EN | FA

برش لیزر مس

معرفی دستگاه برش لیزر مس و برنج

دستگاه برش لیزر مس، با استفاده از تکنولوژی لیزر برای برش انواع متریال‌‌های فلزی مانند مس و غیره به کار می‌رود.

دستگاه برش لیزر فلزات نسبت به دستگاه‌های پلاسما، واترجت و … کیفیت، سرعت و دقت بسیار بالاتری برخوردار است. 

در این مقاله می‌توانید به طور مفصل درباره مزایا، کاربرد و ویژگی‌های دستگاه برش لیزر مس مطالعه کنید.

کاربرد دستگاه برش لیزر مس در صنایع مختلف

چرا باید دستگاه برش لیزر مس را خریداری کرد؟

دستگاه برش لیزر مس

برش لیزر مس با دستگاه لیزر، نسبت به روش های قدیمی دقت کار را به حد قابل توجهی افزایش داده است.

در روش سنتی به وسیله حرارت زیادی اقدام به برش فلز می‌کردند که این اتفاق باعث خمیده شدن آن می‌شد اما استفاده از روش برش لیزر مس موجب کاهش احتمال خمیدگی ورق مس شده است؛ در نتیجه نیازی به عملیات پلیسه‌گیری بعد از انجام برشکاری نیست.

از طرفی استفاده از دستگاه‌ لیزر برش مس، سرعت کار و کیفیت قطعات کار را برای سازندگان صنعتی بسیار راحت کرده است؛ در واقع برش لیزر مس به این شکل انجام می‌شود که قسمت‌های اضافی ورق سوزانده شده، ذوب یا تبخیر خواهد شد.

در روش لیزر برش مس، یک سورس به عنوان منبع نور را به سمت سطح متریال تابانده و کار برش را انجام می‌دهد؛ به این نکته توجه داشته باشید که توان دستگاه بر اساس جنس و ضخامت قطعه تعیین می شود.

برش فلز مس با استفاده از دستگاه برش لیزر امکان پذیر است اما استفاده از این روش برای مصرف کنندگان به صرفه نیست؛ زیرا مس به دلیل خاصیت انعکاس نور، قدرت جذب کمی از اشعه مادون قرمز را دارد. به عبارتی مس بازتابنده ی بسیار خوبی برای پرتو لیزر به حساب می آید.

قدرت بازتاب این مواد در حالتی که فلز حرارت دیده و گرم شده، به شدت افزایش یافته و به محض ذوب شدن به شدت کم می شود؛ در نتیجه قدرت بازتاب اشعه لیزر مس در حالت مذاب از 70% کمتر می شود.

در حقیقت، فلزات براق مانند مس در حالت مذاب به میزان قابل توجهی اشعه لیزر را جذب می کنند.

 

کاربرد دستگاه لیزر برش مس

مس از جمله فلزاتی است که از لحاظ ارزش در رده بالایی نسبت به دیگر فلزات قرار می گیرد و همین موضوع نیز آن را به یکی از گران ترین فلزات تبدیل کرده است.

برش لیزر مس به دلیل ثبات شیمیایی، فرم پذیری راحت، هادی جریان الکتریسیته و حرارت این عنصر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد اما برخی صنایع وجود دارند که در این بین بیشترین میزان استفاده از این روش برش را دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • صنایع الکترونیک
 • صنایع زینتی
 • ساختمان سازی
 • تولید وسایل حمل و نقل
 • لوازم و تجهیزات خانگی
 • دکوراسیون داخلی
 • ماشین آلات صنعتی مواد غذایی
 • ابزار ها و تجهیزات نظامی و ارتباطی
 • تولید لوازم خانگی

 

چرا باید دستگاه برش لیزر برنج را خریداری کرد؟

دستگاه لیزر برش برنج

برنج از جمله فلزاتی است که نسبت به سایر فلزات دارای انعطاف پذیری بالاتری است و برای اینکه بتوان برش هایی را بر روی ورق برنج انجام داد بهتر است از دستگاه برش لیزر استفاده شود.

با برش لیزر برنج هیچ آسیبی به بافت نرم و انعطاف پذیر ورق برنج وارد نمی شود و به شما امکان برش کاملا تمیز و بی نقصی را خواهد داد؛ همچنین دستگاه برش لیزر برنج علاوه بر ایجاد برش بی نقص، سرعت برش را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد.

