مقالات آموزشی

کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری در مد و فشن

دستگاه لیزر برش و حکاکی
کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری

کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری

امروزه پیشرفت تکنولوژی موجب استفاده‌ی چشم‌گیری از دستگاه‌های لیزر در صنایع مختلف شده است؛ به‌طوری که در تولید بسیاری از پوشاک، کیف و کفش، جواهرات، وسایل چوبی و … از دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر استفاده می‌شود.

در جواهرسازی ظرافت و کیفیت نقش مهمی دارد؛ جواهرسازان به کمک دستگاه‌های لیزر به راحتی می‌توانند با ظرافت بسیار بالا روی انواع فلزات طرح‌های متفاوت و ظریف را در کیفیت زیاد حکاکی و تولید کنند.

علاوه بر برش و حکاکی فلزات، از دستگاه‌های لیزر در برش سنگ‌های استفاده شده در جواهرات نیز می‌توان استفاده کرد؛ همه این موارد در سرعت و کیفیت تاثیر مثبتی دارند.

در صنعت پوشاک برای برش انواع مختلف پارچه، طراحی زیبا روی پارچه‌ها استفاده می‌شود که علاوه بر افزایش سرعت تولید به کاهش هزینه‌ها نیز کمک می‌کند.

 

دستگاه لیزر طلاسازی

 

موارد ذکر شده کاربردهای گوناگون دستگاه لیزر را در صنایع مختلف نشان می‌دهد؛ در ادامه برخی پر استفاده‌ترین کاربردهای دستگاه‌های لیزر را بررسی می‌کنیم:

Laser engraving in goldsmithing

کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری در طلاسازی

به‌طور کلی برش دستگاه لیزر در دو نوع فلزات و غیرفلزات تقسیم می‌شود.

در طلاسازی کاربرد لیزر گسترده و متنوع است زیرا کوچک و ظریف بودن جواهرات ساخت آن‌ها را توسط دست و ابزارهای دستی دشوار کرده است؛ همچنین در شرایطی ممکن است زیبایی و کیفیت لازم را نداشته باشد، درنتیجه جواهرسازان با استفاده از دستگاه‌های حک و برش لیزری می‌توانند به راحتی و با بازدهی بسیار بالا اقدام به تولید انواع مختلف جواهرها در کمترین زمان  و کمترین هزینه نمایند.

یکی از مزیت‌های استفاده از دستگاه‌های لیزر آسان کردن ساخت جواهرها است درنتیجه جواهرسازان ‌کارمزد کم‌تری برای ساخت می‌گیرد که در هزینه‌های خریداران نیز صرفه ‌جویی بسیار زیادی می‌شود.

 

کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری

کاربرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری
کاربرد دستگاه‌های لیزر در زمینه برش انواع پارچه‌ها و دوخت لباس

در ابتدای مقاله چند مورد از کاربردهای دستگاه لیزر در زمینه‌ی پوشاک را بیان کردیم؛ اما برای آشنایی بیشتر نیاز است تا عملکرد دستگاه‌ها را کامل‌تر شرح دهیم.

در حال حاضر صنعت مد و پوشاک به یک صنعت مهم و پر سود تبدیل شده است و همین امر موجب تمایل افراد زیادی به کار کردن در این حوزه موجب شده است درنتیجه رقابت در این صنعت خیلی زیاد است.

همه‌ی صاحبان کسب‌وکار در این زمینه سعی دارند که با افزایش سرعت تولید موجب کاهش هزینه و افزایش سود شوند؛ دستگاه‌های لیزر امروزه تاثیر بسیار زیاد و مهمی روی تولیدات  لباس‌های ساخته ‌شده دارند و کمک بسیار زیادی به طراحان مد و صنعت می‌کنند.

دستگاه‌های لیزر می‌توانند با برش پارچه‌ها به روش‌های گوناگون و متنوع و زیبا طرح‌های گوناگون و زیبا روی پارچه‌ها تزیین نمایند و آن‌‌ها را برای دوخت لباس‌‌های زیبا، مناسب‌تر سازند.

یکی از مزیت‌های استفاده از دستگاه‌های لیزر برش طرح‌های مشابه در تعداد بسیار بالا به صورت یکسان است؛ به راحتی می‌توان در اندازه‌‌ها و حجم‌های بسیار مختلف و متنوعی از دستگاه برش لیزر استفاده کرد. دستگاه‌های برش لیزر می‌توانند پارچه‌‌هایی را با کیفیت و جنس متنوع و گوناگون به راحتی و بدون مشکل برش دهند.

 

دستگاه لیزر 130در90

دستگاه‌های مناسب و پرکاربرد در صنعت مد و پوشاک

دستگاه‌های حک و برش لیزر مخصوص غیرفلزات در دو نوع دستگاه 60در40 و دستگاه 130در90 استفاده می‌شوند.

برای مشاهده‌ی ویژگی‌ها و کاربردهای هرکدام به صفحه‌ی مربوط به آن‌ها مراجعه کنید.

فواید استفاده از دستگاه‌های حک و برش لیزر در صنایع مختلف

  • می‌توان از دستگاه‌های لیزر به صورت آزمایشی استفاده کرد و برای متریال مد نظر از دستگاه تست گرفت.
  • برای طرح‌های مشابه با یک برش در شمارش و تعداد بالا مورد استفاده است.
  • برش با سرعت بسیار بالا انجام می‌شود.
  • برش تمیز و با ظرفت موجب تولیدات با کیفیت می‌شود.
  • یکی از ویژگی‌های دستگاه برش پارچه صرفه جویی در ضایعات است.
  • تیغ دستگاه در تمام نواحی پارچه حرکت می‌کند و فضای بین الگوها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه دور ریز پارچه نیز کاهش پیدا کرده و در نهایت راندمان مصرف پارچه افزایش پیدا می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.