EN | FA

معرفی دستگاه لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

دستگاه لیزر برش آهن، برای برش انواع متریال‌‌های فلزی مانند آهن، مس، استیل، فولاد، برنج، آلومینیوم و غیره استفاده می‌شود.

این دستگاه‌ها نسبت به دستگاه‌های پلاسما، واترجت و … کیفیت و سرعت بالاتری دارد.

کاربرد دستگاه لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس در صنایع مختلف

چرا باید دستگاه لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس را خریداری کرد؟

انواع دستگاه لیزر برش فلزات

دستگاه لیزر برش آهن

دستگاه لیزر برش فلزات، سبب افزایش سرعت و کاهش هزینه در صنایع مختلف می‌شود که نکته بسیار مهمی برای صنعت‌گران است.

برش آهن توسط لیزر به این صورت انجام می شود که اشعه به وسیله سورس لیزر فایبر با توان زیاد به سمت متریال مورد نظر تابیده می شود و با ذوب کردن، آهن برش می‌خورد؛در این حالت مواد مذاب نیز با استفاده از گاز نیتروژن یا اکسیژن از این محل دور خواهد شد.

استفاده از گاز اکسیژن توسط لیزر، سرعت و دقت بالاتر و کیفیت برش کمتری نسبت به اعمال نیتروژن دارد؛ به کار بردن گاز نیتروژن، دقت کار را بالا می‌برد ولی برای برش آهن با ضخامت بالا استفاده نمی شود.

یکی دیگر از مزیت های دستگاه برش لیزر لوله آهن، برش یکنواخت و مداوم است که نسبت به روش‌های سنتی و مکانیکی برش بسیار تمیز و با دقتی را ارائه می دهد؛ در این حالت به علت درگیر شدن بخش کمی از آهن در برش که در برابر گرما قرار گرفته، احتمال تاب برداشتن آهن بسیار کم است.

دستگاه لیزر برش آهن با داشتن تکنولوژی فایبر، نسبت به دستگاه های دیگر برش قابلیت برش آهن تا ضخامت های بالا را دارد ولی قیمت تمام شده این دستگاه های برش فایبر بیشتر خواهد بود.

دستگاه لیزر برش آلومینیوم

امروزه با پیشرفت صنایع و ماشین آلات صنعتی، دستگاه لیزر برش آلومینوم با توان بالا جایگزین دستگاه واترجت و برش پلاسما شده است؛ در واقع ورود تکنولوژی لیزر به بخش صنعت باعث شد تا برش بسیاری از فلزات از جمله فلز آلومینیوم به آسانی، با دقت و ظرافت بالاتری انجام شود.

هنگام لیزر برش آلومینیوم، برگشت نور لیزر از برش لیزر آهن و استیل کمی بیشتر است؛ بنابراین در فرایند اجرا اخلال ایجاد می کند.

در روش لیزر برش آلومینیوم بسیاری از شرکت ها و صنایع از گاز اکسیژن برای برشکاری استفاده می کنند که دقت کافی ندارد؛ در مقابل گاز نیتروژن در صنعت برش لیزر لوله آلومینیوم دقت، ظرافت و تمیزی کار بسیار بالایی دارد و تنها ایراد آن قیمت بالا است.

با این حال برای برش لیزری که نیاز به پلیسه کمتر و لبه های تمیزتری دارد از گاز نیتروژن و در برش لیزری که کیفیت لبه های برش برای ما اهمیت ندارد از گاز اکسیژن استفاده می کنیم.

با توجه به برشکاری آلومینیوم به وسیله گاز نیتروژن دمای لبه های برش بسیار پایین تر از حالت برش با دستگاه برش پلاسما است؛ بنابراین این مورد موجب جلوگیری از وارد شدن تنش حرارتی به لبه های سطح لیزر برش آلومینیومی می گردد.

دستگاه لیزر برش فولاد

قبل از ورود لیزر به صنعت، انسان برای برش فولاد روش های سنتی و دستی را به کار می بردند که این امر علاوه بر زمانبر بودن آن در بسیاری از موارد دقت کافی در حین برش را ندارد.

در حال حاضر از ورقه های فولادی به عنوان یکی از گزینه های پرکاربرد در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همین موضوع موجوب شد تا افراد بسیاری به دنبال مناسب ترین روش جهت برش دقیق این فلز ارزشمند باشند.

لیزر برش فولاد یکی از روش های جدید جهت برش فلزات سخت مانند فولاد بوده که به کمک آن می توان به سادگی انواع ورق های فولادی را برش داده و از آن ها در صنایع مختلف استفاده کرد.

استفاده از روش برش لیزر فولاد می تواند ورقه های فولادی را با دقت و سرعت مطلوبی برش دهد؛ این امر سبب شد تا امروزه استفاده از روش هایی مانند برش لیزر فولاد با استقبال فراوانی روبرو شود.

دستگاه لیزر برش مس

برش لیزر مس با دستگاه لیزر، نسبت به روش های قدیمی دقت کار را به حد قابل توجهی افزایش داده است.

در روش سنتی به وسیله حرارت زیادی اقدام به برش فلز می‌کردند که این اتفاق باعث خمیده شدن آن می‌شد اما استفاده از روش برش لیزر مس موجب کاهش احتمال خمیدگی ورق مس شده است؛ در نتیجه نیازی به عملیات پلیسه‌گیری بعد از انجام برشکاری نیست.

