EN | FA

Fabric

معرفی دستگاه لیزر برش و حکاکی پارچه​

پارچه

وسایل زیادی در اطرافمان هست که اگر دقت کرده باشید با کاغذ و مقوا ساخته شده‌اند. این وسایل که هم کاربردی هستند و هم دکوری، وقتی با کاغذ ساخته می‌شوند بسیار خلاقانه‌تر و زیباتر می‌شوند. از وسایلی که می‌توان به‌طور مثال نام برد، انواع کارت‌های دعوت و تبریک، انواع گیفت یا هدایای مراسم و جشن‌ها، انواع دکوری‌ها و جعبه‌ها می‌باشد.

شاید بتوان این وسایل را با متریال های دیگری هم ساخت، اما ساخت آن‌ها با کاغذ و در مواردی با مقوا بسیار زیباتر و جذاب‌تر خواهند بود.

کاربردهای دستگاه برش پارچه

چرا باید دستگاه لیزر برش و حکاکی پارچه را خریداری کرد؟

 

یکی از متریال‌هایی که در دستگاه‌های برش لیزری قابلیت برش و حکاکی را دارد، پارچه است.

به راحتی می‌توان با تکنولوژی دستگاه لیزر، پارچه‌ها را در جنس‌های مختلف برش داد یا روی بعضی پارچه‌ها، طرح‌های مختلف را حکاکی کرد. از پارچه‌هایی می‌توان در دستگاه لیزر پارچه استفاده کرد که مقاوم در برابر حرارت باشند.

دارندگان و خدمات دهندگان دستگاه‌های لیزر علاوه بر کار کردن روی متریال‌های دیگر، برای تولید لباس و پوشاک در تولید انبوه از دستگاه برش لیزری پارچه، برای برش پارچه‌ها استفاده می‌کنند.

برای برش لیزر پارچه نیاز به قالب خاصی برای برش ندارید؛ با داشتن طرح موردنظر خود و یا طراحی هر طرح مورد نظر مشتری در کورل، می‌توانید بدون نیاز به الگو با دقت و ظرافت بسیار بالا پارچه‌ها را برش دهید.

در تولید انبوه، همچنین می‌توان تعدادی پارچه را روی هم دیگر در یک زمان در دستگاه برش داد.

به دلیل سرعت بالای برش در دستگاه لیزر پارچه، سرعت کار در این روش بالا بوده و تولید سریعتر انجام می‌شود. می‌توانید چگونگی برش پارچه با لیزر را در ویدئو برش پارچه با دستگاه لیزر مشاهده نمایید.

بعضی از لباس‌های بانوان پارچه‌هایی با طرح‌ها و برش‌های خاص دیده می‌شود که این برش‌ها تنها به وسیله دستگاه برش لیزری پارچه، قابل انجام است. با توجه به نوع متریال و جنس و ضخامت آن لازم است نکاتی را حین برش بارچه با لیزر بدانید؛ تعدادی از نکات مهم در حک و برش در ادامه آمده است.

برای تماشای ویدئوی کارکرد دستگاه‌های روتک روی لینک کلیک کنید.

پارچه

دستگاه لیزر برش و حکاکی پارچه جایگزین بسیار مناسبی برای روش‌های قدیمی برش پارچه است که امروز در صنایع پوشاک مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است؛ از جمله دستگاه‌های برش در این زمینه می‌توان به دستگاه RT1390 ،RT1490، RT6040 و … اشاره کرد.

پیشنهاد روتک

دستگاه لیزر مدل RT4040 که از نوع دستگاه لیزر غیرفلزات است برای حکاکی روی چرم/فوم، پارچه/نمد، آینه و شیشه به‌کار می‌رود. همچنین می‌توانید برای برش چوب، پلکسی، پارچه/نمد و کاغذ از آن استفاده کنید. کاربرد دستگاه در زمینه‌های مختلف تبلیغات مانند حکاکی خودکار، فلش، تقویم، کیف و … و همچنین صنایعی مانند ماکت‌سازی، واشرسازی و حکاکی روی محصولات چرمی از جمله کیف، کفش و … است.

