کاربرد دستگاه‌های لیزر, آموزش

نکاتی درباره حکاکی و برش چوب با دستگاه لیزر

حکاکی و برش چوب

حکاکی و برش چوب با دستگاه لیزر

دستگاه لیزر کاربردهای زیادی دارد از جمله حکاکی و برش چوب را می‌توان با این دستگاه انجام دهیم. دقت داشته باشید که در حین برش لیزری چوب با دستگاه، موادی که استفاده می‌کنید به راحتی برش بخورند. در این مقاله سعی بر این داریم تا نکاتی را به جهت حکاکی و برش چوب بهتر  با دستگاه لیزر چوب را برای شما بیان کنیم.

سرعت بالا در کار بسیار مهم است (تقریبا 1 تا 2 درصد بسته به متریال مورد استفاده). بهتر است بدانید که هر چقدر فرکانس پایین‌تر و لنز کوچک تر باشد، نتیجه کار شما بهتر خواهد بود. در این میان چوب یکی از پرکاربردترین مواد دستگاه لیزر به شمار می‌رود که برای کارهای هنری و دستی، اسباب بازی، قطعات مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده زیادی دارد.

دستگاه لیزر

دستگاه لیزر

در این جا ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با دستگاه لیزر چوب فوکوس کنید تا دقت حکاکی شما بالاتر رود. در کل، سطح کنتراست در حکاکی و برش چوب با فوکوس کردن در دستگاه لیزر ارتباط مستقیم دارد.

نمونه حکاکی چوب

نمونه حکاکی چوب

پس نسبت به نوع چوب و لنز دستگاه لیزر، شما می‌توانید بین 5 تا 10 میلی‌متر فوکوس کنید. برای داشتن جزییات بهتر، باید طول کانونی کوتاه‌تر شود. به عنوان یک قانون، لنز های 1.5 یا 2 اینچی در دستگاه حکاکی لیزری برای هر نوع حکاکی و برش چوب مناسب می‌باشند.

متریال‌های مناسب حکاکی و برش چوب

 • MDF
 • HDF
 • مولتی پلکس
 • تخته چند لا
 • نئوپان
 • چوب طبیعی
 • و …

نکته: این متریال‌ها برای حکاکی و برش چوب نیز مناسب هستند.

یکی از دستگاه های بسیار کاربردی برای برش و حک انواع چوب (mdf)، دستگاه برش لیزری چوب خانگی است که به دستگاه برش لیزر RT6040 گفته می شود.

نمونه های تولید شده چوبی با دستگاه برش لیزری چوب

چوب نرم همیشه حلقه‌های رشد محکم‌تری دارد و همین امر باعث می‌شود که تاثیر زیادی در نتیجه حکاکی با دستگاه لیزر شما داشته باشد. بنابراین همیشه سعی کنید چوبی مناسب با کارتان و دستگاه لیزر چوب خود انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را در کارتان ببینید.

تنظیمات دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبیتهیه وسایل چوبی با دستگاه برش لیزری

آموزش تنظیمات دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبی سه بعدی

سوالی که مشتریان و کاربران دستگاه لیزر این روزها بیشتر برایشان مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان با دستگاه برش لیزری چوب  وسایل چوبی سه بعدی ایجاد کرد؟ و چگونه می‌توان این کار را با دستگاه لیزر حکاکی و برش چوب انجام  داد؟ در این ادامه آموزش تنظیمات دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبی را می‌توانید مطالعه نمایید.

دستگاه برش لیزری سایز 1390 روتک قابلیت حکاکی و برش چوب و انواع مواد غیرفلزی را دارد.

سه نکته کلیدی برای تنظیمات دستگاه حکاکی و برش چوب

آموزش تنظیمات دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبی

 1. انتخاب عکس جهت حکاکی روی چوب:

در ابتدا باید عکس سیاه سفید مورد نظر خود را که می‌خواهید آن را روی چوب حکاکی کنید، انتخاب کنید دستگاه لیزر قسمت‌های سیاه عکس را حکاکی می‌کند و قسمت‌های سفید، حکاکی نمی‌شوند. نکته ای که در انتخاب عکس باید مدنظر داشته باشید این است که باید عکس کنتراست زیاد و  مشخصی بین نواحی روشن و تاریک داشته باشد و قسمت‌های سفید کمتری در عکس داشته باشید. تا بیشتر قسمت‌های مورد نیاز شما حکاکی شود و تصویر حکاکی شده واضح و مشخصی روی چوب ایجاد شود.

