Skip to content

آشنایی با فناوری و کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ دقت، سرعت و کیفیت بیشتر برای تولید قطعات پیشرفته

آموزش

صنعت هوا و فضا همواره از صنایع مهم، در پیشرفت علم و حساس در آینده یک کشور است به طوری که امروزه همه کشورها به دنبال راهی برای پیشرفت و ترقی در این بخش هستند. اهمیت این صنعت باعث شده تا هوا و فضا همواره نیازمند فناوری‌های پیچیده، به روز، دقیق و سریع باشد.

یکی از مهم‌ترین فناوری‌های مورد استفاده در این صنعت که نقش مهمی در پیشرفت این بخش داشته است، برش لیزری است. برش لیزری (در کنار دستگاه جوش لیزری) به عنوان یکی از دقیق‌ترین و مهم‌ترین روش‌ها برای تولید قطعات بخش هوا و فضا است؛ خوب است بدانید که قطعاتی که با استفاده از برش لیزری به تولید می‌رسند، همواره از کیفیت و دقت بالایی برخوردارند و در ابعاد و متریال متنوعی به تولید می‌رسند.

در این مطلب از شرکت روتک قصد داریم تا به بررسی کاربرد برش لیزر در صنایع هوا و فضا بپردازیم؛ بنابراین اگر قصد دارید تا به طور کامل با این موضوع آشنا شوید تا انتها همراه ما باشید.

فناوری برش لیزری در صنایع هوا و فضا چیست؟

صنعت هوا و فضا یکی از بزرگ‌ترین مخاطبین برش لیزری محسوب می‌شود. این صنعت در بخش‌های شخصی، نظامی و تجاری و در بخش‌های مانند کشتی‌های ناسا، اسپیس ایکس ویرجین گالاکتیک و … فعالیت می‌کند.

این فناوری مطمئن و کاربردی با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا از لیزر و با استفاده از مقدار انرژی قابل توجهی، در طی یک زمان کوتاه، با قیمتی ارزان و مقرون به صرفه و با استفاده از ماشین‌ آلات متنوع قطعات مختلف مورد نیاز در صنعت هوا و فضا را به تولید می‌رسانند؛ خوب است بدانید که قطعات برش لیزری تولیدی از دقت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

در واقع برش لیزری با استفاده از یک فایل طراحی با مشخصات برش در کامپیوتر بارگذاری شده و سپس لیزرها براساس طرح کار ارائه شده کار خود را شروع می‌کنند.

بیشتر بخوانید: برش لیزر آهن چیست؟

مهم‌ترین مزایای کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا

با توجه به اهمیت و جایگاه بخش هوا و فضا، برش لیزری نقش مهمی در این فرآیند خواهد داشت. در این بخش به بررسی اصلی‌ترین مزایای برش لیزری می‌پردازیم:

هزینه کم نسبت به دیگر روش‌ها

این روش نسبت به دیگر روش‌های از هزینه کمتری برخوردار بوده و بسیار مقرون به صرفه است بعلاوه هزینه ناچیزی برای تعمیر و نگهداری نیاز است. برش لیزری هزینه‌ها را از طریق راه‌های مختلفی کاهش می دهد که این روش نه تنها کل فرآیند را تسریع می‌کند و باعث می‌شود تا در زمان کمتری محصولات بیشتری را تولید کنیم، بلکه میزان اتلاف مواد را نسبت به روش‌های سنتی کاهش می‌دهد. دستگاه برش لیزر برای تولید قطعات در صنایع هوا و فضا، به یک اپراتور متخصص نیاز دارد تا مطمئن شود دستگاه به درستی تنظیم شده است تا با نیازهای پروژه و طرح‌ها مطابقت داشته باشد.

بیشتر بدانید: دستگاه برش لیزر چیست؟

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا
کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا

برش دادن انواع مواد

با استفاده از برش لیزری می‌توان متریال متنوعی را برای تولید و کاربرد در صنایع هوا و فضا برش داد.

کاربرد دستگاه لیزر در تولید لوح و تندیس را مطالعه کنید.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا
کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا

تسریع روند

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برش لیزری، تسریع، فرآیند و افزایش سرعت نسبت به دیگر روش‌های مورد استفاده برای تهیه تجهیزات صنعت هوا و فضا است. در روش برش لیزری مواد مختلف با سرعت بسیار بالایی برش داده می‌شوند.

کاهش میزان هدر رفت مواد

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در صنعت برش، هدر رفت مواد و ایجاد پلیسه های حاصل از برش است که امروزه این مشکل توسط برش لیزری حل شده است. برش لیزری نسبت به دیگر روش‌های برشی کارایی بالایی داد و میزان هدر رفت مواد در این روش بسیار کم و ناچیز است. (برای مطالعه بیشتر برای فلزات قابل برش با دستگاه لیزر روی لینک کلیک کنید.)

کاربرد گسترده در بخش هوا و فضا

مهم‌ترین کاربرد برش لیزری، برش قطعات مختلف است چرا که برش قطعات در صنعت هوا و فضا بسیار مهم و کاربردی است. به طور کلی آلیاژ آلومینیوم رایج‌ترین ماده مورد استفاده در صنعت هوا و فضا است.

دقت و کیفیت بالای قطعات

از آنجایی که قطعات تولیدی در صنعت هوا و فضا (Aerospace) باید بسیار دقیق و بی‌عیب و نقص باشند، بنابراین تمیزی برش نقش مهمی را ایفا می‌کند. یکی از ویژگی‌های برش لیزر در صنعت هوا و فضا دقت و کیفیت بالا قطعات تولیدی است.