RT4040

توضیحات تکمیلی

توان

40/60 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

400×400 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر RT1610 از سری دستگاه برش لیزر غیر فلزات است که برای برش یا حکاکی روی متریال‌های پارچه/نمد، چرم/فوم و کاغذ/مقوا به کار می‌رود. این دستگاه در کارگاه‌های پارچه برای برش طاقه با عرض 160 سانتی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

RT1610

توضیحات تکمیلی

توان

80/100/120/150 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

1000×1600 میلی‌متر

دستگاه لیزر حکاکی خانگی 40*60 به لیزر خانگی معروف است؛ از این مدل برای حکاکی و برش غیر فلزاتی از جمله چرم/فوم، پلکسی، چوب، پارچه/نمد، کاغذ/مقوا و پلاستیک و حک شیشه، آینه و سنگ استفاده می­‌شود. این دستگاه میز آسانسوری با ارتفاع متغیر 15 سانتی‌متر داردر که امکان قرارگیری قطعات با ضخامت‌های متفاوت در دستگاه‌ برش لیزر غیر فلزات را برای شما ایجاد می‌کند.

RT6040

توضیحات تکمیلی

توان

40/50/80 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

400×600 میلی‌متر

از دستگاه‌ برش لیزر غیر فلزات RT6090 در صنایع مختلف مانند تبلیغات، صنایع پارچه و چرم و … برای حکاکی و برش متریال‌هایی از جمله کاغذ/مقوا، پارچه/چرم، پلکسی و … استفاده می‌شود.

RT6090

توضیحات تکمیلی

ابعاد کارگیر

900×600 میلی‌متر

توان

80/100/130 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

دستگاه برش لیزر RT1490 جایگزین مناسبی برای روش قدیم و سنتی برش است که وظیفه برش یا حکاکی روی متریال‌هایی غیرفلزات را مانند چرم/فوم، چوب، کاغذ/مقوا، پارچه/نمد و پلکسی دارد.

RT1490

توضیحات تکمیلی

توان

80/100/130 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

900×1400 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر شفنگ​ یکی از پر کاربردترین دستگاه‌های برش و حک لیزری است که برای حکاکی و برش غیرفلزی در تیراژهای بالا به کار می‌رود.

RT1390

توضیحات تکمیلی

توان

80/100/130 وات

تکنولوژی لیزر

تیوب لیزر CO2

سیستم عامل

RDWorks 8

ابعاد کارگیر

900*1300 میلی‌متر

نوع میز

ثابت, متحرک

مزایای دستگاه برش لیزر پارچه

کاهش هزینه‌ها

برای برش لیزری یک ورق یا قطعه، تنها به یک دستگاه و یک طرح نیاز است؛ در این صورت نیازی به ذخیره سازی و تغییر ابزار برش نیست.

با استفاده از این روش، هزینه‌های نگهداری، بهره برداری و در نتیجه هزینه‌های کلی برش به شدت کاهش می‌یابد؛ کاهش هزینه‌های برش و حکاکی لیزری، حتی در انجام پروژه‌های کوچک در مقایسه با روش‌های برش سنتی قابل مشاهده است.

افزایش کیفیت

برش لیزری با استفاده از ایجاد پرتو لیزر بسیار نازک در مقایسه با برش‌های سنتی، توان برش و حک طرح‌های پیچیده با سرعت و کیفیت بالایی را دارد.

در این روش غیر تماسی با توجه به اعمال اصطحکاک کم، بدون نیاز به فشار نیروی اپراتور، افزایش دقت برش و … کیفیت برش و حکاکی به شدت افزایش می‌یابد؛ همچنین با توجه به کاهش تولید پلیسه و ایجاد لبه‌های صاف متریال، کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین ‌کاری ثانویه ندارد.

500-600 میلی‌متر در ثانیه سرعت

یکی از مزایای مهم برش لیزری، سرعت بالای آن نسبت به روش‌های برش مکانیکی سنتی است؛ این مزیت به ویژه برای برش طر‌ح‌های پیچیده و ظریف در تیراژهای بالا از اهمیت زیادی برخوردار است.

با استفاده از افزایش توان مولد لیزر در دستگاه های برش لیزری، می‌توان انواع برش‌های پیچیده و حکاکی را با سرعت زیادی ایجاد کرد؛ این ویژگی در مقایسه با ابزارهای مکانیکی و سنتی که با افزایش سایز ابزار برش، پارامترهایی مانند توان، دقت و سرعت اجرای کار کاهش یافته، حائز اهمیت است.

0/1 میلی‌متر دقت

یکی از مهمترین پارامترهای دستگاه لیزر، دقت برش کاری است. دستگاه برش لیزری طرح را بدون دخالت نیروی انسانی روی متریال اجرا می‌کند؛ در نتیجه عملیات برش و حک بدون هیچ گونه خطایی انجام خواهد شد.

از طرفی قطر نازک پرتو لیزر، وجود موتورهای الکترومکانیکی محورهای حرکتی با محاسبه دقیق اندازه‌ها برای مختصات تعیین شده به منظور حک و برش طرح و … موجب افزایش دقت در برش می‌شود.