از طرفی استفاده از دستگاه‌ لیزر برش مس، سرعت کار و کیفیت قطعات کار را برای سازندگان صنعتی بسیار راحت کرده است؛ در واقع برش لیزر مس به این شکل انجام می‌شود که قسمت‌های اضافی ورق سوزانده شده، ذوب یا تبخیر خواهد شد.

در روش لیزر برش مس، یک سورس به عنوان منبع نور را به سمت سطح متریال تابانده و کار برش را انجام می‌دهد؛ به این نکته توجه داشته باشید که توان دستگاه بر اساس جنس و ضخامت قطعه تعیین می شود.

برش فلز مس با استفاده از دستگاه برش لیزر امکان پذیر است اما استفاده از این روش برای مصرف کنندگان به صرفه نیست؛ زیرا مس به دلیل خاصیت انعکاس نور، قدرت جذب کمی از اشعه مادون قرمز را دارد. به عبارتی مس بازتابنده ی بسیار خوبی برای پرتو لیزر به حساب می آید.

قدرت بازتاب این مواد در حالتی که فلز حرارت دیده و گرم شده، به شدت افزایش یافته و به محض ذوب شدن به شدت کم می شود؛ در نتیجه قدرت بازتاب اشعه لیزر مس در حالت مذاب از 70% کمتر می شود.

در حقیقت، فلزات براق مانند مس در حالت مذاب به میزان قابل توجهی اشعه لیزر را جذب می کنند.

دستگاه لیزر برش استیل

در زمان های قدیم برش استیل را با استفاده از ابزارآلات مکانیکی، لوازم دستی و روش های سنتی انجام می دادند؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از روش هایی مانند برش لیزر استیل استفاده می شود.

این روش نسبت به روش های دیگر با دقت بسیار بالا و سرعت بالاتری انجام می شود.

این فلز قابلیت جذب بالای نور مادون قرمز را دارد و برش لیزری استیل بسیار سریع، دقیق و صاف صورت می گیرد.

هر جسم استیلی که می خواهید به اشکال و قطعات مختلفی برش داده شود، به وسیله دستگاه برش لیزر فایبر امکان پذیر است؛ در این روش برش لیزر به وسیله تابش اشعه لیزر از یک خروجی قوی بر روی سطح متریال انجام می‌شود.

پس از تابش اشعه لیزر بر روی سطح استیل با توجه به قدرت لیزر و برشی که قرار است بر روی آن داده شود؛ همچنین قطر استیل مورد استفاده برش باعث آب شدن و یا سوختن قسمت مورد نظر شود.

دستگاه لیزر برش برنج

برنج از جمله فلزاتی است که نسبت به سایر فلزات دارای انعطاف پذیری بالاتری است و برای اینکه بتوان برش هایی را بر روی ورق برنج انجام داد بهتر است از دستگاه برش لیزر استفاده شود.

با برش لیزر برنج هیچ آسیبی به بافت نرم و انعطاف پذیر ورق برنج وارد نمی شود و به شما امکان برش کاملا تمیز و بی نقصی را خواهد داد؛ همچنین دستگاه برش لیزر برنج علاوه بر ایجاد برش بی نقص، سرعت برش را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد.

برنج ماده‌ای است که نسبت به سایر فلزات منعطف‌تر است و می‌توان تغییرات بیشتری بر روی آن اعمال کرد؛ به همین جهت بسیاری از لوازم زینتی و تزئینی را می توان با استفاده از این آلیاژ درست کنند.

دو ویژگی چکش‌خواری و پایین بودن سختی آن نسبت به سایر فلزات سبب شده تا در صورت تمایل، ظروف برنجی شما را با استفاده از برش لیزری به اشکال مختلف دربیاورند؛ درواقع برای آنکه وسیله برنجی ساخته شده را طرح و نقش دهند، نیاز است تا از برش لیزر برنج استفاده شود و طرح‌های مورد نظر را بر روی آنها پیاده‌سازی کرد.

دستگاه برش لیزر برنج با تولید اشعه لیزر و عبور آن از بخش‌های مختلف به صورت نقطه‌ای بر روی برنج موردنظر تابیده می‌شود و آن را برش می دهد.

در این روش، لیزر به کار برده شده با توجه به میزان قطر برنج و قدرت لیزر  تابیده شده که موجب آب شدن و یا سوختن قسمت مورد نظر به همراه دمیدن گاز پر فشار بر روی برنج خواهد شد؛ برای این کار ابتدا بخش مورد نظر را تا حد نقطه ذوب گرم شده و سپس با استفاده از فشار گاز بخش های برش خورده از روی جنس برنجی پاک می شود.

کاربرد دستگاه لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

کاربرد دستگاه لیزر برش آهن

در صنعت و کارخانه ها، به دلیل حساسیت بالای قطعات، استفاده از دستگاه لیزر برش آهن به صورت گسترده تر کاربرد دارد.

بدنه دستگاه ها، پلتفرم ها و استراکچرهای صنعتی از مواردی هستند که در برشکاری آن ها از دستگاه برش لیزر استفاده می شود.
دقت، کیفیت و سرعت بالا از عوامل بسیار مهم ناشی از کاربرد این دستگاه است.

