کاربرد دستگاه‌های لیزر

دستگاه تمیزکننده لیزری دربرابر آلودگی‌ها و زنگ‌زدگی‌ها

امروزه فلز به‌طور گسترده‌ای در زمینه‌های صنعتی مورد استفاده است و انواع مختلف آن در همه‌جای زندگی ما دیده ‌می‌شود ولی باوجود کاربردهای زیاد آن، اگر در مدت طولانی در مرز هوا باشد به‌طور قطعی زنگ می‌زند.

زنگ‌زدن یک واکنش شیمیایی است؛ متداول‌ترین پدیده زنگ‌زدگی دراثر مجاورت آهن با رطوبت و هوا در طولانی مدت به‌وجود می‌آید که موجب تغییر رنگ و فرسوده شدن متریال می‌شود.

تلفات ناشی از خوردگی فلز بسیار چشمگیر است و طبق آمار موسسه فلزات آمریکا، خسارت اقتصادی جهانی ناشی از خوردگی فلزات سالانه 4 درصد و فلزات ناشی از زنگ‌زدگی 30 درصد تخمین زده شده‌است.

 به عنوان مثال خسارات اقتصادی کشور چین از زنگ‌زدگی فلزات بیش از 300 میلیارد بوده که رقم قابل ملاحظه‌ای است.

روش‌های سنتی مانند سنباده یا مسواک‌زدن با سیم، یا روش‌های شیمیایی مانند حذف لایه‌ی اکسید شده توسط مواد شیمیایی یا اسیدی برای پاک‌کردن زنگ‌زدگی باعث آلودگی در محیط زیست می‌شوند و به فلز پایه آسیب می‌رسانند؛ برای جلوگیری از این مشکلات دستگاه‌های لیزر جایگزین مناسبی برای پاک‌کردن زنگ‌زدگی به‌حساب می‌آیند.

دستگاه تمیزکننده لیزر بدون عوامل شیمیایی فرآیند تمیزی را انجام می‌دهد که از این روش هیچ آلودگی به محیط منتقل نمی‌شود و قطعه آسیب نمی‌بیند.

تمیزکاری لیزری روشی سریع و ایمن است و برای از بین‌بردن زنگ‌زدگی انواع مواد فلزی استفاده می‌شود؛ همچنین دستگاه لیزر می‌تواند سطح رزین، روغن، خاک، زنگ زدگی و بسیاری از مواد دیگر را پاک کند.

 

 

 

 

ویژگی‌های دستگاه لیزر تمیزکننده:

 1. 1. دقیق و قابل کنترل: با کنترل دقیق ناحیه زنگ‌زدگی را تمیز می‌کند.
 2. کیفیت زنگ زدایی یکنواخت است: تمام قسمت زنگ‌زده یکدست تمیز می‌شود.
 3. هوش: تشخیص و کنترل دستگاه لیزر آسان است و فرآیندی هوشمند به‌حساب می‌آید.
 4. بدون آسیب: فقط آلودگی‌های سطح را از بین می‌برد و هیچ صدمه‌ای به مواد اصلی وارد نمی‌شود.
 5. عملکرد راحت: تمیز کردن بدون تماس مستقیم به روش دستی و اتوماتیک.
 6. حفاظت از محیط زیست: بدون استفاده از مواد شیمیایی و بدون سر و صدا مانند برخی از روش‌های سنتی، آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.
 7. دقت بالا در تمیزکاری: با قابلیت تنظیم دقت و تمرکز دستگاه روی سطح زنگ‌زده‌ی قطعه می‌توان به‌طور یکنواخت تمیزکاری را انجام داد.
 8. اندازه کوچک: وزن سبک و حمل و نقل آسان.

مزایای دستگاه تمیز کننده لیزر دستی در زنگ زدایی:

 • راندمان کاری بالا
 • فرآیند ساده
 • افزایش کیفیت
 • کاهش شدت کار کارگران
 • کاهش هزینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.