 1. انتخاب متریال مناسب چوب در  دستگاه برش لیزری:

تجربه نشان داده است که بعضی از انواع چوب ها مانند ام دی اف گزینه خوبی برای حکاکی نیستند و پیشنهاد می‌شود برای حکاکی روی چوب از مواد چوبی سخت و محکم استفاده شود. به دلیل این که این مواد ساختار محکمی دارند و گرد و غبار بسیار کمی در زمان حکاکی ایجاد می‌کنند و متریال و محیط دستگاه لیزر 60 در 90  شما گرد و غبار کمتری خواهد داشت و کار تمیزتری تحویل می‌گیرید. حتی بعد از چندین بار حکاکی سیاه رنگ نمی‌شوند.  می‌توانید برای حکاکی روی چوب، از چوب‌های افرا، بلوط، صنوبر و … برای حکاکی سه بعدی استفاده کنید.

دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبی

3. در تنظیمات نرم‌افزاری نیز به نکات زیر دقت داشته باشید :

  •  حالت “Direct Output” در جدول “Layer Parameters” چک شود.
  • تفاوت بین بیشترین قدرت پاور و کمترین قدرت پاور باید بین 5% تا 70% تنظیم شود.
  • سرعت حکاکی : 500 میلی‌متر بر ثانیه
  • فاصله حکاکی :  0.04mm
  • تعداد حکاکی :  دفعه اول می‌توانید روی عدد سه تنظیم کنید و برای دفعه‌های بعد با توجه به نتیجه کار حکاکی آن را تغییر دهید.
  • پمپ هوا برای از بین بردن گرد و خاک‌های حکاکی باید استفاده شود.

با دستگاه لیزر می‌توانید وسایل چوبی بسیار زیبا و خلاقانه‌ای تهیه نمایید. همان‌طور که در عکس‌های بالا مشاهده می‌کنید از وسیله‌های چوبی که می‌توانید تهیه نمایید می‌توان به زیر لیوانی چوبی با حکاکی روی چوب، تهیه آباژور چوبی سه بعدی، تهیه جامدادی چوبی با به وسیله دستگاه حکاکی و برش لیزری و حکاکی طرح‌های مختلف روی قاب گوشی نام برد.

آموزش دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبی

توجه داشته باشید برای حکاکی در دستگاه حکاکی و برش لیزری  یک بار کار حکاکی مورد نیاز است اما برای حکاکی‌های سه بعدی بسته به نوع کار و نتیجه نیازمند چندین بار حکاکی هستیم.

برای تهیه وسایل چوبی شخصی برای محیط کار و یا منزل خود ایده‌های بسیاری وجود دارد، اما برای تهیه این وسایل نیاز دارید  آموزش تنظیمات دستگاه لیزر برای ساخت وسایل چوبی را بدانید که در این مقاله نکاتی از این تنظیمات را آموزش داده‌ایم.

 

خرید دستگاه برش لیزری چوب

برای آشنایی با شیوه کار با دستگاه ها، جزئیات و نکات کاربردی آن ها می توانید به صفحه وبلاگ مراجعه کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر برش و حکاکی و دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش لیزری چوب می توانید با شماره 90 000 480 021 شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

 

در حکاکی و برش چوب چه کاری کیفیت نتیجه کار را بالاتر می برد؟

هر چقدر فرکانس پایین‌تر و لنز کوچک تر باشد، نتیجه کار شما بهتر خواهد بود.

حکاکی و برش چوب با دستگاه لیزر در چه کارهایی استفاده می شود؟

در کارهای هنری و دستی، اسباب بازی، قطعات مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده زیادی دارد.

در حکاکی چوب با دستگاه لیزر، سطح کنتراست با چه چیزی ارتباط مستقیم دارد؟

سطح کنتراست با فوکوس کردن در دستگاه لیزر ارتباط مستقیم دارد.

در دستگاه لیزر حکاکی چه لنزهایی مناسب هستند؟

لنزهای 1.5 یا 2 اینچی در دستگاه حکاکی لیزری برای هر نوع حکاکی روی چوب مناسب می‌باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.