر دو طرح یکسان را روی هم بندازید تا ابتدا حک کند و بعد برش را انجام دهد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد فروش ۰۲۱۴۸۰۰۰۰۹۰ در تماس باشید.

 3. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  برای حک مولتی استایل تنظیمات در قسمت user به چه صورت باید باشه، چون حک رو به صورت دندونه دار و یا تار میزنه، در کل حک مولتی استایل تنظیمات و اموزش خاصی اگه داره و جایی میشناسید که اموزش بدن ممنون میشم چون ما خیلی در این مورد مشکل داریم.
  سپاسگزارم

  1. سلام وقت بخیر
   تنظیمات بخش user بیش از ۲۰ پارامتر شامل شتاب و تاخیرها و سرعت ها و …. دارد و نمی‌توان به طور کلی یک عدد را مناسب دانست؛ این عدد مربوط به تنظیمات اختصاصی هر دستگاه است و با هر بار تغییر متریال نباید تغییر کند.
   خرابی حکاکی مولتی استایل خرابی کلی دستگاه است اما چون متریال حساسی است خرابی رو نمایان می‌کند؛ مثلا در حک ام دی اف برای رفع مشکلات تاری و دندانه داشتن، backlash باید چک شود تا حک یکطرفه زده شود سپس بررسی شود که مشکل از ساختار دستگاه هست یا برنامه.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان روتک 02148000090 تماس بگیرید.

   1. رسول گفت:

    سلام و درود.قصد خرید دستگاه لیزر co2 سایز۴۰۶۰ رو ازتون دارم،ایا ۸۰وات میتونه پلکسی ۵ میل رو برش بزنه؟چه توانی لازمه برای برش پلکسی ۵ میل؟با تشکر

    1. سلام وقت بخیر
     دستگاه RT6040 توان لازم انجام کار مدنظر شما را دارد؛ اگر قصد تیراژ کار بسیار بالا هم دارید، می‌توانید از دستگاه RT1390 با توان معمول ۱۲۰ وات استفاده نمایید.
     جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش روتک 02148000090 تماس بگیرید.

 4. ابوذر گفت:

  سلام دستگاه برش من مدل ۱۳۹۰ هست وقتی کار رو برش میزنم سایز ها رو اشتباه میزنه در محور x هرچی سایز کار بزرگتر میشه خطا بیشتر.یعنی کاری که اندازش ۵۰۰ میلیمتره ۵۰۳ میلیمتر می‌بره همین مشکل تو محورy هم هست ولی کمتر

  1. سلام وقت بخیر
   لطف ویدئو آموزشی مربوط به تنظیمات سایز کار و کالیبره کردن دستگاه لیزر را مشاهده کنید و به‌طور کامل با نحوه‎‌ی کار با دستگاه آشنا شوید.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش روتک 02148000090 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.