برنج ماده‌ای است که نسبت به سایر فلزات منعطف‌تر است و می‌توان تغییرات بیشتری بر روی آن اعمال کرد؛ به همین جهت بسیاری از لوازم زینتی و تزئینی را می توان با استفاده از این آلیاژ درست کنند.

دو ویژگی چکش‌خواری و پایین بودن سختی آن نسبت به سایر فلزات سبب شده تا در صورت تمایل، ظروف برنجی شما را با استفاده از برش لیزری به اشکال مختلف دربیاورند؛ درواقع برای آنکه وسیله برنجی ساخته شده را طرح و نقش دهند، نیاز است تا از برش لیزر برنج استفاده شود و طرح‌های مورد نظر را بر روی آنها پیاده‌سازی کرد.

دستگاه برش لیزر برنج با تولید اشعه لیزر و عبور آن از بخش‌های مختلف به صورت نقطه‌ای بر روی برنج موردنظر تابیده می‌شود و آن را برش می دهد.

در این روش، لیزر به کار برده شده با توجه به میزان قطر برنج و قدرت لیزر  تابیده شده که موجب آب شدن و یا سوختن قسمت مورد نظر به همراه دمیدن گاز پر فشار بر روی برنج خواهد شد؛ برای این کار ابتدا بخش مورد نظر را تا حد نقطه ذوب گرم شده و سپس با استفاده از فشار گاز بخش های برش خورده از روی جنس برنجی پاک می شود.

کاربرد دستگاه لیزر برش برنج

فلز برنج از سخت ترین فلزاتی است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل اگر نیروی انسانی قصد برش آن را داشته باشد، باید انرژی زیادی را صرف کند.

به عبارت دیگر در دستگاه برش لیزر برنج دیگر نیازی به انرژی انسانی نیست و تمام مراحل برش توسط دستگاه لیزر انجام می شود مگر در مواقعی که اپراتور ورق برنج را بر روی دستگاه برش قرار می دهد.

عدم نیازبه استفاده از نیروی متخصص و نیروهای کار انسانی جهت برش برنجُ هزینه ها با استفاده از دستگاه برش لیزر تا حد زیادی کاهش می یاید.

علاوه بر موارد فوق، برش لیزر ورق برنج در زمینه ها و صنایع گوناگون به دلیل ظاهر زیبا، انعطاف پذیزی مناسب و اصطکاک کم کاربرد فراوانی دارد از جمله:

 • صنایع ساختمان سازی
 • دکوراسیون داخلی
 • ماشین سازی
 • مواد غذایی
 • لوازم خانگی
 • تابلوسازی
 • سماورسازی
 • ساخت ظروف مختلف آشپزخانه
 • فشنگ اسلحه گرم
 • کشتی‌سازی
 • ساخت وسایل تزئینی مانند سینی‌های حکاکی شده
 • تولید زیورآلات مانند دستبند، گردنبند و انگشتر
 • صنایع نظامی
 • صنایع هوا فضابرش لیزر ورق

 

چرا باید برای برش لیزر مس از دستگاه لیزر استفاده کرد؟

امروزه در دنیا با توجه به سرعت و دقت بالای خدمات برش لیزر فلزات، برای برش ورق مسی ضخیم، به جای دستگاه برش واترجت و دستگاه برش پلاسما، از دستگاه های لیزر توان بالای فایبر استفاده می کنند.

با توجه به قیمت بالای مس، از آنجا که بدون محدودیت می توانید چیدمان قطعات را با کمترین ضایعات روی میز دستگاه قرار دهید، برش لیزر مس دارای توجیه اقتصادی بالایی برای تولید قطعات مورد نیاز است.

با توجه به کمترین میزان کرف (Kerf) هنگام برش مس، امکان برش المان های ریز و با ظرافت بالا برای شما وجود دارد.

 

چرا باید برای برش برنج از دستگاه لیزر استفاده کرد؟

با توجه به مزایای فوق‌العاده برش با دستگاه لیزر تمایل کاربران به این روش روزبه‌روز در حال افزایش است؛ در این بخش به برخی از این مزایا اشاره می کنیم.