کاربردهای لیزر برش آهن در صنایع مختلف عبارت اند از:

 • لیزر برش قطعه صنعتی
 • لیزر برش درب حیاط
 • لیزر برش درب پارکینگ و برش لیزری در آهنی
 • لیزر برش آهن برای نمای ساختمان
 • لیزر برش قطعه دکوری
 • لیزر برش آسانسور
 • لیزر برش قطعات
 • لیزر برش آهن برای لوازم خانگی
  و …

کاربرد دستگاه لیزر برش آلومینیوم

برشکاری آلومینیوم سبب برش به شکل صحیح و دقیق انجام می شود؛ در نتیجه استفاده از برش لیزر فلزات، هیچگونه فرو رفتگی در برش لیزر ورق آلومینیوم ایجاد نمی کند و اصطلاحا ورقه ی آلومینیوم دچار خراش هایی بر اثر برش نخواهد شد.

برش لیزری آلومینیوم به دلیل شکل پذیری بسیار بالا، قیمت مناسب، وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی در صنایع گوناگونی از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

 • صنایع ساختمان سازی
 • دکوراسیون داخلی
 • نظامی، هوا فضا
 • کشتی سازی، تانکر سازی
 • مواد غذایی
 • لوازم خانگی
 • و …

کاربرد دستگاه لیزر برش فولاد

برش لیزر فولاد یک فرآیندی است که شامل برش مواد با استفاده از یک لیزر قدرتمند و بسیار دقیق است که بر روی یک منطقه کوچک از مواد تمرکز دارد؛ در واقع دستگاه لیزر برش فولاد یک جریان متمرکزی را بر روی یک منطقه مشخصی از قطعه می تاباند.

برش فولاد با لیزر یک گزینه مؤثر، با دوام و مناسب برای ساخت فلز است؛ همچنین این دستگاه ها برای به حداکثر رساندن دقت برش، به صورت اتوماتیک کار می کنند.

تجهیزات لیزر از نظر طراحی و کاربرد با دیگر دستگاه های برش متفاوت است؛ به عنوان مثال، برش ورق با لیزر به طور مستقیم با مواد تماس ندارد، به منابع با قدرت بالا وصل است، تحمل برش های محکم تر را دارند.

کاربرد دستگاه لیزر برش مس

مس از جمله فلزاتی است که از لحاظ ارزش در رده بالایی نسبت به دیگر فلزات قرار می گیرد و همین موضوع نیز آن را به یکی از گران ترین فلزات تبدیل کرده است.

برش لیزر مس به دلیل ثبات شیمیایی، فرم پذیری راحت، هادی جریان الکتریسیته و حرارت این عنصر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد اما برخی صنایع وجود دارند که در این بین بیشترین میزان استفاده از این روش برش را دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • صنایع الکترونیک
 • صنایع زینتی
 • ساختمان سازی
 • تولید وسایل حمل و نقل
 • لوازم و تجهیزات خانگی
 • دکوراسیون داخلی
 • ماشین آلات صنعتی مواد غذایی
 • ابزار ها و تجهیزات نظامی و ارتباطی
 • تولید لوازم خانگی

کاربرد دستگاه لیزر برش استیل

برش لیزر ورق استیل در زمینه ­ها و صنایع گوناگون به دلیل مقاوت بالا در برابر خوردگی و همچنین سطح صاف و صیقلی آن کاربرد دارد.

با استفاده از برش لیزر استیل دیگر شاهد لبه دار شدن قسمت های برش داده شده نخواهید بود و این مهم ترین مزیت استفاده از برش لیزر استیل در برابر برش های مکانیکی گذشته است.

با توجه به اینکه در برش استیل پرتو لیزر با دقت و اندازه های تعریف شده عمل می کند، برش ها نظم بسیار دقیقی خواهند داشت.

کاربردهای مختلف برش لیزر استیل عبارتند از:

 • صنایع خودرو سازی
 • پروژه های نفت و گاز
 • ساختمان سازی
 • آسانسور سازی
 • سیستم‌های لوله کشی و شیرآلات
 • صنایع نظامی
 • کشتی سازی
 • تولید قطعات صنعتی دستگاه های بهداشتی مانند دستگاه های تولید غذا
 • داروسازی
 • دستگاه های پزشکی و رستوران ها
 • قطعات ماشین آلات صنعتی
 • تابلوهای تبلیغاتی
 • قطعات مخازن شیمیایی، مخازن آب، فیلتراسیون و مبدل های حرارتی
 • قطعات تجهیزات آزمایشگاهی و محیط های یونی و کلرایدی
 • قطعات لوازم جراحی

کاربرد دستگاه لیزر برش برنج

فلز برنج از سخت ترین فلزاتی است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل اگر نیروی انسانی قصد برش آن را داشته باشد، باید انرژی زیادی را صرف کند.

به عبارت دیگر در دستگاه برش لیزر برنج دیگر نیازی به انرژی انسانی نیست و تمام مراحل برش توسط دستگاه لیزر انجام می شود مگر در مواقعی که اپراتور ورق برنج را بر روی دستگاه برش قرار می دهد.

عدم نیازبه استفاده از نیروی متخصص و نیروهای کار انسانی جهت برش برنجُ هزینه ها با استفاده از دستگاه برش لیزر تا حد زیادی کاهش می یاید.