برای مطالعه مقاله انتخاب بهترین سورس لیزر فایبر روی لینک کلیک کنید.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا
کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا

افزایش بهره وری

استفاده از برش لیزری در صنعت هوا و فضا باعث شده تا بهره وری در صنعت هوا و فضا افزایش پیدا کند و در صورت نیاز به ایجاد تغییرات یا بررسی مجددا به زمان کمتری نیاز دارید. بعلاوه در این روش برخلاف دیگر روش‌های سنتی قطعات متحرک کمتری وجود دارد که باعث می‌شود احتمال خرابی تجهیزات کاهش پیدا کند.

ایمنی بالا

از آنجایی که در روش برش لیزری، نتایج بسیار دقیقی ایجاد می‌شود، سطح دقت بسیار بالا است. این اتفاق باعث می‌شود که روند کاری، سلامتی اپراتور و محصولات تولیدی ایمن‌تر باشند. برش لیزر در داخل یک لایت باکس انجام می شود، به این معنی که خطر گیر افتادن اپراتور متخصص دستگاه های برش لیزر در لیزر یا مکانیسم ها کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید: مزایای برش لیزری فلزات چیست؟

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا

تعدادی از کاربردهای برش لیزر در صنایع هوا و فضا عبارتند از:

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ تعمیر و نگهداری

دستگاه برش لیزر فلزات می‌تواند در تعمیر و نگهداری قطعات هوا و فضا مورد استفاده قرار گیرد. از این فناوری برای برش قطعات تعمیری، خراب و جایگزین کردن آنها با قطعات جدید استفاده شود.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ علامت‌گذاری

از برش لیزر می‌توان برای حکاکی و علامت‌گذاری روب قطعات مختلف و در جنس‌های متنوع استفاده شود. این کاربرد می‌تواند در صنعت هوا و فضا برای علامت‌گذاری، شماره‌گذاری و حکاکی بر روی قطعات، برچسب‌ها و بسته‌بندی‌ها استفاده شود.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ برش دادن مواد سخت

برش لیزر به دلیل دقت و قدرت بالا، برای برش مواد سختی از جمله فلزات، پلاستیک‌های مقاوم و کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. در صنایع هوا و فضا، از برش لیزر برای برش قطعات فلزی پیچیده، پوشش‌های محافظ و ساخت قطعات ساختاری نیز استفاده می‌شود.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ قطعات ساختاری

برش لیزر می‌تواند برای تولید قطعات ساختاری در صنایع هوا و فضا استفاده شود. این قطعات می‌توانند شامل قطعات پایه، قطعات تثبیت‌کننده و قطعات سازه‌ای با استحکام بالا و وزن مناسب باشد.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ ساخت قطعات با دقت بالا

برش لیزر به دلیل دقت بالایی که دارد، قابلیت ساخت قطعات دقیق را فراهم کرده است. در صنایع هوا و فضا، که نیاز به قطعات دقیق و با کیفیت بالا است، برش لیزر می‌تواند برای ساخت قطعات مختلف مانند قطعات الکترونیکی، قطعات مکانیکی و قطعات نوری استفاده شود.

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ پردازش سطح

برش لیزر می‌تواند برای پردازش سطح قطعات استفاده شود. پردازش سطح عبارتند از تمیزکاری سطح، حذف پوشش‌های محافظ، تغییر خواص سطحی و ایجاد الگوهای خاص بر روی سطح قطعات است.

بیشتر بخوانید: تفاوت قدرت دستگاه در ضخامت های مختلف ورق ها

کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ تولید قطعات

معمولا در صنعت هوا و فضا از برش لیزر برای تولید انواع قطعات استفاده شود. در این بخش به بررسی قطعاتی می‌پردازیم که با استفاده از برش لیزری در صنعت هوا و فضا به تولید می‌رسند:

  • کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ قطعات مکانیکی: این قطعات شامل انواع پیچ و مهره‌ها، اتصالات، موجودات مکانیکی مانند چرخ‌ها و دسته‌ها، و قطعات ماشینکاری مانند دستگاه‌های دقیق و ابزارهای برش می‌شوند.
  • کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ قطعات الکترونیکی: در تولید قطعاتی مثل برد‌های مدار چاپی (PCB)، قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستورها و مقاومت‌ها، و قطعات مخابراتی مانند آنتن‌ها و سنسورها از برش لیزری استفاده می‌شود.
  • کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ قطعات محافظ: پوشش‌های محافظ بر روی قطعات مختلف مانند پوشش‌های حرارتی، پوشش‌های ضد سایش، و پوشش‌های ضد خوردگی جزو قطعات پوشش دهی شمرده می‌شوند.
  • کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ قطعات نوری: برش لیزر می‌تواند برای تولید قطعات نوری مورد از قبیل لنزها، آینه‌ها، فیلترها، و اپتیک‌های مورد استفاده در سیستم‌های نوری می‌شوند.
  • کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا؛ قطعات ساختاری: برای تولید قطعاتی شامل قطعات پایه، قطعات تثبیت‌کننده و قطعات سازه‌ای و … از برش لیزری استفاده می‌شود. برش لیزر به دلیل دقت و قدرت بالا، می‌تواند قطعات با استحکام بالا و وزن سبک را تولید کند.

بیشتر بدانید: گاز کمکی برای دستگاه برش لیزری

نتیجه گیری کاربرد برش لیزر در صنایع هوافضا

در این مطلب از شرکت روتک، به بررسی کاربرد برش لیزر در صنایع هوا و فضا پرداختیم. شرکت روتک؛ پشتیبان صنعت لیزر کشور آماده عقد قرارداد و همکاری با موسسات و شرکت‌های مختلف است.

شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب ما، مناسب‌ترین دستگاه لیزر را انتخاب  تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید دستگاه های برش لیزری مختلف به سایت روتک سر بزنید و با ما تماس حاصل کنید.