سرعت برش لیزر برنج نسبت به روش‌های دیگر برش بالاتر است؛ روش برش لیزری، علاوه بر حفظ دقت بسیار بالا و عدم کاهش کیفیت، به فرایند نهایی برش سرعت زیادی می‌بخشد.

یکی از مشکلات رایج در برش، ناهمواری به‌دلیل کند بودن تیغه‌های برش یا عدم تطابق فضای برش با سطح متریال است که در برش لیزر برنج تا حد بسیار زیادی از بین رفته است؛ در اثر تابش بدون زاویه پرتو لیزر، لبه‌های فلز صاف و صیقلی خواهند بود.

در استفاده از دستگاه برش لیزر برنج، امکان حذف بخش‌های پرتی به حداکثر می رسد؛ به این ترتیب از هدر رفتن مواد اولیه تاحد امکان پیشگیری خواهد شد.

یکی از دشواری‌های برش فلزات از جمله برنج، پیچیدگی طرح‌هاست؛ برش طرح‌های ظریف نیز بر پیچیدگی کار افزوده و انجام دقیق آن با استفاده از روش‌های قدیمی در عمل ناممکن یا بسیار دشوار بوده است؛ برش لیزر برنج با قابلیت برش طرح های بسیار پیچیده بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی انواع برش را ممکن می سازد.

فلز برنج با استفاده از لیزر برش خورده و کیفیت نهایی کار تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد و قیمت آن نیز به طبع بالا می رود.

اجرای طرح‌های منحصربه‌فرد و خلاق در هر مقیاس و اندازه با دستگاه برش لیزر برنج امکان‌پذیر است؛ از طرفی این روش امکان برش‌های سری را بدون کاهش کیفیت و زمان کوتاه تر نیز میسر کرده است.

در روش های حرارتی و مکانیکی برش برنج، قطعه نهایی برش خورده با تغییراتی در فلز پایه همراه است که نتیجه حرارت یا عوامل فیزیکی دیگر باشد؛ برش لیزر برنج با کمترین میزان این تاثیرات و تغییرات همراه است.

 

برای تماشای ویدئوی کارکرد دستگاه‌های روتک روی لینک کلیک کنید.

ویدئوی دستگاه برش لیزر مس

در این بخش می‌توانید با انواع دستگاه برش لیزر استیل آشنا شوید.

پخش ویدئو

دستگاه های پیشنهادی روتک

دستگاه برش لیزر فلز RT1325MN، تنها دستگاه هایبرید شرکت روتک است که جزو دستگاه برش لیزر فلزات به شمار می رود اما توانایی برش غیرفلزاتی مانند اکریلیک، کاغذ، پارچه/چرم، شیشه خام، رزین، پلاستیک، لاستیک، سرامیک و … را نیز دارد.

RT1325MN

توضیحات تکمیلی

توان

150/320 وات

تکنولوژی لیزر

Co2

سیستم عامل

MetalCut

ابعاد کارگیر

1300*2500 میلیمتر

دستگاه برش لیزر فلز​ RT1530A3​ از دسته‌بندی برش لیزر فلزات است که با توان‌های بین 1 الی 6 کیلووات در صنایع مختلف برش فلزات کاربرد دارد.

RT1530A3

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4/6 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530G3 یکی از انواع دستگاه لیزر فایبر فلزات است که به‌منظور برش لیزری فلزاتی از جمله استیل، آلومینیوم، آهن و برنج در صنایع فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

RT1530G3

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4/6 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه لیزر RT1530H3 از سری دستگاه‌های لیزر است که برای برش لیزری ورق‌های فلزی تا قطر 25 میلی‌متر با مولد لیزر 1 کیلووات تا 6 کیلووات به‌کار می‌رود. از جمله مزایای این دستگاه لیزر در مقایسه با سایر دستگاه ليزر برش فلزات مانند CO2, YAG, Water jet and Plasma، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری است.

RT1530H3

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4/6 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز​​ RT2060H5 یکی از دستگاه‌های لیزر فلزات است که با توان 8 تا 20 کیلووات برای برش ورقه‌های فلزی از جنس آهن، آلومینیوم، برنج و استیل به کار می‌رود.