علاوه بر موارد فوق، برش لیزر ورق برنج در زمینه ها و صنایع گوناگون به دلیل ظاهر زیبا، انعطاف پذیزی مناسب و اصطکاک کم کاربرد فراوانی دارد از جمله:

 • صنایع ساختمان سازی
 • دکوراسیون داخلی
 • ماشین سازی
 • مواد غذایی
 • لوازم خانگی
 • تابلوسازی
 • سماورسازی
 • ساخت ظروف مختلف آشپزخانه
 • فشنگ اسلحه گرم
 • کشتی‌سازی
 • ساخت وسایل تزئینی مانند سینی‌های حکاکی شده
 • تولید زیورآلات مانند دستبند، گردنبند و انگشتر
 • صنایع نظامی
 • صنایع هوا فضابرش لیزر ورق

چرا باید برای برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس از دستگاه لیزر استفاده کرد؟

دستگاه لیزر برش آهن

روش لیزر برش آهن، در مقایسه با برخی روش‌های دیگر روش گران‌تری است اما در کاربردهای صنعتی در تیراژ بالا، روش مقرون به صرفه ای به حساب می آید؛ زیرا دارای مزایای فراوانی است که در ادامه آن ها را نام بردیم.

این مزایا عبارت اند از انعطاف‌پذیری و ایجاد طرح‌های پیچیده خلاقیت در طراحی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، قیمت پایین، دقت بسیار بالا، داشتن کمترین ضایعات و پرتی، سرعت بالا، بالا بودن کیفیت لبه برش، دقت یکسان در برش‌های تکراری، انجام برش به شکل سری، تولید هم‌زمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحله‌ای روند تولید.

علاوه بر موارد ذکر شده بالا، مزایای دیگر لیزر برش آهن عبارت اند از:

 • تاب بر نداشتن اهن
 • توانایی اجرای همه طرح های پیچیده و انعطاف پذیری بالا
 • هزینه های بسیار کم
 • سرعت بسیار بالا حین برش
 • اجرای اندازه های یکسان در برش های مشابه
 • توانایی تولید انبوه و بی عیب
 • نداشتن تیکه های پرت
 • دقت بسیار زیاد
 • و …

دستگاه لیزر برش آلومینیوم

دستگاه لیزر برش آلومینیوم از ابتدای شروع عملیات برش تا پایان کار، پرتو لیزر به شکل یکنواخت و مداوم متریال را برش می‌دهد، سرعت و دقت کار افزایش می‌یابد.

قبل از کار با دستگاه، تنظیمات لازم توسط اپراتور ماهر انجام می شود و هر چه توان دستکاه بالاتر باشد، کیفیت صافی سطح بهتر خواهد شد و مشکل پلیسه قطعات از این طریق حل خواهد شد.
کمترین میزان کرف (Kerf) یا باربرداری هنگام برش آلومینیوم با استفاده از دستگاه برش لیزری فایبر، امکان برش المان های ریز و با ظرافت بالا ایجاد می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، مزایای دیگر برش لیزر آلومینیوم عبارت است از:

 • سهولت در به‌کارگیری
 • کیفیت و تمیزی (عدم وجود لبه‌های اضافی در قسمت‌های برش خورده)
 • عدم هزینه جهت ساخت قالب و ریخته گری
 • سرعت بالا
 • صرفه جویی در متریال مصرفی
 • دقت بالا

دستگاه لیزر برش فولاد

استفاده از لیزر برای برش فولاد دارای مزایایی است که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

 • یکی از مزایای برش لیزر فولاد، سرعت و دقت بسیار بالای آن است؛ در بسیاری از صنایع نیاز است تا از ورقه های فولادی با ابعاد دقیق و مناسب استفاده کنند و به همین منظور انجام برشکاری با لیزر می تواند این نیاز را برآورده سازد.
 • امکان تنظیم اشعه لیزر جهت برشکاری های گوناگون از امکانات لیزر برش فولاد است؛ برشکاری ورقه های فولاد با قطرهای متفاوت نیازمند استفاده از اشعه لیزر با قدرت های متفاوت است.
 • در روش های برشکاری غیر از لیزر، ایجاد سر و صدای زیاد به عنوان یک معضل به حساب می آید که در فرآیند برشکاری فولاد به وسیله لیزر تمامی مراحل آن با کمترین صدا انجام خواهد شد.
 • انجام برشکاری با کیفیت یکی دیگر از مزایای استفاده از لیزر جهت برشکاری فولاد است؛ معمولا در این روش لبه های اضافه موجود در ورقه های فولاد پس از برشکاری حذف شده که این موضوع موجب افزایش کیفیت کار خواهد شد.

دستگاه لیزر برش مس

 • امروزه در دنیا با توجه به سرعت و دقت بالای خدمات برش لیزر فلزات، برای برش ورق مسی ضخیم، به جای دستگاه برش واترجت و دستگاه برش پلاسما، از دستگاه های لیزر توان بالای فایبر استفاده می کنند.
 • با توجه به قیمت بالای مس، از آنجا که بدون محدودیت می توانید چیدمان قطعات را با کمترین ضایعات روی میز دستگاه قرار دهید، برش لیزر مس دارای توجیه اقتصادی بالایی برای تولید قطعات مورد نیاز است.
 • با توجه به کمترین میزان کرف (Kerf) هنگام برش مس، امکان برش المان های ریز و با ظرافت بالا برای شما وجود دارد.