طبق آمار ارائه شده توسط گلوب نیوز وایر، پیش‌بینی می‌شود که آسیای شرقی بیش از 25 درصد از سهم بازار را از نظر حجم تولید و استفاده از دستگاه های لیزر تا پایان سال 2032 به خود اختصاص دهد و انتظار می‌رود که در طول دوره نیز آسیای شرقی به عنوان سهامدار غالب باقی بماند.

از نظر استفاده نهایی، پیش بینی میشود صنعت خودرو و حل و نقل دو مورد از صنایعی باشند که بزرگترین  موقعیت سرمایه گذاری در خصوص دستگاه های لیزر را داشته باشند.

نظر مشتریان روتک

21321

پرسش های رایج

خیر در حین کار برش روی پارچه حتما مکنده دستگاه لیزر را روشن کنید و پارچه را با برچسب به میز دستگاه لیزر ثابت کنید.

 

اکثریت پارچه‌ها در دستگاه برش لیزری پارچه قابل استفاده هستند به جز پارچه‌های بر پایه وینیل و پارچه‌های نازک و توری.

 

بله؛ با کم کردن توان می‌توانید این رنگ را تغییر دهید و کمتر کنید.

 

خیر با طراحی درست در نرم‌افزار، ضایعات پارچه کاهش می‌یابد.

 
نوع متریالحکاکیبرش
پارچه‌های پلی استر
پارچه‌های پشمی
پارچه کتان
پارچه‌های پرده‌ای
پارچه جین
پارچه‌های البسه
پارچه‌های شال و روسری
نمایش کامل جدول
نوع متریالحکاکیبرش
پارچه‌های پلی استر
پارچه‌های پشمی
پارچه کتان
پارچه‌های پرده‌ای
پارچه جین
پارچه‌های البسه
پارچه‌های شال و روسری
 ابعاد کارگیرتوان سورسحداکثر سرعتابعاد دستگاه
RT139090×130 cm80/100/130/150 w1000 cm/min217×153×230 cm
RT149090×140 cm80/100/130/150 w

0-5000 cm/min

175×131×107 cm
RT604040×60 cm40/50/80 w1-500 m/sec93×71×140 cm
RT1610100×160 cm60/80/100/150 w1-600 mm/s 
RT404040×40 cm40/60 w0-600 mm/s 
RT609090×60 cm60/80/100/150 w600 mm/s 

نکات مهم دستگاه

-باید در نظر داشت که برای برش پارچه باید از میز لانه زنبوری استفاده کرد، چرا که سطح پارچه در هنگام برش باید کاملا صاف باشد.

-به جهت برش چند لایه پارچه می‌توانید از کاغذ بین لایه‌ها، برای جلوگیری از چسبیدن لایه‌ها به هم استفاده کنید.

-عدم انتخاب پارامترهای سرعت و قدرت مناسب، امکان چسبیدن لایه‌های مختلف پارچه به هم وجود دارد.

-پارچه‌های توری یا ابریشم نازک اصلا برای حکاکی مناسب نیستند، زیرا هنگام حکاکی سوراخ می‌شوند.

-میزان باد باید در حدی باشد که مانع از جابجایی پارچه در هنگام برش شود.

-در پارچه کتان، برخورد لیزر باعث ایجاد رنگ سفید یا قهوه‌ای می‌شود.

-در حک لیزری روی پارچه پلی استر سایه تیره‌تر از رنگ پارچه ایجاد می‌شود؛ بنابراین برای برش تمیز از کاغذ روغنی بین لایه‌ها استفاده کنید.

-متریال دستگاه برش لیزر پارچه، نباید از جنس وینیل باشد؛ زیرا این متریال گاز هیدروکلریک تولید می‌کند که برای سلامتی مضر است.

-در هنگام برش پارچه‌های چرمی، روی لبه‌های کار سایه تیره ایجاد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به دستگاه حکاکی و برش چرم مراجعه نمایید.

-برای کاهش رنگ قهوه‌ای برش روی کار بهتر است از توان پایین دستگاه استفاده کنید؛ به جای پمپ باد نیز از گاز نیتروژن استفاده کنید.

-قبل از کار، یک نمونه از پارچه را حتما در دستگاه لیزر تست کنید.

-پارچه در دستگاه لیزر باید روی میز صاف با نوار چسب ثابت شود.

-وجود مکنده در دستگاه برش لیزری پارچه الزامی است.

-برای برش چندین لایه، توان دستگاه را افزایش دهید.

بیشتر

مشاوره روتک

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

 
جدول مقایسه خالی است