RT2060H5

توضیحات تکمیلی

توان

8/10/12/15/20 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

6050×2030 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530M یکی از محصولات جدید برش لیزری فلزات است که با توان 1 الی 4 کیلو وات می‌توانید برای برش لیزری ورق‌ها و لوله‌های فلزی استفاده کنید.

RT1530M

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3/4 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530NC یکی از دستگاه‌های برش لیزر فلزات است که با توان ۱ الی ۳ کیلووات، متریال‌های فلزی را از جمله آهن، استیل، آلومینیوم و برنج را با سرعت و دقت بالایی برش می‌دهد.

RT1530NC

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر

دستگاه برش لیزر فلز RT1530G2 برای برش فلزاتی مانند آلومینیوم، برنج، آهن و استیل در ضخامت‌های مختلف به کار می‌رود. این دستگاه صنعتی امروزه در صنایع برش فلزات زیادی مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

RT1530G2

توضیحات تکمیلی

توان

1/1.5/2/3 کیلووات

تکنولوژی لیزر

فایبر

سیستم عامل

cypcut

ابعاد کارگیر

3000×1500 میلی‌متر, 6000×1500 میلی‌متر

مزایای دستگاه برش لیزر مس

کاهش هزینه‌ها

برای برش لیزری یک ورق یا قطعه، تنها به یک دستگاه و یک طرح نیاز است؛ در این صورت نیازی به ذخیره سازی و تغییر ابزار برش نیست.

با استفاده از این روش، هزینه‌های نگهداری، بهره برداری و در نتیجه هزینه‌های کلی برش به شدت کاهش می‌یابد؛ کاهش هزینه‌های برش و حکاکی لیزری، حتی در انجام پروژه‌های کوچک در مقایسه با روش‌های برش سنتی قابل مشاهده است.

افزایش کیفیت

برش لیزری با استفاده از ایجاد پرتو لیزر بسیار نازک در مقایسه با برش‌های سنتی، توان برش و حک طرح‌های پیچیده با سرعت و کیفیت بالایی را دارد.

در این روش غیر تماسی با توجه به اعمال اصطحکاک کم، بدون نیاز به فشار نیروی اپراتور، افزایش دقت برش و … کیفیت برش و حکاکی به شدت افزایش می‌یابد؛ همچنین با توجه به کاهش تولید پلیسه و ایجاد لبه‌های صاف متریال، کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین ‌کاری ثانویه ندارد.

150-350 میلی‌متر در ثانیه سرعت

یکی از مزایای مهم برش لیزری، سرعت بالای آن نسبت به روش‌های برش مکانیکی سنتی است؛ این مزیت به ویژه برای برش طر‌ح‌های پیچیده و ظریف در تیراژهای بالا از اهمیت زیادی برخوردار است.

با استفاده از افزایش توان مولد لیزر در دستگاه های برش لیزری، می‌توان انواع برش‌های پیچیده و حکاکی را با سرعت زیادی ایجاد کرد؛ این ویژگی در مقایسه با ابزارهای مکانیکی و سنتی که با افزایش سایز ابزار برش، پارامترهایی مانند توان، دقت و سرعت اجرای کار کاهش یافته، حائز اهمیت است.

0/02 میلی‌متر دقت

یکی از مهمترین پارامترهای دستگاه لیزر، دقت برش کاری است. دستگاه برش لیزری طرح را بدون دخالت نیروی انسانی روی متریال اجرا می‌کند؛ در نتیجه عملیات برش و حک بدون هیچ گونه خطایی انجام خواهد شد.

از طرفی قطر نازک پرتو لیزر، وجود موتورهای الکترومکانیکی محورهای حرکتی با محاسبه دقیق اندازه‌ها برای مختصات تعیین شده به منظور حک و برش طرح و … موجب افزایش دقت در برش می‌شود.

طبق آمار ارائه شده توسط گلوب نیوز وایر، پیش‌بینی می‌شود که آسیای شرقی بیش از 25 درصد از سهم بازار را از نظر حجم تولید و استفاده از دستگاه های لیزر تا پایان سال 2032 به خود اختصاص دهد و انتظار می‌رود که در طول دوره نیز آسیای شرقی به عنوان سهامدار غالب باقی بماند.

از نظر استفاده نهایی، پیش بینی میشود صنعت خودرو و حل و نقل دو مورد از صنایعی باشند که بزرگترین  موقعیت سرمایه گذاری در خصوص دستگاه های لیزر را داشته باشند.