دستگاه لیزر برش استیل

امروزه با توجه به هزینه های پایین، سرعت، کیفیت و دقت بالای برش لیزر فلزات از جمله ورق های استیل ضخیم، از دستگاه برش لیزر استیل با توان بالا استفاده می کنند؛ در بسیاری از موارد این دستگاه ها  جایگزین مناسبی برای دستگاه CNC، واترجت و پلاسما است.

از طرفی استفاده از برش لیزر استیل، در زمان آماده سازی برش متریال مورد نیاز به شما، صرفه جویی خواهید کرد؛ زیرا صنایع تولیدی به دلیل عقب نیفتادن خط تولید باید استیل مورد نیاز خود را در زمان کوتاهی، تولید کنند.

نکته ای که باید در برش لیزر استیل به آن توجه کنید، این است که در صورت استفاده از گاز نیتروژن، لبه های سیاه برش استیل که حاصل از استفاده اکسیژن در برش است، از بین خواهد رفت.

از جمله مزایای دیگری که با استفاده از برش لیزر استیل به دست می آورید عبارت است از:

 • دقت یکسان در برش‌های تکراری
 • بالا بودن کیفیت لبه برش
 • داشتن کمترین ضایعات و پرتی
 • عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز
 • انجام برش به شکل سری
 • تولید هم‌زمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان
 • حذف چند مرحله‌ای روند تولید قطعات
 • ظرافت بسیار بالا
 • سرعت فوق العاده بالا
 • خلاقیت و انعطاف در طراحی محصول
 • حداقل پرتی و کم شدن ضایعات
 • کاهش هزینه ها
 • کیفیت بالای لبه های برش
 • برش همزمان قطعات مختلف با یک ضخامت
 • عدم تغییر در شکل و ساختار قطعه

دستگاه لیزر برش برنج

با توجه به مزایای فوق‌العاده برش با دستگاه برش لیزری فلزات تمایل کاربران به این روش روزبه‌روز در حال افزایش است؛ در این بخش به برخی از این مزایا اشاره می کنیم.

 • سرعت برش لیزر برنج نسبت به روش‌های دیگر برش بالاتر است؛ روش برش لیزری، علاوه بر حفظ دقت بسیار بالا و عدم کاهش کیفیت، به فرایند نهایی برش سرعت زیادی می‌بخشد.
 • یکی از مشکلات رایج در برش، ناهمواری به‌دلیل کند بودن تیغه‌های برش یا عدم تطابق فضای برش با سطح متریال است که در برش لیزر برنج تا حد بسیار زیادی از بین رفته است؛ در اثر تابش بدون زاویه پرتو لیزر، لبه‌های فلز صاف و صیقلی خواهند بود.
 • در استفاده از دستگاه برش لیزر برنج، امکان حذف بخش‌های پرتی به حداکثر می رسد؛ به این ترتیب از هدر رفتن مواد اولیه تاحد امکان پیشگیری خواهد شد.
 • یکی از دشواری‌های برش فلزات از جمله برنج، پیچیدگی طرح‌هاست؛ برش طرح‌های ظریف نیز بر پیچیدگی کار افزوده و انجام دقیق آن با استفاده از روش‌های قدیمی در عمل ناممکن یا بسیار دشوار بوده است؛ برش لیزر برنج با قابلیت برش طرح های بسیار پیچیده بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی انواع برش را ممکن می سازد.
 • فلز برنج با استفاده از لیزر برش خورده و کیفیت نهایی کار تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد و قیمت آن نیز به طبع بالا می رود.
 • اجرای طرح‌های منحصربه‌فرد و خلاق در هر مقیاس و اندازه با دستگاه برش لیزر برنج امکان‌پذیر است؛ از طرفی این روش امکان برش‌های سری را بدون کاهش کیفیت و زمان کوتاه تر نیز میسر کرده است.
 • در روش های حرارتی و مکانیکی برش برنج، قطعه نهایی برش خورده با تغییراتی در فلز پایه همراه است که نتیجه حرارت یا عوامل فیزیکی دیگر باشد؛ برش لیزر برنج با کمترین میزان این تاثیرات و تغییرات همراه است.

نکات مهم در برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

نکات لیزر برش آهن

 • لیزر برش آهن نسبت به سایر روش ها مخصوصا برای برش در تیراژهای بالا و طرح های مشابه، بسیار به صرفه است؛ تمامی قطعات بدون کوچکترین اشتباه و تناقضی آماده می شوند.
 • برش ورق آهن با لیزر دقت بسیار بالایی دارد و علت آن عدم دخالت نیروی انسانی است؛ در این حالت کار کاملاً سیستماتیک و مطابق طرح پیش می رود.
 • در این روش ابتدا طراحی توسط یک طراح انجام شده و به کامپیوتر داده می شود؛ دستگاه مطابق طرح دریافتی برش را انجام می دهد. به همین خاطر است در برش لیزری آهن امکان هیچ خطایی وجود ندارد.
 • رفع ضایعات برش آهن، هزینه بسیار زیادی را برای آن مجموعه ایجاد می کند؛ اما برش لیزری فلزات به دلیل آن که بسیار دقیق و بدون مشکل انجام می شود، ضایعات ناشی از برش را به حداقل رسانده است.
 • در این روش سرعت فرآیند در مقایسه با سایر روش ها بسیار بالا است؛ در نتیجه کل سطح فلز گرم نشده و سطح فلز دچار تاب برداشتگی و خم نمی شود.