نظر مشتریان روتک

metalscreen

پرسش های رایج

 • صنایع الکترونیک
 • صنایع زینتی
 • ساختمان سازی

مدل RT1530G2، مدل RT1530G3، مدل RT1530A3، مدل RT1530H3، مدل RT2060H5، مدل هایبرید 1325MN

 

هنگام فرایند برش یا سوراخ کردن مس، برای افزایش قدرت برش بر حسب ضخامت معمولا از گاز اکسیژن فشار قوی استفاده می شود؛ در واقع با استفاده از گاز اکسیژن، اکسید مس تشکیل شده بر روی سطح فلز باعث کمتر شدن قدرت بازتاب آن خواهد شد.

با توجه به کمترین میزان کرف (Kerf) هنگام برش مس، امکان برش المان های ریز و با ظرافت بالا برای شما وجود دارد.

 
نوع متریالحکاکیبرش
مس
برنج
نمایش کامل جدول
نوع متریالحکاکیبرش
مس
برنج
 ابعاد کارگیرتوان سورسحداکثر سرعت
RT1530S300×150 cm1/1.5/2/3 kw60 m/min
RT1530G2300×150 cm1/1.5/2/3 kw40 m/min
RT1530G3300×150 cm1/1.5/2/3/4/6 kw70 m/min
RT1530A3300×150 cm1/1.5/2/3/4/6 kw135 m/min
RT1530H3300×150 cm1/1.5/2/3/4/6 kw130 m/min
RT2060H5605×203 cm8/10/12/15/20 w200 m/min
RT1530M300×150 cm1/1.5/2/3/4 kw80 m/min
RT1325MN250×130 cm150/320 w20000 mm/min

نکات مهم دستگاه برش لیزر مس

-با توجه به ساختار مولکولی و برگشت نور بسیار بالا، مس یکی از آلیاژهای حساس برای برش لیزر است.

-برای جلوگیری از خطر و یا قطع احتمالی کرده تا زمان کافی به اشعه داده شود و برش انجام شود.

-دقت داشته باشید که با استفاده از حداکثر قدرت در دسترس برای برش لیزر مس، این فلز در زمان کمتری با سرعت بیشتری از حالت جامد (قدرت بازتاب زیاد) به حالت مایع (قدرت جذب بالا) تبدیل می‌شود.

-برای افزایش قدرت برش لیزر مس بر حسب ضخامت معمولا از گاز اکسیژن فشار قوی استفاده می‌شود؛ در این حالت اکسید مس تشکیل شده بر روی سطح فلز باعث کاهش قدرت بازتاب آن خواهد شد.

-فلزات زرد رنگ و پرکاربردی مانند فلز برنج در صنایع گوناگونی از جمله صنایع پزشکی، الکترونیکی و یا حتی صنعت مرتبط با مد و ساخت زیورآلات به کار گرفته می شوند.

-با بهره گیری از برش لیزر برنج می توان در کوتاهترین زمان ممکن، با ظرافت و زیبایی بالا و همچنین تمیزی نهایی کار محصولات و قطعات مورد نیاز را تولید کرد.

-هنگام برش برنج مقداری از نور اشعه لیزر بازتاب شده که سبب ایجاد اختلال در کارکرد دستگاه برش می شود و از آنجایی که دستگاه لیزر به آینه و عدسی مجهز است، حذف کامل این بازتاب‌ها در عمل امکان‌پذیر نیست؛ گرچه کاربرد لایه‌های مات می‌تواند تاحدودی این مشکلات را کاهش دهد.

-پیش از برش لیزر برنج با استفاده از دستگاه برش لیزر، برش لیزر برای فلزات زرد رنگ، امری غیر ممکن به نظر می‌رسید؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت انواع برش لیزر از جمله برنج، نتایج نهایی حاصل از برش لیزر برنج نیز دارای کیفیت شگفت انگیز و مورد قبولی خواهد بود.

-امروزه به کارگیری دستگاه های برش لیزر قدرتمند سبب تمیزی و صافی سطح کار خواهد شد.

بیشتر

لینک‌های کوتاه دستگاه برش لیزر مس

مشاوره روتک

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

 
جدول مقایسه خالی است