نکات لیزر برش آلومینیوم

 • در برش لیزر آلومینیوم، سطح کار باید کاملا صاف و بدون هیچگونه برآمدگی و یا تو رفتگی باشد؛ این موضوع به درجه های فشار، اشعه و … دستگاه لیزر بستگی دارد.
 • میزان سرعت برش لیزر آلومینیوم بستگی به توان دستگاه لیزر دارد تا برش را در کوتاهترین زمان ممکن و با دقت بالا انجام دهد؛ اگر توان و اشعه ی لیزر بالا باشد، سرعت برش نیز افزایش می یابد که این فرایند کیفیت و ظرافت نهایی کار را افزایش می دهد.
 • اگر میزان پلیسه پس از برش ورقه ی آلومینیوم کم باشد، کیفیت کار شما در حد مطلوبی خواهد بود؛ همچنین تولید پلیسه ی کم، سبب صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد.
 • کِرف در برش لیزر آلومینیوم معمولا برای گوشه های بسیار تیز است؛ این ویژگی امکان برش های پیچیده و سخت تر ورقه ها را آسان خواهد کرد.
 • با انجام فرایند برش لیزری بر روی ورقه ی آلومینیومی، میزان زاویه آن تغییر خواهد کرد؛ به این نکته توجه داشته باشید که کار به نحوی با دقت انجام شود که این زاویه درست باشد.

نکات لیزر برش فولاد

 • زاویه کونیک به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش فولاد است.
 • هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد، کیفیت نهایی بهتر است و نیاز به فرآیند ماشین‌کاری ثانویه کمتر می‌شود.
 • سرعت برش این دستگاه به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر بستگی دارد؛ در واقع هرچه توان دستگاه بالاتر باشد، امکان بالاتر بردن سرعت برش را دارد.
 • یکی از مهم‌ترین پارامترها در برش، عدم اکسید شدن و صافی سطح است که با تلفیق تکنولوژی‌ مختلف، تنظیم صحیح و دقت پارامترهای کنترلی مانند نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد خواهد شد.
 • کرف در واقع کوچک‌ترین شعاع قابل برش را مشخص می‌کند که به ضخامت ورق وابسته است و باید در زمان طراحی به آن توجه شود؛ به عنوان مثال گوشه‌های بسیار تیز باید شعایی حداقل معادل با کرف داشته باشد و حداقل سوراخ‌های قابل ایجاد در ورق‌های فلزی وابسته به ضخامت ورق های آهن است. بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد، قابلیت برش کانتورهای پیچیده‌تر و دنده‌های ریز ضخیم، بیشتر خواد شد.

نکات لیزر برش مس

 • با توجه به ساختار مولکولی و برگشت نور بسیار بالا، مس یکی از حساس ترین آلیاژها برای برش لیزر است.
 • برای جلوگیری از هر خطر و یا قطع احتمالی فرایند برش لیزری توصیه می کنیم تا سرعت برش فلزات براق مانند مس کم باشد و فلز با مقدار بیشتری انرژی گرم شده تا برش لیزری با نتیجه بهتری انجام شود؛ برای شروع کار با کمترین سرعت برش، فرایند را شروع کنید تا زمان کافی به اشعه داده شود و عملیات برش با دقت انجام شود.
 • دقت داشته باشید که با استفاده از حداکثر قدرت در دسترس برای برش لیزر مس، این فلز در زمان کمتری با سرعت بیشتری از حالت جامد (قدرت بازتاب زیاد) به حالت مایع (قدرت جذب بالا) تبدیل خواهد شد.
 • هنگام فرایند برش یا سوراخ کردن مس، برای افزایش قدرت برش بر حسب ضخامت معمولا از گاز اکسیژن فشار قوی استفاده می شود؛ در واقع با استفاده از گاز اکسیژن، اکسید مس تشکیل شده بر روی سطح فلز باعث کمتر شدن قدرت بازتاب آن خواهد شد.

نکات دستگاه لیزر برش استیل

 • یکی از پارامترهایی که باید در برش استیل به آن توجه داشته باشید، صافی سطح و عدم اکسید شدن آن است.
 • در برش لیزر استیل، تولید پلیسه بسیار ناچیز است.
 • دستگاه برش لیزری یه قدری می تواند برش را دقیق انجام دهد که حتی کوچکترین مشکلی در برش رخ نخواهد داد و از روش های کاملا تایید شده به حساب می آید.
 • لبه های تیز استیل باید r شکل باشد و حداقل معادل با کراف دستگاه باشد؛ همچنین کمترین سوراخ های قابل ایجاد در ورق استیل، وابسته به ضخامت ورق است که هر چه کراف دستگاه کمتر باشد، قابلیت برش کانترهای پیچیده ای را داراست.
 • دستگاه برش لیزر استیل مانند نیروی انسانی نیازی به تمرکز برای برش دقیق ندارد و با برنامه ای که برای آن در نرم افزار لیزر تعریف شده، به راحتی می تواند برش را انجام دهد؛ در واقع استفاده از برش لیزر استیل میزان استفاده از نیروی انسانی به حداقل خود می رسد که همین عامل از مهمترین عوامل در کاهش هزینه ها است.

نکات لیزر برش برنج

 • پیش از برش لیزر برنج با استفاده از دستگاه برش لیزر، برش لیزر برای فلزات زرد رنگ، امری غیر ممکن به نظر می‌رسید؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت انواع برش لیزر از جمله برنج، نتایج نهایی حاصل از برش لیزر برنج نیز دارای کیفیت شگفت انگیز و مورد قبولی خواهد بود.
 • فلزات زرد رنگ و پرکاربردی مانند فلز برنج در صنایع گوناگونی از جمله صنایع پزشکی، الکترونیکی و یا حتی صنعت مرتبط با مد و ساخت زیورآلات به کار گرفته می شوند.
 • با بهره گیری از برش لیزر برنج می توان در کوتاهترین زمان ممکن، با ظرافت و زیبایی بالا و همچنین تمیزی نهایی کار محصولات و قطعات مورد نیاز را تولید کرد.
 • هنگام برش برنج مقداری از نور اشعه لیزر بازتاب شده که سبب ایجاد اختلال در کارکرد دستگاه برش می شود و از آنجایی که دستگاه لیزر به آینه و عدسی مجهز است، حذف کامل این بازتاب‌ها در عمل امکان‌پذیر نیست؛ گرچه کاربرد لایه‌های مات می‌تواند تاحدودی این مشکلات را کاهش دهد.
 • امروزه به کارگیری دستگاه های برش لیزر قدرتمند سبب تمیزی و صافی سطح کار خواهد شد.

برای تماشای ویدئوی کارکرد دستگاه‌های روتک روی لینک کلیک کنید.

ویدئوی دستگاه لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

در این بخش می‌توانید کارکرد دستگاه برش لیزر انواع فلزات مانند مدل RT1530G2 را به همراه جزییات محصول مشاهده کنید.

دستگاه های پیشنهادی روتک

دستگاه برش لیزر فلز RT1325MN، تنها دستگاه هایبرید شرکت روتک است که جزو دستگاه برش فلزات به شمار می رود اما توانایی برش غیرفلزاتی مانند اکریلیک، کاغذ، پارچه/چرم، شیشه خام، رزین، پلاستیک، لاستیک، سرامیک و … را نیز دارد.

RT1325MN

توضیحات تکمیلی

توان

150/320 وات

تکنولوژی لیزر

Co2

سیستم عامل

MetalCut

ابعاد کارگیر

1300*2500 میلیمتر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530A3 از دسته‌بندی برش لیزر فلزات است که با توانای بین 1 الی 6 کیلووات در صنایع مختلف برش فلزات کاربرد دارد.

RT1530A3

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4/6 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530G3 یکی از انواع دستگاه‌های لیزر برش فلزات است که به‌منظور برش لیزری فلزاتی از جمله استیل، آلومینیوم، آهن و برنج در صنایع فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

RT1530G3

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4/6 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه لیزر RT1530H3 از سری دستگاه‌های لیزر است که برای برش لیزری ورق‌های فلزی تا قطر 25 میلی‌متر با مولد لیزر 1 کیلووات تا 6 کیلووات به‌کار می‌رود. از جمله مزایای دستگاه لیزر RT1530H3 در مقایسه با سایر دستگاه ليزر برش فلزات مانند CO2, YAG, Water jet and Plasma، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری است.

RT1530H3

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4/6 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT2060H5 یکی از دستگاه‌های لیزر فلزات است که با توان 8 تا 20 کیلووات برای برش ورقه‌های فلزی از جنس آهن، آلومینیوم، برنج و استیل به کار می‌رود.

RT2060H5

توضیحات تکمیلی

توان

8/10/12/15/20 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

6050×2030 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530M یکی از محصولات جدید برش لیزری فلزات است که با توان 1 الی 4 کیلو وات می‌توانید برای برش لیزری ورق‌ها و لوله‌های فلزی استفاده کنید.

RT1530M

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530S یکی از دستگاه‌های برش لیزر فلزات است که با توان ۱ الی ۳ کیلووات، متریال‌های فلزی را از جمله آهن، استیل، آلومینیوم و برنج را با سرعت و دقت بالایی برش می‌دهد.

RT1530S

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530G2 برای برش فلزاتی مانند آلومینیوم، برنج، آهن و استیل در ضخامت‌های مختلف به کار می‌رود. این دستگاه صنعتی امروزه در صنایع برش فلزات زیادی مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

RT1530G2

توضیحات تکمیلی

توان

1 کیلو وات, 1.5 کیلو وات, 2 کیلو وات, 3 کیلو وات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

مزایای دستگاه برش لیزر آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

کاهش هزینه‌ها

برای برش لیزری یک ورق یا قطعه، تنها به یک دستگاه و یک طرح نیاز است؛ در این صورت نیازی به ذخیره سازی و تغییر ابزار برش نیست.

با استفاده از این روش، هزینه‌های نگهداری، بهره برداری و در نتیجه هزینه‌های کلی برش به شدت کاهش می‌یابد؛ کاهش هزینه‌های برش و حکاکی لیزری، حتی در انجام پروژه‌های کوچک در مقایسه با روش‌های برش سنتی قابل مشاهده است.

افزایش کیفیت

برش لیزری با استفاده از ایجاد پرتو لیزر بسیار نازک در مقایسه با برش‌های سنتی، توان برش و حک طرح‌های پیچیده با سرعت و کیفیت بالایی را دارد.

در این روش غیر تماسی با توجه به اعمال اصطحکاک کم، بدون نیاز به فشار نیروی اپراتور، افزایش دقت برش و … کیفیت برش و حکاکی به شدت افزایش می‌یابد؛ همچنین با توجه به کاهش تولید پلیسه و ایجاد لبه‌های صاف متریال، کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین ‌کاری ثانویه ندارد.

150-350 میلی‌متر در ثانیه سرعت

یکی از مزایای مهم برش لیزری، سرعت بالای آن نسبت به روش‌های برش مکانیکی سنتی است؛ این مزیت به ویژه برای برش طر‌ح‌های پیچیده و ظریف در تیراژهای بالا از اهمیت زیادی برخوردار است.

با استفاده از افزایش توان مولد لیزر در دستگاه های برش لیزری، می‌توان انواع برش‌های پیچیده و حکاکی را با سرعت زیادی ایجاد کرد؛ این ویژگی در مقایسه با ابزارهای مکانیکی و سنتی که با افزایش سایز ابزار برش، پارامترهایی مانند توان، دقت و سرعت اجرای کار کاهش یافته، حائز اهمیت است.

0/02 میلی‌متر دقت

یکی از مهمترین پارامترهای دستگاه لیزر، دقت برش کاری است. دستگاه برش لیزری طرح را بدون دخالت نیروی انسانی روی متریال اجرا می‌کند؛ در نتیجه عملیات برش و حک بدون هیچ گونه خطایی انجام خواهد شد.

از طرفی قطر نازک پرتو لیزر، وجود موتورهای الکترومکانیکی محورهای حرکتی با محاسبه دقیق اندازه‌ها برای مختصات تعیین شده به منظور حک و برش طرح و … موجب افزایش دقت در برش می‌شود.

طبق آمار ارائه شده توسط گلوب نیوز وایر، پیش‌بینی می‌شود که آسیای شرقی بیش از 25 درصد از سهم بازار را از نظر حجم تولید و استفاده از دستگاه های لیزر تا پایان سال 2032 به خود اختصاص دهد و انتظار می‌رود که در طول دوره نیز آسیای شرقی به عنوان سهامدار غالب باقی بماند.

از نظر استفاده نهایی، پیش بینی میشود صنعت خودرو و حل و نقل دو مورد از صنایعی باشند که بزرگترین  موقعیت سرمایه گذاری در خصوص دستگاه های لیزر را داشته باشند.

نظر مشتریان روتک

پرسش های رایج

مدل RT1530G2، مدل RT1530G3، مدل RT1530A3، مدل RT1530H3، مدل RT2060H5، مدل هایبرید 1325MN

 

از جمله متریال هایی که می توان با برش لیزر فایبر برش داد عبارت اند از مس، آلومینیوم،برنج، استیل، آهن، فولاد.

 

لیزر برش قطعه صنعتی، لیزر برش درب حیاط، لیزر برش درب پارکینگ و برش لیزری درب آهنی، لیزر برش آهن برای نمای ساختمان , …

 

سهولت در به‌کارگیری، کیفیت و تمیزی، عدم هزینه جهت ساخت قالب و ریخته گری، سرعت بالا، صرفه جویی در متریال مصرفی، دقت بالا

 
نوع متریالحکاکیبرش
آهن
فولاد
استیل
مس
آلومینیوم
برنج
نمایش کامل جدول
نوع متریالحکاکیبرش
آهن
فولاد
استیل
مس
آلومینیوم
برنج
 ابعاد کارگیرتوان سورسحداکثر سرعت
RT1530S300×150 cm1/1.5/2/3 kw60 m/min
RT1530G2300×150 cm1/1.5/2/3 kw40 m/min
RT1530G3300×150 cm1/1.5/2/3/4/6 kw70 m/min
RT1530A3300×150 cm1/1.5/2/3/4/6 kw135 m/min
RT1530H3300×150 cm1/1.5/2/3/4/6 kw130 m/min
RT2060H5605×203 cm8/10/12/15/20 w200 m/min
RT1530M300×150 cm1/1.5/2/3/4 kw80 m/min
RT1325MN250×130 cm150/320 w20000 mm/min

نکات مهم لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

با دستگاه لیزر برش آلومینیوم، سطح کار باید کاملا صاف و بدون هیچگونه برآمدگی و یا تو رفتگی باشد؛ این موضوع به درجه های فشار، اشعه و … دستگاه لیزر بستگی دارد.

برش ورق آهن با لیزر دقت بسیار بالایی دارد و علت آن عدم دخالت نیروی انسانی است؛ در این حالت کار کاملاً سیستماتیک و مطابق طرح پیش می رود.

اگر میزان پلیسه پس از برش لیزر آلومینیوم کم باشد، کیفیت کار شما در حد مطلوبی خواهد بود؛ همچنین تولید پلیسه ی کم، سبب صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد.

سرعت برش این دستگاه به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر بستگی دارد؛ در واقع هرچه توان دستگاه بالاتر باشد، امکان بالاتر بردن سرعت برش را دارد.

در این روش سرعت فرآیند در مقایسه با سایر روش ها بسیار بالا است؛ در نتیجه کل سطح فلز گرم نشده و سطح فلز دچار تاب برداشتگی و خم نمی شود.

بیشتر

لینک‌های کوتاه دستگاه لیزر برش آهن، آلومینیوم، فولاد و مس

 
جدول مقایسه خالی است